Svijet
Neredi zbog covid-potvrda u Nizozemskoj: Policija pucala po ljudima, ima ranjenih
Nizozemska policija ustrijelila je i ranila najmanje dvije osobe nakon nereda koji su izbili u Rotterdamu zbog novih epidemioloških mjera.
Prosvjednici su na policiju bacali kamenje i pirotehniku, a zapalili su policijska vozila, javlja BBC.
Stotine prosvjednika okupile su se zbog uvođenja covid-potvrda i zabrane vatrometa u novogodišnjoj noći.
Nizozemska je prošlog tjedna zbog rasta broja zaraženih uvela lockdown, koji će biti na snazi tri tjedna.
Gradonačelnik: Ovo je orgija nasilja
Sedam osoba je ozlijeđeno, a najmanje 20 prosvjednika uhićeno je u noći koju je gradonačelnik Rotterdama nazvao “orgijom nasilja”.
“Ispalili smo hice upozorenja, a bilo je i izravnih jer je situacija bila opasna po život”, rekla je Reutersu glasnogovornica policije Patricia Wessels.
“Znamo da su barem dvije osobe ranjene, vjerojatno kao rezultat hica upozorenja, no moramo dalje istražiti točan uzrok”, rekla je. Kasnije je priopćeno da su među ozlijeđenima i policijski časnici.
Agencija dpa javila je da je ozlijeđeno najmanje sedmero ljudi a da su deseci uhićeni.
U gradu je proglašeno izvanredno stanje. Policija je izdala hitnu uredbu u Rotterdamu te prekinula javni prijevoz i naredila ljudima da ostanu kod kuće. Korišteni su vodeni topovi, a policija na konjima rastjerivala je gomilu.
Na snimkama objavljenim na društvenim mrežama vide se izgorjeli policijski automobili i izgrednici koji kamenjem gađaju policiju. Policija je prosvjednike rastjerala vodenim topom.
Vlasti su također pozvale prolaznike i ljude koji su snimali nerede da snimke pošalju policiji zbog daljnje istrage.
Covid-potvrde samo za cijepljene i one koji su preboljeli virus
Zbog novih mjera restorani i trgovine u Nizozemskoj moraju zatvoriti ranije, a publika je zabranjena na sportskim događajima.
Uvode i covid-potvrde koje će moći dobiti samo cijepljeni ili oni koji su preboljeli covid. Testovi se ne bi priznavali.
Jučer je vlada drugu godinu zaredom zabranila vatromet 31. prosinca kako bi spriječila dodatno opterećenje zdravstva.
Svijet
Uragan Leslie približava se Europi, a očekuje se i stvaranje mediteranske depresije
Uragan Leslie nad Atlantikom približava se zapadnoj obali Europe. Očekuje se njegov utjecaj na vrijeme u Portugalu i Španjolskoj početkom idućeg tjedna.
Dolaskom nad kopno oslabit će i premještat se preko Biskajskog zaljeva i Kanala prema Velikoj Britaniji. Manja količina nestabilnog zraka prodrijet će i nad zapadno Sredozemlje te je moguće stvaranje mediteranske depresije Medicana.
Ciklona stacionira nad sjevernom Europom, a prodori nestabilnog vlažnog zraka atlantskog porijekla u jakoj mlaznoj struji premještaju se sjeverno od alpske prepreke te samo manje količine povremeno kroz bečka vrata dopiru do naših najsjevernijih krajeva unutrašnjosti i sjevernog Jadrana.
Što donosi novi tjedan?
Danas će vrijeme biti djelomice sunčano, a samo u najsjevernijim krajevima unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu moguća je povećana naoblaka koja u Gorskom kotaru može donijeti i pokoju kap kiše. Puhat će umjeren, a u gorju jak jugo zapadnjak a na Jadranu maestral. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti oko 20, na Jadranu do 25C.
U ponedjeljak ujutro u kotlinama unutrašnjosti jutarnja magla uz temperature od 5 do 8C. Na Jadranu pretežno vedro osim na Kvarneru gdje će biti promjenljive naoblake. Jutarnje temperature na Jadranu od 12 do 17C. Tijekom dana pretežno sunčano uz slab sjeveroistočnjak u Slavoniji uz najviše dnevne temperature od 18 do 20.
Na Jadranu će puhati slab, a na otvorenom moru južnog Jadrana umjeren maestral. Temperature zraka oko 24C. Temperatura mora je od 20 na sjevernom Jadranu do 23C na jugu i na otvorenom moru.
Do kraja idućeg tjedna zadržat će se stabilno sunčano vrijeme s jutarnjim maglama u unutrašnjosti. Krajem tjedna pogoršanje vremena sa zapad i jugozapada uz jugo, a mjestimice su izgledne i veće količine oborina osobito u petak i subotu.
Svijet
Na pomolu velika promjena vezana uz putovnice? Evo prijedloga Europske komisije
Putovanje u inozemstvo bez putovnice nekada je bilo nepojmljivo, ali 2024. godine provjere i procesi kroz koje prolazimo postaju sve tehnološki naprednije. Eurostar uvodi skeniranje otiska prsta, dok su određene zračne luke isprobale postupak ukrcaja bez putovnice.
U pokušaju da putovanja učine još jednostavnijim, Europska komisija (EK) je predložila digitalizaciju putovnica i osobnih iskaznica za sve koji ulaze ili izlaze iz schengenskog područja.
Prijedlog uključuje stvaranje okvira za korištenje digitalnih vjerodajnica za putovanje, odnosno internetskih verzija putovnice i sličnih podataka koji su pohranjeni u čipu putovnice, te aplikacije ‘EU Digital Travel’ za pohranu tih vjerodajnica.
Prvi cilj je povećati sigurnost jer bi se na ovaj način teže krivotvorili dokumenti, a drugi cilj jest učiniti granične kontrole učinkovitijima. Digitalizirane putne isprave mogle bi uvelike olakšati stvari i graničnim vlastima, ali i samim putnicima.
Dobra vijest je što bi digitalizacija putovnica trebala biti besplatna, a oni koji ne žele, ne moraju to učiniti jer bi sve trebalo biti na dobrovoljnoj bazi, piše Time out.
Sada je na Vijeću EU-a i Europskom parlamentu da se dogovore o prijedlozima. Nakon usvajanja, izradit će se aplikacija EU Digital Travel i potrebni tehnički standardi.
Svijet
Uragan Kirk stiže u Europu
Dijelovi Floride se pripremaju za udar uragana Milton – oluje kategorije 5, koja će vjerojatno donijeti opasne vjetrove brzine do 290 km/h i ostaviti pustoš za sobom. Istovremeno se druga oluja – uragan Kirk – kreće prema Europi.
Iako Kirk više nije klasificiran kao uragan, već kao tropska oluja, i dalje će vjerojatno izazvati štetu i poremećaje u dijelovima Europe kada stigne ovog tjedna. “Ovo više nije tropska oluja s tipičnom okruglom, simetričnom strukturom oblaka i mirnim okom u središtu”, objašnjava za Euronews meteorolog Lars Lowinski.
Snažan uragan
Kirk je u početku bio snažan uragan, krećući se između Bermuda u Karibima i Azora u središnjem Atlantiku tijekom vikenda. Čak je nakratko dostigao kategoriju 4 na Saffir-Simpsonovoj ljestvici. “Sada će ostati vrlo jak dok se razvija u moćnu atlantsku oluju kakve često viđamo iznad sjevernog Atlantika i zapadne Europe tijekom jeseni i zime”, objašnjava Lars.
Kirk će biti prvi takav sustav ove sezone, koja obično traje od listopada do ožujka u Europi.
Kakav će utjecaj Kirk imati na Europu?
Približavajući se europskom kopnu, Kirk će vjerojatno početi utjecati na sjeverni Portugal i sjeverozapadnu Španjolsku od danas. Mogući su vrlo jaki vjetrovi i obilna kiša prije nego glavni sustav stigne, prenosi Index.hr.
“Glavni pojas jakih vjetrova proći će rano u srijedu, s udarima vjetra između 100 i 130 km/h, a možda čak i do 145 km/h na višim područjima”, kaže Lars. “Obilne kiše i grmljavinsko nevrijeme također će biti problem, s količinama kiše između 100 i 150 mm u razdoblju od 24 do 36 sati u nekim dijelovima sjeverozapadne Španjolske”, dodao je.
Očekuju se problemi i u Francuskoj, Njemačkoj, Švicarskoj…
Iako još nije sasvim jasno koliko će štete nanijeti zapadnoj obali Europe, oluja će se zatim nastaviti kretati prema istoku i sjeveroistoku i stići u Francusku od danas navečer.
FOTO, VIDEO / Uragan stoljeća sve bliže američkoj obali, traje evakuacija: “Morate otići, to je pitanje života i smrti”
06:390
Uragan Kirk ide prema Europi, pogodit će ove zemlje: Prijete im snažni vjetrovi i obilna kiša
07. lis 20240
“Vrlo jaki vjetrovi vjerojatno će pogoditi veliki koridor od obale Biskajskog zaljeva do istočne Francuske, sjeverozapadne Švicarske, a zatim jugozapadne Njemačke kasnije u četvrtak”, objašnjava Lars. “Najjači udari vjetra mogli bi doseći 140-150 km/h duž obalnih dijelova zapadne i jugozapadne Francuske, dok će na drugim mjestima iznositi između 100 i 130 km/h”, dodaje.
Lars također upozorava da će obilne kiše predstavljati prijetnju, uglavnom u središnjim i sjevernim dijelovima Francuske. Moguće je da bi kiše mogle zahvatiti i Belgiju te zapadnu Njemačku.
“Posljedice će biti veće nego kod sličnih oluja”
“Kirk će vjerojatno izazvati značajne posljedice zbog jakih vjetrova i obilnih kiša u spomenutim regijama. Očekuju se oštećenja stabala i krovova, nestanak struje, blokirane ceste i željezničke pruge”, objašnjava Lars. Budući da su stabla još uvijek puna lišća, posljedice ove oluje u Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj bit će veće nego kod sličnih zimskih oluja”, dodaje.
Obilne kiše također bi mogle uzrokovati iznenadne poplave i poplave rijeka te, u najgorim slučajevima, klizišta u planinskim područjima.
Iako bi uz obalu središnjeg dijela Biskajskog zaljeva mogli nastati veliki valovi i umjereni plimni valovi, Lars kaže da je rizik od poplava relativno nizak jer će se vrhunac plimnog vala vjerojatno poklopiti s osekom.
“Ipak, lokalizirane poplave zbog velikih valova i visokih razina vode moguće su na nižim područjima u srijedu navečer”, kaže on.
Meteorolozi također kažu da bi Kirk mogao donijeti nekoliko sati obilne kiše i jakih vjetrova dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva – ali još nije jasno koliko će točno oni biti snažni.
-
magazin2 dana prije
FOTOGALERIJA / Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
(NE)RADNE NEDJELJE / Evo kako danas rade trgovine i centri u Zadru…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
100% EU FONDOVI / Danas u Zadru promocija rezultata i mogućnosti članstva u Europskoj uniji
-
Svijet5 dana prije
Uragan Kirk stiže u Europu