ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) FRANCUSKE SORTE ZADARSKOGA ZALEĐA PREDSTAVLJENE U ZAGREBU Upoznajte nove zvijezde hrvatskoga vinskog neba!

Uz podršku Zadarske županije, ususret festivalu Zadar Wine Festival, u Zagrebu je održana posebna radionica s temom francuskih crnih sorti zadarskoga zaleđa, na kojoj su se kušala vina vinarija Glavić, Škaulj, Masvin, Bora, Degarra, G&J i Korlat.
Svrha radionice bila je pokazati potencijal poznatih francuskih sorti koji su svoj drugi plodni dom našle u Ravnim kotarima, a vinskim odlikama oduševljavaju ljubitelje dobrih crnjaka.
Na radionici su se „naslijepo“ kušala vina sorti merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc, syrah i grenache te njihovih spojeva, tzv. cuvéea. Radionicu je vodila prof. Marija Vukelić, spojivši u Mjesecu frankofonije svoje dvije strasti – francuski jezik i hrvatska vina.
Degustacija je započela vinima obiteljske vinarije Glavić iz Nadina, koja lozu njeguju generacijama, a od 2008. počinje s obnovom vinograda i ekološkom proizvodnjom. Na kušanju su bili cabernet franc i grenache crni, jedan od ukupno dva s područja Srednje Dalmacije. Oba vina su iz 2019. godine, prošla su svoj vinifikacijski put samo u inox tankovima i time zadržala sortnu prepoznatljivost, voćne arome i posebnu pitkost. Grenache je ipak više zagolicao nepca, ta mediteranska voćna sorta ( francuskim apelacijama Châteauneuf du Pape, Côtes du Rhône, Côtes de Provence) mirisala je na maline, trešnje i zavodila nježnim paprenim notama. Vino koje stvarno treba okusiti i doživjeti!
Iz Ravnih Kotara stigla su vina poljoprivredne zadruge Maslina i vino – MasVin, osnovane 2006. godine u sklopu projekta „Tri gracije“ (maslina, vino i smokve). Te je godine je na oko 50 hektara opožarenog i miniranog krša posađeno 12 tisuća stabala maslina, 50 tisuća trsova vinove loze i 800 stabala smokava, sve u ekološkoj proizvodnji.
Uz domaće sorte, ovdje uspjevaju dobro i strane, a na radionici su se kušali shiraz i cabernet sauvignon. Oba vina su bila bogata voćna okusa, mekih tanina, povišenih alkohola (14.5%) ali pitka i slasna. Shiraz (ili syrah) je bio zanimljiviji jer ga ne pijemo često, a i o njegovu podrijetlu ispričano je više legendi (je li iz Francuske ili Irana?) koje rasplamsavaju vinske rasprave. Sorta je vrlo popularna na obalama rijeke Rhône s poznatim apelacijama Cornas, Hermitage, St.Joseph, Côte Rôtie, s kojih se uputila na svjetske pute.
Korlat je najpoznatije vinsko ime Ravnih Kotara. Badel 1862 je ovim projektom podigao cijeli kraj, a kvaliteta triju velikih crnih sorti s krša je neupitna: Korlatovi syrah, merlot, cabernet sauvignon poznati su u cijeloj Hrvatskoj i u svijetu. S početne proizvodnje od 9000 litara godišnje (2007), danas su dostigli broj od oko 300.000 litara vrhunskih crnih vina. Na radionici su se kušale berbe 2017 – Syrah i Cabernet sauvignon. Oba vina tamne, duboke boje, topla, uravnotežena, kompleksna. Fina vina!
Ekološka vina Škaulj predstavila su berbu 2017, sorte merlot i cabernet sauvignon, one najpoznatije bordoške, koje vole svi ljubitelji crnih vina. Merlot je prvi put spomenut 1857. upravo u Bordeauxu, a on je i najzastupljenija crna sorta na svijetu (58%), i u Francuskoj. Popularan je i u benkovačkom vinogorju, nadinska zemlja mu paše i voli ga. Ondje daje mekana, fina, sočna vina. Merlot Škaulj intenzivne je voćnosti, slasan i pitak, a cabernet sauvignon je jači i korpulentniji, i iako još mla, već osvaja pitkošću, a potencijal mu je velik!
I spojevi ovih sorti koje popularno nazivamo francuskom riječju „cuvée“ oduševila su publiku svojom punoćom i francuskom elegancijom. Vinarija Bora, vlasnika Zdravka Žuže – velikog zaljubljenika u vina, nazvana po vjetru buri, ima vinograde kod mjesta Podgradina.
Ponosi se najsjevernijim pošipom i najjužnijim bijelim sauvignonom, a od crnih vina glavni je protagonist vinarije – Bora Cuvée 2018 proizveden od tri vrste grožđa: cabernet sauvignona, merlota i syraha, odležan u hrastovim barrique bačvicama, miriši na tamno voće i čokoladu, harmonično je i toplo vino. Još jedan poseban „cuvée“, napravljen ženskom rukom suvlasnice i enologinje vinarije Degarra, Dragane Šulentić, svidio se svima na prvu. Degarrina Bonterra 2018 još je mlado vino, ali ipak nudi puno voćnosti i koncentriranosti okusa, sočnih gutljaja i ugodan završetak. Fino vino, koje će se još razviti u budućnosti.
I na kraju poseban štih francuske elegancije bordoškoga smjera i velike strasti autora, što se vidi i u nazivu – Tvoja krv i moja, raskošno je vino vinarije G&J (Gino & Jadranka). Proizvedeno od sorti cabernet sauvignon i merlot, od ekološkoga grožđa, odležano u srednje paljenim barrique bačvama (kombinacija novih i starih bačvi, različitih vrste hrasta) daje neponovljiva vina protkana ljubavlju njihovih kreatora i intenzivnom dubinom okusa. Slasno i sočno vino, kompleksnih voćnih i začinskih aroma, pravo bogatstvo u čaši!
Degustaciju vina zadarskoga zaleđa, pratili su zalogaji restorana Trilogija Fino i vino, od klasičnoga predjela – sireva i maslina, preko palente s hrskavim pršutom do svinjetine à la lyonnaise, uz slatki završetak – čokoladne praline.
Gosti su bili oduševljeni visokom kvalitetom vina kraja koji ne poznaju dovoljno dobro, što im je potaklo želju za novim vinskim putovanjima i istraživanjima. Prava prilika za to je već ovaj vikend, kada se odvija veliki vinski festival Zadar Wine Festival, u dvorani „Krešimir Ćosić“, 1. i 2. travnja., gdje će se moći kušati vina nekih od navedenih vinara. Početak travnja idealno je vrijeme za produženi vikend u Zadarskoj županiji, jedan dan preporučamo kušati vina na festivalu, a drugi provesti u prirodi, u vinogradima i u kušaonicama vinarija nadinskoga kraja – jer u vinogradima i na posebnim terroirima najbolje se shvaća kako nastaje vrhunsko vino!
ZADAR / ŽUPANIJA
OD UTORKA: Na Trgu Petra Zoranića 12. Smotra folklora Zadarske županije

