Svijet
Može li litij biti točka preokreta u Srbiji?
U vanjskoj i unutarnjoj politici kao uostalom i u svim drugim društvenim i prirodnim procesima postoji ono što se naziva točka preokreta.
Riječ je o kritičnim točkama u kojima dolazi do dramatične i odlučujuće promjene dotadašnje situacije ili tijeka događanja. Obično se kada spominjemo točku preokreta misli na nastupajuće promjene s korisnim posljedicama odnosno rezultatima.
Jesu li političke promjene u Srbiji uopće potrebne?
Na samom početku poželjno je i potrebno odgovoriti na pitanje zašto bi regija ili bilo tko u međunarodnoj zajednica uopće bio zainteresiran za političke promjene u Srbiji ako za njih nisu zainteresirani njeni građani, te da li se iz perspektive pozitivnog međunarodnog prava intervencije ove vrste mogu definirati kao miješanje u unutarnje stvari suverene zemlje, punopravne članice UN-a.
Prema mom dubokom uvjerenju, detektiranje autokratskih režima i sustava bilo gdje u svijetu, te njihova utemeljena i argumentirana kritika nije niti može biti tretirana kao osporavanje suvereniteta dotične države i to iz dva razloga.
Prvi razlog je pravne prirode. Naime, sve međunarodno priznate države su potpisivanjem i ratificiranjem Povelje UN-a postale subjekti međunarodnog prava te sukladno tome nosioci određenih prava ali i obveza. U ovom kontekstu posebno treba naglasiti obveze koje proističu iz same Povelje UN-a ali i iz niza drugih pravnih akata u kojima se države pojavljuju kao ugovorne strane (konvencije, paktovi, protokoli, deklaracije, bilateralni ugovori i slično). Drugi razlog je političkog odnosno geopolitičkog karaktera.
U suvremenim međunarodnim odnosima države nisu “izolirani otoci” već aktivni čimbenici međunarodne zajednice koji definiranjem i realiziranjem vlastitih interesa utječu u prvom redu na dešavanja u neposrednom susjedstvu, a ovisno o veličini i značaju mogu kreirati i globalne geopolitičke tokove. Prema tome, međunarodna zajednica mora biti i opravdano je zainteresirana za vrijednosti koje podupiru i promoviraju njeni sustavni elementi.
Trenutna pozicija Srbije
Većina zapadnih analitičara i dužnosnika trenutni pravno-politički sustav u Srbiji definira kao neliberalnu demokraciju ili meku autokraciju. Temeljne karakteristike ovog sustava koji je dominantno kreirao sadašnji predsjednik Srbije je praktičko brisanje trodiobne podjele vlasti što za posljedicu ima koncentraciju moći u rukama jednog čovjeka.
Pod njegovom izravnom kontrolom je izvršna ali i pravosudna vlast što je flagrantan pokazatelj suspenzije temeljnog načela koje diferencira demokraciju od autokracije, a to je načelo neovisnosti pravosuđa. Ili kako bi se u regiji narodski reklo dijeljenja pravde po principu “kadija te tuži, kadija ti sudi”. Ako se navedenom doda apsolutna kontrola medijskog prostora u kojem se pored privatnih medija i javni informativni servis pojavljuje kao alat za širenje propagande predsjednika Srbije, brutalno stigmatiziranje neovisnih novinara i intelektualaca, namještanje izbornih procesa i rezultata te obilježavanje nevladinog sektora kao državnih neprijatelja, onda se dobiva puni uvid u karakter unutarnjeg pravno-političkog sustava Srbije koji personificira njen predsjednik.
Žele li građani Srbije promjene?
Iz karakteristika unutarnjeg sustava neminovno slijedi vanjska politika koja je na liniji permanentnog destabiliziranja regije, podizanja međunacionalnih i međureligijskih tenzija u susjedstvu te lansiranja projekata tipa Otvoreni Balkan, Srpski svet ili sličnih.
Cilj ovih agendi nije podizanje životnog standarda stanovnika Zapadnog Balkana, njihovo umrežavanje i povezivanje te ubrzavanje EU integracija već, naprotiv, skretanje pozornosti građana Srbije s autokratske i diletantske politike njihovog predsjednika. Preciznije, želja da se apsolutna moć predsjednika Srbije učvrsti, a autokratski režim produži.
Ako netko misli da većina građana Srbije ne vidi gore pobrojane činjenice odnosno u kakvom pravno-političkom miljeu žive onda je, po mom uvjerenju, u velikoj zabludi.
Problem njihove nedovoljno snažne reakcije na djelovanje vlasti nije nedostatak želje za promjenama već spomenuto perfidno djelovanje režima koji primjenjujući različite metode kao što su dezinformiranje, korištenje siromaštva za potkupljivanje, širenje straha, apatije i “pećinskog” nacionalizma konstantno radi na dezintegraciji društva i zastrašivanju vlastitih građana.
Litij kao točka preokreta
Dakle, kako bi se građani Srbije ponovo homogenizirali i motivirali da iskažu snažniji revolt u odnosu na autokratsku vlast, potrebna je pojava točke preokreta oličene u nespornoj ideji oko koje bi se mogle ujediniti različite ideološke odnosno sociološke platforme.
Postavlja se pitanje može li ideja zaštite životnog okoliša postati točka preokreta na temelju koje bi došlo do dubljih društvenih promjena u Srbiji?
Ako se prisjetimo masovnih ekoloških prosvjeda koji su u Beogradu i drugim gradovima Srbije počeli u rujnu 2021. godine, zbog neslaganja s planiranim rudarenjem litija od strane britansko-australske tvrtke Rio Tinto u dolini Jadra te ishoda ovih prosvjeda u siječnju 2022. godine, kada se vlada Srbije, uslijed populističkog stava predsjednika Srbije, povukla iz posla poništivši sve administrativne akte povezane s tvrtkom, onda bi suprotstavljanje rudarenju litija, bez dvojbe, moglo postati jak kohezijski čimbenik koji bi različite političke i parapolitičke strukture u Srbiji imale priliku učinkovito iskoristiti ne samo u očuvanju životnog okoliša već i diskvalificiranju autokratskog režima. Nedavni prosvjedi
U kontekstu ovog zaključka mogu se promatrati i recentni prosvjedni skupovi širom Srbije te u samom Beogradu gdje se, nakon potpisivanja Memoranduma između Srbije i EU o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, u sred turističke sezone i toplinskih valova skupilo preko 40.000 ljudi.
Moto prosvjeda “Nećete kopati” pokazuje prkos, odlučnost i istrajnost prosvjednika bilo da se radi o onima koje interesira isključivo zaštita životnog okoliša ili onih koji su se prosvjedima pridružili pored primarnog i iz drugih razloga. Važno je istaknuti da se prosvjedi nastavljaju unatoč žestokim opstrukcijama režima, uhićenjima ekoloških aktivista te spinovima režimskih medija.
EU je zažmirila na ovo
Međutim, ono što prosvjednike širom Srbije, dominantnim dijelom sklone liberalno-demokratskim vrijednostima suvremene Europe, može demoralizirati i demotivirati je upravo potpora te iste Europe odnosno EU planovima predsjednika Srbije u vezi rudarenja tvrtke Rio Tinto u dolini Jadra.
Vođeni egoističkim interesima pronalaženja izvora litija neophodnog za korištenje u baterijama električnih automobila, a u strateškom cilju smanjenja ovisnosti o kineskom uvozu, zapadni dužnosnici, prije svih njemački kancelar Olaf Scholz, zaboravili su izgleda na vrijednosti koje promoviraju.
Umjesto promatranja ustrajava li Srbija kao kandidat za članstvo na provođenju temeljnim politika EU poput zaštite životnog okoliša, kreiranja održivih zelenih tehnologija, demokraciji, vladavini prava, pravnoj državi, poštivanju ljudskih prava ili, na primjer, stvaranju uvjeta za slobodno i neovisno novinarstvo, dužnosnici EU su odlučili zažmiriti na ovo oko dok im pred drugim svijetle litij, električni automobili i zadovoljno lice predsjednika Srbije.
Vrijeme će, kao i uvijek, pokazati tko će u cijelom ovom metežu najviše profitirati.
Svijet
Astronomi otkrili planet s vjetrovima brzine od 33.000 km/h
U gornjim slojevima Zemljine atmosfere, mlazne struje, uski pojasi zraka koji se strelovito brzo kreću, stvaraju vjetrove brzine veće od 442 km/h, ali nisu najsnažniji u našem Sunčevom sustavu, i dok na Neptunu dosežu brzinu od oko 2000 km/h sve su to povjetarci u usporedbi s mlaznim strujama na planetu nazvanom WASP-127b.
Astronomi su na tom plinovitom planetu, smještenom u našoj galaksiji – Mliječnom putu – i udaljenom oko 520 svjetlosnih godina od Zemlje, otkrili vjetrove koji šibaju brzinom od oko 33.000 kilometara na sat. S devet kilometara u sekundi mlazni vjetrovi se kreću skoro šest puta brže od brzine kojom se planet okreće, objavila je Europska svemirska agencija.
WASP-127b orbitira oko zvijezde slične našem suncu. Svjetlosna godina označava udaljenost koju svjetlost prijeđe u vakuumu u jednoj godini – 9.5 bilijuna kilometara. Supersonični mlazni vjetrovi koji kruže oko WASP-127b na njegovom ekvatoru su najbrži vjetrovi ikada izmjerenim na nekom planetu. Dosad je otkriveno više od 5800 egzoplaneta
“Na tom smo egzoplanetu otkrili iznimno snažne vjetrove čija je brzina iznenađujuća”, rekla je astrofizičarka Lisa Nortmann s njemačkog sveučilišta u Göttingenu i glavna autorica studije objavljenje u časopisu Astronomija i astrofizika (Astronomy & Astrophysics).
Do sada je otkriveno više od 5800 planeta izvan našeg Sunčevog sustava – egzoplaneta. WASP-127b je vrst egzoplaneta koje nazivamo “usijani Jupiter”. To je plinoviti div koji orbitira vrlo blizu svoje zvijezde domaćina. Njegov promjer je oko 30 posto veći od Jupiterovog, najvećeg planeta u Sunčevom sustavu. No njegova masa iznosi tek 16 posto mase Jupitera što ga čini jednim od “najpahuljastijih” planeta, s najmanjom gustoćom od svih mjerenih planeta.
Treba mu četiri dana da se okrene oko svoje zvijezde
Kako je WASP-127b plinoviti planet, nema stjenovitu ili čvrstu površinu ispod atmosferskih slojeva. “Umjesto toga, ispod promatrane atmosfere leži plin koji postaje sve gušći i pod sve većim pritiskom što dublje idemo u planet”, rekao je koautor studije David Cont sa Sveučilišta Ludwig Maximilian u Münchenu.
Planetu WASP-127b treba četiri dan da se okrene oko svoje zvijezde i tada prijeđe pet posto udaljenosti između Zemlje i Sunca, zbog čega ga prži zvjezdana radijacija. I kao u slučaju našeg Mjeseca, jedna strana egzoplaneta WASP-127b je stalno okrenuta prema zvijezdi.
Temperatura atmosfere iznosi oko 1100 stupnja Celzija. Polarna područja su nešto manje vruća od ostatka planeta. Kao i Jupiter, WASP-127b se sastoji uglavnom od vodika i helija.
Svijet
U Francuskoj zaplijenjene tone “afrodizijskog meda”
Carinski službenici u Francuskoj upozorili su građane da ne konzumiraju takozvani afrodizijački med, ilegalno uvezeni med pomiješan s lijekovima za liječenje erektilne disfunkcije, prenosi CNN. Upozorenje je objavljeno prekjučer nakon što su carinici izvijestili o rekordnim zapljenama tijekom 2024. godine, a i općenito proteklih godina.
Jedan od incidenata uključuje otkriće 860.000 proizvoda ukupne težine 13 metričkih tona, pronađenih u luci u Marseilleu, u pošiljci iz Malezije u studenom. U drugoj istrazi zaplijenjeno je više od 238 kilograma proizvoda u skladišnom prostoru.
Erektilna disfunkcija je stanje definirano kao nemogućnost postizanja ili održavanja erekcije dovoljno dugo za seksualni odnos. Može se liječiti lijekovima, ali njihova je upotreba ograničena u zemljama poput Francuske, gdje ih liječnici moraju propisati.
“Kupci nisu svjesni opasnosti”
Prema carini, krivotvoreni proizvodi od meda najčešće dolaze iz Malezije, Turske i Tunisa, u velikim količinama na kontejnerskim brodovima ili u manjim količinama kupljenima putem interneta. Proizvodi s nazivima poput Black Horse i Bio Max ilegalno se prodaju na mjestima poput noćnih klubova te u obliku pića i slatkiša, uz lažna obećanja o zdravstvenim benefitima. “Kupci i korisnici nisu svjesni ili podcjenjuju potencijalne opasnosti ovih proizvoda”, izjavili su carinici.
Laboratorijskim analizama u medu su otkriveni aktivni sastojci poput sildenafila i tadalafila, koji se koriste za liječenje erektilne disfunkcije. Pritom nije navedeno koliku količinu aktivnog sastojka sadrži svaka doza, a ne spominju se ni moguće nuspojave ili kontraindikacije, upozorili su službenici. “Konzumenti su izloženi značajnim rizicima”, navedeno je u priopćenju.
Erektilna disfunkcija češće se javlja kod starijih muškaraca i često se pripisuje niskim razinama testosterona, primarnog spolnog hormona koji je ključan za razvoj muških reproduktivnih tkiva, rast mišića, koštane mase i tjelesnih dlačica. Međutim, lijekovi za erektilnu disfunkciju također se mogu koristiti za suzbijanje učinaka tvari poput alkohola, nikotina i marihuane, za koje je utvrđeno da negativno utječu na seksualnu funkciju.
Svijet
Trumpov plan: Elon Musk će kupiti TikTok i dijeliti ga s američkom vladom?
Donald Trump je poručio da se slaže s idejom da popularnu kinesku video aplikaciju TikTok, koja je u SAD-u privremeno zabranjena, preuzme Elon Musk, ukoliko je želi kupiti od kineskog ByteDancea. Američki predsjednik potpisao je dekret kojim vladi određuje obustavu primjene zakona na 75 dana, kako bi se pokušalo pronaći rješenje. Također je predložio iz Bijele kuće da subjekt koji kupi TikTok treba “dati polovicu Sjedinjenim Državama” u zamjenu za “licencu”. Predmetni zakon, koji je usvojio Kongres 2024. i stupio na snagu u nedjelju, zahtijeva od matične tvrtke platforme da je prodaje, pod prijetnjom zabrane na američkom teritoriju. Zbog toga je društvena mreža ovog vikenda bila nedostupna nekoliko sati.
Zakon predviđa vrlo visoke kazne za pružatelje internetskih usluga i trgovine aplikacijama, do čak 5000 dolara po korisniku. Te bi sankcije nametnulo Ministarstvo pravosuđa, kojemu je Trump naredio da ne intervenira dva i pol mjeseca, koliko mu je potrebno za “konzultacije sa (svojim) savjetnicima”, stoji u tekstu dekreta. Ta je mjera bila dovoljna da umiri Oracle, američku tvrtku koja ugošćuje TikTok na svojim računalnim poslužiteljima, ali ne i Apple i Google koji su u nedjelju uklonili društvenu mrežu sa svojih platformi za preuzimanje mobilnih aplikacija.
Dakle, 170 milijuna korisnika koji već imaju TikTok u Sjedinjenim Državama ga mogu nastaviti koristiti, ali više ne mogu redovito ažurirati platformu kao inače. Američki izabrani dužnosnici pravdali su donošenje zakona potrebom da se kineskim vlastima onemogući pristup podacima američkih korisnika ili manipuliranje mišljenjem u Sjedinjenim Državama.
No, predsjednik, koji je i tijekom svog prvog mandata želio zabraniti TikTok u ime nacionalne sigurnosti, ovaj je put stavio u perspektivu rizike koje ta društvena mreža nosi. “Postoji toliko mnogo proizvoda koji se proizvode u Kini, a jedini na koji se žale je TikTok”, rekao je Donald Trump u ponedjeljak, misleći na izabrane dužnosnike u Kongresu.
U utorak je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da bi bio “otvoren” prema ideji da najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk preuzme platformu “ako to želi”. Musk je vodio kampanju za Trumpa i dobio je savjetodavnu misiju pri vladi kako bi uštedio novac. Novi američki predsjednik predložio je da ByteDance da Sjedinjenim Državama 50 posto kapitala TikToka u zamjenu za neprovođenje zakona. “Možda će nam trebati pristanak Kine, ali siguran sam da bi ga oni dali”, rekao je Donald Trump.
-
magazin1 tjedan prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
ZAŠTITNICA ZADARSKE NADBISKUPIJE / Danas slavimo sv. Stošiju. Ovo je raspored misnih slavlja…
-
magazin4 dana prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
NISTE SVE KUPILI? Evo kako danas rade zadarske trgovine i shopping centri…