Connect with us

magazin

Marmelade za ubrzano tamnjenje: Što zapravo stavljamo na svoju kožu?

Objavljeno

-

Izvor: Mikhail Nilov/Pexels/Ilustracija

Najbolji način za brzo tamnjenje je zdravo sunčanje uz kremu s visokim zaštitnim faktorom i nanošenjem ulja, pekmeza i marmelada za ubrzano tamnjenje.

Marmelade, pekmezi i ulja za ubrzano tamnjenje nisu novitet na našem tržištu te ćete rijetko pronaći osobu na plaži bez barem jednog od navedenih proizvoda. Riječ je o proizvodima koji privlače sunčeve zrake na kožu kako bi što prije postigli tamniju put. Ovakvi preparati najčešće nemaju zaštitni faktor te mogu biti opasni za kožu ako se koriste sami.

U nastavku donosimo par stvari na koje trebate obratiti pozornost prilikom korištenja ulja i marmelada za ubrzano tamnjenje kože ljeti.

Ulje za ubrzano tamnjenje – kako djeluje?
Djelovanje ulja za ubrzano tamnjenje će ovisiti prvenstveno o tome koliko dugo kožu izlažete suncu. Pekmezi i marmelade za sunčanje djeluju tako da privlače ultraljubičaste zrake sunca na kožu. Iako koža već prima mnogo sunca i bez toga, ovakvi proizvodi mogu ubrzati proces tamnjenja kože. Pojačano izlaganje suncu i veće “primanje” sunčevih zraka rezultira pojačanom proizvodnjom melanina u koži koji uzrokuje taman ten.

Proizvodi za ubrzano tamnjenje najčešće ne koriste zaštitu od sunca zbog čega je obavezno mazanje kremom sa zaštitnim faktorom prije nanošenja marmelade za brže postizanje tamnog tena.

Sastojci u proizvodima za ubrzano tamnjenje kože
Osim što su sjajna pa tako privlače sunce, ulja i drugi proizvodi za ubrzano tamnjenje mogu sadržavati sastojke koji pomažu u održavanju i stvaranju tamnog tena poticanjem stvaranja melanina. Melanin je tamno smeđi pigment koji imamo kao zaštitni mehanizam u našoj koži.

Ovo su sastojci koji pomažu u djelovanju:

– dihidroksiaceton (DHA)

– karotenoidi

– likopen

– ulje mrkve

– ulje buritija

– kokosovo ulje

– orahovo ulje

– maslinovo ulje

– ulje maline

– shea ili karite maslac

  1. Dihidroksiaceton
    Najčešći sastojak koji ćete pronaći u kremama i uljima za ubrzano tamnjenje je dihidroksiaceton (DHA), bezbojni prirodni šećer koji kemijski reagira na prirodne aminokiseline u gornjem sloju kože. Taj sastojak ubrzava efekt tamnjenja koji se s vremenom i prirodnim ljuštenjem kože lagano skida.
  2. Karotenoidi
    Sastojci koji su nerijetko na popisu su i karotenoidi koji potiču kožu na stvaranje melanina. Najčešće se radi o beta-karotenu izoliranom iz mrkve. Karotenoidi su skupina biljnih pigmenata žute, narančaste i crvene boje. U prirodnom obliku se nalaze u voću i povrću te mu daju žutu ili narančastu boju. Karotenoidi, kada se uzimaju oralno, dobro djeluju na zdravlje kože, kao antioksidansi, doprinose rastu stanica, štite od tumora te smanjuju razinu lošeg kolesterola.

Na koži, u marmeladama za ubrzano tamnjenje ovaj sastojak djeluje tako da potiču sintezu melanina te smanjuju negativno djelovanje sunca na kožu. Uz karotenoide, pekmezi za ubrzano tamnjenje mogu sadržavati i ulje mrkve bogato upravo beta-karotenom.

