Connect with us

Svijet

Sve veći broj gradova u svijetu ograničava iznajmljivanje apartmana turistima

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Gradske vlasti New Yorka odlučile su praktički izbrisati kratkoročni turistički najam na svom području. Ovog tjedna stupile su na snagu izmjene pravila koje će – za veliku većinu – značiti prestanak iznajmljivanja. Naime, od sada, za kratkoročni najam potrebno je ishoditi licencu, koju mogu dobiti samo oni koji žive u nekretnini koju iznajmljuju i borave u njoj zajedno s gostima. Moguće je primiti najviše dva gosta. S obzirom na uvjete, jasno je da je to kraj turističkog iznajmljivanja apartmana.

Sve veći broj gradova u Europi i SAD-u uvodi ograničenja za iznajmljivače privatnog smještaja. Iznajmljivanje soba i apartmana, što je nama u Hrvatskoj, dobro poznata djelatnost već desetljećima, doživjelo je snažan uzlet i u svijetu, nakon pojave digitalnih platformi, poput Airbnba ili Bookinga, koje su omogućile svakome, da na vrlo jednostavan način unovči višak stambenog prostora, iznajmljujući ga turistima.

Turistička putovanja zahvaljujući, između ostalog, i niskotarifnim aviokompanijama, postala su dostupnija nego ikad, tako da turizam, globalno gledano, iz godine u godinu raste. Osim pozitivnih efekata, odnosno zarade koje turističke destinacije ostvaruju, postoje, naravno, i negativni efekti za lokalno stanovništvo, poput nedostupnosti nekretnina za stanovanje, s obzirom na to da se mnogi stanovi i kuće pretvaraju u turistički smještaj.

U Veneciji 50 tisuća stanovnika i 5 milijuna turista

Neke od najpopularnijih turističkih destinacija, poput Venecije – a sve češće se u stranim medijima spominje i Dubrovnik – zbog navale turista, postaju neugodne za život lokalnog stanovništva. Na primjer, u staroj jezgri Venecije živi oko 50 tisuća stanovnika, a godišnje ih posjeti više od pet milijuna turista.

Firenca, također jedna od najpopularnijih turističkih destinacija, u lipnju ove godine uvela je zabranu kratkoročnog iznajmljivanja apartmana na području povijesne jezgre grada. Trenutno je na području povijesne jezgre oko osam tisuća apartmana i gradske vlasti im neće zabranjivati rad, ali ih poreznim olakšicama pokušavaju motivirati da se – barem dio njih – vrati dugoročnom iznajmljivanju stanova.

Firenca želi potaknuti iznajmljivače na dugoročni najam

Inače, na području cijele Firence registrirano je oko 11 tisuća apartmana. Gradske vlasti iznajmljivačima iz povijesne jezgre žele ponuditi trogodišnje oslobođenje od poreza na nekretnine, ako se okrenu dugoročnom iznajmljivanju, što je prema postojećim pravilima rok od najmanje 30 dana. Naime, lokalne vlasti u više talijsnkih gradova suočavale su se s prosvjedima studenata nezadovoljnih visokim cijenama i nedostupnošću najma stanova.

Ograničenja za iznajmljivače uvode se i u Austriji. Konkretno, Beč je odlučio od srpnja sljedeće godine kratkoročnim iznajmljivačima dozvoliti turističko iznajmljivanje najviše 90 dana godišnje. Dijelovi Beča ovakvo su ograničenje imali od 2018. godine, no, sada će ono biti uvedeno na cijelom području grada, uz obrazloženje da se time želi osigurati da se nekretnine ne koriste isključivo za kratkoročni najam.

New York upravo uveo stroga ograničenja turističkog najma

Gradske vlasti New Yorka odlučile su praktički izbrisati kratkoročni turistički najam sa svog područja. Ovog tjedna stupile su na snagu izmjene pravila koje će – za veliku većinu – značiti prestanak iznajmljivanja. Naime, od sada, za kratkoročni najam potrebno je ishoditi licencu, koju mogu dobiti samo oni koji žive u nekretnini koju iznajmljuju i borave u njoj zajedno s gostima. Moguće je primiti najviše dva gosta. S obzirom na uvjete, jasno je da je to kraj turističkog iznajmljivanja apartmana.

Što se tiče Španjolske, U Barceloni je od 2021. godine zabranjen kratkoročni najam soba. Doduše, moguće je iznajmiti cijeli stan ili kuću, ali je za to potrebno ishoditi dozvolu.

U Plama de Mallorci je zabranjeno iznajmljivanje apartmana u stambenim zgradama. Moguće je iznajmljivati isključivo samostojeće kuće ili vile.

Berlin je prvo, prije nekoliko godina, uveo pa po povukao potpunu zabranu kratkoročnog najma, ali imaju prilično velika ograničenja. Iznajmljivači moraju ishoditi dozvolu za turistički najam koji je moguće obavljati najviše 90 dana godišnje. U Munchenu je također potrebna dozvola, a ograničenje je postavljeno na osam tjedana godišnje, dok u Stuttgartu nije potrebna dozvola, ali i najam moguć najviše 10 tjedana godišnje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Više od 100 uhićenih zbog prevare putem WhatsAppa metodom “sin u nevolji”

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Više od 100 osoba uhićeno je zbog prevare putem WhatsAppa. U pitanju je metoda “sin u nevolji”, pri čemu prevaranti kontaktiraju roditelje putem aplikacije, predstave se kao njihov sin koji se u financijskim problemima i potom traže roditelje novac.

Prevaranti su tako izvukli više od 850.000 eura od 238 žrtava, zbog čega je Civilna garda uhitila 102 osobe u pokrajinama Alicante, Valencia, Barcelona, ​​​​Girona, Granada, Madrid i Málaga u Španjolskoj, javlja El Mundo.

Trenutno je samo u pokrajini Alicante identificirano 238 žrtava, a prevaranti su djelovali diljem zemlje.

Uhićeno je 74 muškaraca i 28 žena u dobi između 20 i 60 godina. Optuženi su za kaznena djela prijevare, pranja novca i članstva u zločinačkoj organizaciji.

Prve pritužbe zaprimljene su krajem 2022. godine u pokrajini Alicante. Tada su žrtve prijavile da su ih počinitelji prevarili za velike količine novca predstavljajući se kao sin u nevolji kojem je potrebna novčana pomoć.

Prevaranti su najčešće kontaktirali one roditelje čije se dijete osamostalilo, studira u inozemstvu ili putuje. Slali bi im poruke u kojima se predstavljaju kao sin ili kćerka i potom bi tražili novac.

 
Nastavi čitati

Svijet

Opasan virus pronađen u mlijeku: Treba li Europa biti zabrinuta?

Objavljeno

-

By

Pixabay

Ptičja gripa prešla je na krave i brzo se širi stadima u Sjedinjenim Američkim Državama, a znanstvenici su sve zabrinutiji.

Jeremy Farrar, glavni znanstvenik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), izjavio je prošlog tjedna da je rizik od prenošenja novog soja virusa H5N1 na ljude ‘sve veći’. Ptičja gripa rijetko zarazi ljude, ali je smrtonosna kada se to dogodi. Prema WHO-u, stopa smrtnosti među ljudima od 2003. iznosi 52 posto.

Zašto su znanstvenici toliko zabrinuti?

Činjenica da se virus pojavio kod sisavaca kao što su krave sugerira da je mutirao, što ga dovodi korak bliže tome da prijeđe na ljude.

“To je potvrda sposobnosti gripe da nas iznenadi”, rekao je za Paul Digard, profesor virologije i specijalist za gripu na Sveučilištu u Edinburghu, za Politico. “Povijesno gledano, smatrali smo da su krave vrlo niskorizične za gripu A (podskupina gripe koja uzrokuje bolest kod ljudi i uključuje virus koji se sada širi kod goveda). Ovo sad podiže procjenu prijetnje za jedan stupanj”, dodao je Digard.

Koliko je raširen novi soj?

Vjerojatno je rasprostranjeniji nego što se to smatra. “Vjerujem da je zaraza zahvatila značajno veći broj farmi nego što ih imamo prijavljenih. Na to ukazuje prisutnost RNK virusa u mlijeku”, rekao je James Wood, voditelj odjela za veterinarsku medicinu na Sveučilištu Cambridge.

Od prošlog četvrtka oko jedan od pet uzoraka mlijeka u trgovinama u SAD-u bio je pozitivan na virusne fragmente, prenosi tportal.

Je li ovo mlijeko sigurno za piće?

Virusne čestice otkrivene su u komercijalnom mlijeku u SAD-u, ali to ne znači da nije sigurno za piće. Pasterizacija je učinkovita u ubijanju gripe i američke su vlasti izjavile da nema dokaza da čestice RNA otkrivene u mlijeku mogu nekoga zaraziti.

Američke savezne agencije (USDA, USFDA, CDC) poručile su da je “komercijalna opskrba mlijekom sigurna”.

Također tvrde da će pasterizacija “vjerojatno” deaktivirati virus ptičje gripe u mlijeku, ali priznaju da “nijedna studija o učincima pasterizacije na viruse (kao što je H5N1) u goveđem mlijeku još nije dovršena”.

Otkrivanje RNK virusa u američkom mlijeku ne bi trebalo brinuti Europljane. Uvoz mlijeka iz SAD-a u EU je vrlo blizu nule i statistički je beznačajan u smislu trgovine, rekao je jedan od dužnosnika EU-a za Politico.

Koliko je novi soj opasan za ljude?

Za sada je rizik za ljude ograničen, ali ima mnogo toga što ne znamo jer je soj novi. Zabilježen je najmanje jedan slučaj zaraze kod ljudi, ali nema dokaza o prijenosu s čovjeka na čovjeka, ključnom pokazatelju prijetnje od nove pandemije.

Opasnost je u tome što virus stalno mutira i može razviti sposobnost da lakše zarazi ljude. Što je virus rašireniji među životinjama, to je veća opasnost za čovjeka.

Je li novi soj otkriven u Europi?

“Infekcije mliječnih goveda sojem H5N1 nisu otkrivene u Europi. Pomno pratimo situaciju i njezin mogući razvoj”, rekao je glasnogovornik Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). Dodao je da je “prijetnja ljudskom zdravlju i dalje niska”.

EFSA je savjetovala zemljama članicama pojačan nadzor sisavaca, posebno onih u blizini peradarskih objekata zaraženih ptičjom gripom.

Imamo li cjepiva protiv ptičje gripe?

Postoje cjepiva koja bi mogla djelovati protiv ptičje gripe, ali još uvijek nije jasno koliko bi bila učinkovita u odnosu na određeni soj i koliko bi brzo tvrtke mogle povećati proizvodnju.

Glasnogovornik GSK rekao je da tvrtka ima ugovor s Uredom za pripravnost i odgovor na hitne zdravstvene situacije EU-a za proizvodnju 85 milijuna doza svog cjepiva Adjupanrix za pripravnost na pandemiju ako to bude potrebno. Adjupanrix je mock-up cjepivo, ono koje se može prilagoditi bilo kojem soju gripe.

Europska komisija potvrdila je da ima ugovor s tvrtkama GSK i CSL Seqirus za isporuku prilagođenih cjepiva protiv gripe u slučaju pandemije.

Andrew Fenwick, glasnogovornik CSL Seqirusa, rekao je za Politico da bi cjepivo protiv zoonotske gripe te tvrtke trebalo biti učinkovito protiv soja koji trenutno kruži SAD-om.

Europska agencija za lijekove također je odobrila AstraZenecino cjepivo protiv pandemijske gripe, a testirano je pomoću soja H5N1.

 
Nastavi čitati

Svijet

Irak uveo 15 godina zatvora za istospolne veze. SAD: To je prijetnja ljudskim pravima

Objavljeno

-

Američki State Department priopćio je da je zakon koji je usvojio irački parlament, kojim se kriminaliziraju istospolne veze, prijetnja ljudskim pravima i slobodama te da će oslabiti sposobnost Iraka da diverzificira svoje gospodarstvo i privuče strana ulaganja.

“Ovaj amandman prijeti onima koji su u najvećem riziku u iračkom društvu. Može se koristiti za ometanje slobode govora i izražavanja te za sprječavanje rada nevladinih organizacija diljem Iraka”, stoji u priopćenju State Departmenta.

Irački parlament usvojio je u subotu zakon kojim se istospolne veze kriminaliziraju uz maksimalnu zatvorsku kaznu od 15 godina, rekavši da je cilj poduprijeti vjerske vrijednosti. Zagovornici prava osudili su zakon kao najnoviji napad na LGBT zajednicu u Iraku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu