Hrvatska
DZS: Prosječna neto plaća za studeni lani 1.208 eura

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj za studeni 2023. iznosila je 1.208 eura, što je u odnosu na isti mjesec 2022. nominalno više za 15 posto, a realno za 9,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u petak.
Prema izvješću DZS-a, medijalna neto plaća za studeni iznosila je 1.030 eura, što znači da je polovica zaposlenih imala manje, a polovica više od toga.
Budući da je medijalna neto plaća za studeni manja od prosječne, to znači da je više onih koji su imali ispodprosječnu plaću, od onih koji su imali plaću veću od prosječne.
To pokazuje i distribucija neto plaća prema decilima iz koje se vidi da je 60 posto zaposlenih primilo neto plaću za studeni do 1.160 eura, znači manje od prosječne plaće odnosno da je negdje oko dvije trećine zaposlenih s plaćom manjom od prosječne, budući da je granica sedmog decila 1.315 eura.
U prvom decilu nalaze se zaposleni koji imaju najniže mjesečne plaće, u iznosu jednakom ili manjem od 660 eura i takvih je bilo deset posto.
Podaci pokazuju i da je 20 posto zaposlenih zaradilo neto plaću za studenih do 730 eura, a 30 posto do 823 eura. Do 925 eura neto plaće imalo je 40 posto zaposlenih. Slijedi medijalna plaća (1.030 eura).
Jednako ili manje od 1.060 eura imalo je 60 posto zaposlenih, do 1.315 eura 70 posto, do 1.507 eura 80 posto, a do 1.870 eura 90 posto zaposlenih. Ostalih deset posto imalo je više od toga.
Na mjesečnoj razini, odnosno u odnosu na plaću za listopad prošle godine, prosječna neto plaća za studeni bila je nominalno viša za 2,5 posto, a realno za 2,6 posto.
Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za studeni 2023. isplaćena je u zračnom prijevozu, u iznosu od 1.840 eura, a najniža u djelatnosti zaštitnih i istražnih djelatnosti, u iznosu od 751 euro.
Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za studeni 2023. iznosila je 1.679 eura, što je u odnosu na prethodni mjesec nominalno više za tri posto, a realno za 3,1 posto.
Na godišnjoj je razini, u studenom lani prema istom mjesecu godine prije, prosječna bruto plaća nominalno viša za 17,3 posto, a realno za 12 posto.
Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za studeni 2023. bila je u zračnom prijevozu, u iznosu od 2.665 eura, a najniža u proizvodnji odjeće i zaštitnim i istražnim djelatnostima, u iznosu od 998 eura.
Za razdoblje od siječnja do studenoga 2023. prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 1.144 eura, što je u odnosu na isto razdoblje 2022. nominalno više za 12,9 posto, a realno za 4,2 posto.
U studenom 2023. bila su prosječno 174 plaćena sata, što je u odnosu na listopad niže za 0,6 posto. Najveći broj plaćenih sati bio je djelatnosti vodni prijevoz (185), a najmanji u djelatnosti socijalne skrbi bez smještaja (152).
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po satu za studeni 2023. iznosila je 6,78 eura, što je u odnosu na listopad više za 2,7 posto, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine za 14,9 posto.
Hrvatska
PROGNOZA / Na pomolu nova fronta, evo kad su izgledni kiša i osvježenje

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Pretežno vedro je diljem zemlje, stabilne su prilike. Vjetar je slab u unutrašnjosti, na moru puše bura, jaka pod Velebitom, stoga ima ograničenja u prometu.
Od sredine dana bura će postupno slabjeti i zamijenit će je jugozapadnjak i sjeverozapadnjak. Zadržavat će se pretežno sunčano i suho.
Sunca će biti u izobilju i tijekom petka, bit će pretežno vedro.
U unutrašnjosti mirnije, dok će na moru puhati jaka bura, olujna na udare na sjevernom dijelu Jadrana.
Za vikend i dalje stabilno, sunčano i vruće, s temperaturama i do 35 stupnjeva.
Početak novog tjedna donijet će promjenu, nailaskom fronte sa sjeverozapada će se naoblačiti u drugom dijelu dana, a prema večeri treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom. Malo će i osvježiti.
Hrvatska
BOBRA PROTIV PUŠENJA / Pušače čeka cjenovni šok?

Europska komisija, na čelu s Ursulom von der Leyen zalaže se za značajno povećanje cijena duhana i duhanskih proizvoda, kako i e-cigareta.
Prema dokumentu od 196 stranica, koji je dostupan njemačkom listu „Bild“, Bruxelles je pozvao države članice EU na povećanje poreza na duhan kako bi bilo manje slučajeva raka te time i niži troškovi zdravstvene zaštite.
“Suzbijanje potrošnje duhana” može se postići “između ostalog poreznim mjerama za smanjenje potražnje za duhanom”, navodi se u dokumentu u kojem stoji i to kako bi „veći porezi mogli poslati cjenovni signal da je pušenje doista štetno i da se protiv njega treba boriti svim sredstvima”, prenosi Fenix.
Veći porezi i veće cijene duhana “dokazano su najučinkovitijom pojedinačnom mjerom za smanjenje ukupne potrošnje duhana” i poticanje pušača da prestanu pušiti ili barem smanje pušenje, navodi se u dokumentu.
Povećanje cijena za 20 posto?
Konkretno, Komisija predlaže da se porezna stopa temelji na bogatstvu dotične zemlje EU (na temelju indeksa). Prema Europskom udruženju poreznih obveznika, to bi za Njemačku značilo povećanje poreza na duhan za jednu petinu. “Očekujemo povećanje cijena cigareta za 20 posto. To se mora hitno zaustaviti”, rekao je predsjednik udruženja Michael Jäger, prenosi „Bild“ ističući kako bi se cijena po pakiranju mogla povećati do jedan euro, ovisno o veličini.
Trenutačno pakiranje cigareta košta u prosjeku devet eura (uključujući porez). Ako duhan postane skuplji za 20 posto, cijena velikog pakiranja povećala bi se za oko jedan euro; za pakiranje za prodaju (oko 20 cigareta) cijena bi se mogla povećati za 50 do 70 centi.
Poskupit će svi duhanski proizvodi
Nova direktiva trebala bi se primjenjivati i na nove vrste duhanskih proizvoda (sustavi za zagrijavanje duhana, nikotinske vrećice, e-cigarete). Razlog: konzumacija nikotina trebala bi postati manje atraktivna općenito – uključujući konzumaciju nikotina bez dima. Zamjenski nikotinski proizvodi (npr. nikotinske žvakaće gume poput Nicorette) ostat će izuzeti.
Očekuje se da će povjerenici EU-a odobriti nacrt do sredine srpnja. Duhanska industrija reagira na tu najavu s ogorčenjem. Predsjednik udruge Michael von Foerster kaže kako “zaštita zdravlja ne smije postati izgovor za uništavanje pouzdanih poreznih modela i egzistencije malih i srednjih poduzeća.”
Jaanus Pauts iz JTI-a (Benson & Hedges, Camel) upozorava na mogući procvat crnog tržišta cigareta: “Masovna povećanja poreza na pakete cigareta su ekonomskih poticaj za organizirani kriminal.”
Smrtnost od pušenja u Hrvatskoj
Prema informacijama za javno zdravstvo Hrvatske, procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi, što znači da Hrvatska svake godine gubi jedan grad veličine Makarske.
U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh; a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.
Hrvatska
Vraćaju se vrućine, bit će do 35, evo kad je izgledna kiša

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Srijeda je počela pretežno sunčano u većem dijelu zemlje, tek lokalno ima manje do umjerene naoblake, također magla smanjuje vidljivost mjestimice na cestama u unutrašnjosti.
U nastavku dana bit će većinom sunčano, vrlo toplo i vruće, do 32, 33, i to najizglednije u dijelu Dalmacije.
Stabilne prilike prilike pratit će nas sve do kraja tjedna. Sunca će biti u izobilju kako na kopnu tako i na moru, rast će temperature, kako jutarnje tako i one dnevne. Danju će biti i do 35 stupnjeva do kraja tjedna.
S početkom novog tjedna ipak nestabilnije, izgledni su kiša i pljuskovi s grmljavinom, tako u ovim trenucima sugeriraju prognostički materijali.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VAŽNA OBAVIJEST: Nova regulacija prometa u krugu Opće bolnice Zadar!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
Potres kod Zadra
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
FOTOGALERIJA / Vlasnik vile na Dugom otoku prije više od tisuću i pol godina uživao u SPA i wellness tretmanu
-
Tech3 dana prije
Upozorenje: Ne nasjedajte! Povećan broj lažnih aplikacija, evo kako se predstavljaju