  1. Ulje mrkve i ulje buritija
    Mrkva je posebno poznata u uljima za ubrzano tamnjenje zbog beta-karotena, no odličan sastojak je i ulje buritija. Ovo je jedno od ulja s najvećim postotkom karotenoida. Djeluje antioksidativno te štiti kožu od UV zračenja tako da apsorbira UV zrake.
  2. Likopen
    Likopen kao antioksidans koji se obično izolira iz rajčica čini kožu otpornijom na sunce. Stoga se često dodaje u marmelade za ubrzano tamnjenje kako bi zaštitio kožu od opeklina i tako pospješio ubrzano tamnjenje bez oštećenja kože. Osim u uljima, bilo bi dobro konzumirati likopen iz hrane, primjerice, rajčica.
  3. Kokosovo ulje za sunčanje
    Nije rijetkost da miris kokosa povezujemo s ljetom jer je upravo kokosovo ulje čest sastojak u uljima za ubrzano tamnjenje. Sadrži visoku razinu masnih kiselina koje hidratiziraju kožu, ali i pomažu u tamnjenju. Kokosovo ulje pomaže u poticanju stvarana melanina ispod površine kože, a uz to se brzo apsorbira u kožu. Pomaže i kod smanjivanja upalnih procesa koji mogu nastati na površini kože. Ne preporučuje se korištenje samo kokosovog ulja za sunčanje direktno na čistu kožu.
  4. Orahovo ulje za tamnjenje
    Ovo ulje pomaže za ubrzano tamnjenje tako da ubrzava i pospješuje sintezu melanina u koži. Sadrži kalij, kalcij, magnezij te vitamine B i C skupine kao i zasićene masne kiseline. Sve ovo pomaže u hidratizaciji kože te kod bržeg tamnjenja.
  5. Maslinovo ulje
    Jedno od najčešćih ulja za ubrzano tamnjenje koje se koristi na našim područjima je maslinovo ulje. Prirodno ulje maslina pruža brojne dobrobiti za cjelokupan organizam, kožu i kosu. Hidratizira kožu, potiče stvaranje melanina, vraća koži sjaj i elastičnost te pomaže u privlačenju sunca i bržem tamnjenju. Sadrži visoku razinu antioksidansa, uključujući vitamin E i polifenole koji usporavaju stvaranje znakova starenja kože.
  6. Ulje maline za tamnjenje
    Ovo ulje, posebice od čileanske maline ima sposobnost apsorbiranja UVB zraka te visoku razinu vitamina E. Ovim sastojcima osigurava zaštitu od sunca te je čest sastojak prirodne kozmetike za sunčanje. Dobro je za poticanje proizvodnje melanina, ali kao dobra zaštita kože nakon sunčanja. Ima brojna zaštitna svojstva te djeluje protuupalno i blagotvorno kod ekcema, suhoće i drugih upalnih stanja kože.
  7. Karite maslac za sunčanje
    Maslac za brže tamnjenje također je jedan od obaveznih ljetnih proizvoda za postizanje tamnog tena. Najčešće se dodaje u proizvode za tamnjenje jer može duže ostati na koži te obnavlja i hrani suhu kožu. Maslac u takvih proizvodima također olakšava nanošenje jer je lako razmaziv te ne ostavlja ljepljiv trag kao neka ulja.

Obavezna krema za sunčanje
Svi navedeni sastojci odlični su za ubrzano tamnjenje kože, no nikako se ne preporučuje korištenje samih ulja na čistu kožu. Ovo upozorenje odnosi se i na prirodna i organska ulja. Ulja sama po sebi obično nemaju nikakvu SPF zaštitu od sunca, a privlače sunčeve zrake. Nanošenjem samog ulja, bez kreme sa zaštitnim faktorom, riskirate pojačano dobivanje opeklina od sunca. Opečena koža brzo će se oljuštiti i vratiti vaš izgled kože na prvobitni položaj i neće biti tamnijeg tena.

Zaključak
Najbolji način da brzo potamnite je zdravo sunčanje uz kremu s visokim zaštitnim faktorom i nanošenjem ulja, pekmeza i marmelada za ubrzano tamnjenje. Također se savjetuje izbjegavanje direktnog sunca u najgorem periodu dana od 11 do 15 sati te nošenje pokrivala za glavu i oči.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Negativne kalorije: O ovome se često priča pa smo odlučili saznati cijelu istinu

Objavljeno

-

By

Pexels

Za neke se namirnice, poput voća i povrća, smatra da imaju negativne kalorije. Pretpostavka o tome dolazi zbog toga što voće i povrće ima prilično mali broj kalorija te visok postotak vode.

Svaka hrana i svako piće u sebi sadrži određen broj kalorija koje, kada ih unesemo u sebe, tijelo pretvara u energiju i troši za osnovne tjelesne funkcije, kretanje, razmišljanje i slično.

Neke su namirnice više zasićene kalorijama, a neke manje dok se za neke smatra da imaju tzv. negativne kalorije.

Što su negativne kalorije?

S obzirom na to da tijelo troši energiju, odnosno kalorije i za sam proces žvakanja i probavljanja hrane, neki tvrde da za te procese tijelo troši više kalorija nego što se, određenom hranom, unese.

Upravo se zato za određene namirnice smatra da imaju negativne kalorije.

Hrana za koju se smatra da ima negativne kalorije:

– celer: 14 kcal na 100 grama (95 posto vode)

– mrkva: 52 kcal na 130 grama (88 posto vode)

– zelena salata: 5 kcal na 35 grama (95 posto vode)

– brokula: 31 kcal na 90 grama (89 posto vode)

– grejp: 69 kcal na 230 grama (92 posto vode)

– rajčica: 32 kcal na 180 grama (94 posto vode)

– krastavci: 16 kcal na 100 grama (95 posto vode)

– lubenica: 46 kcal na 150 grama (91 posto vode)

– jabuke: 53 kcal na 110 grama (86 posto vode)

Iako namirnice s navedenog popisa imaju relativno malo kalorija i uvelike ih sačinjava voda, ne postoje znanstveni dokazi koji potvrđuju to da tijelo njihovim žvakanjem i probavljanjem troši više energije nego što one doprinose.

Naime, istraživanja su pokazala da se žvakanjem troši otprilike 11 kalorija po satu što znači da je potrošnja kalorija tijekom nekoliko minuta žvakanja celera ili drugog voća i povrća zaista beznačajna.

Istina o negativnim kalorijama

Kada je riječ o probavljanju hrane, tijelo za taj proces ne koristi uvijek jednaku količinu kalorija već to ovisi o sastavu hrane koju trenutno jedemo. Najjednostavnije rečeno, tijelo za probavljanje koristi određeni postotak energije od onoga što pojedemo i nije moguće da će, za taj proces potrošiti više energije.

Na primjer, od ugljikohidrata koji sačinjavaju obrok će se oduzeti između pet i deset posto kalorija, od masti između 0 i pet posto te od bjelančevina između 20 i 30 posto kalorija.

Stoga, ako recimo pojedemo lubenicu u vrijednosti stotinu kalorija, tijelo za probavljanje neće iskoristiti svih stotinu kalorija (niti više od toga) već značajno manje, odnosno između pet i 10 posto kalorija od ukupnih sto jer lubenicu uglavnom sačinjavaju ugljikohidrati.

Iako namirnice poput voća i povrća nemaju negativne kalorije, razlog zbog kojeg brojne osobe primjećuju gubitak kilograma nakon što ih uvrste u svoju svakodnevnu prehranu pazeći na unos drugih kalorija, jest taj što one sadrže puno vode koja zauzima velik dio volumena u želucu.

Stoga, konzumiranjem voća i povrća se povećava volumen obroka te brže dolazi do stvaranja osjećaja sitosti i to uz mali broj kalorija.

Zaključak

Hranom s negativnim kalorijama smatraju se one namirnice za čiju je probavu tijelu potrebno više kalorija nego što se tim namirnicama unese i to se većinom odnosi na voće i povrće.

No, brojna su istraživanja pokazala kako takva hrana zapravo ne postoji te da tijelo za probavljanje oduzima samo određeni, mali postotak unesenih kalorija te nikada više od toga.

Također, niti žvakanje ne troši značajnu količinu energije, a to su potvrdili i znanstvenici koji su zaključili da jedan sat žvakanja potroši tek 11 kalorija.

 
Nastavi čitati

magazin

UZ 150. GODIŠNJICU ROĐENJA IVANE BRLIĆ-MAŽURANIĆ / “U potrazi za Ivanom” na Večernjoj sceni Kazališta lutaka Zadar

Objavljeno

-

By

U sklopu programa Večernje scene za odrasle ovog četvrtka, 25.4. u 20 sati, u Kazalištu lutaka Zadar gostuje predstava “U potrazi za Ivanom”, u produkciji Max teatra iz Zaprešića i Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda.

O PREDSTAVI: Predstava “U potrazi za Ivanom” u režiji Morane Dolenc nastala je prema istoimenome romanu Sanje Lovrenčić, koja je i autorica dramatizacije. Roman je objavljen 2006. godine, a iduće je dobio Nagradu „Ksaver Šandor Gjalski“. Riječ je o biografskoj fikciji o Ivani Brlić-Mažuranić koja je sadržajno iznimno bogata, budući da se Sanja Lovrenčić koristila bogatom arhivom pisama, bilješki i dnevničkih zapisa. Predstava prati Ivanin život od rođenja u Ogulinu 1874., preko života u Slavoniji sa suprugom Vatroslavom Brlićem, do tužne i samotne smrti u Zagrebu 1938. godine.
Tekst predstave se izvorno temelji na dnevničkim zapisima i pismima obitelji, a predstavu nose tri glumice od kojih svaka predstavlja ne samo jedan period u Ivaninom životu već i dio njezine osobnosti, koji se međusobno isprepliću i čine bogatstvo njezinog unutarnjeg svijeta.


REŽIJA: Morana Dolenc

DRAMATIZACIJA: Sanja Lovrenčić

OBRADA GLAZBE: Davor Rocco

SCENSKI POKRET: Rebeka Čuljak

KOSTIMI: Tihana Ostreš

SCENOGRAFIJA I LUTKE: David Peroš Bonnot

IGRAJU: Katarina Perica Kirin, Matilda Sorić, Marina Kostelac

Ulaznice se kupuju na blagajni prije predstave ili online, a rezervacija je moguća putem maila (klz@klz.hr).

Cijena ulaznice je 6,50 eura, a za učenike, studente i umirovljenike 3,50 eura.

 
Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom

Objavljeno

-

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu