Hrvatska
Puhovski: “10. travnja treba obilježavati kao spomendan hrvatske nacionalne sramote”
Politički analitičar Žarko Puhovski u N1 Newsroomu komentirao je dnevnopolitičke aktualnosti.
Osvrnuo se na konferenciju za medije Županijskog državnog odvjetništva (ŽDO) na kojoj je rečeno da je bespilotna letjelica koja je pala na glavni grad jedne od članica EU-a bila naoružana avio-bombom, koja je eksplodirala pri udaru u tlo.
“Ne znači da su govorili pogrešno. Smisao konferencije je da vas preplave informacijiama pa da na kraju ne znate o čemu je riječ. To je bio neki eksploziv koji se raspršio u čestice… Sve je nejasno, znamo da ništa ne znamo. Nisu nam ni mogli reći da boje znače Ukrajinu. Očito je bila greška i očito je krenulo iz Ukrajine. To se u ratu događa i točka”, komentirao je politički analitičar.
Na pitanje je li pressica poslužila za peglanje bombastičnih izjava, Puhovski je odgovorio:
“Htjeli su smiriti razinu napestosti. Imate potpuno nevjerojatnu situaciju, pa taj PR bezobrazluk, žena prekida državnog odvjetnika… To se u cijelom svijetu događa. Dođe žena i kaže gotovo kad je procijenila da je nezgodno.”
“NATO ne štiti naše nebo, očito ima glavne gradove prvog i drugog reda”
“Pitanje je što je ta letjelica radila u Zagrebu. Premijer je govorio podatke koji nisu točni, a koje sigurno nije izmislio, netko mu je rekao. Imao je krive informacije dva dana nakon događaja. To pokazuje da imamo nered u obrani i katastrofalan nered u NATO-u. NATO se osramotio i u Hrvatskoj i u Mađarskoj. Pokazuje da nisu u stanju za sporu letjeloicu procijeniti na kojem je teritoriju, a kamoli što drugo”, dodao je Žarko Puhovski.
Kaže da ga je kod Zorana Milanovića jako smetalo što je rekao kako to nije problem NATO-a, za koji Puhovski kaže da ne štiti naše nebo. “Očito NATO ima glavne gradove prvog reda i drugog reda u svojim planovima obrane”, ocijenio je puhovski.
“Problem je što zemlje ovdje stalno fantaziraju o ratu”
Istaknuo je kako treba podržati Srbiju da nabavi obrambeno oružje. “Ako netko hoće imati obrambeni štiti, što to nekoga ima smetati ako neće napasti. Srbija oponaša ‘ruski svet’, a Rusija Monroevu doktrinu. Srbija nema nikakvu šansu da bilo kome što nametne. Dodiku su danas postavili dodatne snage, to su sve dječje igre, ništa ozbiljno. Problem je što zemlje ovdje stalno fantaziraju o ratu”, kazao je.
Dotaknuo se i izjave vladinog izaslanika Matka Raosa, koji je 10. travnja bio u Splitu na obilježavanju obljetnice osnivanja Devete bojne HOS-a i rekao da “ne bi bilo današnje Hrvatske da nije bilo 10.travnja 1941. godine.”
“10. travnja treba obilježavati kao spomendan hrvatske nacionalne sramote. Mi smo brigadira slali kao miss svijeta. On je zviždač. Oni su hotimično oponašali tradiciju NDH i to nam je sad rekao jedan brigadir, otkrio nam je službenu tajnu. HOS je bio stranačka vojska HSP-a, kao što je službena bila stranačka vojska HDZ-a. To je vojska stranke koja željela gresivni rat. Priča se raspala za vrijeme Domovinskog rata”, rekao je.
Za Tuđmana kaže da je bio stari partizam koji se borio protiv toga. “Ja sam ’91. javno potpisao peticiju protiv uhićenja Parage”, naveo je Puhovski.
Hrvatska
Donesen je novi Zakon o naplati cestarine: Evo kako će izgledati vožnja autocestom
Hrvatski sabor je u ponedjeljak donio novi Zakon o naplati cestarine, kojim se od 1. ožujka 2027. godine uvodi jedinstveni elektronički sustav naplate cestarina na čitavoj mreži autocesta u Hrvatskoj, a koji bi trebao značajno poboljšati protočnost prometa.
Novi sustav predviđa slobodan protok vozila bez zaustavljanja zbog plaćanja cestarine, omogućava prolazak bez zaustavljanja i pri brzinama do 130 km na sat.
Počiva na dvjema tehnologijama – ENC uređaju u vozilu i automatskom očitavanju registarskih pločica putem kamera.
Elektronički sustav za naplatu cestarine (ESNC) uključivat će prijavu registarske oznake i valjanog sredstva plaćanja – obvezno za laka vozila do 3,5 tona. Teška vozila morat će koristiti ENC i automatsko očitavanje registarskih pločica.
Uključenje u ESNC moći će se obaviti putem jedinstvenog nacionalnog web prodajnog mjesta, mobilne aplikacije, drugih digitalnih servisa te na namjenskim stazama za brzo uključenje. Moći će se provesti i u prodajnim uredima upravitelja autocesta ili na drugim prodajnim mjestima trećih osoba koje imaju ugovor sa subjektima za naplatu cestarine.
Nakon što se novi sustav uvede, neko vrijeme postojat će još naplatne kućice na ulazima na autocestu, iako u njima neće biti ljudi, ni rampe pored njih.
Postavljanje portala i kamera je počelo na autocesti A3, a ukupno je planirano postavljanje 212 portala na mreži kojom upravljaju Hrvatske autoceste (HAC) i ostali koncesionari.
Hrvatska
PROGNOZA / Ciklona donosi promjenu vremena: Nakon magle stižu oblaci i kiša
Donosimo vremensku prognozu meteorologa Bojana Lipovšćaka
Anticiklona sa središtem nad srednjom Europom sporo se premješta prema istoku. U višim slojevima atmosfere nastavlja se pritjecanje toplog zraka sa sjevera Afrike. Ciklonalni poremećaji s Atlantika premještaju se uz zapadnu obalu Europe prema sjeveru, a manja količina nestabilnog oceanskog zraka prodrla je nad zapadno Sredozemlje, gdje se formirala plitka ciklona koja se sporo premješta duž osi Sredozemnog mora prema istoku.
Ciklona donosi promjenu vremena uz naoblačenje, jugo i porast temperature te postupno razilaženje magle, koja prelazi u nisku naoblaku, a jačanjem juga do kraja dana i sutra ujutro magla će se potpuno razići.
Danas poslijepodne i u noći na utorak naoblačenje sa zapada donijet će manje količine kiše, uglavnom na Jadranu, u Lici i Gorskom kotaru te u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti. Nakon kratkotrajne kišne epizode, od sredine tjedna slijedi stabilizacija vremena uz promjenljivu naoblaku i slab sjeverac, dok će na Jadranu zapuhati slaba do umjerena bura.
Danas će prijepodne vrijeme još imati dva lica – sunčano i toplo na Jadranu i u gorju, a maglovito s rosuljom u većem dijelu unutrašnjosti. Poslijepodne slijedi postupan porast naoblake sa zapada te dizanje magle u nisku naoblaku ili njezino djelomično razilaženje, najprije u zapadnim krajevima unutrašnjosti. Temperature zraka na Jadranu bit će oko 15 °C, u unutrašnjosti u krajevima bez magle oko 8 °C, a u predjelima s maglom oko 4 °C.
Sutra će u unutrašnjosti biti pretežno oblačno, samo mjestimice još s maglom, uglavnom uz riječne tokove i u kotlinama. Na Jadranu promjenljivo oblačno uz slabo do umjereno jugo i mjestimičnu kišu. Puhat će slab do umjeren jugozapadnjak, a na Jadranu umjereno jugo, koje će jačati prema kraju dana, osobito na otvorenom moru srednjeg i južnog Jadrana. Jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti bit će od –2 do 3 °C, a na Jadranu oko 8 °C. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 5 do 8 °C, a na Jadranu od 15 do 18 °C.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže promjena vremena: Očekuje li nas bijeli Božić?
Danas će vrijeme biti s dva lica, sunčano i toplo na Jadranu i u gorju, a maglovito s rosuljom u većem dijelu unutrašnjosti.
Anticiklona sa središtem nad srednjom Europom podržava stabilno vrijeme. Po visini se nastavlja pritjecanje toplog zraka sa sjevera Afrike koji se nad Sredozemnim morem puni vlagom te uz mirnu anticiklonu uzrokuje pojavu magle u prizemnim slojevima atmosfere. Debljina sloja magle varira od 200 do 350 metara te planinski krajevi vire kao otoci iznad jezera prizemne magle. Ciklonalni poremećaji s Atlantika premještaju se uz zapadnu obalu Europe prema sjeveru, a manja količina nestabilnog oceanskog zraka prodrla je nad zapadno Sredozemlje te se sporo premješta po osi sredozemnog mora prema istoku.
Promjena vremena uz naoblačenje
Očekujemo razvoj plitke ciklone na čijoj prednjoj strani južno i jugozapadno strujanje postupno donosi promjenu vremena uz naoblačenje, jugo i porast temperature. Nailaskom ciklone i promjenom cirkulacije vjetra te naoblačenjem magla se postupno razilazi i diže u nisku naoblaku, a jačanjem juga u ponedjeljak i utorak će se potpuno razići. Naoblačenje sa zapad povezano uz ciklonu na sredozemnom moru donijet će manje količine kiše uglavnom na Jadranu, Lici i Gorskom kotaru te sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti.
Prolazom kratkotrajne kišne epizode od četvrtka ponovno stabilizacija vremena uz promjenljivu naoblaku i slab sjeverac, a na Jadranu slaba do umjerena bura.
Prema sadašnjim prognostičkim materijalima Božić će biti zeleni, a tek pred Novu Godinu mala je vjerojatnost za slab ugriz zime.
Danas će vrijeme biti s dva lica, sunčano i toplo na Jadranu i u gorju, a maglovito s rosuljom u većem dijelu unutrašnjosti. Temperature zraka na Jadranu oko 15, u unutrašnjosti u krajevima bez magle oko 12, a u predjelima s maglom oko 4C.
Sutra bez veće promjene osim pojave poledice mjestimice u unutrašnjosti kao posljedice razvedravanja tijekom noći. Jutarnje temperature u unutrašnjosti od -4 do -1, na Jadranu oko 5. Najviše dnevne u krajevima s maglom oko 4, u planinskim krajevima ioko 8. Na Jadranu i uz Jadran najviše dnevne temperature oko 15. Poslijepodne i navečer prognoziramo naoblačenje za zapada i jugozapada te postupno razbijanje magle.
-
magazin2 dana prijeŠPICA!
-
magazin4 dana prijeSTIŽE THOMPSON / Važna obavijest vlasnicima vozila na Višnjiku
-
Svijet4 dana prijeALARMANTNO STANJE / Stručnjaci upozoravaju na najgori mogući scenarij dok se u europskoj zemlji širi “super gripa”
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prijePLANIRAJTE NA VRIJEME / Danas u Zadru rade samo ove trgovine…








Plenki&Pupi
18. travnja 2022. at 16:39
To čini u svojoj državi kad je budeš imao.
Mrš Hazari!