Connect with us

Hrvatska

UPOZORENJE DHMZ-a: Prema ovim područjima ide grmljavinsko nevrijeme, mogući olujni udari vjetra i tuča!

Objavljeno

-

Foto: Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH

Hrvatska civilna zaštita izdala je upozorenje na grmljavinsko nevrijeme.

“Izraženo grmljavinsko nevrijeme kreće se prema Lastovu, a kasnije prema Korčuli i Pelješcu. Mogući su olujni udari vjetra i tuča te obilna kiša u kratkom vremenu”, prenosi Civilna zaštita upozorenje DHMZ-a.

Upute u slučaju grmljavinskog nevremena

Objavili su i upute za grmljavinsko nevrijeme. Upute prenosimo u cijelosti.

“U slučaju grmljavinskog nevremena, važno je poduzeti određene mjere opreza kako biste osigurali svoju sigurnost i sigurnost onih oko vas. Upute kojih se potrebno pridržavati u slučaju grmljavinskog nevremena:

  • Odgodite sve aktivnosti na otvorenom prostoru
  • Ako čujete udaljenu grmljavinu ili vidite bljesak svjetlosti, ako ste u mogućnosti, uđite u zatvoreni prostor jer čvrsta zgrada je najsigurnija lokacija tijekom grmljavinskog nevremena
  • Uđite u kuću, zgradu ili automobil
  • Zatvorite prozore i vanjska vrata
  • Nemojte stajati pored prozora, otvorenih vrata, metalnih stupova i predmeta kao što su slavine, utičnice i električni prekidači
  • Izbjegavajte tuširanje i kupanje
  • Isključite električne i klima uređaje
  • Ostanite u zatvorenom prostoru 30 minuta nakon što grmljavina prestane
  • Na otvorenom prostoru se sklonite u nižim dijelovima, kao što su klanci, gudure ili udoline, a u šumi ispod grmlja ili nižih stabala
  • Izbjegavajte sklanjanje ispod visokih izoliranih stabala na otvorenom području i u izoliranim manjim objektima, kao što su šupe i slično
  • Izbjegavajte vrhove brjegova, otvorena polja – prostore, plaže i kupanje u vodi
  • Ako plivate (na moru, rijeci, jezeru), izađite na kopno, napustite plažu i potražite sklonište, to vrijedi i za ribarenje, odnosno pecanje
  • Izbjegavajte sve metalno – traktore i druge radne strojeve, motore, bicikle i dr.
  • Ako ste za vrijeme oluje u vozilu, pomaknite auto sa strane, što dalje od stabala i zgrada (ako je moguće), probajte naći što otvoreniji prostor, izbjegavajte mjesta gdje se može nakupiti voda, poput podvožnjaka ili tunela
  • Ako čujete pucketanje, primijetite izbijanje elektriciteta poput dizanje dlaka i kose na tijelu (indikacija da prijeti udar groma): čučnite, spustite glavu i rukama pokrijte uši, zatvorite oči i otvorite usta”, piše Civilna zaštita.

Vremenska prognoza

Podsjetimo, u subotu će vrijeme biti promjenljivo oblačno s grmljavinom i pljuskovima uz osjetan pad temperature osobito u drugoj polovici dana.

Mjestimice jaki grmljavinski pljuskovi uz obilnu oborinu i mahovite udare vjetra. Na Jadranu će puhati jako i olujno jugo koje će u noći na nedjelju na sjevernom Jadranu skrenuti na jaku, a u podvelebitskom primorju olujnu buru. Najviše dnevne temperature od 15 do 20, na Jadranu od 22 do 26C.

Detaljniju vremensku prognozu pročitajte ovdje.

 

Hrvatska

Sve je veći broj prevara na tržištu nekretnina, policija otkriva: Obratite pažnju na ove znakove

Objavljeno

-

By

Policija često upozorava građane na razne oblike prevara, a prevaranti se služe raznim metodama kako bi iskoristili žrtvu. U ovom razdoblju dok cijene najmova stanova divljaju, prevaranti se služe i raznim oglasnicima za iznajmljivanje stanova, a žrtve nažalost, misleći da je u pitanju dobra prilika, uplate novac za koji ne dobiju – ništa.

