Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA Održana eko-akcija “Gdje Zrmanja ljubi more 2022.”

Objavljeno

-

Protekli vikend, u subotu 25.06.2022. godina s početkom u 9.00 h u Maslenici na rivi održana je tradicionalna ekološka akciju pod nazivom „Gdje Zrmanja ljubi more 2022“ koja se ove godine organizira u sklopu projekta #itIsNotTooLate – Morske livade, Zostera Marina, Zostera Noltei, Cymodocea Nodosa, njihov značaj za riblji svijet i ukupni ekosustav područja tri mora.

Područje Novigradskog i Karinskog mora predstavlja poseban i jedinstven ekosustav koji ima ogroman ekološki i ekonomski potencijal. Kako bi se promoviralo i dodatno osvijestilo održivo korištenje prirodnih i kulturnih resursa prostora Novigradskog i Karinskog mora te rijeke Zrmanje, u sklopu projekta „#itIsNotTooLate – Morske livade“, provode se informativne kampanje osvješćivanja javnosti o potencijalima i jedinstvenosti prostora.

Jedna od informativnih kampanja je i akcija čišćenja podmorja i obale Novigradskog mora te rijeke Zrmanje pod nazivom „Gdje Zrmanja ljubi more 2022“, kako bi se udruge, građani i lokalna vlast zajedno ujedinili u čišćenju i zaštiti rijeke Zrmanje i Novigradskog mora kao važnog prirodnog resursa i promovirali održivi razvoj tog područja.

Akcija je se započela u subotu, 25. lipnja 2022. godine u Maslenici na rivi od kuda su ronioci i volonteri raspoređeni na lokacije duž obale Novigradskog mora i ušća rijeke Zrmanje.

Na samom početku koordinator eko akcije Ivan Matić pozdravio je prisutne, predstavio projekt te su prisutnima podijeljene majice, napravljen je dogovor oko samih detalja provedbe akcije.

Taida Garibović iz Eko Zadra objasnila je kako to da u Maslenici čistimo rijeku Zrmanju?

„Kad pogledate kanjon ispod Masleničkog mosta, zapitate li se kako je more to napravilo? lzgleda kao kanjon kojim bi trebala teći rijeka. Pa, u pravu ste. Tuda je tekla rijeka Zrmanja. U doba pleistocena tekla je Zrmanja prema jugu gdje je utjecala u Krku da bi prije 40 tisuća godina promijenila smjer i počela svoj proboj prema zapadu. Krenula je tako Zrmanja područjem današnjeg Novigradskog mora, Novskog ždrila i dalje Velebitskim kanalom između otoka Paga i Raba, te potom južno pored otoka Cresa, Lošinja i Premude do utoka u paleo rijeku Po. Kako to znamo? Dokaz tome su sedrene barijere koje se nalaze na dnu Novskog ždrila, a koje mogu nastati jedino na krškoj rijeci, nikako pod morem. Morate na krilima mašte poći u geološku prošlost i znati da je za vrijeme zadnjeg ledenog doba (prije 23000 – 19000 godina) razina mora bila oko 135 m niža nego danas. Zrmanja je tako, kao prava rijeka, dubila svoj put i napravila kanjon koji je kasnije potopilo more. Takvo morem potopljeno riječno ušće se naziva estuarij. „

U samoj akciji čišćenja podmorja roniocima iz Zagreba, Rijeke, Karlovca i Duge rese priključili su se i mnogobrojni volonteri koje je predvodio Crveni križ Zadar.

Izvađena količina otpada bila je zadovoljavajuće mala što ukazuje na malu količinu otpada u moru o čemu su izvijestili i sami ronioci. Sakupljeni i odvojeni otpad stakla iskoristit će se kao resurs međunarodnog javnog poziva za umjetnike i umjetničke kolektive “O PRIHVAĆANJU NEPOŽELJNOG”.

Paralelno sa akcijom na rivi drugi dio ekipe ronioca pregledavao je dno ušća rijeke Zrmanje gdje je evidentirana i izvađena nezamjetna količina otpada.

Kako bi se građani, udruge i predstavnici lokalne vlasti još dodatno zbližili i umrežili u zajedničkom cilju transparentnog i održivog razvoja navedenog područja, nakon zajedničke akcije čišćenja nastavljeno je druženje uz ručak i osvježenje svih volontera/prijatelja/suradnika. Za sve ronioce i volonter nakon akcije organiziran je izlet u kanjon Zrmanje brodicom „Helena“ čime je počastila „Mala Maslenica“.

Istraživački tim društva istraživača mora 20000 milja je u trodnevnom boravku u Karinskom i Novigradskom moru započeto praćenje morskih cvjetnica. Kroz aktivnosti promatranjem iz zraka dronom Karinskog mora, očevidima brodom kao i zaranjanjem i uzimanjem uzoraka, više o istraživanju saznajte na poveznici.

Sutradan, u nedjelju održan je i kratki tečaj, odnosno probni zaron za naše najmlađe volontere gdje su imali priliku osjetiti čari ronjenja sa bocama uz pratnju iskusnih instruktora.

Projekt je sufinanciran iz sredstvima EU iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo u iznosu od 189.220,49 kn, a odobren je kroz natječaj FLAG-a Tri mora za odabir projekata Mjere 2.1. potpora vrednovanju, zaštiti i promociji prirodne resursne osnove – rijeka, mora i priobalja u okviru provedbe Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Tri mora za razdoblje 2014.- 2020.

Nositelj projekta je Udruga za prirodu, okoliš, održivi razvoj i turizam Lončari, dok su partneri na projektu Ekološka udruga Zrmanja i Društvo istraživača mora 20000 milja.

Više o projektu možete doznati putem povjeznice https://morskelivade.com

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu