Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

OTVORENO PISMO ZADARSKOJ JAVNOSTI Mario Paleka, TZ grada Zadra: “Svoje propuste mogu javno priznati, ali ne neupućenim pljuvačima iliti hejterima!”

Objavljeno

-

Otvorenim pismom javnosti Zadra, odnosno turističkim djelatnicima, hotelijerima, ugostiteljima i trgovcima, novinarima i urednicima zadarskih medija te svim građanima grada Zadra, danas se obratio direktor Turističke zajednice grada Zadra, Mario Paleka.

Evo što kaže:

“Iako ovo moje javno pismo slijedi nakon što je akcijom pod nazivom „Inicijative za Poluotok“ pokrenuto potpisivanje peticije kojom se traži moja smjena, ono nije motivirano tom akcijom jer takva inicijativa spada u osnovna demokratska prava u našem društvu. Druga je stvar koliko se, s obzirom na nadležnosti, takvom može akcijom postići ili što se odjednom kao moj krimen navode gradski problemi s kojima nemam nikakve veze: od problema parkinga i glasnih uličnih svirača pa do „umiranja Poluotoka“. Kao da sam ja kakvim dekretom naredio da se stanovi pretvore u turističke apartmane, a građani isele? 

Uostalom, i sam zahtjev iz planirane peticije bi trebalo, da malo pomognem pokretačima, redefinirati: direktora Turističke zajednice na bira sam gradonačelnik nego Turističko vijeće od osam članova kojem je gradonačelnik predsjednik i ravnopravni član, i to ravnopravnim glasovanjem. Zašto moju smjenu tražiti samo od gradonačelnika kad je Zakonom propisano da za svoj rad odgovaram Turističkom vijeću i, naravno, njegovom predsjedniku? Moju, kao i smjenu svih drugih direktora turističkih zajednica može potaknuti bilo koji član vijeća i to samo zbog onih razloga koji su predviđeni Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma.

(Druga je tema i nije za ovo pismo što ova „Inicijativa“ pokazuje kako bi rado živjeli od turizma, ali bez turista.)

Ali taj Zakon treba i pročitati! Nepoznavanje to najvažnijeg zakonskog akta vezanog za rad turističkih zajednica i njihovih direktora, duboko sam u to uvjeren, glavni je razlog čestih javnih kritika kojima sam izložen, pogotovo od jednog dijela zadarske javnosti i novinara. A tek kad krenu komentari na društvenim mrežama nakon takvih tekstova, neargumentiranim kritikama i uvredama nema kraja. Ponekad mi se učini da su neprekinute serije napada i uvreda koje me prate od prvog radnog dana na mjestu direktora TZ Zadar kakva organizirana hajka, ali ne: kamen koji je jednom pokrenut s vrha brda ide slobodnim, nekontroliranim padom jer je stvorena percepcija, pogotovo u jednom dijelu utjecajnih zadarskih medija, da je Paleka neupitno odgovoran za sve što je loše u ovom gradu, a što je vezano za turizam. Od načina mog izbora, stranačke pripadnosti (na koju sam ponosan), fakulteta kojeg sam završio (iako nitko nikad nije provjerio koji je to fakultet Zakonom predviđen za ovo radno mjesto ili kakvog su obrazovanja direktori drugih turističkih zajednica), putovanja na koja sam (službeno, po opisu svog radnog mjesta) išao, do, evo sada, čak parkinga na Poluotoku. 

Zamolio bih novinare i druge kritičare mog rada i mene osobno da uzmu u ruke i pročitaju Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma. Doznat će iz njega, recimo, i tko i kako bira direktore turističkih zajednica, što im je u opisu radnog mjesta, ali, recimo, i to da Turistička zajednica grada Zadra, kao ni jedna druga NE ŽIVI OD PRORAČUNSKIH PRIHODA I POREZA, već isključivo od boravišne pristojbe i turističke članarine svojih članova. Turističke zajednice, dakle, nisu javna poduzeća, još manje državna tijela niti tijela lokalno samouprave. Osnivači i članovi turističkih zajednica su prvenstveno one tvrtke i pojedinci koji su uključeni u turističku ponudu. Turističke zajednice ne osniva niti im je vlasnik Ministarstvo turizma, kako mi je to nedavno „objasnila“ jedna novinarka, valjda duboko uvjerena da sam ja državni činovnik koji troši novce poreznih obveznika.

Preporučam i njima, pa i grupi „Inicijativa za Poluotoka“, da potraže i prouče i „Strategiju razvoja turizma grada Zadra za razdoblje 2016-2026.“ godine koju nije napisao Mario Paleka već tim znanstvenika sa Sveučilišta u Zadru, a prihvatilo Gradsko vijeće grada Zadra koje i prvo odgovorno za njeno provođenje. Pokretačima peticije samo na znanje jer uporno ponavljaju da nešto što postoji – ne postoji.

Danas se više ne mogu ni sjetiti svih „kritičnih“ tekstova kojima su nedostajali makar minimalni argumenti i poznavanje materije, ali je kruna tog serijala bio jedan od ovih posljednjih u kojem se jasno i nedvosmisleno, ne zna se doduše zašto, traži smjena Paleke i direktno, imenom i prezimenom, sugerira novi direktor. Kao da institut javnog natječaja ne postoji (kad me je već smijenio)!

Ma naravno da sam i ja griješio, griješim i griješit ću. Kao i svi. Neke svoje propuste i krive procjene mogu javno priznati, ali sigurno ne raznoraznim neupućenim pljuvačima iliti hejterima kako se to danas popularno zove. Niti ću raspravljati s onima koji od cijele materije jedino znaju da im nisam simpatičan.  

Žao mi je što nitko ozbiljno ne razgovara koji je zaista zakonom definiran posao Turističke zajednice i njezinog direktora, a to je prvenstveno promidžba turizma destinacije te gospodarski interes pravnih i fizičkih osoba koje pružaju ugostiteljske usluge i usluge u turizmu ili neposredno povezane s turizmom. Ozbiljan razgovor o mojem radu i radu ureda Turističke zajednice grada Zadra može se voditi samo i isključivo u tom okviru te sam u tom kontekstu, naravno, uvijek spreman odgovarati na svaku argumentiranu kritiku. Također sam spreman razgovarati o onom što smo radili i što radimo u zadnje tri i pol godine od kad sam na ovom radnom mjestu, s tim da nemam namjeru opravdavati se pandemijom. 

I na kraju, da bih bio konkretan, navest ću samo nekoliko realiziranih ili započetih aktivnosti koje je TZ grada Zadra ostvarila u posljednje tri i pol godine. Usudio bih se reći da je zadarski ured jedan od najaktivnijih ureda Turističkih zajednica u RH. Pokrenuli smo i konstantno organiziramo čitav niz događanja i aktivnosti putem kojih održavamo i podižemo vidljivost Zadra kao poželjne destinacije na izrazito kompetitivnom svjetskom, europskom i hrvatskom turističkom tržištu, primjerice od izvrsno organiziranog Adventa 2018. i 2019., pa čak i prošlogodišnjeg koji je odrađen u vrlo nezahvalnim epidemiološkim uvjetima. Potom su tu prepoznate gastro manifestacije Tuna, Sushi & Wine Festival, za koju smo dobili i nagradu Ministarstva Vanjskih poslova prijateljskog Japana, ali i novopokrenuti posezonski Meat Me Festival. Financijskom potporom, supportom i promidžbom sudjelujemo u ogromnom broju evenata lokalnih organizatora i tvrtki. Među rijetkim turističkim zajednicama osmislili smo i stvorili prepoznatljivu platformu Zadar Travel App za last minute booking privatnog smještaja, što je pomoglo besplatnom tržišnom plasmanu i prodaji kapaciteta mnogim lokalnim privatnim iznajmljivačima. Prije godinu dana osmislili smo novu destinacijsku brand komunikaciju, dizajn, web stranicu, set brošura, a na društvenim mrežama smo predvodnici u Hrvatskoj i s preko 100.000 followera treća najpraćenija stranica hrvatskih TZ-a na Facebooku. Po prvi put smo pokrenuli ozbiljno i osmišljeno brendiranje zadarske gastronomske i restoranske scene putem redovnih online blogova, koji će sad prerasti u tiskani gastro vodič. S iznajmljivačima direktno komuniciramo mjesečnim newsletterima, a prije godinu i pol smo po prvi puta u Upravno vijeće direktno uključili i predstavnika Udruge privatnih iznajmljivača pri HGK, što je podiglo razinu suradnje i komunikacije s tim važnim segmentom smještajne ponude. Zadar je prepoznat i dobio je nagradu kao najbolja nautička destinacija na Danima turizma 2020.-e godine. Nadalje, otvorili smo nove važne kanale promidžbe na mnogim europskim, ali i američkom tržištu, a za ovo ljeto u planu su velika i istaknuta događanja koja će sve to još više poboljšati. I za kraj, a što nije nevažno, unatoč pandemiji turistička kretanja su u 2020. i 2021. godini u Zadru bila puno bolja od hrvatskog prosjeka, a svi su izgledi da će i nadolazeća sezona biti na korist svim dionicima u turizmu našeg grada, što je uostalom jedan od najvažnijih ciljeva postojanja ureda Turističke zajednice.  Hvala na pažnji i strpljenju.”

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) DUHOVNA OBNOVA U CRKVI SV. ŠIME / P. Ike Mandurić: „Isus se nije razočarao u Petra, nego je bilo važno da se Petar razočara u sebe“

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

P. Ike Mandurić predvodio je misno slavlje u crkvi sv. Šime u Zadru u subotu, 20. travnja, u sklopu duhovne obnove koju je predvodio u hodočasničkoj sezoni svetišta sv. Šime. Suslavio je don Damir Šehić, čuvar svetišta sv. Šime u Zadru.

U propovijedi je p. Ike govorio o strahu koji sprječava i otežava osobi da izvrši poslanje u životu. „Šimun starac je realno gledao na život i bio je mudar. Rekao je Mariji da će joj mač boli probosti dušu. Na vlastitom iskustvu je doživio zlo i zamke Zloga. Čovjek postaje mudar na ‘vlastitoj koži’ i u vlastitom iskustvu, kad spozna i nauči stvarnost i istinitost ovog života, varljivost, prljavost i zloću svijeta. Odlučujući se za dobro i prepoznajući zamke Zloga, čovjek postaje mudar da može razaznati stvarnost života. To je ljudska mudrost. A postoji i dar mudrosti kojeg daje Bog, ulijeva u naša srca. Kod starca Šimuna susreću se te dvije mudrosti: mudrost iskustva koja dolazi iz svetog života i proročki dar, ulivena mudrost“, rekao je p. Ike.

Šimun je i po ljudsku mogao znati da Mariji i Isusu neće biti lako i razaznaje da će Mariji mač probosti dušu. „Ali, Šimun poznaje i silu i slavu Božju, zna da je to slavan život. Na Šimunovu riječ Mariji da će joj mač probosti dušu, majke bi inače reagirale kako se njihovom sinu takvo nešto ne smije dogoditi. To je često prirodna točka u kojoj se opredjeljujemo u koje evanđelje vjerujemo, kad nam prijeti progonstvo i trpljenje u životu. Što nam je najvažnije? Govorimo li: ‘Meni se to ne smije nipošto dogoditi; bolest, siromaštvo, trpljenje, nezaposlenost? Time iskazujemo tko je naš bog – Bog ili ovaj svijet? Ili kažem: ‘Sve Gospodine smije biti, samo da tebe ne izgubim, da dušu ne izgubim’. U tim trenucima ispovijedam svoju vjeru u Gospodina“, istaknuo je p. Ike.

Čovjek bira blagodati vremenitog života i prolazna dobra često zbog straha kojeg je neprijatelj usadio u srce osobe. „Zli nas zavodi i pokazuje dobra ovog svijeta, privlači nas i na to pristajemo. S druge strane, ako se i ne oduševljavam dobrima ovoga svijeta, materijalnim bogatstvom, zdravljem, postoje druga sredstva koja Zli upotrebljava – to je strah, zastrašivanje, prijetnja“, upozorio je p. Ike, istaknuvši da se upravo to dogodilo i Isusu u Getsemanskom vrtu.

„Sotona je zastrašivao Isusa i pokazivao sve poteškoće, prijetnje i muke kojima će proći, teškoću puta koju će proći, ne samo u toj muci, nego kroz svu povijest i budućnost. U našem srcu, strah je često zamka i zapreka. Strah nas često odvraća od toga da prerano odustajemo od onoga na što nas Gospodin poziva. Možda nas i ne privlači užitak, moć, bogatstvo, slava, ali postoji strah, prijetnja. Isus je odbio sve izazove i zamke svijeta kroz kušnju u pustinji, nisu ga oduševljavali. Ali, zato dolazi strah, zastrašivanje – i tu agoniju Isus proživljava! Nakon toga dolazi anđeo, tješi ga pokazujući mu svijetle trenutke, pokazuje mu Božju silu i snagu, pokazuje mu moć, trijumf. Pokazuje mu kako je Božja sila i snaga veća i kako iza toga trenutka dolazi vječnost. To je duh Božji, to je anđeo koji nas tješi“, ohrabrio je p. Ike.

Uz zastrašivanje, druga sredstva su sramoćenje, prijetnje, nasilje na razne načine. „Ali, ključno zašto ne pristajemo na put Božji je strah koji nam Zli utiskuje u srce. Pred nama postoji izazov, i na trenutak osoba možda poželi nasljedovati Krista, moliti, čitati duhovno štivo. A onda se pojavi strah od nasilja, kušnje, trpljenja, bolesti, izrugivanja.

Na putu svetosti i našeg opredjeljenja za Božje, Gospodinu treba donijeti strah, otvoriti svoje srce i moliti Gospodina da makne taj strah. Moliti Gospodina da pošalje anđela koji je i njega tješio, koji će pokazati kako iza toga straha, iza tog prolaznog trenutka, dolazi trijumf, slava, radost, ispunjenost. Dolazi smisao, ispunjenost Božjim milostima. Kad anđeo koji tješi dotakne srce čovjeka, onda se čovjek više ne boji“, rekao je p. Ike. To se dogodilo i dvojici u Emausu koji su bježali, u strahu od progonstva. Isus im je pokazao sljedeći korak, sljedeću stvarnost. Pokazao je kako je on ovdje i kako je to bio put koji se treba dogoditi. I onda se ta dvojica učenika vraćaju natrag u pogibelj, jer više se ne boje.

„Trebamo moliti da prepoznamo važnost svih koraka našeg života; da prepoznamo važnost trpljenja, važnost svih gubitaka i trenutaka kroz koje moramo proći. Ali, da ih znamo izabrati, da ih se ne bojimo. Marija je znala, ako Gospodin nešto dopušta, to ima svoju svrhu i svoj smisao“, poručio je p. Ike, rekavši da nas Gospodin želi provesti brojnim izazovima u životu.

„To su trenuci i putovi slave! Postoje brojni izazovi i putovi kojima nas Gospodin želi dovesti bliže k sebi. Provest će nas istim koracima i istim postajama kojima je on prošao. Postoje brojni putovi i načini kojima Gospodin želi provesti tebe, kao što je proveo svoje najmilije, najsvetije, one kojima se najviše ponosi, mučenike i apostole. Postoje trenuci u tvom životu kojima je Bog proveo tisuće i tisuće, pogotovo prvih kršćana i milijune kršćana kroz povijest. Brojni su i u našoj nedavnoj povijesti hrabro i bez straha živjeli svoja progonstva i trpljenja. Bog ih je pripravio – jer ih ljubi!

I u ovo vrijeme mekoputnosti, Bog želi, bira među nama, poziva i traži one koji će biti pripravni da ih provede putem slave i trijumfa koji će doći do toga da budu s njim zajedno u slavi – a to je uvijek put trpljenja! A proveo je samo one koji su mu dopustili da im makne strah. Strah dolazi od neprijatelja“, upozorio je p. Ike.

Zbog straha u srcima mnogih, ljudi propuštaju priliku za prilikom. „Dolazimo u crkvu, iznosimo molitve, zahtjeve, činimo pobožnosti, a uvijek se vraćamo ne odgovorivši na Gospodinov poziv, jer je u našem srcu strah.

Možda nas Zli nije naveo na poročan, razvratan život, ali dovoljno je da se u moje srce nastanio strah. I premda nisam krenuo za svijetom, Zli me kroz strah drži da ne mogu krenuti za Kristom. I tako ga samo promatram, divim mu se, ali se ne usuđujem. Častim svece, ali ne usuđujem se nasljedovati ih. Častim heroje Domovinskog rata, ali ne usuđujem se nasljedovati ih na novi, aktualan način. Divim se našim domoljubima kroz povijest, bl. Alojziju Stepincu, ali ne usuđujem se nasljedovati ih. Divim se herojima siromaštva, teškog života, onima koji su opraštali, ali ne usuđujem se nasljedovati ih. Strah vlada mojih srcem, obzir prema svijetu, što će drugi reći“, poručio je p. Ike, upitavši: „Hoću li sa svojim strahom dalje ići kroz život i promatrati s distance, a ne usuditi se ući u boli, blizu Kristu, ući u poslanje koje on za nas ima? Ući u jedini put, u iskustvo blaženstava koje naviješta iz ljubavi i pripravlja za te. I Isus će te voditi, on će ti dati svoju snagu, kao što je dao i apostolima koji su se bojali, ali su htjeli; pa im je dao svoju snagu i na kraju su Isusa i nasljedovali“.

„Strah koji vlada mojim srcem je moj najveći neprijatelj. Upravo je strah bio razlog zašto su apostoli napustili Isusa u Getsemanskom vrtu i razbježali se. Strah je bio razlog zašto je Petar zatajio Isusa, zašto su učenici nestali i zanijekali Isusa. Kad strah vlada mojim srcem, onda ne mogu napredovati u onome što bih htio.

Mi nemamo svoje snage i svoje hrabrosti. Ali, prezireš li taj strah, želiš li izaći iz toga straha, da te Gospodin smije provesti putem posvećenja tvoga života? Ako nemaš snage, ništa za to. Gospodin ima odgovor na tvoju patnju, na tvoju nemoć. Petar je strahovao što će Isus reći, kad je vidio koja je on kukavica, slabić. No, kad je Petar spoznao koji je slabić, to je bio pravi trenutak za novi početak. Kad je spoznao koliko je slab, nemoćan, koliko se ne može pouzdati u sebe – to je bio trenutak za pravi početak.

Jesi li došao barem do tog trenutka, da spoznaš, shvatiš kako nemaš snage, da priznaš koji si slabić, kako ne možeš? Jesi li spreman to priznati i prihvatiti? Isus se nije razočarao u Petra, nego je bilo važno da se Petar razočara u sebe. Dok je Petar govorio da će on moći nešto učiniti, s Petrom se nije moglo ništa učiniti. No, kad se Petar konačno razočarao u sebe, to je bila šansa za novi početak. Toga časa Isus ga šalje i kreće ostvarivanje Petrovog života, jer mu Isus daje svoju snagu, svoju silu, svoju hrabrost, da će Petar na kraju zaista biti hrabar ići za Isusom do kraja i posvjedočiti svoju vjeru do smrti.

Želiš li zaista da ti Gospodin da svoju hrabrost, da možeš biti vjeran i da možeš ići za njegovim pozivom, nasljedovati ga u životu, kao što je to bila Marija i brojni sveci? Crkva takve treba! Ne treba one koji čekaju da Bog neke druge pošalje. Nego, treba one koji su spremni reći: ‘Evo me, Gospodine. Mene pošalji!’. Gospodin ti želi dati snagu i Duha Svetoga da zaista možeš biti raspoloživ za poslanje, svjedočenje vjere i življenje ljubavi“, poručio je p. Ike.

Potaknuo je vjernike da prepoznaju zamke Zloga i kako nas tim zamkama i ropstvima Zli drži daleko od toga da ostvarimo svoju svrhu života u svijetu. „Prinesimo Gospodinu zemaljske idole za kojima čeznemo. Ponekad nismo slobodni odmaknuti se od njih, ali, ako ih priznajemo, već time Gospodin ulazi u naša srca i oslobađa nas“, poručio je p. Ike Mandurić u propovijedi misnog slavlja u svetištu sv. Šime u Zadru.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA / Meteoalarm upozorava na snijeg i nevrijeme, evo kada će osjetno zatopliti…

Objavljeno

-

By

Danas promjenljivo, na zapadu unutrašnjosti pretežno oblačno. Povremeno kiša, lokalno i jači pljuskovi s grmljavinom, a uglavnom u Gorskoj Hrvatskoj susnježica i snijeg, mjestimice uz stvaranje snježnog pokrivača. Na istoku i jugu dulja sunčana razdoblja, a kiša većinom prema kraju dana. Vjetar slab i umjeren sjeveroistočni i istočni, navečer sjeverozapadni i zapadni. Na Jadranu na sjeveru umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, drugdje jugo, a poslijepodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Najviša dnevna temperatura između 9 i 14, u gorju niža, na istoku i jugu od 15 do 20 °C.

U srijedu umjereno i pretežno oblačno, a u Dalmaciji promjenljivo. Povremeno kiša, u gorju i susnježica i snijeg, a uglavnom na jugu očekuju se pljuskovi s grmljavinom. Vjetar većinom slab, u Podravini, Slavoniji i Baranji umjeren sjeverozapadni i zapadni, na Jadranu jugozapadni i jugo. Najniža jutarnja temperatura uglavnom od 2 do 7, na Jadranu između 6 i 11 °C. Najviša dnevna temperatura između 9 i 14, u gorju niža, a na moru 11 i 16 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo, pogotovo u srijedu u unutrašnjosti i pretežno oblačno. Osobito će do četvrtka povremeno biti kiše, lokalno i pljuskova s grmljavinom, a uglavnom u gorju susnježice i snijega. Vjetar slab do umjeren sjeverozapadni i zapadni, u petak jugozapadni, na Jadranu većinom slab i umjeren jugozapadnjak i jugo. Dnevna temperatura u blagom porastu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) SEMINAR O TEOLOGIJI TIJELA U “ZMAJEVIĆU” / Don David Leskovar: “Želimo se zaštititi od pogleda koji nije upućen s ljubavlju, nego s požudom“

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Seminar o temi ‘Teologija tijela’ održali su don Damir Stojić i don David Leskovar u petak i subotu, 19. i 20. travnja, u sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru. Seminar je okupio 80 sudionika i bio je zatvorenog tipa, uz prethodne prijave, s prednošću za osobe koje nikad nisu slušale o temi teologije tijela.

Na susretu je obrađen prvi modul seminara ‘Teologija tijela’. U sklopu prvog modula predstavljen je osnovni sadržaj 129 kateheza koje je papa Ivan Pavao II. izrekao na svojim audijencijama od 1979. do 1984. godine, cjelokupni pregled onoga što je Ivan Pavao II. govorio. Kroz prve tri kateheze predstavlja se izvorni plan za čovjeka, pala ljudska narav i plan za budućnost. U ostalim katehezama obrađuje se tema braka, celibata i kontracepcije, o čemu je Ivan Pavao II. također govorio, vezano uz spolni moral.

„U prvom modulu  izlaže se osnovni sažetak, okvir svega, u želji da to bude poticaj ljudima da i dalje proučavaju teologiju tijela. U drugom modulu ide se dublje, a obuhvaća šest neobjavljenih kateheza koje su nađene u arhivi, nakon što je Ivan Pavao II. umro. Papa ih je napisao, ali nije ih pročitao. Na drugom modulu ulazi se dublje u čovjekov identitet i tzv. eros, zašto je Bog stvorio muško i žensko“, rekao je don Damir.

Novost nauka Ivana Pavla II. je u načinu njegovog govora o teologiji tijela. „U prošlosti, kad se u Crkvi govorilo o spolnosti, uvijek je bila riječ o zabranama i zapovijedima, ‘Moraš’ ili ‘Ne smiješ’. Ivan Pavao II. nudi ljepotu Božje zamisli za muško i žensko. Prije se govorilo: ‘Ovo je grijeh, ovo je zabrana’, što je u redu. Neki dionici Crkve počeli su svoj govor o spolnosti s ‘Ne’ i zabranama. Ivan Pavao II. daje veliki ‘Da’. Svaki ‘Ne’ podrazumijeva ‘Da’. Ali, problem je kad krenemo s ‘Ne’. Ivan Pavao II. je veliki optimist, pozitivac i on je govorio o ljepoti. Teologija znači nauk o Bogu, dakle, nauk o ljudskom tijelu. Bog je stvorio muško i žensko, dakle, muškarac i žena u svojim tjelesnostima govore nešto o Bogu“, istaknuo je don Damir.

„Teologija tijela nije riječ osude, nego radosna vijest koju je donio naš Gospodin Isus Krist. Teologija tijela je oslobađajuća za sve i uvijek iznova vidim kako ‘pada na plodno tlo’. Ljudi se prepoznaju u tim temama. Možda je teško čuti istinu, ali s druge strane, teologija tijela budi u ljudima nadu da postoji budućnost i Božji plan za njih, u smislu da je Isus došao donijeti spasenje svijetu“, poručio je don David, rekavši da su mladi jako otvoreni i iskreni u razgovoru, u izricanju problema u području spolnosti. „Mladi su svjesni poteškoća i borbe koje vode i kako se teško izvući iz takvih stvari. Pozivam ih da se bore. Pozvani smo na puno veće stvari. Naše srce je puno dublje od našeg grijeha. Krist nas poziva da je moguće osloboditi se naših grijeha i da je moguće živjeti teologiju tijelu. To je ta vijest. To nije nedostižni ideal. Hrabro naprijed! Ivan Pavao II. je pozivao da se borimo, da se suočimo s našom palom naravi, ali da smo stvoreni za puno veće stvari“, ohrabrio je don David.

Leskovar je pojasnio i zašto je uz spolnost vezan osjećaj stida. „Osjećaj stida je dobar osjećaj. Taj osjećaj se pojavljuje nakon prvog grijeha, kod palih ljudi, Adama i Eve. Osjećaj stida je neka vrsta samoobrane. Ljudi pokrivaju svoje dijelove ne zato što su prljavi, grešni, osobito u području spolnosti, nego zato što je to izrazito sveto, vrijedno. Zato želimo na poseban način zaštititi ta područja od bilo kakvog pogleda koji bi nas želio iskoristiti, od pogleda koji nije upućen s ljubavlju, nego s požudom“, upozorio je don David.

U drugom modulu obrađuju se teme povezane s erosom, sa silom koju je Bog utkao u svakoga od nas, s ciljem da nas jednom dovede u nebo, u vječnost. Dubinski se razmatraju tekstovi Pjesme nad pjesmama i Knjige o Tobiji koju je analizirao Ivan Pavao II. Govori se i o povezanosti teologije tijela i umjetnosti,  evangelizacije itd.

Ovakav zatvoreni tip seminara uz prethodnu prijavu najviše se provodi na Jarunu u Zagrebu, u crkvi Sveta Mati slobode. Uz ovaj seminar u Zadru, održan je i petodnevni seminar na otoku Badiji kod Korčule, što je uključivalo i molitvu, razmatranje, Lectio divina.

U Hrvatskoj je o teologiji tijela počeo govoriti don Damir Stojić kao studentski kapelan 2007. godine. Proučavao je i studirao tu temu u Americi. „Kad sam prvi put bio stavio plakate o toj temi u studentskim domovina na Savi i Cvjetnom naselju u Zagrebu, to je bila revolucija, pune dvorane.

I zaista je počeo pokret kršćanskog življenja, čistoća prije braka, bračna čistoća. Vidim da ljudi to vole. Istina je zarazna. Ljudi vole istinu. Jedan mladić na Savi mi je rekao: ‘Don Damire, ja ovo ne mogu živjeti, ali volim slušati’. To mu je teško živjeti, ali mu je drago čuti. Govor o teologiji tijela je lijep jer se nudi savršenstvo. Jer Ivan Pavao II. i Crkva imaju povjerenja u čovjeka da on to može, tako živjeti. Isus kaže: ‘Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski’. Bila bi izdaja kada bismo mi mladima i svim ljudima razvodnili istinu i spustili istinu do neke naše razine. A mi molimo ‘Kako na nebu, tako i na zemlji’. No, mnogi ljudi bi molili ‘Kako na zemlji, tako i na nebu’. Teologija tijela je baš pokušaj da živimo kako se živi i na nebu“, istaknuo je don Damir Stojić.

Sudionike susreta je pohodio i prigodnu riječ im uputio i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Seminar je organizirao dr. sc. don Damir Šehić, čuvar svetišta sv. Šime u Zadru koje se promiče kao svetište života, u nastojanju za zaštitom svih stadija života, u sklopu pastoralnih, kulturnih i znanstvenih događaja koji se održavaju u sklopu svetišta sv. Šime.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu