Connect with us

Hrvatska

Staničić, HTZ: “Za Novu godinu u Hrvatskoj više od 80 tisuća turista”

Objavljeno

-

Hrvatska iza sebe ima uspješnu turističku godinu, a saborske zastupnike u petak očekuje rasprava o novom Zakonu o turizmu. Što novi zakon donosi gospodarstvu, kakva je trenutna popunjenost hotela te je li adventska posezona ispunila očekivanja otkrili su gosti emisije “Otvoreno”.

Staničić: Za očekivati da će i ovaj prosinac dati velik doprinos rezultatima posezone

Predsjednik Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić otkrio je da u Hrvatskoj trenutno boravi 20-ak tisuća turista te da se te brojke vikendom udvostručuju.

– Mi smo na 20-ak tisuća turista dnevno. Vikendom se te brojke udvostručuju. Osim Zagreba i drugi hrvatski gradovi imaju bogat adventski program. Za očekivati je da će i ovaj prosinac dati velik doprinos rezultatima posezone, rekao je.

Dodao je da se za Novu godinu u Hrvatskoj očekuje više od 80 tisuća turista.

– Za doček Nove godine očekujemo više 80 tisuća turista u Hrvatskoj – što je opet u skladu s trendovima rasta turističkog prometa, kazao je.

Ostojić: Unatoč zahtjevnom geopolitičkom okruženju, turistička godina uspješna

Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma naglasio je da se kapaciteti hotela popunjavaju sukladno tržišnom interesu te ustvrdio da možemo biti zadovoljni rezultatima.

– Popunjenost hotela se prati i sukladno tržišnom interesu – hoteli se popunjavaju. Možemo biti zadovoljni. Naravno da su slađe brojke u pred i posezoni, ali moramo biti svjesni da se naš glavni turistički promet odvija u četiri ljetna mjeseca, rekao je.

Dodao je kako je Hrvatska unatoč zahtjevnim izazovima uspjela realizirati uspješnu turističku godinu.

– Unatoč zahtjevnom geopolitičkom okruženju, snažnim inflatornim pritiscima i počecima prvih signala gospodarske krize u Njemačkoj – uspjeli smo realizirati uspješnu turističku godinu, kazao je.

Brnjac: Unatoč oporavku konkurencije – rezultati izvanredni

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac naglasila je kako je ovo najbolje posezona ikad, čak i kada se usporedi s referentnom 2019. godinom.

– Kada pogledamo predsezonu – imali smo najbolju ikad – ako usporedimo s 2019. Već tada se govorilo o destinacijama koje su ugrožene, imaju masovne turizam i često smo razgovarali kako riješiti taj problem, rekla je.

Dodala je da je mjesec prosinac za osam posto bolji nego 2019. godine te ustvrdila da su rezultati izvanredni.

– Prosinac nam je osam posto bolji nego je to bilo 2019. godine. U uvjetima kada se konkurencija se oporavila, vratio se zračni promet te su naši turisti u svojim zemljama imali značajno više troškove života – ovakvi rezultati su izvanredni, dodala je.

Važnost strategije održivog razvoja turizma

Predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela Šime Klarić ocijenio je kako se turizam dodatno može osnažiti primjenom strategije održivog razvoja koja je fokusirana na male hotelijere.

– Mi smo strategijom održivog razvoja još prije dvije godine definirali smjer razvoja malog i obiteljskog hotelijerstva. Zahvaljujući i izradi strategije održivog razvoja turizma to se komplementarno složilo, rekao je.

Objasnio je značaj eko zelenog certifikata te dodao da ga u Hrvatskoj trenutno ima tridesetak hotela.

– Počeli smo s izradom eko zelenog certifikata. Trenutno ga ima tridesetak hotela. On može biti srebrni, zlatni ili platinasti. Taj certifikat znači zadovoljavanje visokih standarda i kriterija obnovljivih izvora energije, uštede energije i vode te poslovanja bez štetnih kemikalija. To su standardi koje svaki hotel mora zadovoljavati, dodao je

‘Moramo biti mudri u planiranju prodajnih cijena’

Ostojić je objasnio kako se hrvatski turizam mora razvijati u smjeru održivog, zelenog i individualnog. Ocijenio je kako će prateći planovi definirati kako te promjene implementirati.

– Puno smo dosad spominjali riječi održivo, zeleno, otisak, digitalno individualno – to je smjer u kojem turizam treba razvijati. Sada slijede popratni dokumenti i akcijski planovi koji će detaljnije objasniti kako se ta strategija treba implementirati, rekao je.

– To je nešto što usmjerava turizam ka pažljivijem odnosu prema okolišu i održivosti. Ta održivost ima tri komponente – ekonomska, socijalna i ekološka. Niti jedna od te tri kompnente ne smije biti zanemarena. Svjesni smo određenih izazova u špici sezone u pojedinim destinacijama, tzv. over turizma i tu moramo naći mjeru, kazao je.

Staničić je istaknuo da je Hrvatska zadržala povoljnu poziciju na ključnim tržištima te da imamo prve konkretne naznake bookinga za sljedeću godinu.

– Hrvatska je zadržala odličnu poziciju na ključnim emitivnim tržištima. Bilježimo stabilan, čak i dvoznamenkasti rast i to je jedan signal što nas očekuje u sljedećoj godini. Na sajmu u Londonu smo imali prve konkretne naznake bookinga za sljedeću godinu, no puno je aktivnosti pred nama, rekao je.

– Moramo biti vrlo mudri u planiranju prodajnih cijena i distribuciji kapaciteta. Naš je cilj da Hrvatsku pozicioniramo u skladu s novim strateškim dokumentima kao održivu, cjelogodišnju destinaciju s kvalitetnom turističkom ponudom gdje ćemo u prvi plan istaknuti premium segment ponude, dodao je.

Novi Zakon o turizmu

Ministrica Brnjac naglasila je kako je jedan od ciljeva novo Zakona o turizmu rasteretiti četiri ljetna mjeseca te ujednačiti strategije razvoja što dosad nije bio slučaj.

– Cilj nam je rasteretiti četiri ljetna mjeseca kada je najveće opterećenje. Nema jedinstvenog recepta jer nisu sve destinacije bile jednako opterećene, te nisu imale jednaku strategiju razvoja, rekla je.

Dodala je kako novi zakon predstavlja detaljnu analizu cijelog sustava kako bi se odredilo u kojem smjeru će ići upravljanje.

– Zbog toga smo kroz Zakon o turizmu počeli uvoditi red. Prvo da vidimo što imamo, uz jednu detaljnu analizu cijelog sustava, da vidimo što postoji u određenim destinacijama, kako bi mogli krenuti u smjeru upravljanja razvojem turizma na održiv način, kazala je.

– Po prvi put se uvode parametri o utjecaju turizma na prostor, kakva je kakvoća mora – dakle, niz parametara koji će se mjeriti. Sada ćemo gledati i kako turizam utječe na ekologiju te kako utječe na život određene zajednice. Kroz te parametre ćemo moći vidjeti za određenu destinaciju u kakvom se stanju nalazi, dodala je.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Slovenci uputili neobičan zahtjev zbog brojnih turista koji će ići prema Hrvatskoj

Objavljeno

-

By

Slovenska državna tvrtka za upravljanje autocestama upozorila je tamošnje Ministarstvo uprave da će s prvosvibanjskim praznicima početi gužve na slovenskim cestama. Predlaže da zaposlenici u javnoj upravi najprometnije dane rade od kuće.

DARS, slovenska državna tvrtka za upravljanje autocestama, u dopisu je predložila tamošnjem Ministarstvu uprave da zaposlenici u javnoj upravi najprometnije dane u svibnju rade od kuće.

Na taj način pokušali bi rasteretiti promet tijekom najkritičnijih dana kad je riječ o gužvama na cestama. Prvi je to takav DARS-ov apel.

DARS je upozorio Ministarstvo da će s prvosvibanjskim praznicima početi gužve na slovenskim cestama. Navode da će se dnevnim putnicima do radnih mjesta pridružiti i turisti, a upravo je to razlog apela.

Istaknuli su da je prometno najkritičnije područje Ljubljane. Na temelju dosadašnjih iskustava, uvjereni su da bi rad od kuće u javnoj upravi doprinio boljoj protočnosti prometa u glavnom gradu.

Ministarstvo je dobilo niz datuma kada će stanje na cestama biti najgore. Slovenski N1 navodi da prema neslužbenim informacijama Ministarstvo ne planira poslušati DARS te da bi takvu odluku trebala donijeti Vlada.

“Tijekom prvosvibanjskih praznika očekujemo pojačan promet iz unutrašnjosti Slovenije prema turističkim središtima u slovenskoj Istri kao i dalje prema Hrvatskoj. Isti, ali u suprotnom smjeru, pojačan promet, uključujući i gužve, možemo očekivati ​​na kraju prvosvibanjskih praznika prema unutrašnjosti Slovenije”, kažu u PU Koper.

Prema iskustvu, već sada se mogu očekivati ​​gužve na autocesti, posebice na područjima gdje se izvode građevinski radovi.

Dakako, gužve se mogu očekivati ​​i na područjima gdje su redovite gužve zbog prometne infrastrukture, odnosno na dionici između Izole i Lucije, na Šmarskoj cesti te ispred bivših graničnih prijelaza s Hrvatskom, dodaju.

Odmah nakon praznika rada na ljubljanskoj obilaznici doći će do velikih prometnih gužvi zbog vjerskih blagdana, slobodnih dana i godišnjih odmora u Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj, Belgiji, Nizozemskoj i Hrvatskoj.

Stoga očekuje se kako će se velik broj turista iz zapadne Europe uputiti u Hrvatsku.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ovo je zemlja u koju bi Hrvati najradije selili. Analitičar: “To ne čudi. Više je razloga”

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Otkako je 2013. godine primljena u Europsku uniju, iz Hrvatske je iselilo više od 400 tisuća ljudi. Velika većina njih iselila je iz ekonomskih razloga, zbog kvalitentijih i bolje plaćenih poslova te uvjeta rada.

Uz Njemačku i Austriju, zemlje u koje su Hrvati najviše iseljavali i prije ulaska u EU i na europsko tržište rada, privlačnom zemljom za život i rad postala je i Irska.

Trend iseljavanja iz Hrvatske vjerojatno neće jenjavati još neko vrijeme. U međuvremenu je otpočeo i trend useljavanja u Hrvatsku s masovnijim dolaskom ekonomskih migranata iz azijskih zemalja poput Indije, Nepala, Bangladeša, Filipina… Godina 2022. bila je prva u kojoj je zabilježen pozitivan migracijski saldo jer je u Hrvatsku uselilo više ljudi, nego što je iselilo.

Hrvati bi najradije u Austriju

Američki poslovni portal Remitly svojedobno je objavio kartu najpopularnijih zemalja za Europljane koji žele seliti u inozemstvo, a na temelju Googleovih podataka o najčešće unošenim pojmovima prilikom pretraživanja vezanih uz posao i preseljenje.

Prema tim podacima, Hrvati ne bi išli daleko trbuhom za kruhom – najradije bi u Austriju. Austrija je najpoželjnija i Slovencima. Za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Sjevernu Makedoniju nema podataka.

Remitly.com

“Tamo možemo i u dnevne migracije”

Komentirajući nam taj podatak, ekonomski analitičar Damir Novotny kaže da pri tom odabiru važnu ulogu igra geografski faktor.

“Austrija, posebno Beč, ali i drugi gradovi, tradicionalno su proglašavani najboljim mjestima za život. U gradovima poput Beča, Salzburga, Klagenfurta i Graza nudi se puno radnih mjesta, a blizu su nam. Austrija omogućava i dnevne migracije jer iz sjevernih dijelova Hrvatske do Austrije treba tek sat-dva vožnje. Osim toga, Austrija je u smislu konkurentnosti i kvalitete života jedna od vodećih zemalja u svijetu, en samo u Europi. Privlačnost Austrije Hrvatima ima, osim geografskih i ekonomskih i svoje kulturološke i povijesne razloge”, smatra Novotny.

Njemačka najpopularnija, sjevernjaci bi na jug

Inače, Njemačka je očekivano najpopularnija zemlja za preseljenje, kao što je i očekivano da je njena popularnost najveća u zemljama istočne Europe i Balkana – Poljskoj, Češkoj, Rumunjskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Albaniji i Turskoj. Doduše, Njemačka je prvi izbor i Švicarcima koji bi, ako baš moraju sići stepenicu niže sa svog životnog standarda, odabrali zemlju koja im je po tome najsličnija. Također, Nijemcima, Austrijancima i Talijanima prvi izbor je Švicarska.

Francuzima, Belgijancima, Ircima i Britancima prvi izbor za preseljenje je bogata prekomorska Kanada. S druge strane, stanovnicima bogatih zemalja hladnog sjevera – Nizozemske, Švedske i Finske prvi izbor je na toplom jugu – Španjolska.

“Kod njih je standard visok pa je njihov izbor uvjetovan klimatskim razlozima”, napominje Novotny.

Velika Britanija nije omiljeno mjesto

Zanimljivo je da niti u jednoj europskoj zemlji prvi izbor za preseljenje nije Ujedinjeno Kraljevstvo, iako ono tradicionalno “usisava” mnogo useljenika. Razlog tomu Novotny dijelom vidi u britanskim posebnostima poput vožnje lijevom stranom i drugačijeg stila života, ali i u klimi koja mnogima ne odgovara.

“Troškovi života vrlo su visoki i čitav je niz razloga zašto Velika Britanija nije baš omiljeno mjesto za život. Mislim da je brexit tek manjim dijelom razlog tomu”, kazao je Novotny.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

KLIMATSKE PROMJENE / Temperatura u Hrvatskoj toliko će porasti da ćemo “gubiti” 22 dana godišnje

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

S obzirom na to da za većinu ljudi nije lako dešifrirati utjecaj porasta temperature na njihov svakodnevni život, a teško je zamisliti globalno zagrijavanje od prosječno 1,5 ili 2 stupnja, stručnjaci s američkog MIT-a osmislili su inovativan novi način mjerenja ove promjene u stvarnom životu i predviđanja njezinih dugoročnih učinaka.

Koristeći podatke iz 50 različitih klimatskih modela, stručnjaci s Massachusetts Institute of Technology (MIT) zacrtali su kako će broj “dana na otvorenom” u raznim destinacijama diljem svijeta rasti ili padati do 2100. Ovi ‘dani na otvorenom’ odnose se na razdoblja od 24 sata kada su temperature dovoljno ugodne za većinu ljudi da se bave aktivnostima na otvorenom, bilo zbog posla ili u slobodno vrijeme, prenosi Euronews. To su dani kada nije ni prevruće ni prehladno, što znanstvenici smatraju otprilike između 10 i 25 stupnjeva Celzija, te da u njima ekstremnih vremenskih nepogoda, piše tportal.

Internetski alat koji su razvili istraživači s MIT-a također omogućuje ljudima da postave vlastiti raspon temperature kada provjeravaju podatke iz svoje zemlje na temelju onoga što misle da je ugodno vrijeme. Studija MIT-a pokazala je da će tropska odredišta doživjeti najveće promjene u danima na otvorenom. Najveći udar pretrpjet će Dominikanska Republika koja će do kraja stoljeća izgubiti 124 dana ugodnog vremena godišnje. Meksiko, Indija, Tajland i Egipat izgubit će polovicu dana na otvorenom. Istraživači također ističu podjelu između globalnog sjevera, koji će dobiti više dana ugodnog vremena, i globalnog juga, koji će izgubiti više unatoč tome što je emitirao manje stakleničkih plinova. Razlike u mjestima poput Bangladeša ili Sudana su zapanjujuće, kažu.

U Europi također postoji podjela sjever-jug kada su u pitanju dani na otvorenom. Na sjeveru će biti više dana s ugodnim vremenom jer su zime tople, na jugu će ekstremne vrućine tijekom ljetnih mjeseci uzrokovati pad broja dana na otvorenom. Prema podacima MIT-a, Balkan će vjerojatno biti jedna od najteže pogođenih regija u Europi. Albanija će izgubiti 30 dana, Srbija 26 dana, Hrvatska 22 dana, Sjeverna Makedonija 21 dan, Bugarska 17 dana, Kosovo 19 dana, a Rumunjska 12 dana. Malo južnije, Grčka bi do 2100. mogla izgubiti 37 dana na otvorenom godišnje zbog ekstremnih vrućina između svibnja i rujna, kaže studija MIT-a.

Pirenejski poluotok također će doživjeti promjene, pa će tako Portugal imati 33 dana manje na otvorenom, a Španjolska 13. Istraživači kažu da se razlika u Europi već osjeća i da ljudi biraju kamo će putovati na temelju sve ekstremnijih vrućina na prethodno popularnim odredištima. Iako će zemlje u sjevernoj Europi vjerojatno dobiti više dana na otvorenom zbog klimatskih promjena, ni to nisu sve dobre vijesti. Francuska, Njemačka i Austrija dobit će između 18 i 52 dana ugodnog vremena do 2100. – uglavnom zbog toplijih zima. Ovo bi mogao biti fatalan udarac za europsku skijašku industriju koja je već neko vrijeme u problemima.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu