ZADAR / ŽUPANIJA
NA SVEUČILIŠTU U ZADRU PREDSTAVLJENE DVIJE KNJIGE / Hilje: „Odlazim, ali nešto ostaje iza mene, budućnost će procijeniti koliko to vrijedi“

Na Sveučilištu u Zadru su predstavljene dvije knjige prof. dr. sc. Emila Hilje, “Građa za splitsko slikarstvo 14. i 15. stoljeća” koju je objavio u koautorstvu s izv. prof. dr. sc. Anitom Bartulović te “Bartul Jakovljev iz Mestre, majstori njegova kruga i dovršenje šibenske katedrale”, svojevrsno životno djelo ovog povjesničara umjetnosti na kojemu je radio prošlih desetljeća.
– Ovako kad predstavljamo dvije knjige, izgleda da to izlazi kao na traci, ali zapravo to je plod rada koji je trajao godinama, zapravo od prvih dana kada sam počeo prolaziti kroz signature, izučavati arhive i baviti se znanstvenim radom, rekao je Hilje, koji nakon 38 godina plodnog rada ovog mjeseca odlazi u mirovinu.
Voditelj projekta „ArtAdria – Likovni i arhitektonski fenomeni istočne obale Jadrana od antike do ranoga novog vijeka“ prof. dr. sc. Ivo Josipović rekao je kako projekt simbolički završava baš u trenutku kada se umirovljuje prof. Hilje, autor dviju od tri knjige izdane kroz njega. Iako „prijeti“ pravom mirovinom, znanstvenička vitalnost daje nadu da umirovljenje neće zaustaviti njegovo bavljenje znanošću.

– Knjiga “Građa za splitsko slikarstvo 14. i 15. stoljeća” nastavak je najboljih tradicija dalmatinske i hrvatske povijesti umjetnosti, prema kojima niti jedno istraživanje ne može biti potpuno bez proučavanja građe. Knjiga o dovršetku katedrale sv. Jakova u Šibeniku vrlo je zanimljiv znanstveni doprinos jer je u fokusu istraživača bila uglavnom gradnja za života Nikole Firentinca, kao da se nije gradila još pedesetak godina, rekao je Josipović ističući kako se katedrala dovršava u vrijeme najburnije šibenske povijesti, s Osmanlijama pod zidinama, pa su je Šibenčani smatrali vidom ponosa i otpora prema osvajaču.
Knjigu o splitskom slikarstvu predstavila je dr. sc. Đurđina Lakošeljac. Njezina je vrijednost transkribiranje rukopisa na latinskom jeziku, preko čega ulazimo u slikarsku klimu tog vremena, djela koja su pronađena u različitim popisima, upoznajemo slikarske majstore, slike i oslikane predmete iz svakodnevne upotrebe. Splitsko gotičko slikarstvo još uvijek vapi za propitivanjem te ova knjiga, namijenjena prvenstveno znanstvenoj javnosti, služi kao poticaj za sva buduća istraživanja.
Doc. dr. sc. Meri Zornija navela je neke od velikih Hiljinih doprinosa u proučavanju šibenske katedrale. Identificirani su konkretni majstori i okolnosti u kojima su stvarali te ispravljena pogrešna imena, pa je tako majstor poznat kao Keko zapravo je bio Frane (nadimak od „Francisko“), Ivan Mestričević nazivao se Mastičević itd. Radovi na dovršetku katedrale i izradi pročelja odvijali su se u nekoliko intenzivnih razdoblja, ovisno o pristizanju sredstava, a uloga Nikole Firentinca u izradi pročelja i velike rozete bila je puno veća nego se do sada smatralo.
Emil Hilje u završnoj je riječi pokušao sažeti zadovoljstvo izlaskom ovih dviju knjiga kao i činjenicom da je njima zaokružio svoj radni vijek pred odlazak u mirovinu.
– Moj odnos prema znanstvenom radu počiva na tri noge – izučavanju arhiva, izučavanju umjetnina i izučavanju literature. Čim nedostaje jedna od tri noge stolac postane klimav. Tako radim skoro 40 godina, nekada to bude zamorno i dosadno, nekada spletom okolnosti dođu rezultati. Obje knjige plod su suradnje s mnogo ljudi bez kojih njihov izlazak ne bi bio moguć. Želio bih prvenstveno zahvaliti djelatnicima Državnog arhiva u Zadru u kojemu sam se osjećao kao u svojoj kući i koji su me na taj način gledali i odnosili se prema meni, rekao je Hilje.
– Ja zbilja odlazim, ali nešto ostaje iza mene i budućnost će procijeniti koliko to vrijedi.
Prorektorica Sveučilišta u Zadru Nedjeljka Balić Nižić zahvalila je Državnom arhivu u Zadru, u suradnji s kojim je knjiga izdana te pohvalila multidisciplinarnu suradnju stručnjaka s različitih znanstvenih područja, što je omogućilo autorima da jedan drugog nadopunjuju.
– Ove dvije monografije će sigurno naići sigurno na dobar odaziv u akademskoj i široj javnosti i želim svima nama još mnogo ovakvih vrijednih izdanja, rekla ja Balić Nižić.
ZADAR / ŽUPANIJA
VRIJEME DARIVANJA / Iz Opće bolnice pozivaju na darivanje – krvi. Evo svih termina…

Prosinac je, najljepše doba godine. Vrijeme je druženja, ljubavi, sreće i veselja. No, nažalost to nikako ne znači da su bolest i nesreće – na čekanju. Mnogi među nama i u ovo predblagdansko vrijeme vode svoje najteže bitke, one životne. Dobra vijest je da – možemo pomoći! I u prosincu možete darovati krv i to u Poliklinici Opće bolnice Zadar, ulaz s istočne strane. Kada? Utorkom od 8 do 12, srijedom od 14 do 19 i petkom od 8 do 12 sati, stoji u najnovijoj objavi iz Opće bolnice Zadar.
Osoblje zadarske Transfuzije i Crveni križ Zadar prisutni su i na terenu. Ovaj četvrtak, 7. prosinca, u 8 sati svoja vrata svim darivateljima otvara Hrvatsko narodno kazalište.
Akcije se još organiziraju 11.12.na Novom Bokanjcu, 14.12.u Biogradu, 18.12.u Sukošanu, 21.12.na Viru te 28.12.na Vidikovcu.
“Poseban poziv ide i za akciju darivanja krvi 22.12. u Poliklinici. To je ona posljednja predbožićna akcija. Važna je jer se tada spaja nekoliko neradnih dana u kojima nije isključen povećan broj nesreća, pa je izrazito važno da naša bolnica bude potpuno opremljena krvlju.
Od svih navedenih termina, jedan Vam zasigurno odgovara. Stoga, ukoliko ste zdravi, ovog Božića darujte krv i spasite nečiji život. U tome i jest bit blagdana!
Čekamo Vas!” – poručuju iz OB Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
PROVIDUROVA / Održana dodjela priznanja “Volonterska ruka”. Donosimo popis laureata…

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana volontera 5. prosinca održana je dodjela županijskog Priznanja “Volonterska ruka” u Providurovoj palači.
Dodjelom Priznanja Volonterski centar Zadar želi zahvaliti svim pojedincima i organizacijama koji nesebično pridonose boljitku naše lokalne zajednice, a to je ujedno poticaj svima onima koji se još nisu okušali u volonterskim vodama. Iznimno nam je važno istaknuti koliki je doprinos volontera u svakodnevnom životu našeg grada i županije.
Ovim putem zahvaljujemo Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Zadarskoj županiji i Gradu Zadru koji nas već dugi niz godina podržavaju kako bismo zajedničkim nastojanjima učinili nevidljivo vidljivim – trud malog čovjeka da učini zajednicu boljom putem volontiranja, poruka je iz VC:
“Isto tako, u smislu kontinuiteta, valja istaknuti naše volontere – učenike Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, koji od početka djelovanja Volonterskog centra osmišljavaju i izrađuju statuu “Volonterska ruka”, a ovim putem zahvaljujemo i njihovoj mentorici, prof. Lei Ljubi Kocijan.
Zahvaljujemo i učenicima 2. d razreda OŠ Šime Budinića koji su pjesmom uljepšali našu svečanost, kao i njihovoj učiteljici Antoniji Bajlo.”
Priznanja su dodijeljena u dvije kategorije:
U kategoriji organizatora volontiranja dobitnik je Zajednica tehničke kulture Zadarske županije.
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije bavi se istraživanjem, procjenom i poticanjem raznih sadržaja u tehničkoj kulturi, pri čemu im je fokus na darovitim mladim ljudima. Udruga posebnu pažnju posvećuje popularizaciji STEM-a, a posebno valja istaknuti projekt Kreativna škola STEM-a, kroz koji je u organizaciju uključeno preko 60 volontera.
Zahvalnice su dobili ostali nominirani:
• Erasmus studentska mreža Zadar za izniman doprinos razvoju volonterstva putem uključivanja studenata volontera u različite aspekte svog programa za promicanje studentske mobilnosti, inkluzivnosti i multikulturalnosti
• Udruga osoba s intelektualnim teškoćama „Svjetlo“ za važan doprinos volonterstvu putem uključivanja volontera u aktivnosti programa poludnevnog boravka čime je izravno doprinijela poboljšanju kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama.
U kategoriji volontera Priznanje je osvojila Marta Petković.
Volonterka Marta Petković Priznanje osvaja za dugotrajno volontiranje u programu pružanja pomoći u učenju i provođenju slobodnih aktivnosti pri Centru za pružanje usluga u zajednici Zadar te u Udruzi za autizam Zadar – oba angažmana u organizaciji Udruge mladih Ahimsa, kao i u brojnim volonterskim akcijama drugih organizatora volontiranja. Važno je istaknuti da je Marta u 2023. godini u angažmanima u organizaciji Udruge Ahimsa ostvarila čak 217 volonterskih sati. Pri tome samom svojom prisutnošću stvara siguran i poticajan prostor za korisnike Centra koji se osjećaju dobrodošlo i podržano, a u svakom volonterskom angažmanu iskazuje solidarnost, nesebičnost te ljubav za rad s djecom i mladima. Udruga Ahimsa, koja je nominirala Martu, jednostavno poručuje: “HVALA TI, MARTA” 🙂
Ostalim nominiranima dodijeljene su zahvalnice:
• Goranu Pahljini u kategoriji inkluzivnog volontiranja, za predan volonterski rad u dostavi obroka starijim i nemoćnim osobama u sklopu usluge koju pruža Dom za odrasle osobe Sv. Frane Zadar
• Ani Lukanović Grgurović za aktivno volontersko djelovanje u organizaciji javnozdravstvenih akcija u suradnji s Udrugom djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja Cukrići Zadar
• Tomislavu Paleki za nesebičan volonterski doprinos u organizaciji humanitarnog teniskog turnira „Tenisom do zdravlja“, čija su prikupljena sredstva pomogla raznim udrugama i ustanovama, uključujući i Udrugu Cukrići
• Vinki Bedeković za izniman volonterski doprinos provedbi cjelogodišnjeg urbanog glazbenog programa Udruge Prizma
• Žaklini Radoš za predan volonterski angažman u organizaciji programa ljetnog kina „Kino Zona“ Zajednice udruga Centar nezavisne kulture
• Gabrijeli Filipović za predan volonterski rad u Odjelu za podršku žrtvama i svjedocima Županijskog suda u Zadru, kojim pruža praktičnu i emocionalnu podršku žrtvama kaznenih i prekršajnih djela kao ranjivoj skupini društva
• Josipu Kalebiću za nesebičan volonterski rad i zalaganje u području tehničke kulture, čime je doprinio kvaliteti projekata Zajednice tehničke kulture Zadarske županije
• Ivani Goi Majdandžić za beskompromisno volontersko djelovanje u organizaciji i promociji programa mobilnosti na Sveučilištu u Zadru u sklopu udruge Erasmus studentska mreža Zadar.
Ove smo godine dodijeljene su i zahvalnice za poseban doprinos u volontiranju.
“Želimo izraziti najiskreniju zahvalnost Luciji Gobin, Vlatki Štrajn, Karmen Kovačević, Marti Grgat, Antoniji Zubčić, Gloriji Makjanić, Kateryni Chumachenko, Josipu Uglešiću i Tomislavu Babiću. Ovi divni mladi ljudi su tijekom protekle godine posvetili svoje vrijeme i trud te dali svoje srce u pružanju podrške ukrajinskim izbjeglicama. Kroz mnoštvo volonterskih aktivnosti poput tečajeva hrvatskog i engleskog jezika, prevođenja, animiranja djece, vođenja po gradu, sudjelovanja u organizaciji radionica pružili su utjehu i podršku svima koji su napustili svoje domove i bili u potrazi za sigurnijim i boljim mjestom. Na njih su ostavili poseban trag te im pomogli da lakše prebrode teške trenutke. Hvala im što su bili svjetionik nade u mraku neizvjesnosti i straha i što su njihove živote obogatili ljubavlju i podrškom kada im je to najviše trebalo.”
Dodjela Priznanja održala se kao dio projekta “Val volonterstva” koji je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
“Još jednom čestitamo svim dobitnicima te koristimo priliku da čestitamo Međunarodni dan volontera svim volonterima i volonterkama te organizatorima volontiranja koji kroz cijelu godinu aktivno rade kako bi uljepšali i poboljšali zajednicu u kojoj žive te izražavamo zahvalnost i sreću što smo okruženi takvim ljudima”, poruka je iz VC Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA: Rebalansom proračuna osigurana sredstva za EU projekte i troškove prijevoza učenika

Drugim izmjenama i dopunama proračuna Zadarske županije za 2023. godinu koje su usvojene na današnjoj sjednici Županijske skupštine, proračun iznosi 230.865.000,00 eura. To je smanjenje za 2,4 posto (5.575.000,00 eura) u odnosu na prve izmjene i dopune proračuna.
Od ukupno planiranih prihoda, 42,8 milijuna eura (18 posto) odnosi se na proračun Zadarske županije, dok se 82 posto ili 189,1 milijuna eura odnosi na proračunske korisnike Zadarske županije.
Kako je obrazložio zamjenik župana Šime Vicković, izradi rebalansa pristupilo se prvenstveno zbog potrebe predfinanciranja troškova nabave opreme u iznosu od 1,3 milijuna eura za EU projekte koji završavaju s provedbom 31. prosinca 2023. godine: Medicinska+, Medicinske škole Ante Kuzmanića i Budi spreman i kompetentan, Strukovne škole Vice Vlatkovića.
Izmjenama i dopunama pristupilo se i zbog osiguranja dodatnih financijskih sredstava za financiranje redovnih rashoda poslovanja osnovnih škola kojima je osnivač Zadarska županija. Naime, s obzirom na porast troškova, osobito za prijevoz učenika i lož ulje, osigurano je dodatnih 0,4 milijuna eura.
Domu zdravlja Zadarske županije rebalansom su osigurana sredstva u iznosu od 0,35 milijuna eura za financiranje redovnih rashoda poslovanja, jer se iz raspoloživog ugovorenog limita ne mogu pokriti niti rashodi za zaposlene.
U danas usvojenom rebalansu je 25 milijuna eura izvornih prihoda Zadarske županije, što je povećanje od 1,8 milijuna eura (7,5 posto).
„Povećanje izvornih prihoda očekuje se prvenstveno zbog povećanja naplate poreza na dohodak uslijed dodatnog povećanja zaposlenosti te većih primanja, povećanog dohotka ostvarenog od iznajmljivanja soba i postelja u turizmu te utjecaja inflacije na prihodovnu stranu proračuna te od povećanja očekivanih prihoda od refundacije za završene EU projekte“, izvijestila je pročelnica za financije i proračun Bibijana Baričević dodavši da su rashodi uravnoteženi s prihodima po svim klasifikacijama.
-
magazin5 dana prije
GASTRO PONUDA ADVENTA U ZADRU (2. DIO) / Ima svega: Black angus kobasice i ćevapi, divljač, slatki cronut, originalni coctaili, panettone koji se pije…
-
magazin2 dana prije
(FOTOGALERIJA) GASTRO PONUDA ADVENTA U ZADRU (3. DIO) / Što su Buncek Bites, Cheeky Beef i Azijska avijacija te kako se ćevap našao u tortilji…
-
Tech5 dana prije
Isključite ovaj mali kućni aparat preko noći i račun za struju će se prepoloviti
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRVA OVOSEZONSKA PREDSTAVA KOJU NE SMIJETE PROPUSTITI / Urnebesna tragikomedija “Tata” u HNK Zadar!