Connect with us

Hrvatska

Provjerite zalihe! Ova dva proizvoda nemojte koristiti, postoji potencijalni rizik za potrošače

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Europski sustav za brzo uzbunjivanje u prometu hranom (RASFF) objavio je ovog tjedna da je na granici utvrđeno da su dva proizvoda potencijalno rizična za potrošače.

Naime, s papirnih kalupa za kolače koji se uvoze iz Kine skida se boja pa stoga postoji potencijalni rizik za potrošače.

Osim toga, kako piše RASFF, kod papirnih slamki iz Kine utvrđena je migracija izotiazolinona, odnosno kemijskog spoja koji se kod ovakvih proizvoda obično koristi za premaz papira.

U oba slučaja zemlja prijave je Hrvatska, a RASFF je zabilježio obavijest o odbijanju proizvoda s granice.

Na stranicama Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i Državnog inspektorata (DIRH) još uvijek nema obavijesti o ovim proizvodima iako je RASFF upozorenje objavio 18. rujna.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA: Temperatura u daljnjem porastu. Od utorka i sve toplije noći…

Objavljeno

-

By

Osim na visok UV indeks – mjeru jakosti sunčeva zračenja, sljedećih se dana valja prilagođavati i vrućini i sparini, do ponedjeljka i mjestimičnim pljuskovima.

I nedjelja ne sasvim stabilna

emisija "Vrijeme", Foto: HTV/HRT

Tomislava Hojsak, dipl. ing.:

“Ni nedjelja na istoku Hrvatske neće biti u potpunosti vedra. Ipak, prevladavat će sunčano, prolazno s umjerenom naoblakom. Vjetar većinom slab, tek lokalno umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 14 do 16 °C, a dnevna od 27 do 30 °C.

I u središnjoj Hrvatskoj nedjelja će obilovati sunčanim vremenom. No, povremeno će biti i umjerene naoblake, a poslijepodne se uz granicu sa Slovenijom može pojaviti i kratkotrajni pljusak. Lokalno će zapuhati i umjeren sjeveroistočni vjetar. Temperatura će s jutarnjih 13 do 16 °C tijekom dana porasti na 27 ili 28 °C.

Na zapadu više oblaka u noći i u nedjelju ujutro. Moguće je pritom i malo kiše, osobito na širem riječkom području i u Gorskom kotaru. Danju će prevladavati sunčano. Puhat će umjeren jugozapadni i južni vjetar, u gorju s jakim udarima. Jutarnja temperatura zraka od 13 °C u gorju do 21 °C na otocima. Najviša dnevna od 24 do 29 °C. 

Umjeren južni i jugozapadni vjetar puhat će i u Dalmaciji, a jugo na otocima. More će stoga biti malo i umjereno valovito. Prevladavat će sunčano, prijepodne i vedro. Jutarnja temperatura zraka od 15 do 20 °C, a dnevna od 28 do 30 °C.

Podjednake vrijednosti temperature i na jugu Hrvatske, gdje će također puhati jugo, sredinom dana i umjeren vjetar s mora. Prevladavat će sunčano, s umjerenom naoblakom u drugom dijelu dana.”

Stabilnije i još toplije

emisija "Vrijeme"

“Idućih dana na kopnu manje oblaka i više vedrine, još u ponedjeljak i poneki pljusak na istoku zemlje. Temperatura zraka u daljnjem porastu, pa će od utorka uz vedrinu prevladavati vrućina te sparina koju će u srijedu olakšati jugozapadnjak.

Na Jadranu osim jugozapadnog vjetra i sjeverozapadni, koji će do sredine tjedna povremeno puhati u najtoplijem dijelu dana. U ponedjeljak većinom sunčano, ujutro na jugu uz mogućnost za pljusak. Zatim vedrina, dnevna vrućina i sve toplije noći.”, prognozirala je za HRT Tomislava Hojsak, dipl. ing. iz DHMZ-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PRED NAMA JOŠ JEDNO PAKLENO LJETO / Evo što nas čeka u iduća dva mjeseca…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Početak sljedećeg tjedna također će biti sunčan i uglavnom suh, a temperature će nastaviti rasti.

Nakon naglog pada temperature koji je iznenadio brojne građane ali i turiste koji su se ponadali prestići sezonsku navalu, a ipak uživati u blagodatima ljeta na obali, petak je donio stabilizaciju vremena.

U tjednu pred nama očekuju nas rastuće temperature uz mnogo rjeđe pljuskove, a čini se da će takav biti i ostatak ljeta – vruć i suh.

Nakon šarolikog uvoda u lipanj i ljetno razdoblje, šesti mjesec i dalje bi mogao biti iznadprosječno topao, kazao je meteorolog Zoran Vakula za HRT.

Temperatura će sljedeći tjedan rasti do četvrtka, a očekuje se i isparavanje vode koju su donijele brojne oluje, što bi kod nekih moglo uzrokovati nelagodu, upozorio je.

A vrućine će se nastaviti i u srpnju i kolovozu, kada bi odstupanje od prosječnih temperatura moglo biti i veće od 2 stupnja Celzijeva.

Velika je vjerojatnost i za sušno razdoblje u ta dva mjeseca. “Diljem Hrvatske je velika vjerojatnost manje količine oborine, nego je to uobičajeno” naglasio je Vakula, dodajući kako 2024. možda i neće biti rekordna godina, ali će biti “među pet najtoplijih godina ikada”.

Danas su temperature na kopnu rasle do 25 stupnjeva Celzijevih, dok su u Dalmaciji dosegle gotovo 30°C. U subotu se očekuje vrlo slično vrijeme, sunčano s umjerenom naoblakom na zapadu zemlje.

Rijetki, kratkotrajni pljuskovi mogući su uz granicu sa Slovenijom, a temperature će se kretati od jutarnjih 10-ak do između 25 i 29 stupnjeva Celzijevih.

Početak sljedećeg tjedna također će biti sunčan i uglavnom suh, a temperature će nastaviti rasti. Na Jadranu će također biti sve toplije, a na sjevernom dijelu su mogući izolirani pljuskovi, naročito u ponedjeljak, prognoziraju meteorolozi DHMZ-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati lani najviše putovali u jednu susjednu zemlju. Stručnjak objašnjava zašto je toliko popularna

Objavljeno

-

By

Nakon nekoliko godina suzdržanosti od putovanja – što zbog pandemijskih ograničenja, a što zbog inflacije – Hrvati su prošle godine opet putovali u inozemstvo skoro kao u pretpandemijskim godinama.

Hrvatske putničke agencije u 2023. godini organizirale su višednevna putovanja za 708 tisuća domaćih turista, kažu podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). Od toga je 412 tisuća (58,2 posto) domaćih turista putovalo u Hrvatskoj, a 296 tisuća u strane zemlje.

To je gotovo na razini pretpandemisjke 2019. godine kada je u organizaciji turističkih agencija putovalo 720 tisuća domaćih turista. Doduše, broj turista koji je te 2019. putovao u inozemstvo bio je ipak nešto veći od broja turista koji su lani putovali turistički izvan Hrvatske.

Italija uvjerljivo najpopularnija

Lani je ostvareno i najviše noćenja domaćih turista u Hrvatskoj u posljednjih pet godina. U Hrvatskoj su ostvarili milijun i pol noćenja (2019. godine 1,4 milijuna) što znači da je svaki turist ostvario četiri noćenja u prosjeku. U inozemstvu su ostvarili 1,1 milijun noćenja (100 tisuća manje nego 2019.) što su također četiri noćenja u prosjeku po turistu.

Lani je u organizaciji hrvatskih putničkih agencija, njih ukupno 1484, najviše hrvatskih turista putovalo u Italiju, koja je bila uvjerljivo najpopularnija destinacija. Tamo su hrvatski turisti lani ostvarili 23,7 posto od ukupnih višednevnih puotvanja. Slijede Bosna i Hercegovina (7,7%), Austrija i Slovenija (obje po 6,4%), Njemačka (5,5%), Francuska (5,3%), Španjolska (4,9%) te Mađarska i Češka (obje po 4,1%).

putovanja hratskih turista u inozemstvo 2023.
DZS

“Omiljena za obiteljska i učenička putovanja”

Predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA) Tomislav Fain objasnio nam je zašto je baš Italija uvjerljivo najpopularnija destinacija Hrvata kad turistički putuju u inozemstvo.

“Italija je jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u svijetu, stoga ne čudi da je bila omiljeno odredište i hrvatskim turistima prošle godine. Zemlja je to bogate povijesti, prekrasnih krajolika, raznolike ponude, kulture, umjetnosti i gastronomije, a nama zbog svoje blizine i lako dostupna različitim prijevoznim sredstvima pa je svakako omiljena i za obiteljska putovanja i učeničke ekskurzije. Ne zaboravimo da je Italija i popularna skijaška destinacija među Hrvatima te i to doprinosi činjenici zašto je prvi izbor za hrvatske turiste”, objasnio je Fain.

Na jednodnevna putovanja najviše u Austriju

S druge strane, lani je, prema podacima DZS-a, na kratka jednodnevna putovanja u organizaciji turističkih agencija išlo 385.000 domaćih turista. Od toga je njih 268.000 putovalo na odredišta u Hrvatskoj, a 117.000 u druge zemlje. Izvan Hrvatske domaći turisti su, logično, najviše išli u one susjedne.

Najviše u Austriju (29,1 posto), zatim Sloveniju (22,7%) pa Italiju (20,6%), Mađarsku (16,8%), Bosnu i Hercegovinu (5,2%) te Srbiju (3,8%). U odnosu na 2022. godinu, u spomenutim je zemljama lani zabilježen porast broja domaćih posjetitelja, osim u BiH gdje je domaćih posjetitelja bilo manje za 27,1 posto. A u odnosu na referentnu 2019. godinu, jednodnevnih putovanja domaćih turista u strane zemlje bilo je više za 16,9 posto.

“Radije biraju kraće izlete u bliže destinacije”

Predsjednik UHPA-e kaže da je trend putovanja u bliže destinacije već neko vrijeme u porastu.

“Popularnosti takvog oblika putovanja svakako su pridonijele izmijenjene navike i interesi putnika nakon pandemije covida kada je većina, što zbog nemogućnosti ili straha, izbjegavala dulja putovanja i gužvu koja neminovno ide uz atraktivne turističke destinacije. Stoga su radije birali kraće izlete u bliže destinacije. Trend su prepoznale i turističke agencije te su svoju ponudu jednodnevnih izleta proširile atraktivnim destinacijama u okruženju što se posljedično odrazilo na turističkim brojkama u prošloj godini”, objasnio je Fain.

Raste broj putovanja u daleke zemlje

Inače, prema DZS-u, najveći porast noćenja domaći turisti ostvarili su na dalekim i egzotičnim odredištima poput Japana, Šri Lanke, Australije i Kine. U porastu su i putovanja u SAD, Tajland, Vijetnam, Bali i Maldive, a za ovu godinu najavljen je nastavak rasta egzotičnih i luksuznih putovanja.

“Pozitivan trend i porast interesa za egzotičnim i luksuznim putovanjima svakako vesele, ali treba naglasiti kako se rezultati za ovaj segment turističke ponude još uvijek mjere malim brojkama te još uvijek nisu dosegnute pretpandemijske brojke”, kazao je predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu