Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO/VIDEO 15 godina od prve međunarodne speleoronilačke ekspedicije “Zrmanjina suza”

Objavljeno

-

Ove godine obilježavamo 15 godina od održavanja prve međunarodne speleoronilačke ekspedicije koju su zajedno organizirali DINARIDI DISKF i Riva Rafting Centar. U nastavku donosimo tekst, video i fotografije koje je tim povodom poslala Riva rafting centar:

“Naziv ekspedicije Zrmanjina SUZA jasno govori o namjeri organizatora u kojem bi pravcu željeli usmjeriti razvoj ovog, po mnogo čemu posebnog, prostora koji pruža neslućene mogućnosti. Naime, Zrmanjina SUZA znači SPORT, UMJETNOST, ZNANOST i AVANTURIZAM te jasno definira model i vrstu razvoja turističke niše koja bi trebala otvoriti nove razvojne perspektive u ovom dijelu bukovačko – dalmatinskog krša.

Ekspedicija je u prvi plan stavila znanstveno-istraživački rad kao jedinu realnu platformu za određivanje dinamike i intenziteta gospodarskog razvoja kroz selektivne oblike turizma, a da pritom ne devastira prirodne resurse i okoliš. Od 22.7. do 6.8.2006. istraženo je nekoliko značajnih speleoloških objekata. Izvor Dobarnice, pritoke rijeke Zrmanje, naziva se Kusa I. Ondje su speleoronioci topografski snimili prvi sifon, dugačak 214 m i dubok čak 52 metra. Potom je preronjen drugi sifon s najvećom dubinom od 58 m, a duljine 380 metara. Na istoj ekspediciji speleoronilački tim pod vodstvom svjetski poznatog Gigija Casatija, člana DINARIDA DISKF-a, zaronio je do 155 m dubine u izvoru Sinjac kod Plaškog. U dolini Zrmanje u izvor-špilji Kusa II u Manastirskim lukama, istraženo je i topografski snimljeno 2506 metara kanala, čime je Kusa II postala najduljim speleološkim objektom Zrmanje. Iz ove špilje voda povremeno izvire i ulijeva se u Krupu. Na Ekspediciji se ronilo i u Milića pećini u zaleđu Bilišana. Preronjena su dva sifona, duljine od oko 30 m. Špilja je kaptirana i njena voda se upotrebljavala za piće. Na Ekspediciji je radilo 88 sudionik različitih struka i zanimanja.

U zrmanjskom kraju česti su nazivi Kusa, Velika Kusača, Mala Kusača, Kusac, Kusa nad Manastirskom lukom…sve su to imena izvora ili krških rječica povremenog izviranja i toka.

Svake godine nakon završetka ekspedicija u Rakovici 2002. – 2005. bio je običaj da svi sudionici otiđu na Zrmanju. Neki su odlazili zbog druženja s kristalno bistrom vodom Zrmanje i odmora, a drugi na nastavak istraživanja i speleoronjenje. Konačno, u ljeto 2006. zbog sve više novootkrivenih objekata, organizirali smo speleoronilačku ekspediciju u suradnji s Riva rafting centrom i JU zadarske županije s bazom na Zrmanji (MSRE „Zrmanjina SUZA ’06“ ).

U srpnju 2006. proveli smo ekspediciju „Zrmanjina SUZA ’06“. Jedan speleoronilački tim istraživao je Kusu II pod vodststvom Alana Kovačevića. Ostali članovi bili su Tihomir Zubović-Tihač, Damir Pavelić, Darko Višek, Robi Zubak i Gordan Polić.

Ulaz u Kusu II nalazi se na sjeverozapadnom obodu polja Manastirske luke na Krupi. Ulazi se kroz donji ulaz koji je manji i ima nekoliko suženja, gdje se mora provlačiti. Naknadno je otkriven gornji ulaz. On je teže pristupačan izvana, ali je puno lakši za kretanje i transport unutar objekta.

Već pri prvom istraživanju topografski je snimljeno preko 500 metara špilje. Za gornji ulaz potrebno je uže. Nakon 40-tak m kanala dolazi se na jamu dubine 20 metara. U nastavku je pri istraživanjima glavnih dijelova špilje potrebna užad za penjanja (dva užeta od 30 metara i dva od 10 metara). Prva tri penjanja je odradio Alan Kovačević i postavio užad, a četvrto i najzahtjevnije Gordan Polić. Nakon više neuspjelih pokušaja svih članova ekipe, Gordan slobodnim penjanjem uspijeva popeti 14 m visoku prepreku do ulaza u stijeni i nastavka kanala. Postavljeno je uže. Od tog dijela nastavak špilje više nije razgranat kao u donjem dijelu iako ima manjih bočnih kanala. U sljedećim akcijama nastavljeno je topografsko mjerenje i crtanje špilje. U tom poslu pridružili su se i drugi speleolozi iz DDISKF-a, SKS-a, HBSD-a i SOŽ-a.

Istraživanja su nastavljena na MSRE ”Zrmanjin ZOV ’07” (ZNANOST-OPSESIJA-VIZIJA)

DDISKF kontinuirano istražuje na području rijeke Zrmanje od 2002. godine. Težište je na speleoronjenju povremenih izvora riječica Čudinke, Čavlinke, Dabarnice, Vratolomke, Kusača, Krnjeze, Kusca…. Istražuju se i drugi speleološki objekti koji su u principu s vodom. Na zadnje tri međunarodne ekspedicije napravljeno je nekoliko tisuća metara novih kanala i ronjeno niz sifona. Jedno od većih otkrića predstavlja špilja Kusa 2 ili Kusa nad Manastirskim lukama. To je izvor špilja s dva ulaza. Voda otječe kratkim potočićem u rijeku Krupu, desnu pritoku Zrmanje. U dosadašnjem istraživanju topografski je nacrtano 3058 metra. Istraživanja su stala na dva sifonska jezera, u kojima je moguće roniti. Zasad smjer kanala ide prema izvor-špilji rijeke Krnjeze.

Zrmanjina SUZA otvorila je dugu i plodnu suradnju DINARIDI DISKF-a i Riva Rafting Centara koja je iznjedrila više međunarodnih ekspedicija, okruglih stolova, likovnih kolonija, sve sa svrhom očuvanja ovog dijela još takoreći nedirnute prirode. Postignuti su značajniji rezultati u istraživanju i poznavanju krških fenomena ovoga područja. Oni stvaraju čvrste temelje, kao znanstvenu podlogu u budućem i sadašnjem razvoju i afirmaciji ove turističke niše. Ekspedicija je poslala jasnu poruku o bezuvjetnoj sprezi znanstvenog istraživanja i održivog gospodarskog razvoja.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVA GASTRO BROŠURA TZ GRADA / Zbirka priča o hrani i prehrambenim navikama u Zadru i njegovom kraju

Objavljeno

-

By

Iz tiska je upravo izašla nova brošura Turističke zajednice grada Zadra koja na specifičan način, kroz seriju priča o namirnicama, kuharskim alatima i tehnikama, jelima, vinima, likerima i maslinovu ulju govori o kulturi prehrane, gastronomiji i gastronomskoj baštini Zadra i njegovog kraja.

Ove gastronomske priče nastale su tijekom 2020. i 2021. godine te su u cjelovitom obliku, s foto galerijama i kratkim filmovima, objavljene i nalaze se na mrežnoj stranici TZ Zadra na adresi https://zadar.travel/hr/novosti?category=gastronomy

Autor svih tekstova je zadarski novinar Mario Vuksan, fotografije su snimili Filip Brala i Bojan Bogdanić, a video materijale su izradili Damir Granić i Marko Kujundžić te Igor Goić. Sve tekstove je za novu brošuru uredio i prilagodio, odnosno skratio novinar Ivica Nevešćanin, dok grafički dizajn potpisuje Mladen Košta iz tvrtke Hoba.

Brošura je zasad tiskana u ediciji od 4.000 primjeraka na hrvatskom i engleskom jeziku te 500 na njemačkom jeziku. Brošure će u sve tri jezične forme već ovaj tjedan biti poslane na adrese 3.500 iznajmljivača turističkih apartmana u gradu Zadru, zajedno s uskršnjom čestitkom Turističke zajednice.

Ideja izdavača i autora nove brošure bila je da se na ponešto drugačiji način od standarda sličnih promidžbenih materijala gostima ovog kraja predstave osnove ovdašnje gastronomije, s naglaskom na karakteristične namirnice: od janjetine, sira i samoniklog bilja preko ribe, rakova i povrća do vrhunskih vina i pića tako da se svaka od tema stavi u neki zemljopisni ili povijesni kontekst. Zato brošura i nema formu zbirke recepata, već eseja o hrani, ali i povijesti i drugim obilježjima ovoga kraja.

Brošure možete pročitati i u online obliku ovdje: https://zadar.travel/hr/korisne-informacije/tiskani-promotivni-materijali/

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

HNK ZADAR / U ponedjeljak predstava “Tri žene”. Ulaznice u prodaji!

Objavljeno

-

By

HNK Zadar ugostit će u ponedjeljak, 3. travnja “Tri žene” u koprodukciji Tigar Teatra, Teatra Fort Forno i Osječkog ljeta kulture, a tekst Vedrane Klepice režirao je Roberta Raponja.

U predstavi igraju Blanka Bart, Tatjana Bertok Zupković i Helena Minić Matanić. Početak predstave je u 20 sati.

Dramski omnibus Tri žene govori o životu i radu vjerojatno tri najvažnije spisateljice različitih generacija ovih prostora s prijelaza 19. na 20. stoljeće:

Dragojle Jarnević (1812.), Ivane Brlić-Mažuranić (1894.) i Marije Jurić-Zagorke (1954.)

Iako su kao književnice sve tri bile drugačijih stilskih odrednica, pa donekle i svjetonazora, ono što ih ipak povezuje je nevjerojatna opstojnost i duhovna smjelost u društvenom i političkom kontekstu.

Riječ je zapravo o tri monodrame u interpretaciji sjajnih glumica različitog “glumačkog rukopisa” koje na sceni pronose oporu i važnu istinu o položaju žena u društvu, o rodnoj (ne)ravnopravnosti i društvenoj nejednakosti, o ženama koje pišu, o ženama koje misle, o ženama uopće, o kulturi, o društvu, o istini nekada, ali (nažalost) i danas.

Ulaznice su od danas u prodaji na blagajni HNK Zadar i online na Eventim.hr.

Cijena ulaznice iznosi 10 eura.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NOĆNJAK 2023. / Ivici Vlatkoviću nagrada za životni doprinos unaprjeđenju maslinarstva i uljarstva!

Objavljeno

-

By

Sutra započinje jubilarna 25. Međunarodna manifestacija maslinara i uljara Noćnjak 2023.
U 18:00 sati, nakon sadnje spomen masline, svečanost je otvorenja manifestacije, a tom prigodom bit će uručena posebna godišnja priznanja laureatima zaslužnima za doprinos maslinarstvu i uljarstvu.

Priznanje “Branko Škarica” za životni doprinos unaprjeđenju maslinarstva i uljarstva ide Ivici Vlatkoviću, a evo što o njemu kaže organizator Noćnjaka:

“Ivica Vlatković osebujna je osoba u dalmatinskom maslinarstvu i uljarstvu. Po profesiji je liječnik ginekolog, a po afinitetima maslinar, koji se kroz praksu od amatera uzdigao do vrhunskog agronomskog stručnjaka za maslinarstvo. Svoje znanje i iskustvo prenosi na druge u izravnim kontaktima s maslinarima, a posebno u svojoj kolumni u Časopisu Maslina. Inače, podigao je uzorni maslinik i prateće objekte pored Novigrada koji mnogima mogu biti uzor. Sa svojim uljima visoke kakvoće osvojio je gotovo sve nagrade na prestižnim natjecanjima u zemlji i inozemstvu. Bogatim iskustvom spreman je svakome nesebično pomoći, a održao je i veliki broj predavanja iznoseći svoja zapažanja i dajući konkretna rješenja za mnoge probleme koji se javljaju u masliniku.

Na sajmu maslinarstva i uljarstva svoj asortiman proizvoda i usluga predstavit će brojne tvrtke, obrti i OPG-ovi, a na Olio baru sudionici će moći kušati nagrađena vrhunska ekstra djevičanska maslinova ulja, kao i ona s defektima. Sajam, izložba i Olio bar otvoreni su za posjetitelje:

30.3. (čet): 16.00-21.00 | 31.3. (pet): 10.00-21.00 | 1.4. (sub): 16.00-21.00

U 20:00 sati uslijedit će i prva radionica, odnosno Okrugli stol Sveučilišta u Splitu na temu:
Maslina i klimatske promjene.

Tijekom zabavne večeri i druženja prezentirat će se i kušati nagrađena maslinova ulja s Noćnjaka i vina vinara Splitsko dalmatinske županije.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu