Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

11 članova posade jedrilice sa troje djece po olujnom nevremenu spašeno od udara u stijene kod Dugog otoka

Objavljeno

-

Službenici Ispostave lučke kapetanije Sali noćas su spriječili udar jedrilice sa višečlanom posadom, među kojima i malodobna djeca, u otočne stijene, čime su posadu spasili od stradavanja.

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, u Rijeci (MRCC Rijeka) u suradnji s Lučkom kapetanijom Zadar koordinirala je noćas, 26. lipnja spasilačku akciju prema višečlanoj posadi dvotrupne jedrilice sa jugozapadne strane Dugog otoka, kojima je pod olujnim udarima juga prijetio udar u obližnje otočne stijene.

Poziv pogibelji voditelja jedrilice u MRCC Rijeka zaprimljen je noćas u 02.30 sati, slijedom čega je pokrenuta spasilačka akcija, u suradnji s Lučkom kapetanijom Zadar, odnosno, Ispostavom lučke kapetanije Sali.

Voditelj jedrilice zatražio je pomoć zbog nemogućnosti upravljanja jedrilicom po izrazito jakom nevremenu te zbog opasnosti od udara u stijene, dok je na jedrilici boravilo ukupno 11 članova posade, uključujući voditelja i troje malodobne djece, svi državljani Republike Poljske.

Službenici ILK Sali odmah po zaprimanju poziva isplovili su u spasilačku akciju te su nedugo potom pronašli jedrilicu nedaleko dojavljene pozicije, odakle su izvijestili LK Zadar i MRCC Rijeka o životnoj ugrozi posade jedrilice, koja se nekontrolirano kretala pod udarima olujnog juga i visokih valova (more 3 – 4) te neposredne blizine stijena otočića Garmenjak Veli.

Zbog izrazito nepovoljnih uvjeta na moru nije bilo moguće izvršiti evakuaciju posade sa jedrilice, stoga  su službenici saljske Ispostave uspjeli osloboditi sidro jedrilice na svega 10ak metara od otočnih stijena, nakon čega je jedrilica u 3.40 sati vlastitim pogonom te uz asistenciju spasilačke brodice iz sastava ILK Sali isplovila sa opasne pozicije i proslijedila prema luci Sali.

Neozlijeđena 11 člana posada pristala je jutros u 05.00 sati na siguran vez u saljskoj luci, čime je spasilačka akcija uspješno okončana bez stradalih i bez veće materijalne štete.

U okviru očevida o uzrocima ovog izvanrednog događaja na moru službenici Ispostave lučke kapetanije Sali utvrdili su da je jedrilica u vlasništvu domaće charter tvrtke, duljine 13,96 metara te je vlasniku naloženo otklanjanje svih nedostataka, prije slijedećeg isplovljenja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST IZ VODOVODA: Poluotok u utorak bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na održavanju vodoopskrbnog sustava, dana 17.06.2025. godine (utorak),

u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima

u gradu Zadru – Poluotok.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju

biti će smještene u ulici Bedemi zadarskih pobuna kod kućnog broja 5

i u ulici Zadarskog Mira 1358. kod kućnog broja 24.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Sazvana 1. Konstituirajuća sjednica Skupštine Zadarske županije

Objavljeno

-

By

Pročelnica Upravnog odjela za pravne i zajedničke poslove Zadarske županije sazvala je Konstituirajuću sjednicu Županijske skupštine Zadarske županije za dan

18. lipnja (srijeda) 2025. godine u 11,00 sati

Konstituirajuća sjednica će se održati u Velikoj vijećnici Doma županije u Zadru, Božidara Petranovića 8, i to sa sljedećim dnevnim redom:

Utvrđivanje kvoruma

Izbor Mandatnog povjerenstva

Izvješće Mandatnog povjerenstva o provedenim izborima i potvrđivanju mandata članova Županijske skupštine

utvrđivanje člana Županijske skupštine koji će predsjedavati sjednicom do izbora predsjednika

polaganje prisege članova Županijske skupštine

Izbor Odbora za Statut i Poslovnik

Izbor Odbora za izbor i imenovanja

Izbor predsjednika Županijske skupštine

Izbor potpredsjednika Županijske skupštine

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

LJETNA ŠKOLA NA SVEUČILIŠTU: “Nacionalizam jača jer suvremene države nisu uspjele zaštiti svoje državljane od osiromašivanja i gubitka sigurnih radnih mjesta”

Objavljeno

-

By

Nacionalističke ideologije i nacionalistički pokreti oblikovali su moderni svijet. Slomom imperijalnih struktura nacionalna država etablirala se kao jedini legitimni oblik teritorijalne vladavine, a niz nacionalističkih ideja i praksi normalizirao se i ugradio u svakodnevni život. Međutim, nacionalizam dobiva na snazi tek kada postane agresivan i pretjeran. Posljednjih nekoliko godina agresivni nacionalistički idiomi postali su prevladavajući diljem svijeta: od porasta ekonomskih protekcionističkih politika, izbora desničarskih populističkih vođa i stranaka do porasta antiglobalističke retorike i širenja nativističkih i antiimigrantskih pokreta.

O tome zašto se nacionalizam pokazao tako snažnom silom u modernom dobu, kakvu ulogu globalizacija igra u stvaranju populističkih i nativističkih reakcija te o drugim područjima iz područja nacionalizma raspravlja se na Međunarodnoj doktorskoj ljetnoj školi „Nations and Nationalisms in the Contemporary World” (Nacije i nacionalizmi u suvremenom svijetu), koja se održava od 9. do 14. lipnja na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru, a na kojoj sudjeluju 34 doktoranda i profesora iz uglednih europskih sveučilišta od Filipina i Etiopije, preko Ukrajine, Crne Gore, Hrvatske i Njemačke do Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Neke od najvažnijih tema koje se obrađuju su nacionalizam u graničnim područjima; uloga ratnih pobjeda i poraza u oblikovanju nacionalističkog diskursa, način izgradnje teorije o nacionalizmu, metodološki aspekti istraživanja nacionalizma, suvremeni oblici nacionalizma poput „svakodnevnog nacionalizma” i „genetskog nacionalizma”.

– Nacionalizam kao ideologija koja zahtijeva preklapanje kulturnih grupa i političkih granica država od 19. stoljeća nije prestala biti aktualna, a vjerojatno niti neće, jer povijesna naslijeđa, društvena i geopolitička stvarnost vrlo često ne omogućuju brojnim nacionalističkim političkim pokretima da realiziraju svoje programe te ih primoravaju da ulaze u različite oblike konflikata. Kada je nekoliko generacija kulturnih ili etničkih grupa uključeno u nasilne konflikte oko granica država ili za dominaciju u državi, ti konflikti se institucionaliziraju i razvijaju vlastitu dinamiku koja se više ne može jednostavno zaustaviti, kaže prof. dr. sc. Saša Božić s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.

Nacionalizam kao poseban kolektivni sentiment, posebno u etabliranim nacijama-državama, jača ili slabi ovisno o percepciji ugroze kulturnog i nacionalnog identiteta, odnosno sposobnosti društava da apsorbiraju političke ili ekonomske pritiske. Uvjeti u kojima dolazi do velikih društvenih ili ekonomskih promjena posebno su pogodni za jačanje nacionalizma kao isključujućeg sentimenta.

– Suvremene države nisu uspjele zaštiti velik dio svoje populacije od osiromašivanja, gubitka sigurnih radnih mjesta koja omogućuju biografsku stabilnost i stvaraju osjećaj ponosa i sigurnosti. Društveni status brojnih skupina danas je niži nego prije dvadesetak godina, a perspektiva budućeg rasta se izgubila. Ne začuđuje onda i porast zahtjeva da se nacije-države zatvore i prekinu ili smanje razmjenu i kretanje preko granica i prvenstveno okrenu jačanju blagostanja autohtone populacije za koju se vjeruje da je ekskluzivni vlasnik države. Globalizacija je stvorila brojne šanse za poboljšanje statusa velikog dijela populacije suvremenih nacija-država, ali je u brojnim država u isto vrijeme ekonomski i društveno opustošila pojedine regije, posebno ruralne. Međutim, trenutačni proces deglobalizacije koji smanjuje međuovisnost i povezanost država, nacionalnih gospodarstva i društvenih grupa, stvara novu geopolitičku nestabilnost koja povratno pojačava osjećaj nesigurnosti i ugroze te stvara dodatne uvjete za jačanje nacionalizma kao kolektivnog sentimenta isključivanja i zatvaranja, ističe Božić.

Sudionike ljetne škole na otvaranju je pozdravio prorektor za Sveučilište u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, koji je istaknuo kako se Ljetna škola posvećena proučavanju nacija i nacionalizma održava u gradu oblikovanom slojevima povijesti, kulture i identiteta.

– Posebno smo ponosni na doprinos našeg Odjela za sociologiju, čija je predanost i stručnost pomogla da se ovaj događaj ostvari. Odjel je dugo bio središte kritičkog mišljenja, međunarodne suradnje i istraživanja koja premošćuju lokalno s globalnim. Iskreno se nadamo da će Zadar postati konstanta na vašem profesionalnom putu – ne samo točka na karti, već stalni dom za vaš rad i ideje, rekao je Penezić.

Ljetna škola održava se u organizaciji međunarodne akademske organizacije The Association for the Study of Ethnicity and Nationalism (ASEN)” na London School of Economics and Political Science (LSE) i Sveučilišta u Zadru.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu