Connect with us

Hrvatska

Meterolog otkrio očekuje li nas uskoro zahlađenje i kraj toplinskog vala

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Meteorolog Krunoslav Mikec iz Državnog hidrometeorološkog zavoda razgovarao je u Dnevniku N1 s našom Sandrom Križanec o rekordnim temperaturama mora u Hrvatskoj te o toplinskom valu koji je zahvatio Hrvatsku i regiju.

Mikec se na početku osvrnuo na rekordne temperature Jadranskog mora za koje je istaknuo kako ga ne iznenađuju.

“S obzirom na vrućinu koja vlada više od deset dana, nije čudno kako se more ugrijalo. Pritom je bilo prilično toplo za vrijeme zimskih mjeseci, te se more nije ohladilo kako je uobičajeno za vrijeme hladnijih mjeseci”, rekao je.

Na Jadranu neće doći do poboljšanja

Osvrćući se na trenutni toplinski val, Mikec je izjavio kako je što se tiče unutrašnjosti zemlje današnji dan najgori te kako bi već od sutra vrijeme trebalo postati podnošljivije.

“U unutrašnjosti bi od sutra temperature mogle biti i do tri stupnja niže, dok na Jadranu nažalost neće doći do poboljšanja te će ostati crveno upozorenje za toplinski val. Noći će i dalje biti tople i ponegdje vruće kao što je sinoć primjerice bilo u Komiži.”, dodao je.

Mikec se osvrnuo i na vremenske nepogode koje su prošloga tjedna pogodile Slavoniju.

“U ovakvim vremenskim uvjetima lako se stvaraju uvjeti za pojavu tuče. Sutra bi to mogla biti opasnost za istok naše zemlje dok bi u petak moglo doći do pojave nestabilnijeg i vlažnijeg zraka koji bi mogao uzrokovati ozbiljne opasnosti u pogledu tuče i olujnog nevremena.”, rekao je.

Zaključno Mikec je dodao kako bi kraj srpnja mogao donijeti olakšanje, no kako bi početkom kolovoza ponovno moglo doći do iznadprosječnih temperatura i toplinskih valova.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Mogući izraženiji pljuskovi s grmljavinom, evo što nas čeka za vikend

Objavljeno

-

By

Iako u mnogim predjelima ima umjerene pa i povećane naoblake, dijelom je sunčano u većini predjela.

U nastavku petka treba računati na porast naoblake, lokalno kišu i pljuskove s grmljavinom, oko sredine dana i poslijepodne, najprije na zapadu zemlje, kasnije i drugdje u unutrašnjosti.

Navečer i u noći na subotu na istoku unutrašnjosti lokalno može biti izraženijih pljuskova s grmljavinom. Nestabilnosti će biti i duž obale, češće na sjevernom dijelu. Pritom vjetar prolazno može pojačati, sjevernog smjera u drugom dijelu dana. 

Subota ujutro će još biti kišovita na istoku unutrašnjosti, zatim ponovno sredinom dana i poslijepodne treba računati lokalno na pljuskove u grmljavinu, ali izglednije duž Jadrana i uz Jadran.

Nedjelja će biti pretežno sunčana i uglavnom suha. Tek rijetko gdje na kopnu može biti pljuskova sredinom dana i poslijepodne. Temperature u postupnom porastu. 

Novi tjedan počet će također nestabilno.

Nastavi čitati

Hrvatska

Dva potresa u Dalmaciji

Objavljeno

-

By

Potres magnitude 3.6 po Richteru zatresao je u ponedjeljak u 17:25 sati Dalmaciju.

Kako javlja EMSC, potres je bio na dubini od pet kilometara, 39 kilometara sjeverno od Splita te 22 kilometara sjeverozapadno od Sinja.

“Jak potres”, “Dobro je drmalo”, “Zatreslo je 3,4 sekunde”, “Kratak, ali intenzivan”, “Dosta se osjetilo, prvo zvuk, pa zatreslo par sekundi”, samo su neki od komentara na EMSC-u.

Samo petnaest minuta kasnije, u 17:38 sati, uslijedio je i drugi potres magnitude 3.8 prema Richteru. Njegov epicentar bio je 83 kilometra sjeverozapadno od Splita, odnosno 23 kilometra zapadno od Knina, na dubini od 10 kilometara.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Problemi zbog olujnog vjetra, Meteoalarm upozorava na izražene pljuskove i grmljavinu

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno je oblačno diljem Hrvatske, kiše i pljuskova ima kako u unutrašnjosti tako i duž Jadrana.

Na moru puše olujno jugo, osobito na južnom Jadranu, stoga ima poremećaja u pomorskim linijama.

U nastavku utorka prevladavat će oblačno, s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim duž Jadrana i u područjima uz Jadran, zbog čega je na snazi upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda za dvije regije. Bit će malo manje toplo. 

Nestabilno će biti i tijekom srijede, s kišom i pljuskovima češćim duž Jadrana i uz Jadran, pri čemu ujutro još uglavnom može biti obilnije oborine.

Četvrtak donosi sunčanije prilike. Malo kiše može još pasti pretežno u unutrašnjosti, poslijepodne uglavnom. Posvuda toplije. 

petak će diljem zemlje biti uglavnom suho i sunčano te razmjerno toplo.

Stabilno vrijeme nastavit će se i za vikend. Tek potkraj nedjelje raste vjerojatnost za novu oborinu. 

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu