Connect with us

Hrvatska

Veliki planovi Vlade: Što nas čeka u 2023.?

Objavljeno

-

Ubrzanje postupka izdavanja dozvola za rad strancima, pooštrenje sankcija za nasilje nad ženama i djecom, decentralizacija upravljanja državnom imovinom, širenje jednosmjenske nastave, revitalizacija Imunološkog zavoda, neke su od mjera koje Vlada najavljuje za 2023. godinu.

Priprema izmjena i dopuna Zakona o strancima jedan je od prioriteta rada MUP-a, a donose se radi usklađivanja s pravnom stečevinom EU vezano uz ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi zapošljavanja visokokvalificiranih radnika te pojednostavljenje i ubrzanje postupka izdavanja dozvola za boravak i rad.

U suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje očekuje se nadogradnja postojeće aplikacije u cilju učinkovitijeg rješavanja dozvola za boravak i rad, ističu iz MUP-a.

Oštrije sankcije za nasilje nad ženama i djecom

Ministarstvo pravosuđa i uprave trebalo bi u prvom kvartalu pripremiti paket zakonskih izmjena kojima će se pooštriti sankcije za nasilje nad ženama, posebno kod kršenja mjera opreza, te povećati prava žena – žrtava nasilja, uz proširenje sustava podrške žrtvama i svjedocima.

Za prvi je kvartal previđena i izrada Zakona o lobiranju kojim će se prvi puta u Hrvatskoj urediti područje lobiranja kao legitimne i legalne profesije s visokim etičkim standardima, a uredit će se i pitanja transparentnosti rada lobista.

Za zadnji kvartal predviđena je izrada novog Zakona o zaštiti djece od nasilja, a obuhvatit će sankcioniranje svih oblika nasilja nad djecom, posebno kada je riječ o seksualnom zlostavljanju i iskorištavanju djeteta.

Razmotrit će se i pitanja redefiniranja rokova za rehabilitaciju za počinjenje tih kaznenih djela i definirati pitanje korištenja podataka iz kaznene evidencije, a namjera je uvesti i dodatne mehanizme provjere, najavljuju.

Decentralizacija u upravljanju državnom imovinom

Ministarstvo radi i na Zakonu o plaćama kako bi se otklonili nerazmjeri koji postoje u sustavu plaća, kako u državnoj službi tako i u javnim službama. Novi će zakon definirati sustav plaća koji će biti pravedan i održiv, uz punu primjenu načela jednaka plaća za jednak rad, poručuju iz Ministarstva koje priprema i novi Zakon o mirenju te novi Zakon o izvanparničnom postupku.

U idućoj godini očekuje se i donošenje izmjena i dopuna zakona o upravljanju državnom imovinom, koje je pripremilo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Predviđena je djelomična decentralizacija u upravljanju državnom imovinom odnosno dio ovlasti u upravljanju prenio bi se na jedinice lokalne i regionalne samouprave.

Ministarstvo hrvatskih branitelja radi na izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima, radi usklađivanja osobne invalidnine i ostalih prava koja ovise o proračunskoj osnovici, a nisu se mijenjali od 2001. godine. Također, priprema se pravni okvir za osnivanje ustanove za dugotrajni smještaj braniteljsko-stradalničke populacije.

Uređenje djelatnosti otkupa i naplate potraživanja

Ministarstvo financija planira u 2023. izradu Zakona o subjektima koji se bave djelatnošću otkupa i naplate potraživanja kojim će se nastaviti usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a.

Uredit će se pravila za pružatelje usluga servisiranja i kupce kredita, uključujući izdavanje odobrenja za rad pružateljima usluge servisiranja kredita, a nadležnim nadzornim tijelima će se dodijeliti nadzorne i istražne ovlasti uključujući i ovlasti za izricanje sankcija.

U planu je i reguliranje statusa napojnica kroz odredbe Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, čije je stupanje na snagu planirano s početkom 2024. godine radi tehničke prilagodbe.

Planirana je izmjena Zakona o porezu na dodanu vrijednost radi daljnjeg usklađivanja sa zakonodavstvom EU, a radi potrebe pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura tijekom iduće godine planira se uputiti u zakonodavnu proceduru oko 40 zakona i 70 podzakonskih akata koji sadrže odredbe povezane s kunom.

MUP nastavlja projekt uvođenja kamera na odorama

U idućoj godini MUP među nastavlja i projekte unaprjeđenja i modernizacija rada prometne policije te uvođenja kamera na odorama policijskih službenika što će pridonijeti, ističu, poboljšanju odnosa između policije i građana u slučajevima spornih postupanja, a radi zaštite temeljnih prava i sloboda građana, ali i zaštite policijskih službenika od neosnovanih pritužbi.

Snimanje policijskog postupanja pridonijelo bi i standardizaciji policijskog postupanja i razvoju policijske struke, ističu, a posljedično pružanje bolje usluge građanima i razvijanje partnerstva u sprječavanju i otkrivanju nedopuštenog i kažnjivog ponašanja.

U skladu s Nacionalnim programom protuminskog djelovanja, u idućoj godini planira se potpuno razminirati područje Osječko-baranjske i Šibensko-kninske županije (ukupno 15,4 četvornih kilometara).

Revitalizacija Imunološkog zavoda

Ministarstvo branitelja i u idućoj godini nastavlja se s mjerama aktivne politike zapošljavanja i socijalnog uključivanja branitelja i njihovih obitelji kroz Program stručnog osposobljavanja i zapošljavanja, a nastavlja se i digitalizacija arhivskog gradiva iz Domovinskog rata.

Ministarstvo zdravstva radit će na projektu Revitalizacije Imunološkog zavoda te ostvarivanju preduvjeta za uspostavu hitne helikopterske medicinske službe (HEMS). U planu je i izrada nacionalnih planova probira za prevenciju i rano otkrivanje melanoma te, za borbu protiv kardiovaskularnih bolesti.

Širenje kapaciteta za jednosmjensku nastavu

Ministarstvo znanosti i obrazovanja za početak 2023. godine priprema poziv iz NPOO-a za izgradnju, dogradnju i rekonstrukciju škola za prelazak svih osnovnih škola u Hrvatskoj u jednosmjenski rad, a kroz NPOO-a je u tu svrhu osigurano 2,3 milijarde kuna.

Cilj uvođenja cjelodnevne škole je povećati kvalitetu poučavanja i stjecanja ishoda učenja, osobito učenika nižeg socioekonomskog statusa. Cjelodnevna škola isprva će se uvesti kao eksperimentalni program u pedesetak škola odabranih temeljem javnog poziva osnivačima.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja najavljuje izradu Nacionalnog plana za digitalizaciju gospodarstva i Nacionalnog plana za razvoj umjetne inteligencije te donošenje Strategije pametne specijalizacije do 2029. godine, a Ministarstvo poljoprivrede donošenje Strategije biogospodarstva budući da je biogospodarstvo prepoznato kao gospodarski model koji može osigurati bolje korištenje raspoloživih resursa te otvaranje novih radnih mjesta u ruralnim područjima.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stiže hladna fronta, pripremite se na kišu, grmljavinu i osvježenje

Objavljeno

-

By

Joel/Pixabay/Ilustracija

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je diljem Hrvatske, pod utjecajem smo anticiklone i dalje. Problematična je tek bura na sjevernom dijelu Jadrana, otežava promet, izvještava jutros Hrvatski autoklub. 

Zbog jakog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupina vozila).

Vjetar će slabjeti od sredine dana, okretat će na sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Prevladavat će sunčano i u nastavku petka

Za vikend će također biti stabilno, prevladavat će sunčano i tijekom subote i tijekom nedjelje. Bura će još biti jaka tijekom jutarnjih sati. Danju vrlo toplo i vruće, moguće i vrlo vruće, do 36. 

Početak novog tjedna donosi promjenu, s dolaskom hladne fronte sa sjeverozapada, poslijepodne i navečer stižu kiša i pljuskovi s grmljavinom, moguće i izraženiji. Osvježit će malo. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Na pomolu nova fronta, evo kad su izgledni kiša i osvježenje

Objavljeno

-

By

pixabay.com/estockiausdel

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je diljem zemlje, stabilne su prilike. Vjetar je slab u unutrašnjosti, na moru puše bura, jaka pod Velebitom, stoga ima ograničenja u prometu.

Od sredine dana bura će postupno slabjeti i zamijenit će je jugozapadnjak i sjeverozapadnjak. Zadržavat će se pretežno sunčano i suho.

Sunca će biti u izobilju i tijekom petka, bit će pretežno vedro.

U unutrašnjosti mirnije, dok će na moru puhati jaka bura, olujna na udare na sjevernom dijelu Jadrana.

Za vikend i dalje stabilno, sunčano i vruće, s temperaturama i do 35 stupnjeva. 

Početak novog tjedna donijet će promjenu, nailaskom fronte sa sjeverozapada će se naoblačiti u drugom dijelu dana, a prema večeri treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom. Malo će i osvježiti. 

 
Nastavi čitati

Hrvatska

BOBRA PROTIV PUŠENJA / Pušače čeka cjenovni šok?

Objavljeno

-

By

Europska komisija, na čelu s Ursulom von der Leyen zalaže se za značajno povećanje cijena duhana i duhanskih proizvoda, kako i e-cigareta.

Prema dokumentu od 196 stranica, koji je dostupan njemačkom listu „Bild“, Bruxelles je pozvao države članice EU na povećanje poreza na duhan kako bi bilo manje slučajeva raka te time i niži troškovi zdravstvene zaštite.

“Suzbijanje potrošnje duhana” može se postići “između ostalog poreznim mjerama za smanjenje potražnje za duhanom”, navodi se u dokumentu u kojem stoji i to kako bi „veći porezi mogli poslati cjenovni signal da je pušenje doista štetno i da se protiv njega treba boriti svim sredstvima”, prenosi Fenix.

Veći porezi i veće cijene duhana “dokazano su najučinkovitijom pojedinačnom mjerom za smanjenje ukupne potrošnje duhana” i poticanje pušača da prestanu pušiti ili barem smanje pušenje, navodi se u dokumentu.

Povećanje cijena za 20 posto?

Konkretno, Komisija predlaže da se porezna stopa temelji na bogatstvu dotične zemlje EU (na temelju indeksa). Prema Europskom udruženju poreznih obveznika, to bi za Njemačku značilo povećanje poreza na duhan za jednu petinu. “Očekujemo povećanje cijena cigareta za 20 posto. To se mora hitno zaustaviti”, rekao je predsjednik udruženja Michael Jäger, prenosi „Bild“ ističući kako bi se cijena po pakiranju mogla povećati do jedan euro, ovisno o veličini.

Trenutačno pakiranje cigareta košta u prosjeku devet eura (uključujući porez). Ako duhan postane skuplji za 20 posto, cijena velikog pakiranja povećala bi se za oko jedan euro; za pakiranje za prodaju (oko 20 cigareta) cijena bi se mogla povećati za 50 do 70 centi.

Poskupit će svi duhanski proizvodi

Nova direktiva trebala bi se primjenjivati ​​i na nove vrste duhanskih proizvoda (sustavi za zagrijavanje duhana, nikotinske vrećice, e-cigarete). Razlog: konzumacija nikotina trebala bi postati manje atraktivna općenito – uključujući konzumaciju nikotina bez dima. Zamjenski nikotinski proizvodi (npr. nikotinske žvakaće gume poput Nicorette) ostat će izuzeti.

Očekuje se da će povjerenici EU-a odobriti nacrt do sredine srpnja. Duhanska industrija reagira na tu najavu s ogorčenjem. Predsjednik udruge Michael von Foerster kaže kako “zaštita zdravlja ne smije postati izgovor za uništavanje pouzdanih poreznih modela i egzistencije malih i srednjih poduzeća.”

Jaanus Pauts iz JTI-a (Benson & Hedges, Camel) upozorava na mogući procvat crnog tržišta cigareta: “Masovna povećanja poreza na pakete cigareta su ekonomskih poticaj za organizirani kriminal.”

Smrtnost od pušenja u Hrvatskoj

Prema informacijama za javno zdravstvo Hrvatske, procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi, što znači da Hrvatska svake godine gubi jedan grad veličine Makarske.

U Hrvatskoj svaka treća osoba puši, što nas po konzumaciji cigareta svrstava u sam svjetski vrh; a svaki drugi hrvatski pušač popuši prosječno 15-24 cigarete dnevno.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu