ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO/VIDEO) 35. GODIŠNJICA OSNUTKA POSKOKA / Hodnjom na Sveto brdo odana počast poginulim i zahvalnost živućim ratnim pripadnicima
Danas je 35. godišnjica od osnutka Posebne jedinice unutar policijske organizacije u Zadru, poznatije po kodnom nazivu Poskoci. Tim povodom pripadnici Interventne jedinice policije Poskoci, hodnjom na Sveto brdo, odali su počast svim poginulim ali i zahvalnost živućim ratnim pripadnicima, hodajući njihovim stopama. Evo izvješća:
“Jedinica je skupa sa svim ostalim Specijalnim jedinicama hrvatske policije, iznimno vezana za našu veličanstvenu planinu Velebit, jer tamo su ginuli i pobjeđivali.
1990. godine u potpunosti se odvijalo ostvarenje suvremene mlade hrvatske države ali ubrzo i izravna borba za njezinu cjelovitost. Protuustavno djelovanje dijela Srba u Hrvatskoj, posebno u zadarskom zaleđu gdje intenzivno buja oružana pobuna, iziskivalo je brzo poduzimanje niza mjera i radnji u zaštiti ustavno pravnog poretka.
Oružanu snagu koja će se u tim trenucima suprotstaviti otvorenom velikosrpskom projektu jedino i moguće je bilo odmah organizirati unutar Ministarstva unutarnjih poslova. Tako nastaje jedna od prvih Posebnih jedinica hrvatske policije, zadarski Poskoci.

Već krajem mjeseca kolovoza 1990. godine Predsjednik Izvršnog vijeća općine Zadar, izravno od Predsjednika hrvatske države dr. Franje Tuđmana dobiva nalog da se žurno krene u promjene, reorganizaciju i stvaranje nove jedinice u okviru tadašnje policijske organizacije u Zadru.
Zbog sve jače eskalacije sigurnosne situacije na širem zadarskom području, uglavnom od polaznika prvog tečaja za hrvatskog redarstvenika organizira se Posebna jedinica policije Zadar, a koja kasnije dobiva naziv Poskoci. Organizacijom, obukom i opremanjem jedinice od samog početka, 15. listopada 1990. godine koji se uzima kao službeni dan osnutka jedinice, neposredno rukovodi gospodin Đuro Župan. Iz dopisa od 19. listopada 1990. godine Ministarstvu unutarnjih poslova Sektoru za operativne poslove, vidljivo je da jedinica broji 43 pripadnika.

Jedinica od tada obnaša složene policijske zadaće ili zadaće na očuvanju javnog reda i mira narušenog u većem opsegu. Usporedno se pojačava obuka unutar jedinice i ustrojavaju se borbene grupe.
U ožujku 1991. godine temeljem nove Upute o organizaciji, opremanju i osposobljavanju Posebna jedinica policije Zadar se značajnije popunjava. U studenom 1991. godine, jedinica se preustrojava iz naziva Posebna u naziv Specijalna jedinica policije.
Od svibnja 2001. godine, jedinica se preustrojava iz naziva Specijalna u naziv Interventna te takva i danas obavlja složene policijske poslove i ovlasti. Kako reče ministar Božinović na proslavi Dana policije: „To je sigurnost koja traje.“
35-godina jedinice je dug put, pa podsjećamo na neke izjave o Specijalnoj policiji najvažnijih ljudi u ostvarenju višestoljetnog sna mnogih hrvatskih generacija, samostalne i slobodne hrvatske, pa je tako general zbora, legendarni načelnik glavnog stožera Hrvatske vojske Janko Bobetko, rekao: „Specijalne jedinice policije odigrale su važnu zadaću u našem ratu. Lakšu i bolju suradnju nisam imao ni s organskim jedinicama Hrvatske vojske kojima sam izravno zapovijedao…policijski specijalci imali su izuzetno važnu ulogu u konačnom oslobađanju naše Domovine.“

Naš ratni i posebni ministar unutarnjih poslova Ivan Jarnjak je rekao:“ Na osobit način se ponosim našim specijalcima, junacima domovinskog rata. Junacima koji su svoje teške i opasne zadaće izvršavali profesionalno i uspješno, a nadasve samozatajno.“
Gojko Šušak, nevjerojatni ratni ministar obrane, škrt na riječima ali velik u djelima i ljudskom formatu, osobno je naše Poskoke, u pratnji generala Markača, posjetio na Omanovcu u operaciji Bljesak i tom prigodom izrekao: “Došao sam ovamo s velikom radošću i ponosom kako bih čestitao svim specijalcima na onome što su napravili u ovoj akciji. Hvala na ogromnoj žrtvi za Domovinu, iskazanoj hrabrosti i vještini ratovanja.“
General Mladen Markač, naš general, naš briljantan vođa o Poskocima reče:“ Iznenadili su me svojom srčanošću. Jako dobro sam ih upoznao tijekom operacija u Velebitu skupa sa njihovim zapovjednikom Svemirom Vrsaljkom, bili su nezaobilazni. Vrlo aktivni i inicijativom stalno prisutni, primjer i drugim našim mlađim jedinicama.“
Izdvojiti ćemo još jednu izjavu o Specijalnoj policiji , izjavu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana sa Brijuna od 17. srpnja 1995. godine: „ Kao što znate počeo sam stvarati Hrvatsku vojsku iz redova Ministarstva unutarnjih poslova, a posebno Specijalne policije, koja je imala važnu ulogu u svim operacijama do sada…Stoga, i dalje im stavljati u izvršenje zadaće u okviru zajedničkih operacija koje mogu izvršiti, a sve borbene zadaće mogu izvršiti itekako dobro, čak u stanovitom smislu i bolje nego neke druge jedinice.“

Ove izjave koje su označile časnu i herojsku ulogu hrvatskih redarstvenika i u redovima Poskoka, sinovi i očevi su potvrdili da i mali narodi imaju ljude za velika djela.
Vrlo važna i Poskocima iznimno bitna je izjava čovjeka koji je zapovijedao obranom Zadra Zapovjednika 4. gardijske brigade generala Ive Jelića o Poskocima i njihovoj ulozi u vrijeme bitke za Zadar: „ Zadrani su imali svoje junake…u Đuri Županu, lucidnom zapovjedniku Specijalne bojne PU Zadar, uvijek s izvanrednim idejama i rješenjima, ali i u spremnosti da ih realizira, u Ivanu Brzoji, Načelniku PU Zadar, staloženom i kooperativnom čovjeku, sve zadaće je izvršio izvanredno uz maksimalno angažiranje svih snaga PU.“
Zapamtimo, naša hrvatska nije slučajno nastala, nastala je na patnji, nastala je na boli, nastala je na žrtvi ali nastala je i na ljubavi koju je hrvatski čovjek spojio sa hrabrošću.
Među rijetkim smo narodima u svijetu gdje je policija vodila rat, odnosno hrvatska ima redarstvene snage koje su neposredno i u najvažnijim trenucima sudjelovali u pobjedi za slobodu svoje države.
Takvo nasljeđe, ta čast i ugled moraju biti imperativ mladim generacijama koje iza rata dolaze u naše redove, redove hrvatske policije, redove službe za hrvatsku, da svojim pristupom u svakodnevnom radu ali i u privatnom životu, štite i pronose one najbolje vrijednosti hrvatskog čovjeka. I na to danas posebno pazimo, našu Interventnu jedinicu Zadar, naše Poskoke, popunjavamo najboljima iz redova policije. Jer Poskoci su i danas najjača oštrica Policijske uprave zadarske, isto kao što su to bili i 1990. godine, naš odgovor na najteže ugrožavanje sigurnosti.
Čestitamo svim Poskocima 35 godina postojanja! Vama veteranima, našem ponosu, hvala na temeljima slobode koju uživamo! Vama koji ste danas u službi, hvala što činite naše društvo boljim za sve nas!“
ZADAR / ŽUPANIJA
MLADI, UDRUGE I GRAD ZADAR ZAJEDNO OBLIKUJU BUDUĆNOST: Predstavljen prijedlog Programa za mlade
U prostorijama Centra za mlade Zadar, 11. studenog 2025., održana je završna konferencija projekta „ZD-154-ML“, čiji je cilj bio potaknuti aktivno sudjelovanje mladih u donošenju odluka i oblikovanju politika za mlade.
Zajedničko planiranje budućnosti mladih
Konferenciju je otvorio gradonačelnik Šime Erlić, istaknuvši važnost uključivanja mladih u razvoj zajednice te najavivši prijedlog osnivanja javne ustanove Centra za mlade i izradu posebnog budžeta za mlade u planu Proračuna za 2026. godinu. Tom je prilikom poručio kako će mladi ubuduće moći samostalno ili putem udruga predlagati projekte koji bi se financirali iz gradskog proračuna. Potaknuo ih je da budu kreativni i izraze svoje ideje, uz obećanje da će Grad nastojati pronaći načine da ih podrži i realizira.
– Istaknuo bih da smo otvoreni za sve inicijative, te smo usvojili i Odluku o pokretanju Savjeta za mlade i Odluku o sufinanciranju izvanškolskih aktivnosti – poručio je Erlić.
Nacrt Programa za mlade Grada Zadra, s planiranim mjerama i prijedlozima za gradski proračun 2026. godine, predstavila je Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport.
O glavnim značajkama Programa govorila je Irena Bočkaj, izvršna direktorica Udruge Trećeprostor.
– Imali smo četiri glavna područja djelovanja; program je širok i uskoro će biti dostupan javnosti. Trenutno smo u fazi usvajanja od strane Grada Zadra, koji su bili naši partneri u projektu. Kroz niz youth friendly aktivnosti mladi su aktivno sudjelovali i svojim idejama pridonijeli oblikovanju Programa – istaknula je Boćkai.
Projekt, koji je trajao 18 mjeseci, proveden je u partnerstvu udruge Prizma, CINAZ, Trećeprostor, Ahimsa i Grada Zadra kroz Erasmus+ program.
Glas mladih kroz kreativno izražavanje i suradnju
Događanje je otvoreno performansom Udruge za kulturu i umjetnost Drama Plus, koji je na simboličan način prikazao potrebu mladih za prostorom izražavanja i dijaloga. Potom su predstavljeni rezultati projekta, održan kviz o aktivnom građanstvu te prikazana dva kratka filma nastala u sklopu projekta.
Posebno se istaknuo film „Mladi u kadru“ u produkciji Udruge CINAZ, u kojem su mladi progovorili o svakodnevnim izazovima – od problema u javnom prijevozu, propadanja sportskih igrališta i nedostatka prostora za druženje i kreativno izražavanje, do visokih troškova polaganja vozačkog ispita i potrebe za psihološkom podrškom. Istaknuli su da imaju volju i želju za sudjelovanjem u razvoju zajednice, samo im je potrebno dati prostor i prilike.
U tom kontekstu posebno je zanimanje izazvala najava osnivanja Kluba mladih, mjesta u kojemu će se mladi moći družiti, osmišljavati i provoditi različite aktivnosti, uz podršku licenciranih osoba za rad s mladima.
Sudionici su poslušali podcast u kojem se razgovaralo o glavnim temama koje su mladi istaknuli tijekom projekta i predstavljen Program za mlade. Govorilo se o osjećaju isključenosti i otežanog pristupa informacijama, o potrebi za priuštivim stanovanjem za mlade, nedostatku prostora za druženje i rekreaciju u svim kvartovima, a ne samo u središtu grada, kao i o potrebi pokretanja digitalne platforme na kojoj bi bile objedinjene sve aktualne informacije, mogućnosti i događanja za mlade. Također su istaknute važnost organiziranja radionica o mentalnom zdravlju i poticanje mladih na međusobno povezivanje kroz edukativne i kreativne sadržaje.
Tijekom događanja mladi su imali priliku predložiti u okviru mjere 4.3. Opremanje Centra za mlade opremom za provedbu kulturnih događanja i aktivnosti, koje instrumente ili glazbenu opremu bi željeli imati dostupnu u Centru za mlade i kako zamišljaju prostor i usluge Kluba za mlade, što je još jednom potvrdilo da Grad Zadar planira mlade više uključivati u donošenje odluka.
Pri završetku konferencije otvorila se rasprava s ciljem da sudionici doprinesu svojim prijedlozima koja tematska područja i/ili koja mjera bi trebali biti prioritet provedbe u 2026. godini. Mladi su istaknuli potrebu za većim uključivanje u proces donošenja odluka, priuštivim stanovanjem, izmjenu kriterija za članove Savjeta mladih i mjestom za druženjem i okupljanjem mladih poput kluba mladih uz rad i nedjeljom.
„Mladi su pokazali da imaju volju, znanje i ideje, a ono što im nedostaje jest više prilika i podrška da ih izraze“, poručila je moderatorica programa Lea Cesarec, studentica Sveučilišta u Zadru i članica Udruge CINAZ.
Konferencija je završila grupnom refleksijom kroz Youthpass te neformalnim druženjem i umrežavanjem sudionika. Projekt „ZD-154-ML“, koji sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+, potvrdio je da su upravo mladi ključni partneri u stvaranju zajednice otvorene dijalogu, kreativnosti i suradnji.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) ZNAČAJAN ISKORAK / Izvedena prva krioblacija tumora dojke u OB Zadar!
Potpuno uništenje tumorskog tkiva u lokalnoj anesteziji, zahvat traje oko 30 do 60 minuta i pacijentica se istog dana vraća kući. Zvuči nevjerojatno? Svakako, no ovo je priča naše sugrađanke na kojoj je proteklog tjedna uspješno izvedena prva krioablacija tumora dojke u Općoj bolnici Zadar.
Riječ je o modernoj minimalno invazivnoj metodi liječenja kojom se tumor uništava kontroliranim zamrzavanjem. Zahvat je izveo tim pod vodstvom dr.Andrije Božanića, a uz asistenciju dr.Davora Dorčića, ing.Zorana Šlosera te instrumentarki Marijane Srzentić i Grozdane Mihić.
„Krioablacija tumora dojke se izvodi bez klasičnog kirurškog reza. Kroz kožu se, kroz rez od 2 milimetra, a pod kontrolom ultrazvuka, uvodi tanka sonda koja stvara ledenu kuglu oko tumora, dok se zdravo tkivo maksimalno štedi. U par ciklusa tumorsko se tkivo smrzava na temperaturi od – 170 stupnjeva i potom odmrzava. Tako dolazi do potpunog uništenja tumorskog tkiva jer sve unutar te ledene kugle znači – totalnu smrt! Naša prva pacijentica, po završetku zahvata, samostalno se odjenula i napustila Odjel. Kontrolni pregled je dva tjedna nakon zahvata, a za ovo vrijeme pratimo njezin oporavak po strogo uhodanom algoritmu. Dakle, ova metoda omogućuje pacijenticama brži oporavak, manju bol i izostanak ožiljka uz učinkovitu kontrolu bolesti kod pažljivo odabranih slučajeva“, kazao nam je dr.Andrija Božanić, specijalist radiologije, subspecijalist interventne radiologije.

Odmah nam i pojašnjava što znači i kako dolaze do „pažljivo odabranih slučajeva“. „Ovaj prvi zahvat izveden je uz koordinaciju s našom Torakalnom kirurgijom. Naime, prilikom odabira kandidatkinja od presudne je važnosti kvalitetan multidisciplinarni pristup. Torakalni kirurg, onkolog i ja kao interventni radiolog, zajedno pronalazimo najbolje kandidate odnosno one kod kojih tumor nije prevelik, idealna veličina je do 2 cm i kod kojih dokazano bolest nije proširena, kod kojih nema metastaza. Također, ovo može biti opcija za one pacijentice koje se ne žele podvrgnuti klasičnom operativnom zahvatu ili koje, zbog ostalih bolesti, ne mogu proći anesteziološku obradu“, ističe dr.Božanić.
Krioablacija je postala hit u svjetskoj medicini u zadnjih nekoliko godina. Što se Hrvatske tiče, ovaj zahvat dosada je izveden u svega par centara, a prema informacijama kojima raspolažemo, trenutno se, osim u Zadru, ne izvodi nigdje u Hrvatskoj niti u susjednim nam zemljama. U terapiju onkoloških pacijenata naša je ustanova krioablaciju uvrstila zahvaljujući europskom projektu DIGIHEALTH, čiji smo nositelji.

„Čim smo osjetili da smo spremni i čim smo imali odgovarajuću kandidatkinju, odlučili smo započeti s krioablacijom tumora dojke. Važan je ovo iskorak u liječenju pacijentica s karcinomom dojke i iznimno smo sretni što smo našim pacijenticama omogućili još jednu suvremenu opciju liječenja. Rezultati našeg rada uključeni su u međunarodne registre/protokole praćenja ishoda. Uskoro se nadamo prvoj krioablaciji tumora pluća što je malo kompleksniji zahvat koji se radi pod nadzorom kompjuterizirane tomografije (CT)“, s ponosom zaključuje dr.Božanić.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIJAVE DO 20. STUDENOG / Novi glazbeni projekt na Sveučilištu – otvorena audicija za suvremenu a cappella skupinu!
Nova a cappella era na Sveučilištu u Zadru uskoro počinje – prijavi se i postani dio novog glazbenog projekta!
Nakon uspješnog djelovanja suvremenog a cappella sastava Crescendo, koji je osnovan prije trinaest godina upravo na Sveučilištu u Zadru od strane studenata, s ponosom nastavljamo ovu glazbenu priču kroz novi sveučilišni vokalni ansambl. U proteklih trinaest godina Crescendo je ostvario niz zapaženih nastupa na sveučilišnim događanjima, raznim manifestacijama te festivalima u zemlji i inozemstvu. Njihovo zadnje veliko postignuće je bio njihov nastup u Lincoln Centru u New Yorku ove godine.
Crescendo, koji od samih početaka vodi Matea Biloglav, je poznat po svojoj energiji, visokoj vokalnoj razini i zajedništvu među članovima, a upravo na tim vrijednostima gradimo i novi sastav. Probe su osmišljene tako da potiču glazbenu suradnju, vokalni razvoj, istraživanje te izražavanje kroz različite glazbene stilove.
Studenti će, osim prilike za pjevanje i nastupe, moći sudjelovati i na ljetnim vokalnim radionicama u sklopu festivala CROappella, raznim glazbenim projektima, snimanjima te putovanjima. Također, predviđena je i suradnja s članovima Crescenda, što će dodatno obogatiti iskustvo i povezati generacije studenata kroz zajedničku ljubav prema glazbi.
Soprani, alti, tenori, basi, beatboxeri – čekamo vas! Skeniraj QR kod i ispuni prijavnicu! Ako imaš dodatnih pitanja – javi se na harmonylab.mb@gmail.com
Prijave se zatvaraju 20. studenoga 2025.
-
magazin5 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeMORATE U SPIZU? Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru rade ove nedjelje…
-
Svijet5 dana prijePogledajte što je otkrilo veliko istraživanje o štetnosti cjepiva protiv covida
-
Hrvatska5 dana prijePROGNOZA / Evo kakvo vrijeme nas čeka kroz cijeli vikend