Zadar, grad bogate kulturne baštine, ponovno okuplja čuvare i nositelje tradicijske kulture svoje Županije na 12. Smotri folklora Zadarske županije. Smotra pred Zadrane i njihove goste donosi sve ono što čini bogatu folklornu baštinu ovoga kraja. Također, približava kulturu koja je nastajala u neposrednoj komunikaciji čovjeka i njegova okoliša, oblikovana i kulturno povijesnim okolnostima koje su bitno utjecale na njen identitet prepoznat kao jadranski – na zadarskim otocima i obali, i dinarski u njenom kontinentalnom zaleđu. Smotra folklora pokazuje specifičnosti glazbeno plesnog folklornog izraza Zadarske županije te ljepotu i bogatstvo nošnje ovog područja.
Folklor je dio naše kulturne baštine, ali i nepresušna inspiracija. Stoga glazbeno plesni folklorni izričaj može težiti najizvornijem, najstarijem izrazu, ali je on ujedno i inspiracija za vlastito stvaralaštvo koje u njega upliće svoja propitivanja duboko protkana nitima suvremenog života. Otvorenost jednom i drugom izričaju je neminovna jer je to, zapravo, odnos prema baštini s kojom trebamo biti u dijalogu. (Lulić-Štorić, J. 2014).
Nošnja je simbol bogatog značenja. Osim nošnje, ples i pjevanje su također simboli identiteta sjeverne Dalmacije. Bili su svojevrsni odmor od teške svakodnevnice u kojoj se neprestano fizički radilo.
Upravo ples, pjesma, narodna nošnja su asocijacije Smotre folklora u kojoj se bogatstvo raznolikosti i sličnosti pokazuje na jednom mjestu, na Trgu Petra Zoranića.
12. Smotra folklora počinje 24. lipnja 2025. u 19.00 sati na Trgu Petra Zoranića.
Program 12. Smotre folklora Zadarske županije:
Utorak, 24. lipnja, 2025. godine od 19 h do 22 h
KUD Sveti Donat, Zadar
KUD Sv. Lovre, Vrsi
Udruga Ižana i prijatelja Iža – IŽ u srcu
KUD Gospa Lurdska, Poljica
KUD Sveti Mihovil, Galovac
KUD Družina, Pag
KUD Pakoštane, Pakoštane
KUD Vukšić, Vukšić
Srijeda, 25. lipnja, 2025. godine od 19 h do 22 h
KUD Kveštura, Zadar
Udruga Điran, Ugljan
KUD Sv. Roko, Sv. Filip i Jakov
KUD Bokolje, Dobropoljana
KUD Sveti Nikola Tavelić, Lišane Ostrovičke
KUD Sv. Ante, Drage
Udruga Sv. Kata, Zemunik
KUD Sidraga, Tinj
KUD Vinac, Stankovci
Četvrtak, 26. lipnja, 2025. godine od 19 h do 22 h
KUD Zadarski tanac, Zadar
FS Kualjske posestrine i pobratini, Kali
KUD Carza, Poličnik
KUU Zora, Olib
KUD Škabrnja, Škabrnja
KUD Sveti Ivan Krstitelj, Gorica
KUD Sveti Ante, Nadin
Muška pjevačka skupina Vukšički bećari, Vukšić
KUD Branimir, Nin
Udruga ženska klapa Dalmatika
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Na Sveučilištu u Zadru promovirani prvostupnici Odjela za ekonomiju

Na Sveučilištu u Zadru danas je održana svečana promocija prvostupnika Odjela za ekonomiju. Završetak važnog dijela obrazovnog puta obilježilo je 58 prvostupnika ekonomije, od kojih je većina nastavila s usavršavanjem na diplomskom studiju.
Prijediplomski studij, istaknuo je pročelnik Odjela za ekonomiju doc.dr.sc. Jurica Bosna, dao je prvostupnicima vrijedan temelj na kojem će nadograđivati svoje znanje, vještine i iskustvo kroz daljnje obrazovanje i rad.
– Taj temelj izgradili ste u zajednici koja njeguje više od pukog prenošenja znanja. Na Odjelu za ekonomiju vjerujemo u ljude. Možda smo mali po brojkama, ali zato ulažemo u ono najvažnije – osobni pristup, podršku, otvorenu komunikaciju i zajedništvo. Ovdje niste samo diplomirali. Ovdje ste ostavili trag – kroz svoj rad, svoje ideje, svoj rast. I upravo zato – naša su vam vrata uvijek otvorena. Tu ste uvijek dobrodošli – kao bivši studenti, kao suradnici, kao mentori generacijama koje tek dolaze, istaknuo je Bosna.
Uz pročelnika promoventima je na njihovom uspjehu čestitala promotorica mag. math. Josipa Perkov, koja je istaknula kako su nastavnici bili zadovoljni jer su mogli pratiti njihov razvoj i stjecanje dodatnih vještina poput digitalnih kompetencija.
– Budući poslodavci bit će sretni što će imati vas u svom timu!, poručila im je promotorica.
Prije same svečane diploma promoventi su dali svečano obećanje kako će sve svoje snage upotrijebiti za dobro svog naroda, kao i da će produbljivati i razvijati znanje stečeno na ovom sveučilištu. Osim diploma dodijeljene su i prigodne plakete najuspješnijim studentima u prethodnoj akademskoj godini, Dori Rudić, Karli Popović i Martini Jurjević. Svečanost je nastupom uveličao pjevački ansambl Ars Cantabile.
Promovirani su: Josipa Bare, Anđela Barić, Katarina Begonja, Leon Carević, Mate Čačić, Antea Čagalj, Roko Delija, Marija Filipović, Mihaela Filipović, Elizabeta Gečević, Katarina Glavić, Katarina Grancarić, Paulina Grgurić, Klara Gudelj, Ana Horvat, Šime Jovančević, Lovre Krnčević, Marko Krnić, Lorena Lončarić, Josip Ljubičić, Sara Ljubičić, Petra Marković, Mia Matijević, Natali Meštrović, Antonela Mijolović, Ivana Milin, Renata Miloš, Goran Miočić, Toni Mitrović, Josip Modrić, Ivana Mršić, Ema Pereković, Mia Perić, Karlo Petani, Luca Rak, Petra Rogač, Ivona Rogić, Martin Rogić, Mate Salama, Mate Soldo, Jovana Stojisavljević, Anđela Šimunić Režan, Ivona Štrmelj, Maja Šubašić, Antonella Tolja, Renata Veršić, Tina Vlajčević, Ivan Vrbnjak, Stipe Vulić, Franka Zdelar, Kristina Zelić, Tea Žepina, Natalia Župan, Marija Bogoje, Lucia Marnika i Drago Stanić.
ZADAR / ŽUPANIJA
Svetkovinu Tijelova u Zadru predvodio nadbiskup Zgrablić. Pogledajte GALERIJU…

Na svetkovinu Tijelova, svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru u četvrtak, 19. lipnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. U proslavi Tijelova u katedrali tradicionalno sudjeluju brojni vjernici iz župa Grada Zadra i gradski svećenici.

Nakon mise, mons. Zgrablić je predvodio tijelovsku procesiju središtem Zadra, noseći Presveto, od katedrale sv. Stošije do crkve sv. Šime, gdje je nadbiskup puku udijelio blagoslov s Presvetim.
Euharistija je središte naše vjere, a uskrsli Gospodin koji nam se daje, hrani nas, okuplja i šalje, trajno je i stvarno nazočan sa svojom Crkvom u euharistijskom otajstvu, osobito pod prilikama Kruha i Vina, rekao je mons. Zgrablić.
Razmatrajući navješteno Evanđelje, kako Isus hrani mnoštvo u pustinji s pet kruhova i dvije ribe, nadbiskup je rekao da je taj događaj najava onoga što će se u potpunosti dogoditi na Posljednjoj večeri i što se svakodnevno događa na oltarima širom svijeta.

Isus je suosjećao s mnoštvom „i ozdravljaše sve koji su trebali ozdravljenje“. „Prvi čin Isusove ljubavi je slušati potrebe ljudi i odgovarati na njih. U susretu s ljudima, Isus ne nudi apstraktne ideje, nego govori o kraljevstvu Božjem – stvarnosti koja počinje ovdje i sada. Kraljevstvo Božje nije teorija, nego život u kojem se Bog prepoznaje kao Otac, čovjek kao brat, a postojanje kao dar. Dok Isus govori, On i ozdravlja. Riječ i djelovanje u Isusu nikad nisu odvojeni. Njegova riječ nosi snagu, a njegovi postupci potvrđuju što govori“, istaknuo je mons. Zgrablić
Evanđelist nije rekao da Isus liječi bolesne, nego „one koji trebaju ozdravljenje“, „a to smo svi, jer zna da bol ranjava tijelo i duh. Svi trebamo Isusovo ozdravljenje. Netko ima tjelesnu bol, drugi su povrijeđeni riječima, slomljeni nepravdom, izgubljeni u tjeskobi i grijehu.
Isusovo djelovanje trebaju oni koji nose teret krivnje, koji ne znaju više kako dalje, koji su odustali od molitve, koji se osjećaju prazno i besmisleno; bojažljivi mladi jer osjećaju da ne mogu ispuniti očekivanja, roditelji iscrpljeni između posla i obitelji, stariji koji se osjećaju napušteno i suvišno, supružnici koji više ne znaju kako razgovarati, radnici koji žive u nepravdi, bolesnici koji ne vide izlaz, ljudi koji godinama nose unutarnje rane i nikada nisu imali priliku izreći bol. Isus ih ne zaobilazi – On ide ravno njima i donosi ozdravljenje koje prodire dublje, u srce: riječima Evanđelja, blizinom Crkve, prisutnošću u Euharistiji, sakramentima“, poručio je nadbiskup.

Razmatrajući kako se Isus s učenicima i mnoštvom nalazi u pustom kraju, nadbiskup je rekao da je „pustinja prostor Božje blizine i preobrazbe, postaje mjesto susreta s Bogom koji izbliza sudjeluje u čovjekovom trpljenju i iznutra ga preobražava. Kraj dana u pustom mjestu pretvara se u početak nečega novoga, ne zato što je nestala glad i bol, nego zato što je u nju ušao Bog“, rekao je mons. Zgrablić.
Realnu tvrdnju apostola da je to pust kraj, dakle, mjesto bez resursa, ljudskih rješenja i kontrole te logiku oskudice i samozaštite apostola, Isus preokreće svojim riječima: „Podajte im vi jesti“.
„Isus ne traži bijeg iz pustinje, nego poziva učenike da postanu sudionici Kraljevstva koje se gradi dijeljenjem, a ne slanjem drugih da sami traže rješenje. Isus ih uči da ne promatraju stvarnost iz logike pustoši i nestašice, nego iz logike vjere i zajedništva. Iako im se čini da nemaju dovoljno, upravo se u toj malenosti, pet kruhova i dvije ribe, događa preobrazba: kada se ono što malo imaju, stavlja u Isusove ruke i dijeli s povjerenjem, postaje dovoljno za sve“, naglasio je predvoditelj slavlja.

Isusovo traženje da se narod podijeli u skupine po pedeset „je čin reda i zajedništva – pokazuje da Kraljevstvo ne dolazi kroz kaos i nesnalaženje, nego kroz strukturiranost, bliskost i pripadnost zajednici. Skupine omogućuju vidljivost drugoga, zajedničko iskustvo i ukazuju da nitko nije izgubljen u mnoštvu ljudi – svi imaju svoje mjesto“. Broj pedeset podsjeća na Pedesetnicu, dan kada je, pedeset dana nakon Uskrsa, Duh Sveti sišao na apostole i rodila se Crkva. Broj pedeset tu simbolizira novi početak, dar Duha Svetoga i okupljanje Božjeg naroda. Kao što je Duh Sveti na Pedesetnicu povezao razasute i različite osobe i narode, tako se i tu, u pustom kraju, mnoštvo okuplja u skupine koje tvore zajednicu spremnu za Božje djelovanje“, pojasnio je mons. Zgrablić.
Nadbiskup je razmatrao i postupke koje Isus čini kad uzima pet kruhova i dvije ribe: gleda u nebo, blagoslivlje Boga, lomi i daje učenicima, a oni mnoštvu. „Pogled prema nebu izražava odnos s Ocem, blagoslov pokazuje zahvalnost za ono što se ima, a lomljenje kruha predoznačuje Euharistiju, vrhunac zajedništva. U tome se očituje dinamika euharistije: najprije pogled prema Bogu, zatim zahvalnost, pa lomljenje i dijeljenje. Isus ne dijeli osobno svakome, nego uključuje učenike: daje im odgovornost da budu posrednici između Božje darežljivosti i ljudske gladi. To je i poziv Crkvi da bude znak i sredstvo Božje blizine“, poručio je nadbiskup.

Slika hrane u pustom kraju, na Tijelovo, podsjeća da su ljudi „pozvani postati „živi kruh“ jedni za druge i u zajednici komunicirati jezikom ljubavi. Lomljenje kruha nije samo čin dijeljenja hrane, nego čin davanja sebe. Kako je Krist predao sebe za svijet, tako i mi, nahranjeni njime, postajemo kruh za druge.
Nasititi se znači više od pukog utaživanja gladi; to znači iskusiti puninu života koju donosi Kraljevstvo Božje: gdje se dijeli, ondje se množi, gdje se ljubi, ondje ništa ne nedostaje“, poručio je mons. Zgrablić.

Nadbiskup je istaknuo i značenje tijelovske procesije koja „nije samo liturgijski čin, već javni i svečani oblik štovanja Krista koji je stvarno i trajno nazočan u posvećenom Kruhu. Tim činom Crkva javno ispovijeda: Bog je s nama, stvarno prisutan i dostojan svakog klanjanja, hvale i časti.
U procesiji Isus ne ostaje skriven – on izlazi među svoj narod. To je snažan govor Crkve svijetu: Krist nije sakrivena privatna stvar pojedinca, nego živa prisutnost za cijelo čovječanstvo. On se nudi svima i želi biti prepoznat i slavljen ne samo u srcima, nego i u javnom prostoru“, poručio je nadbiskup, istaknuvši da je procesija slika Crkve u hodu za Gospodinom, ali i Crkve koja Krista nosi drugima. „Euharistijska procesija ne završava hodom po ulicama, nego se nastavlja u svakodnevici vjernika. Procesija nas poziva da budemo živa pokaznica, da u nama i po nama drugi susretnu Krista“, potaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da je euharistijska procesija izraz vjere u Boga koji se učinio Kruhom života, koji ostaje s nama i poziva nas u zajedništvo.

„Ona je javni čin klanjanja, vjere, ljubavi i misije – poziv svima da prepoznaju Krista, da mu se poklone i da mu dopuste da hodi s njima“, rekao je nadbiskup. Poželio je da nas Tijelo Kristovo „nadahnjuje i jača na putu služenja, ljubavi i pomirenja, da budemo ‘živa hostija’ u pustinji ovoga svijeta i znak Božje blizine“.
I.G.
-
magazin2 dana prije
FOTOGALERIJA / Ljetna ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DANAS JE TIJELOVO / Znate li što slavimo?
-
Hrvatska3 dana prije
Dm zapošljava: Evo koji su uvjeti i koliku plaću nude
-
magazin3 dana prije
Ljeto 2025. donosi neočekivane preokrete u ljubavi: za neke znakove Zodijaka ništa više neće biti isto!