Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

NOĆ MUZEJA / U Muzeju antičkog stakla Bijenale, društvene igre, radionice, film… Donosimo PROGRAM…

Objavljeno

-

Muzej antičkog stakla u Zadru za ovogodišnje izdanje manifestacije Noć muzeja priprema bogat i zanimljiv program koji uključuje otvorenje nove velike izložbe 1. hrvatskog bijenala umjetničkog stakla, turnir u antičkoj društvenoj igri Mlin, pedagoško-edukativne radionice za djecu, stručno vodstvo po stalnom postavu za odrasle i djecu, prikazivanje filma o vitrajima u sklopu privremene izložbe “Kratka povijest prozorskog stakla”, demonstracije puhanja stakla i izrade staklenih predmeta na plameniku, nagradnu lutriju te popust na suvenire i publikacije.

MAS – PROGRAM ZA 19. NOĆ MUZEJA

Izložbe:

  • 19,00 sati – otvorenje 1. hrvatskog bijenala umjetničkog stakla, velike skupne izložbe u velikoj izložbenoj dvorani Muzeja.

Za ovu izložbu je selektiran čak 71 rad hrvatske suvremene umjetničke produkcije staklu. Ovo prvo izdanje zamišljeno je kao revijalna skupna izložba, bez dodjele nagrada, u svrhu promocije i najave same manifestacije, koja će već s drugim izdanjem 2026. godine donijeti isključivo nove radove u staklu.

Uz izložbu je izdan i veliki katalog na 144 stranice u kojem su publicirani svi selektirani radovi, uz umjetničke izjave i životopise autora.

Autorica idejnog koncepta i kataloga te kustosica izložbe je Jadranka Belevski, muzejska savjetnica dokumentaristica.

  • 18,00 – 00,00 sati  – Izložba “Kratka povijest prozorskog stakla” prikazuje povijesni presjek primjene i izrade prozorskog stakla s naglaskom na njegovoj podređenosti pripadajućoj arhitekturi. Za razliku od staklenog posuđa čija se svrha ostvaruje u izravnoj, svakodnevnoj konzumaciji, prozorsko staklo samo po sebi nije dovršen proizvod. Njegova se puna namjena ostvaruje tek u cjelini prozorskog otvora.

Autorica izložbe je Vedrana Jović Gazić, viša kustosica. Izložba je postavljena u maloj izložbenoj dvorani Muzeja. Također uz ovu izložbu je tiskan i dvojezični hrvatsko-engleski katalog koji će se moći kupiti uz 20% popusta u muzejskoj suvenirnici.

  • 18,00 – 00,00 sati – MiniMas: Stakleni pršljen za vreteno. Izložba iz ciklusa didaktičko-informativnih izložbi malog formata. Autorica izložbe je Petra Govorčin muzejska kustosica – pedagoginja.

Demonstracije:

  • 20,00 – 22,00 sati – Demonstracija puhanja stakla. Muzejski staklopuhač Marko Štefanac uz gosta staklopuhača Bojana Podhraškog i ove će godine posjetiteljima demonstrirati  izradu replika antičkog stakla metodom slobodnog puhanja stakla i puhanja u kalup.
  • 19,30 – 22,30 sati – Demonstracija izrade staklenih perli na plameniku. Koristeći se raznobojnim staklenim štapićima, voditeljica radionice i staklopuhačica Antonija Gospić, tehnikom rada na plameniku oblikuje staklene perle i minijaturne amforiske.
  • 19,30 – 22,30 sati – Demonstracija puhanja stakla na plameniku. Zagrijavanjem cijevi od laboratorijskog borosilikatnog stakla na plameniku izrađuju se minijaturne boce (lakrimariji) koje se daljnjim procesom obrade ručno premazuju bojom. Voditeljica radionice je konzervatorica-restauratorica Ivana Matković.
  • 18,00 – 20,00 sati – Uz izložbu MiniMas posjetitelji će moći vidjeti i demonstracije predenja vune.

Projekcije:

  • 18,00 – 00,00 – Projekcije dokumentarnih filmova „Eksperimentalna arheologija“ i „Staklene perle – izrada na plameniku“ posjetitelji će moći vidjeti na ekranu ispred staklopuhačke demo-radionice na drugom katu i u uvodnoj dvorani Muzeja.
  • 18,00 – 00,00 – Posjetitelji mogu vidjeti tematsku izložbu o primjeni i proizvodnji prozorskog stakla od 1. do 19. stoljeća uz projekciju filma o izradi povijesnog vitraja: How was it made? Stained Glass / Kako su nastajali? Vitraji (© Victoria and Albert Museum, London). Projekcija će se moći vidjeti u maloj izložbenoj dvorani Muzeja.

Radionice:

  • 20,00 – 20,30 sati –U 19. Noći muzeja, među bogatim programom, posjetitelje očekuje i Turnir u antičkoj društvenoj igri „Merellus“, preteči današnjeg Mlina. Turnir za 16 natjecatelja odvijat će se od 20:00 do 20:30 sati na prvom katu Muzeja antičkog stakla u Zadru gdje će tijekom cijele večeri biti postavljene razne antičke društvene igre pa posjetitelji imaju priliku uvježbati svoju igru prije samog turnira, a prijave za sudjelovanje počinju u 19 sati na istom mjestu.  Dobnog ograničenja nema stoga pozivamo sve zainteresirane – i djecu i odrasle – da nam se pridruže jer prva tri mjesta osvajaju nagrade! Voditeljica turnira je Petra Govorčin, kustosica-muzejska pedagoginja.

Stručno vodstvo:

  • Za sve zainteresirane posjetitelje ove godine organiziramo stručno vodstvo stalnim postavom koje će se održati u 19,30 i u 20,30 sati.
  • Stručno vodstvo za djecu u sklopu pedagoško-edukativne radionice „Mozgalicama kroz muzej“ održati će se u 18,30 sati.

Nagradna lutrija:

  • Posjetitelji i ove godine imaju priliku osvojiti jednu od 10 bogatih nagrada koje se kriju među gratis ulaznicama koje će se dijeliti na ulazu u Muzej

Popusti:

  • Sve posjetitelje očekuje popust od 20% na cjelokupnu ponudu suvenira i publikacija

*Gostujuća izložba u Zavičajnom muzeju Benkovac (26. siječnja 2024. – 26. travnja 2024.):

  • Otvorenje u 20,00 sati – Izložba Muzeja antičkog stakla u Zadru „Kocka je bačena: Drevne društvene igre na ploči“ otvara se u petak, 26. siječnja u 20,00 sati u Zavičajnom muzeju Benkovac u sklopu manifestacije Noć muzeja. Autori izložbe „Kocka je bačena: Drevne društvene igre na ploči“ su muzejski savjetnici dr. sc. Berislav Štefanac i Anamarija Eterović Borzić. Postav izložbe na zanimljiv i edukativan način prikazuje svijet drevnih društvenih igara na ploči. Ove su igre osim zabavnog mogle imati i religijski karakter, posebice onaj vezan uz vjerovanja u zagrobni život. Takvim teorijama u prilog idu stari egipatski zapisi te određeni hijeroglifi odnosno simboli istaknuti na pojedinim igraćim pločama, u velikom broju slučajeva pronađeni upravo u grobnim kontekstima. Smatra se kako kretanje figura kroz polja na ploči, posebice kod staroegipatske igre Senet, može predstavljati predviđeni put umrle duše kroz carstvo mrtvih ili čak neku vrstu komunikacije s preminulima. Slične su igre zabilježene i na prostoru Mezopotamije, gdje je najpopularnija bila tzv. Igra od dvadeset ili Kraljevska igra Ur. Iz antičke Grčke najpoznatije društvene igre bile su Polis i Pente grammai dok su Rimljani svoje vrijeme kratili igrajući Ludus latrunculorum, Duodecim scripta ili pak Terni lapilli.

Izložba ostaje otvorena u Zavičajnom muzeju Benkovac do 26. travnja 2024.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

DANAS JE TIJELOVO / Znate li što slavimo?

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Katolički blagdan Tijelovo, odnosno u dužoj verziji Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Krist.

Ideja o blagdanu prvi put se javlja u 13. stoljeću na inicijativu augustinske redovnice sv. Julijane iz samostana kod Liegea u Belgiji koja je imala viđenje punog Mjeseca s mrljom na površini. Puni Mjesec protumačila je kao Crkvu, a mrlju kao upozorenje na nedostatak blagdana kojim bi se slavila euharistija odnosno sakrament koji je Krist utemeljio na posljednjoj večeri rekavši da kruh predstavlja njegovo tijelo, a vino njegovu krv.

Na molbu Julijane mjesni je biskup u svojoj biskupiji uspostavio blagdan, koji se na početku zvao blagdan euharistije. Belgijska redovnica i njeni suvremenici zdušno su promicali ideju blagdana i nastojali ga proširiti na cijelu Crkvu. Papa Urban IV. objavio je 1264. godine bulu kojom je to pokušao učiniti, no spriječila ga je brza smrt. Tek u 14. stoljeću, papa Ivan XXII. širi Tijelovo na cijelu Rimokatoličku Crkvu, odnosno na zapadno kršćanstvo.

Za Katoličku Crkvu, svetkovina je spomen na ustanovljenje euharistije na Veliki četvrtak. Prema katoličkom nauku tijelo i krv Kristova u euharistiji su ‘istinski, bitno i stvarni prisutni’, a misterij pretvorbe kruha i vina događa se po euharistijskoj molitvi koju izgovara svećenik. Pojednostavnjeno bi se moglo reći sljedeće: Ako je mana, hrana što ju je Bog dao Izraelu na putovanju kroz pustinju, kruh s neba i znak zajedništva s Bogom koje nikada ne prestaje, a euharistija spomen na Kristovo potpuno predavanje i žrtvovanje te sakrament u kojem je on stalno i potpuno prisutan, Tijelovo je blagdan kojim se slavi euharistija i misterij pretvorbe kruha i vina u Kristovo tijelo i krv. Tijelovo se slavi u četvrtak poslije Presvetog Trojstva, dakle, deveti četvrtak nakon Uskrsa, što ove godine pada 19. lipnja.

Dr. Tomislav Ivančić, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, kaže da jednako kao što u objektivno spoznatim slovima neke pozivnice na gozbu prepoznaje nevidljivu ljubav i prijateljstvo onih koji ga pozivaju, tako u vidljivo spoznatim znakovima kruha i vina vidi poziv Boga na njegovu gozbu.

‘Kao što mi prijatelj može poslati pismo i u njemu poruku da se ne bojim u određenim krizama života, tako mi prijatelj Isus u kruhu i vinu, u tim euharistijskim znakovima, daruje poruku da se ne bojim, jer on je sa mnom’, poručuje Ivančić i navodi Kristove riječi: ‘Tko jede moje tijelo i pije moju krv, ostaje u meni i ja u njemu’.

Tijelovo se slavi u crkvama i svetištima širom Hrvatske i neradni je dan. Blagdan se, među ostalim, obilježava tijelovskim procesijama u kojima se u povijesti tradicionalno prezentirala pobožnost, ali i važnost pojedinih osoba, udruga, crkvenih i svjetovnih dužnosnika, kao i običnog puka. Pravoslavna Crkva ne poznaje tijelovske procesije, a euharistiju tumači na ponešto drugačiji način.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UZ KONSTITUIRANJE / Župan Bilaver: “Imamo priliku zajednički dokazati sugrađanima da smo dostojni njihova povjerenja!”

Objavljeno

-

By

Danas je održana konstituirajuća sjednica novog saziva Županijske skupštine Zadarske županije. 

Nakon provedenog postupka konstituiranja, članice i članovi Skupštine dali su potporu Ingrid Melada (HDZ), koja je time preuzela dužnost predsjednice Županijske skupštine.

Novoizabranim članovima Skupštine, a posebno predsjednici Melada, upućujemo čestitke i želje za uspješan i konstruktivan rad u službi građanki i građana Zadarske županije.
 Župan Josip Bilaver nakon konstituiranja Županijske skupštine je rekao:

“Čestitam novoj predsjednici Županijske skupštine Ingrid Meladi, koja je u prethodna tri mandata uspješno obnašala dužnost predsjednice Općinskog vijeća Općina Preko. Vijećnici su također donijeli odluku o osnivanju tri odbora ključna za učinkovito funkcioniranje Skupštine. Time je Skupština i formalno konstituiranja.

Svim vijećnicima upućujem iskrene čestitke i želim im uspješan i konstruktivan rad. U meni će imati partnera otvorenog za dijalog i suradnju.

Danas sam održao i sastanak s predstavnicima svih političkih opcija koje su dobile povjerenje birača te sam im pružio ruku suradnje. Vjerujem da u naredne četiri godine imamo priliku zajednički dokazati našim sugrađanima da smo dostojni njihova povjerenja.”

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Dječji vrtić Latica ugostio odgojitelje i učitelje iz Južne Koreje

Objavljeno

-

By

Dječji vrtić Latica bio je domaćin iznimno zanimljivog i inspirativnog susreta s odgojiteljima i učiteljima iz Južne Koreje, koji su nas posjetili u organizaciji Gyeonggi EDU-care Association. Cilj njihova posjeta bio je upoznati se s praksama inkluzije koje se provode u našem vrtiću te razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse s područja ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

Naši gosti su stručni radnici koji rade s djecom urednog razvoja, kao i s djecom s teškoćama u razvoju, što je i bio razlog njihova interesa za posjet našem vrtiću. Tijekom boravka u našoj ustanovi, gosti su obišli sve odgojno-obrazovne skupine, upoznali se s načinom rada te razgovarali s našim edukacijskim rehabilitatorima, logopetkinjama, fizioterapeutima i odgojiteljima. Posebno ih je zainteresirao način na koji provodimo inkluzivne aktivnosti i kako prilagođavamo odgojno-obrazovni rad individualnim potrebama svakog djeteta.

Iako svakodnevno rade s djecom s teškoćama, izrazili su iznenađenje razinom dostupnosti ortopedskih pomagala i visokom opremljenošću našeg vrtića, osobito u kontekstu pristupačnosti i osiguravanja kvalitetnih uvjeta za razvoj svakog djeteta. Asistivna tehnologija, didaktička oprema i senzorna soba ostavile su snažan dojam na goste i potaknule mnoge zanimljive rasprave o mogućnostima primjene sličnih rješenja u njihovim ustanovama.

Susret je zaključen radnim sastankom na kojem su razmijenjena iskustva, razmotrene sličnosti i razlike u obrazovnim sustavima dviju zemalja, te su postavljeni temelji za moguću buduću suradnju. Gosti iz Južne Koreje pohvalili su našu ustanovu i stručnost djelatnika, naglasivši kako su dojmovi koje nose izuzetno pozitivni i korisni za njihov daljnji rad.

U znak zahvalnosti i prijateljstva, korejski su gosti našem vrtiću darovali tradicionalne poklone – minijaturne narodne nošnje za ukrašavanje boca vina – dok smo mi njima poklonili slikovnicu Kako su slova stvorila riječi, u čijoj je izradi sudjelovao i naš vrtić. Tako će i naša slikovnica “odletjeti” u Južnu Koreju, kao simbol prijateljstva i razmjene znanja među vrtićima iz dviju dalekih zemalja. Tijekom susreta razgovarali smo i o mogućnosti prevođenja slikovnice na korejski jezik, kako bi djeca i odgojitelji u Koreji mogli još bolje upoznati njezin sadržaj i vrijednosti koje promiče.

Ovakvi susreti još jednom potvrđuju važnost međunarodne suradnje i razmjene stručnih iskustava u području ranog i predškolskog odgoja te nas dodatno motiviraju za kontinuirano unaprjeđenje inkluzivne prakse u radu s djecom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu