Connect with us

Tech

Kakve su moguće posljedice solarne oluje? Astrofizičar: “Može doći do pregorijevanja trafostanica, satelita…”

Objavljeno

-

Astrofizičar Darije Maričić u emisiji Tajne svemira kod Tee Blažević govorio je, između ostalog, o povećanoj aktivnosti sunca.

Iako to mi ne vidimo, sunce se stalno mijenja. Sunce je uzavrelo more jedva obuzdane plazme. Imamo nuklearne rekacije u kori, 15 milijuna stupnjeva u središtu, plasma ključa, eruptira u solarne baklje, koje imaju plamen na sve strane.

Sunčeve pjege su tamne mrlje na sunčevoj površini koje su ispunjene intenzivnim magnetnim poljima, mogu biti između 1600 i 160 000 km, formiraju se i nestaju. Koronalni izbačaji masa iz sunčeve korone – zona iznad sunca koja je 200 puta toplija od površine. Aktivnost sunca raste i opada.

Sunce ima 11-godišnje cikluse unutar kojih imamo periode male aktivnosti (solarni minimum) i solarne maximum. Sunčeve pjege, solarne baklje i izbacivanja koronalne mase učestalija kad je sunčev maximum. Tako je 50 puta vjerojatnije ćete vidjeti sunčevu baklju tijekom maximuma u odnosu na minimuma.

Utjecaj na klimu

Sada idemo prema razdoblju sunčeva maximuma. Maričić je naveo što danas znamo o suncu i kako sunčevi ciklusi već sada utječu na naš život na Zemlji.

“Sunce je naša zvijezda koja je u svim narodima bila božanstvo. Svi životni procesi na Zemlji ovise o našem suncu, a proučavamo ga tek 400 godina i to je kratak period. No, znanstvenici su spoznali prekrasne stvar”, rekao je Maričić pa nastavio:

“Bitne stvari koje smo spoznali je da je ono kugla od plina i plazme, da je to užarena zvijezda, da ne samo da svijetli nego šalje velike količine plina i plazme, tj. ima sunčev vjetar.”

Osvrnuo se i na proces koji se naziva dinamo pri čemu se na površini sunca stvaraju “pojave kao što su sunčeve pjege, tamne tvorevine gdje izbija jako magnetsko polje koje ne dozvoljava da dođe do izjednačavanja temperature pa je temperatura u pjegama do 2000 stupnjeva Kelvina hladnije”.

“One nam govore, ne nužno, gdje će doći do izbačaja magnetskog polja u međuplanetarni postor, a pri tome se velike količine plina i plazme ponekad gibaju prema nama i dolazi do pojave polarne svjetlosti”, objasnio je ovaj astrofizičar.

Magnetski ciklus je pak puno dulji, navodi on. Dodaje da znanstvenici još ne znaju prencizno gdje će nastati sunčeve pjege.

“Što više pjega, to je sunce aktivnije. U ovih 400 godina koliko pratimo pjege, ne samo da sunce ima ciklus nego je imao i te minimume bez pjega pa tako imamo razdoblje kada 50-60 godina nije bilo niti jedne pjege. Za vrijeme toga došlo je do klimatskih promjena u Europi, zabilježene su vrlo hladne zime, Temza je bila zamrznuta u petom mjesecu i sl. Znamo da utječe na klimu i da je jako vezano”, objasnio je Maričić.

Posljedice moćne solarne oluje

Osvrnuo se i na to kakav utjecaj ima Carringtonov događaj, odnosno moćna solarna oluja, za koju ne znamo kad bi se mogla dogoditi. Maričić je naveo što bi se moglo dogoditi ako dođe do toga.

“Da Quebec ostane bez struje, ili sjever Norveške ili Švedske, može doći do pregorijevanja trafostanica, ali ne treba se bojati za zdravlje. To se već događalo. Morat ćemo naučiti živjeti s tim, kao i s potresima”, kazao je.

“Moguće da dođe do pregorijevanje satelita. Biološki efekti je da neke životinje mogu biti dezorijentirane, primjerice golubovi, dupini, kitovi…”, rekao je Maričić.

“Kad se dogodi erupcija sa sunca i sudari se sa zemljinom korom, dolazi do geomagnetske oluje, to je manja promjena nego kad tramvaj ispred vas prijeđe preko tračnice. To nije opasna promjena, ona postoji otkad je svijeta i vijeka”, istaknuo je astrofizičar.

Ali su zato astronauti oprezniji i moraju pažljivo pratiti aktivnosti sunca jer nisu zaštićeni Zemljinim magnetskim poljem, pa su dostupni toj radijiaciji. “Putovanje svemirom uopće nije bezazlena stvar. Primjerice, 60-ih kad su astronauti letjeli na Mjesec nisu bili svjesni da je sunce bilo u maximumu aktivnosti. Da se dogfodio jedan bljesak, sigurno bi stradali astronauti u letjelici.”

No, Maričić pojašnjava da danas imamo i svemirsku prognozu koja se bavi time kakvo je stanje u bliskom međuplanetarnom prostoru oko Zemlje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Infobip Shift 2024: Na Višnjiku više od stotinu predavača najveće developerske konferencije

Objavljeno

-

By

FOTO: Nenad Opačić

Infobip Shift, najveća developerska konferencija u ovom dijelu Europe, vraća se u Zadar na Višnjik od 15. do 17. rujna. Događaj koji će i ove godine u Hrvatskoj okupiti tisuće profesionalaca iz informatičke industrije ove će godine obilježiti proširenje trajanja programa na tri dana, a iz Infobipa najavljuju i nikad veći broj predavača – njih čak 110.

Konferencija započinje 15. rujna kada će se održati tri popratna, neformalna događaja na različitim lokacijama u Zadru, a dvodnevni konferencijski program od sljedećeg dana započinje u ŠC Višnjik.

„Iako je riječ o rekordnom broju predavača, prvenstveno smo se vodili kvalitetom sadržaja i vrijednosti koju naši posjetitelji mogu dobiti. Osnivači kompanija, tehnički direktori, vrhunski programeri, softverski inžinjeri, ulagači, profesori, voditelji podcasta i drugi stručnjaci različitih profesija će na Infobip Shiftu podijeliti svoju perspektivu i znanje kroz predavanja, radionice i panel rasprave“, najavio je konferenciju Nikola Radišić, voditelj Shiftovog tima u Infobipu te istaknuo: „Očekujemo oko četiri tisuće posjetitelja, a zanimljiv je podatak da nam oni dolaze iz Europe, Sjeverne Amerike, Azije, Afrike i Australije što dovoljno govori o rastu i značaju Infobip Shifta na globalnoj sceni“.

Tehnološki i telekomunikacijski divovi na pozornici

Raznovrstan popis predavača predvode velike kompanije čije prisustvo na Shiftu nije novost. Predstavnici Googlea, Microsofta, AWS-a i Spotifyja, baš kao i stručnjaci iz developerima dobro poznatih kompanija kao što su Red Hat, Atlassian i Postman, održat će predavanja na konferenciji. Po prvi puta, na Shiftu će se naći i predstavnici Infobipovih partnera, velikih telekomunikacijskih kompanija s kojima prvi hrvatski jednorog surađuje.

„Shift će ove godine biti i prilika za novi iskorak u suradnji s partnerima kao što su Orange, Telefonica, Deutsche Telekom i Hrvatski Telekom, divovima čije usluge koristi gotovo milijardu ljudi. Na Shiftu ćemo zajednički predstaviti neke od ideje za unapređenje telekomunikacija u budućnosti te otkriti kako developeri mogu koristiti aplikacije telekomunikacijskih pružatelja usluga i tako poboljšati korisničko iskustvo. Na Shiftu će biti prisutna i Nokia, međunarodni telekomunikacijski lider te odnedavno Infobipov partner. Dolazak svih ovih partnera na Shift omogućit će uvid u zanimljive projekte na kojima radimo, ali, vjerujem, podići našu suradnju na višu razinu“, objašnjava Viktorija Radman, Infobipova direktorica za poslovanje s telekomima.

Program Infobip Shifta održat će se na sedam pozornica na kojima će se obraditi najvažnije teme aktualne softverske industrije – od umjetne inteligencije preko upravljanja inženjerskim timovima do kibernetičke sigurnosti. Izdvojeni program održat će se na Startup pozornici koja će ugostiti panele na teme koje su važne osnivačima startupa i onima koji razmišljaju o pokretanju startupa.

Zaokruženo iskustvo

Uz vrhunski edukativan program, iskustvo će upotpuniti i bogat zabavni sadržaj koji će posjetiteljima omogućiti opuštanje između predavanja. Gaming sadržaji, arkadne igre, utrka dronova ili brijanje kod profesionalnog brijača samo su neke od aktivnosti dostupnih posjetiteljima koje će ovu konferenciju izdvojiti od sličnih događaja. Kao i inače, konferencijski dani završit će već legendarnim Shiftovim afterpartyjima.

Na konferenciji će se moći iskušati i auto kompanije Elmo, pionira u upravljanju vozilima na daljinu. Zahvaljujući Elmovoj tehnologiji te podršci Nokie i Hrvatskog Telekoma, vozači će sjesti za upravljačku konzolu na Višnjiku i u stvarnom vremenu voziti auto koji se nalazi u Finskoj, oko 2000 kilometara sjeverno.

Shift u Zadru održat će se pet mjeseci nakon američke inačice koja se održala u Miamiju. Time se nastavlja okupljanje međunarodne developerske i startup zajednice oko Infobipa Shifta, koji se iz godine u godinu sve bolje pozicionira na globalnoj razini, što potvrđuje i rast broja posjetitelja, izlagača i partnera iz godine u godinu.

Više informacija o programu i ulaznicama može se pronaći na službenoj stranici događaja.

O Infobipu:

Infobip je krenuo kao mala startup kompanija iz Vodnjana u Istri. Danas, s preko 15 godina iskustva u IT industriji, globalno zapošljava oko 3400 ljudi te posluje na šest kontinenata kroz više od 70 ureda. Razlog ovolikom uspjehu su Infobipova komunikacijska platforma i usluge za poslovne subjekte koje mogu doprijeti do gotovo 7 milijardi korisnika i stvari u više od 190 zemalja. Time je omogućena besprijekorna mobilna komunikacija poslovnih subjekata s njihovim krajnjim korisnicima – na svakom kanalu i uređaju, u svakom trenutku i bez obzira na to u kojem se dijelu svijeta nalaze. Kompanija surađuje i u partnerstvu je s vodećim mobilnim operatorima, kompanijama koje razvijaju messaging aplikacije, bankama, e-commerce kompanijama, društvenim mrežama i tehnološkim kompanijama. Infobip je u svijetu prepoznat kao dobitnik brojnih nagrada za kvalitetu usluga koje provodi pri čemu surađuje s najvećim svjetskim chat aplikacijama poput WhatsAppa, Vibera, Telegrama te s globalno poznatim brendovima poput Virgin Megastore, Strave, Ubera, Zendeska, Burger Kinga i mnogim drugima.

 
Nastavi čitati

Svijet

Kada i gdje danas gledati Appleov event i što će sve biti predstavljeno

Objavljeno

-

Apple će danas u 19 sati po srednjoeuropskom vremenu predstaviti niz novih proizvoda na eventu koji su nazvali It’s Glowtime. Event će se moći pratiti uživo na YouTubeu. iPhone 16 bit će zvijezda predstavljanja, uz, sada već standardni, iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max. Očekuju se promjene veličina zaslona mobitela, nove tipke za kameru na rubovima uređaja i snažnije čipove dizajnirane da maksimalno iskoriste nadograđene AI značajke, pišu strani mediji.

Očekuju se i novi modeli Appleovih satova (Apple Watch 10), AirPods 4 i vjerojatno iPad mini 7. Očekivane nove značajke iPhonea 16 su sljedeće:
novi modeli iPhonea 16 bit će opremljeni čipom A18 i s 8 GB RAM-a, što omogućuje bolje performanse i podršku za Apple Intelligence.
iPhone 16 neće imati klasičnu tipku za Silent Mode na rubovima, već će dobiti “akcijski gumb”
na desnoj strani iPhonea 16 bit će nova tipka za brzi pristup kameri. Ta tipka će se moći koristiti i za povećavanje i smanjivanje prikaza te za fokusiranje slika.
iPhone 16 će imati manju izbočinu kamere s lećama postavljenim vertikalno
iPhone 16 će navodno biti dostupan u novim bojama – plavoj, zelenoj, ružičastoj, bijeloj i crnoj
iOS 18 i druga softverska ažuriranja
Na Appleovom događaju će navodno biti predstavljeni iOS 18, iPadOS 18, watchOS 11, tvOS 18 i visionOS 2. Također se spominje da bi Apple mogao prvi put predstaviti macOS Sequoia s iOS 18.

AirPods 4
Nove AirPods Max će navodno imati poboljšano poništavanje buke, adaptivni zvuk i prijelaz na USB-C priključak.

Više detalja o današnjem Appleovom eventu možete pronaći OVDJE, a događaj ćete moći pratiti i na Indexu.

 
Nastavi čitati

Tech

Stiže novitet koji su brojni korisnici dugo željeli: Evo što se mijenja s opcijom Stories na Instagramu

Objavljeno

-

By

pexels

Iz Instagrama su potvrdili ovu opciju, no ona trenutačno još nije dostupna svim korisnicima.

Dok se klasičan sadržaj na Instagramu može javno komentirati, situacija je drukčija za Stories, odnosno objave koje na ovoj mreži nestaju nakon jednog dana, piše Zimo.

Do sada nije bilo mogućnosti komentiranja takvih priča te, ako želite komentirati objavu, postoji mogućnost slanja direktne poruke, no jasno, takvi komentari nisu javni.

Instagram sada uvodi promjene u Stories, s ciljem povećanja angažmana i korištenja te opcije. Dio korisnika Metine mreže tako je već dobio mogućnost komentiranja priča, a u budućnosti bi ta opcija trebala biti dostupna svima.

Ipak, čini se kako će, barem na početku, takve objave moći komentirati samo korisnici koji prate osobu koja je objavila priču, ali i koje ta osoba prati.

Kako je riječ o komentarima na objave koje nestaju nakon 24 sata, kada priča nestane s Instagrama, nestat će i komentari ispod storija. Komentari priča prikazuju se na dnu ekrana tako da ne utječu na prikaz same objave.

Ova opcija, naglašavaju na Tech Crunchu, inspirirana je korisničkim ponašanjem te su je brojni korisnici dugo vremena s nestrpljenjem iščekivali.

Naime, kako je nedavno komentirao prvi čovjek ove društvene mreže Adam MosseriStories su postali jedna od najpopularnijih opcija na Instagramu te je čak više korištena i u odnosu na klasične objave, tako da je jasno da u Instagramu žele dodatno poboljšati iskustvo korištenja Storiesa.

Također, ovo je još jedan način na koji iz Instagrama žele povećati javni angažman korisnika, odnosno njihovu aktivnost unutar same aplikacije jer, prema Mosseriju, u posljednje vrijeme korisnici sve više komuniciraju putem privatnih poruka, a ne komentara u javnim objavama, što naravno, utječe na povećanje aktivnosti na samoj društvenoj mreži i vrijeme koje se provodi na Instagramu.

Korisnici Instagrama koji ne žele da drugi komentiraju njihove priče, mogu jednostavno isključiti tu opciju i nastaviti objavljivati priče kao i do sada, bez mogućnosti da ih drugi komentiraju.

Još jedan novitet na ovoj mreži o kojem smo nedavno pisali, a koji su najavili iz Instagrama odnosi se na dodavanje glazbe svom profilu.

Riječ je o opciji koja je bila popularna još na MySpaceu, ali nema sumnje da će je prihvatiti i veliki broj korisnika Instagrama.

Ova društvena mreža nastavit će s razvojem i testiranjem novih opcija te u budućnosti možemo očekivati daljnje novitete koji će poboljšati iskustvo korištenja Instagrama.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu