Hrvatska
NOVI UDAR NA NOVČANIKE GRAĐANA: HZZO povisio cijene nekih zdravstvenih usluga
Novi udar na novčanike građana. HZZO je povisio cijene zdravstvenih usluga jer će, kažu, više plaćati bolnicama pa će neki pacijenti morati plaćati skuplje liječenje. Ipak, za više od 2 milijuna građana koji imaju njihovu policu dopunskog zdravstvenog osiguranja – ne mijenja se ništa.
Od ožujka – nova poskupljenja za građane. Za neke pretrage, preglede, lijekove i liječenje građani koji nemaju dopunsko osiguranje – plaćat će više. Za ostale, sve ostaje isto.
“Pa ne moram plaćati pregled kod liječnika opće prakse, ne moram plaćati u bolnici ništa.”
“Obećala sam tati da ću imati tako da iskreno, evo, on je bio dosta po bolnicama pa je rekao bolje da imaš nego da nemaš jer kakav nam je zdravstveni sustav, da… prisiljeni smo imati u krajnjoj liniji, ne?”
“Ako idem u bolnicu, manje plaćam.”
Najviše su poskupjele dijagnostičko-terapijske skupine: za 173 i pol eura, dok su postupci skuplji za 90 centi. Dan bolničkog liječenja skuplji je za dva eura i iznosi 22 eura.
Razlog ovog povećanja su, kažu Iz HZZO-a više cijene koje plaćaju bolnicama zbog usklađivanja koeficijenata u javnim službama.
“Od 1. ožujka 2024. godine, HZZO je uskladio cijene zdravstvenih usluga s porastom plaća u zdravstvenom sustavu. Budući da su osiguranici obvezni sudjelovati u cijeni zdravstvenih usluga u visini od 20% cijene i iznos sudjelovanja je narastao 10%. Konkretno, do 1.3.2024. sudjelovanje za kolonoskopiju iznosilo je 10,18 €, a od 1.3.2024., iznosi 11,67 €. Dakle, za većinu usluga, ne radi se o velikom povećanju”, navodi HZZO.
Je li u pitanju oblik prikrivene prisile?
Zbog novih poskupljenja u zdravstvu pacijenti su ljuti i ogorčeni.
“Jer se pitaju ako im se obveze stalno povećavaju, znači li to da nam se povećavaju naša prava ili možda uvjeti u našim bolnicama? I možemo se zapitati jesu li ovi svi troškovi participacije neka vrsta prikrivene prisile HZZO-a na sve pacijente da bi svi osiguranici trebali kupiti i dopunsko osiguranje”, ističe Josip Perić iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
Veći problem od HZZO-ovog privlačenja novih korisnika dopunskog zdravstvenog osiguranja, za koaliciju udruga u zdravstvu je zaobilaženje u definiranju osnovnih usluga.
“Mi nemamo definiran osnovni opseg zdravstvene zaštite koji dobivamo obveznim zdravstvenim osiguranjem i ne znamo koje su točno cijene, realne cijene tih dijagnostičkih postupaka, terapijskih skupina i slično tako da je to isto nešto što bi trebalo transparentno objaviti”, navodi Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu.
Zbog poskupljenja od 30% kod konkurentnih privatnih kuća, od čega u zadnjih godinu dana za 9%, HZZO očekuje priljev novih osiguranika u njihov sustav dopunskog zdravstvenog osiguranja.
“Usklađivanje cijena s povećanim troškovima inflacijom nužan je potez kako bi se i dalje osigurala kvalitetna usluga temeljem polica osiguranja. (..) Vrlo je teško očekivati da i HZZO u uvjetima inflacije, povećanih izdataka provođenja dopunskog zdravstvenog osiguranja, te stoga i očekivanih novih viših iznosa participacije neće u dogledno vrijeme imati potrebu za nužnom korekcijom cijena”, navode iz Hrvatskog ureda za osiguranje.
Iz HZZO-a ističu kako se cijena police dopunskog zdravstvenog osiguranja neće mijenjati.
Hrvatska
Butković uoči sjednice Odbora o Jadroliniji: Jedan od razloga zašto nisam dao stavku je to što tražim istinu
Ministar Oleg Butković došao je na sjednicu saborskog Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu koja je sazvana zbog situacije u Jadroliniji. Ministar kaže kako je obveza i dužnost doći na današnju sjednicu Odbora te da će razgovarati o svemu što zanima saborske zastupnike.
Na pitanje je li zabrinut zbog svega što se dogodilo, Butković kaže kako je smrt tri mornara velika tragedija. “Kao što stalno govorim, istrage traju. Sve nas zanima, vidjet ćemo kad istrage budu gotove, i moći razgovarati o odgovornosti. Naravno da me zanima”, kaže. Butković kaže i kako je u svakodnevnom konaktu s predsjednikom uprave Jadrolinije. “Današnji Odbor neće dati odgovore na pitanja što se dogodilo, ali ćemo razgovarati o stanju u Jadroliniji”, kaže dodajući da je cilj da Jadrolinija bude stabilna jer je to tvrtka od strateškog interesa.
Istraga traje, ali jedan direktor u Jadrolniji je već smijenjen. Butković kaže kako ne zna zbog čega.
“To je bila prosuda same Uprave, oni moraju odgovoriti zbog čega. Uprava čini sve da sigurnost u tvrtci digne na veću razinu”, kaže.
Ministar kaže kako se ne može utjecati na istrage DORH-a te da to sigurno nije kraj priče.
Na pitanje može li jamčiti da će Uprava odgovarati smjenom ako istraga utvrdi propust, Butković kaže: “Dosta se govorilo i o mojoj ostavci, razmišljao sam i razmišljam, jedan od razloga zašto nisam dao stavku je to što tražim istinu, ustrajat ćemo da se istina sazna na kraju.”
Hrvatska
HZMO objavio kada počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe i koji su uvjeti
U utorak 17. rujna 2024. počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe za kolovoz 2024. korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 16 715 korisnika (80,06 % žena i 19,94 % muškaraca), za što je osigurano 2.495.495,00 eura iz Državnog proračuna, naveo je HZMO. Sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe (NN 156/23), nacionalna naknada od 1. siječnja 2024. iznosi 150,00 eura.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:
da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
da njegov prihod i/ili prihod članova njegovoga kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)
da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, izvijestio je HZMO.
Hrvatska
U Hrvatskoj 15.000 osoba boluje od nasljedne bolesti povišenog kolesterola
Procjenjuje se da u Hrvatskoj 15. 000 osoba boluje od porodične hiperkolesterolemije, nasljedne bolesti koju karakterizira povišena razina tzv. “lošeg” kolesterola već od rođenja, da bi se podigla svijest o njoj, u Maksimiru se u nedjelju, 22. rujna održava rekreativna utrka RUN4FH.
Sad već tradicionalna utrka, održava se povodom Svjetskog dana porodične hiperkolesterolemije , a pod sloganom “trčimo 5km za kolesterol ispod 5!”.
Ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi, povišene razine “lošeg” kolesterola mogu dovesti do bolesti srca i krvnih žila, ujedno i vodećih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu.
“I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L”
Oboljeli od porodične hiperkolesterolemije su u 20 puta većem riziku od kardiovaskularnih bolesti nego ostatak populacije. Čak svaki četvrti oboljeli, kojem bolest nije prepoznata niti adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja, kao što su srčani ili moždani udar, prije 50. godine, naglašavaju organizatori utrke, Hrvatska udruga oboljelih od dislipidemija, Hrvatsko društvo za aterosklerozu Hrvatskog liječničkog zbora, Run Croatia i FH Europe Foundation, europska udruga bolesnika s dislipidemijama.
“I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L jer je to preporučena vrijednost ukupnog kolesterola”, poručuje Ivan Pećin, endokrinolog i dijabetolog Zavoda za bolesti metabolizma Klinike za unutrašnje bolesti KBC Zagreb te suvoditelj Referentnog centra za rijetke i metaboličke bolesti Ministarstva zdravstva, dodajući kako se na utrku do sada prijavilo više od 80 sudionika koji su prepoznali važnost fizičke aktivnosti za zdravlje.
Utrka RUN4FH 24 ukupne je duljine pet kilometara, a počinje u 9 sati. Svi zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti do 18. rujna, startnina iznosi 15 eura, sav novac od nje bit će uplaćen Hrvatskoj udruzi oboljelih od dislipidemija.
-
Hrvatska5 dana prije
Šef pošte ima objašnjenje za kašnjenje pošiljki: “Adrese se moraju ažurirati”
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
SMS ALERT / Upozorenje iz Civilne zaštite za zadarsko područje: “U drugom dijelu noći olujni vjetar, tuča i bujice. Prilagodite aktivnosti!”
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
UPOZORENJE METEOROLOGA: Noćas obilna kiša i olujna nevremena! Evo što donosi novi tjedan…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
7-DNEVNA PROGNOZA / Poslijepodne razvedravanje. Od četvrtka druga runda kiše i temperature ispod 20°C