ZADAR / ŽUPANIJA
PRIOPĆENJE IZ GRADA: “U stalnoj smo komunikaciji s nadležnim institucijama, zahvaljujemo na pravovremenim reakcijama!”
Nakon što je jutros, na službene e-mail adrese većine školskih ustanova na području Grada Zadra, zaprimljena elektronička pošta istog sadržaja i pošiljatelja u kojoj se navodi kako je u obrazovnim ustanovama postavljena eksplozivna naprava, policija je žurno reagirala i u suradnji s odgovornim osobama obrazovnih ustanova provodi evakuaciju, nakon čega će policija obaviti preventivni protueksplozijski pregled ustanova, priopćeno je iz Grada, te se dodaje:
Mjere koje se poduzimaju su:
– Obavještavanje nadležnih službi
– Postupanje prema protokolu evakuacije učenika I zaposlenika prema procjeni nadležnih službi
– Osiguravanje smirenog I organiziranog postupanja kako bi se izbjegla dodatna uznemirenost učenika I djelatnika.
Grad Zadar je u stalnoj komunikaciji s nadležnim institucijama te zahvaljujemo svim službama na pravovremenim reakcijama i odgovornosti u ovoj osjetljivoj situaciji kao i roditeljima na razumijevanju.”
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST S VIŠNJIKA: Poziv vlasnicima na izmještanje vozila sa sjevernog parkirališta
Zbog održavanja pete utakmice finalne serije SuperSport Premijer lige između KK Zadar i KK Cibona, koja će se odigrati u srijedu, 10. lipnja 2026. godine, s početkom u 20.15 sati u Dvorani Krešimira Ćosića, a na kojoj se očekuje velik broj posjetitelja, Športski centar Višnjik upućuje obavijest o privremenoj regulaciji parkirališnog prostora unutar kompleksa.
Molimo sve vlasnike autobusa, kamiona, radnih strojeva i drugih većih vozila da ih izmjeste sa sjevernog parkirališta Športskog centra Višnjik najkasnije do srijede, 10. lipnja, u 12.00 sati, kako bi se osigurao dovoljan broj parkirališnih mjesta za posjetitelje utakmice.
Također, zbog proširenja gradilišta vanjskog bazenskog kompleksa, prostor između Zatvorenog bazenskog plivališta i terena za padel više nije dostupan za parkiranje vozila, čime je privremeno smanjen ukupan kapacitet parkirališnih mjesta unutar centra.
Sva ostala parkirališta u sklopu Športskog centra Višnjik bit će dostupna korisnicima i posjetiteljima.
Zahvaljujemo na razumijevanju te molimo sve građane i korisnike centra da poštuju privremenu regulaciju prostora kako bismo osigurali nesmetano održavanje događaja i sigurnost svih posjetitelja.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST / U srijedu bez vode tri ulice u Zadru!
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Strabag d.o.o., dana 10.06.2026. (srijeda) u vremenu od 08:00 h do 16:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u gradu Zadru u sljedećim ulicama:
• Josipa Kosora
• Stanka Vraza
• Maka Dizdara, sjeverno od ulice Stanka Vraza
ZADAR / ŽUPANIJA
CEROVAČKE ŠPILJE / Uspostavljeno oporavilište za čovječje ribice s važnom edukativnom ulogom!
U Gornjoj Cerovačkoj špilji postavljen je akvarij za siguran smještaj jedinki koje su zbog visokih voda i poplava izbačene iz podzemnih staništa, a posjetitelji će kroz ovaj primjer moći bolje upoznati vrijednost podzemne bioraznolikosti.
U sklopu sustavne zaštite podzemne bioraznolikosti, u Cerovačkim špiljama uspostavljeno je oporavilište za čovječje ribice, jednu od najugroženijih i najposebnijih podzemnih životinja Europe.
Akvarij s jedinkom na čuvanje postavljen je u Gornjoj Cerovačkoj špilji, u suradnji Javne ustanove Park prirode Velebit i Zoološkog vrta Grada Zagreba, čiji su stručnjaci pružili smjernice za postavljanje akvarija i održavanje optimalnih uvjeta za život čovječje ribice. Kapaciteti Zoološkog vrta Grada Zagreba za prihvat ovih životinja trenutačno su opterećeni.
Siguran smještaj za jedinke koje se ne mogu vratiti u podzemlje

Potreba za uspostavom oporavilišta pojavila se nakon ovogodišnjih visokih voda i proljetnih poplava, tijekom kojih su pojedine jedinke čovječje ribice izbačene iz svojih podzemnih staništa na površinu.
Takve jedinke nije dopušteno vraćati u podzemlje zbog mogućnosti unošenja bakterija i drugih mikroorganizama s površine, koji prirodno nisu prisutni u osjetljivom podzemnom ekosustavu.
Riječ je, stoga, o posebno važnom zaštitnom iskoraku kojim se osigurava siguran smještaj za životinje koje su se, zbog prirodnih pojava, našle izvan svojeg staništa, ali se zbog rizika od kontaminacije više ne mogu vratiti u podzemlje.
Mario Šaban: Suradnja sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba
Ravnatelj Javne ustanove Park prirode Velebit Mario Šaban istaknuo je važnost suradnje sa Zoološkim vrtom Grada Zagreba, naglasivši kako je oporavilište uspostavljeno isključivo radi zbrinjavanja jedinki koje se zbog rizika od kontaminacije više ne mogu vratiti u svoje prirodno podzemno stanište.

“Oporavilište u Cerovačkim špiljama namijenjeno je isključivo jedinkama koje su uslijed prirodnih pojava, poput poplava i visokih voda, slučajno izbačene na površinu. Cilj projekta nije izdvajanje životinja iz prirode, već osiguravanje sigurnog smještaja za jedinke koje se zbog rizika od kontaminacije više ne mogu vratiti u podzemlje”, istaknuo je Šaban.
Oporavilište ima i važnu edukativnu ulogu
Uz zaštitnu funkciju, oporavilište će imati i važnu edukativnu ulogu. Posjetitelji Cerovačkih špilja imat će priliku upoznati vrijednost podzemne bioraznolikosti, posebnosti života čovječje ribice te važnost očuvanja podzemnih voda i osjetljivih krških ekosustava.
Na taj način Cerovačke špilje dodatno jačaju svoju ulogu mjesta na kojem se prirodna baština ne samo čuva, nego i približava javnosti. Kroz susret s jednom od najneobičnijih podzemnih vrsta Europe posjetitelji će moći bolje razumjeti koliko je podzemni svijet osjetljiv, vrijedan i važan za ukupnu prirodnu ravnotežu.
Oporavilište tako postaje i snažan edukativni alat za podizanje svijesti o potrebi zaštite rijetkih i ugroženih podzemnih vrsta koje ovise o čistim, stabilnim i očuvanim staništima.
Čovječja ribica može živjeti više od 70 godina
Čovječja ribica jedna je od najpoznatijih podzemnih životinja Dinarskog krša i strogo je zaštićena vrsta. Prilagođena je životu u potpunom mraku, iznimno je osjetljiva na promjene u okolišu te predstavlja važan pokazatelj očuvanosti podzemnih voda.
Upravo zato zaštita njezinih staništa ima šire značenje za očuvanje kvalitete pitke vode i ukupnog podzemnog ekosustava. Očuvanje čovječje ribice nije samo pitanje zaštite jedne rijetke vrste, nego i podsjetnik na važnost čistih, stabilnih i očuvanih podzemnih voda.
Posebnost čovječje ribice je i njezina dugovječnost. Može živjeti više od 70 godina, a zbog sporog metabolizma bez hrane može preživjeti i nekoliko godina.

Uspostavom oporavilišta u Cerovačkim špiljama dodatno se naglašava važnost zaštite rijetkih i ugroženih podzemnih vrsta koje ovise o čistim i očuvanim staništima. Istodobno, kroz neposredno upoznavanje posjetitelja s ovom iznimnom vrstom, želi se podići svijest javnosti o osjetljivosti podzemnog svijeta i odgovornosti koju imamo prema njegovu očuvanju.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin3 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijePostavljena spomen-ploča poginulom hrvatskom branitelju Rajku Lozi
-
magazin4 dana prije“ZNAM DA MOGU SVE” / U Providurovoj svečana cjelovečernja produkcija GS Libreto