O tome se u zadnje vrijeme pisalo i u raznim grupama vezanim uz najam stanova, gdje korisnici upozoravaju jedni druge na potencijalne prevarante. Iz policije su nam također potvrdili da je ove godine zabilježen porast prijevara u odnosu na lani.

“U devet mjeseci 2023. godine evidentirali smo ukupno 1.537 kaznenih djela Prijevara, a prošle godine u istom periodu 1452 kaznena djela”, kazali su nam iz MUP-a.

Iz policije pojašnjavaju da je prevara “radnja koja uključuje namjerno obmanjivanje, varanje ili manipulaciju drugih ljudi kako bi se stekla neka vrsta koristi, obično materijalne ili financijske prirode (kod osoba starije životne dobi to je najčešće novac). To može uključivati lažno predstavljanje, skrivanje informacija ili izvršavanje nečega što je suprotno očekivanjima ili prethodnom dogovoru.”

Savjeti policije

Već smo ranije pisali o prevarama vezanim za smještaj, a treba dodati da prevaranti posebno iskorištavaju situacije kada je povećana potražnja, primjerice tijekom ljeta kada je povećan broj turista, ali i u blagdansko vrijeme. Tako je primjerice žena u kolovozu skupo platila apartman u Rovinju, da bi po dolasku u grad shvatila da apartman – ne postoji.

njemačka policija je o tome ljetos upozoravala turiste koji idu na odmor na Jadran.

Spomenimo i slučaj muškarca koji je u Zagrebu navodno iznajmljivao stanove i uzimao pologe za iste. Zainteresirani iznajmljivači novac su uplaćivali bez da su pogledali stan, no ispostavilo se da je u pitanju prevara te da su oglasi bili lažni, a muškarac je završio u pritvoru.

“Savjetujemo građane da budu oprezni te da pripaze putem kojih oglasa, internetskih stranica ili društvenih mreža pronalaze smještaj. Dobro je provjeriti putem otvorenih izvora tko je vlasnik stana i je li to osoba koja ga oglašava. Ako ste u mogućnosti, osobno ili putem osobe od povjerenja, probajte provjeriti na samoj adresi iznajmljuje li se stan koji vas zanima. Preporuka je da ne šaljete novac nikome koga ne poznajete i razmislite biste li taj isti iznos novca dali nepoznatoj osobi koju sretnete na cesti.

Također preporučamo dodatan oprez kod uplata ili ostavljanja pologa za najam stana/apartmana putem poštanske službe odnosno organizacije za prijenos gotovog novca, a uplate su naznačene primateljima u inozemstvu ili brojevi računa nisu u bankama na području Republike Hrvatske, a za koje navodni iznajmljivači često zbog velike potražnje traže uplatu u cijelosti ili samo polog pod izgovorom velike potražnje za navedenu nekretninu, što je već navedeno kao dodatni razlog za detaljnije provjere”, savjetuju iz MUP-a.

Kako prepoznati prevaru?

Iz policije također navode da internet nudi razne mogućnosti prevarantima pri čemu oni “koriste lažne WEB stranice ili profile društvenih mreža prodavača ili pružatelja različitih usluga” kako bi namamili žrtve.

Kako ne biste nasjeli na prevaru, policija savjetuje da pripazite na ove glavne indikatore prevare:

Osnovni preventivni savjet koji želimo uputiti građanima je da prilikom ugovaranja usluge ne daju svoje osobne i bankovne podatke prije nego provjere vjerodostojnost podataka o identitetu oglašivača usluge odnosno osobe koja iznajmljuje stan.

Jedan od indikatora da je riječ o prijevarnom ponašanju je nespremnost tzv. najmodavca da zaključi pisani ugovor o najmu odnosno odgađanje njegovog zaključivanja pa svakako savjetujemo građane da inzistiraju na toj stavci. Također, indikator može biti i nerealna cijena najma, znatno povoljnija od stvarne tržišne cijene.

Također savjetujemo građanima da novac nikako ne uplaćuju pod pritiskom navodne potrebe za žurnošću (jer im je “najmodavac” predočio da postoji ogroman interes baš za taj stan) – dakle, provjerite da stan uistinu postoji, neka Vam osoba s kojom komunicirate predoči dokaz o vlasništvu odnosno dokumentaciju temeljem koje pruža uslugu najma i pokaže stan.

Obratite pozornost na svako neuobičajeno ponašanje osobe s kojom ugovarate najam stana, a ako ipak i postanete žrtva takvog kaznenog djela, prijavite to policiji na broj 192.

Kakva je kazna predviđena?

Kazna za prevaru ovisi o tome kolika je imovinska korist pribavljena i može se kretati od šest mjeseci do pet godina zatvora.

“Kazneno djelo protiv imovine, Prijevara iz članka 236. Kaznenog zakona, (NN 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17, 118/18, 126/19, 84/21), je djelo koje počini osoba koja s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovog članka pribavljena znatna imovinska korist ili prouzročena znatna šteta, počinitelj će se kazniti kaznom zavora od jedne do osam godina. Ako je kaznenim djelom pribavljena mala imovinska korist, a počinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine”, pojašnjavaju iz MUP-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Većina Hrvata živi u vlastitoj nekretnini – znatno iznad prosjeka EU

Objavljeno

-

By

Pexels

Hrvatska je u skupini zemalja EU-a s najvećim udjelom građana koji žive u vlastitoj nekretnini, uz bok Rumunjskoj i Slovačkoj i Mađarskoj i znatno iznad europskog prosjeka, pokazuju podaci statističkog ureda za 2022. godinu.

Na razini EU-a 68 posto stanovništva živjelo je lani u vlastitom domu, a 32 posto u iznajmljenom stambenom prostoru, utvrdio je Eurostat.

Najviši je udio građana koji žive u vlastitoj nekretnini bilježila Rumunjska, čak 93 posto. Slijedi Slovačka s 92 posto.

Na trećem je mjestu Hrvatska s 91 posto građana koji su lani živjeli u vlastitoj nekretnini, a na četvrtom Mađarska s 90 posto.

Vlasnici su lani bili u većini u čak 26 zemalja EU-a, uz Austriju s gotovo ravnopravnim udjelom stanara i podstanara.

Samo u Njemačkoj podstanari su u većini, od 53,3 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Poznato je kolike će božićnice dobiti radnici u trgovačkim lancima: Jedan je daleko najdarežljiviji

Objavljeno

-

By

Eurospin svoje zaposlenike ove godine daruje božićnicom koja je najveća u sektoru prodaje robe široke potrošnje u Hrvatskoj.

Poznati trgovački lanac iz Italije odlučio je svojim radnicima isplatiti božićnicu u iznosu od 500 eura, piše Danica.

Poznati talijanski diskonter koji prodaje samo svoje robne marke u Hrvatsku je stigao 2020. godine. Danas imaju 23 prodajna mjesta i oko 440 zaposlenih. Eurospin je izravna konkurencija njemačkom Lidlu i to je jako dobra vijest za potrošače, ali i zaposlenike koji rade u trgovini.

Najveći trgovački lanac Konzum svojim će radnicima isplatiti 226 eura božićnice. Lidl je objavio kako će njihova božićnica iznositi 335 eura, a Kauflandova je 322 eura.

Spar i Plodine još nisu objavili iznose kojima će svoje zaposlenike počastiti za nadolazeće božićne blagdane.

Prema dostupnim podacima, Spar je ranijih godina isplaćivao božićnice u iznosu od oko 250 eura, a lanjska božićnica u Plodinama iznosila je 333 eura.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu