Connect with us

Svijet

STVARNI RAZLOG Znate li zašto nas Facebook tjera na korištenje više aplikacija?

Objavljeno

-

Facebook se već duže vremena nastoji riješiti ‘okova’ vezanih uz postojanje same društvene mreže. Kupili su Instagram, WhatsApp, a pripadajuće aplikacije su ostale zasebne. Štoviše, umjesto integracije tih drugih servisa, Facebook razdvaja i vlastitu mrežu na aplikacije vezane uz News Feed i Messenger. Zašto to čine?

Većina anketiranih u jednom od prijašnjih tekstova je suglasna u tome da Facebook ne treba više aplikacija za korištenje, no u kompaniji vlada neka druga atmosfera. Korisnicima se možda ne sviđa to što ova najpopularnija društvena mreža na svijetu čini, no razlog je jednostavan – osiguravanje opstanka, u slučaju da nešto pođe po zlu.

Upravo to smatraju analitičari koji su izjave dali za Huffington Post. ‘Zamislite budućnost gdje je News Feed sve manje važan ljudima. Ne žele da ljudi prestanu koristiti Messenger samo zato jer su prestali posjećivati News Feed. A to je rizik koji postoji ako je sve u jednom paketu’, navodi Nate Elliott, potpredsjednik i glavni analitičar istraživačke kuće Forrester.

Kako piše Timothy Stenovec za Huffington Post, u Facebooku već neko vrijeme sugeriraju da je pravac potpuno zacrtan. I doista, u intervjuu koji je još u travnju odradio New York Times s Markom Zuckerbergom je rečeno kako je posebno u mobilnom svijetu situacija sve više orijentirana na izradu prvoklasnih iskustava s jednom svrhom.

Aplikacija Messenger je jasna demonstracija nečeg takvog, premda se korisnicima ne sviđa mogućnost korištenja više appova za nešto što je u suštini ‘jedan servis’.

Jasno je kako će se stvari nastaviti razvijati, a Facebook svoje ‘pipke’ širi debelo van segmenta društvenih mreža (da se i ne spominju počeci mreže uopće). Osim Instagrama i WhatsAppa, kompanija je nedavno ugrabila i vlasništvo nad aplikacijom Moves namijenjenoj za fitness te Oculus VR. Primjetno je kako su sve novije akvizicije ostale ‘živjeti’ kao odvojeni servisi, za razliku od brojnih brošlih koje je Facebook doslovno progutao.

Facebook prihode grabi od oglašavanja, a kompaniji to u posljednje vrijeme itekako ide od ruke. S druge strane, uz taj segment je vezan i vrlo visok rizik – što ako korisnicima dosadi ‘ovo ili ono’ te se odluče na neki treći servis? U slučaju razdvojenosti svih usluga koje kompanija (uz sve akvizicije) nudi, taj rizik se drastično umanjuje.

Onaj tren kad ih korisnici odbiju (aplikacije i usluge) – ili jednostavno s vremenom prestanu koristiti, kompanija će ih moći ugasiti uz manje gubitke no što bi to bio slučaj da je sve integrirano. Dovoljno se sjetiti projekata Poke, Camera, Paper i sl.

Istovremeno, u Facebooku su sasvim sigurno svjesni toga da njihovi korisnici diktiraju mnogo toga. Upravo zbog nezadovoljstva je dugoočekivani (i po nekima ‘preradikalan’) redizajn web sučelja potpuno propao još u testnoj fazi. Budućnost je, jasno, mobilna – posebno u smislu platforme za oglašavanje gdje se Facebook konstantno nameće Googleu kao ljuti konkurent. Isto tako, budućnost je zapravo u hrpici aplikacija kojima je, barem u tehničkom smislu, zajednička tek jedna stvar – vlasnik.

Hoće li korisnici masovno odbiti takav pristup reći će samo vrijeme, ali valja imati na umu da će kompanija ponekad ipak činiti po svom – neovisno o kritičnim korisnicima.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Narko-afera trese susjedstvo: Spominju se političari, ali i vrh policije

Objavljeno

-

By

Sud Bosne i Hercegovine odredio je pritvor za samo tri od 23 osobe, koje su početkom tjedna uhićene u toj zemlji pod sumnjom da su suradnici jednog od najvećeg kartela koji je krijumčario drogu iz Latinske Amerike u Europu, a na slobodu su u četvrtak pušteni i policajci te policijski dužnosnici koji su također privedeni.

Sud BiH je zaključio kako nema osnovane sumnje da su ravnatelj Uprave policije MUP-a Federacije BiH Vahidin Munjić te zapovjednik posebne postrojbe entitetskog MUP-a Mustafa Selmanović, kao i trojica policajaca, počinili kaznena djela pa je i odbacio zahtjeve da im se odredi pritvor.

Ta je mjera izrečena za samo tri osobe, uključujući Adnana Smajlovića, kojega Tužiteljstvo BiH smatra vođom skupine koja je za narko kartel, sa sjedištem u Dubaiju i na čijem je čelu Edin Gačanin, “prala” novac na području BiH ulažući ga u nepokretnosti, automobile i dragocjenosti.

Za još pet osoba koje su pod istragom Sud BiH je odredio mjere ograničenja poput zabrane putovanja izvan zemlje i sastajanja s drugim osumnjičenima i potencijalnim svjedocima.

Munjić, Selmanović i policajci u okviru operacije “Black Tie”, u kojoj je sudjelovao i Europol, privedeni su pak pod sumnjom za zloporabu položaja i ovlasti, koju je Sud u BiH odbacio kao neutemeljenu.

Na ročištu za određivanje pritvora tužitelj Sanjin Kulenović je iznio tvrdnje da je vođa narko kartela Edin Gačanin preko zaštićene aplikacije “Sky” izdavao naloge Smajloviću i ostalima iz skupine o načinu distribucije i ulaganja novca kojeg im je slao, a zarađen je preprodajom droge.

Za to je stvorena cijela mreža povezanih stvarnih i fiktivnih tvrtki, a tijekom istrage i analize obavljenih razgovora, koji su naknadno dešifrirani u suradnji s inozemnim policijskim agencijama, utvrđeno je kako je Gačaninov kartel preko svojih suradnika razvijao i planove da u BiH ostvari politički utjecaj kroz postojeće ili neke nove političke stranke.

U tužiteljskim se dokumentima tako spominje ime Adne Helić, kojoj je kartel navodno platio predizbornu kampanju na temelju koje je ona uspjela postati zastupnica u gradskom vijeću Zenice. Također se spominje ime Harisa Behrama, člana gradskog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) u Mostaru, ali i pokušaj da se stranka Narod i pravda (NiP), koja je sada dio vladajuće koalicije, uvuče u tu mrežu.

Nakon sudske odluke da se većina uhićenih odmah oslobodi reagirao je lider NiP-a Elmedin Konaković, kojega je dio medija blizak SDA ranije optuživao da je povezan s Gačaninovim kartelom odnosno da je na njegov račun putovao u Dubai.

On je to odlučno zanijekao ustvrdivši kako mu bivša vlast sada “pakira” cijeli slučaj, a činjenicu da je u akciji bilo 23 uhićenih Konaković je na, u objavi na Facebooku u četvrtak, označio kako ključan dokaz da u BiH postoji “pravosudno-medijsko-policijska mafija”, koja nije protiv njega uspjela dokazati svoje optužbe.

“Posebno sam ponosan jer je NiP njihov najveći problem i njihova prva meta”, poručio je Konaković.

 
Nastavi čitati

Svijet

Preko noći otpala krila vjetrenjače s kultnog pariškog Moulin Rougea

Objavljeno

-

Krila znamenite crvene vjetrenjače na vrhu Moulin Rougea, najpoznatijeg pariškog kabaretskog kluba, pala su na tlo tijekom noći, rekao je glasnogovornik kluba.

“Ne znamo što se dogodilo, dogodilo se između 2 i 3 sata ujutro, nitko nije ozlijeđen”, rekao je glasnogovornik, dodajući da je posljednji noćni nastup završio u 1:15 sati.

Klub osnovan prije više od 130 godina

Moulin Rouge (hrv. Crveni mlin), varieté u pariškoj četvrti Montmartre, jedna je od najvećih pariških turističkih atrakcija. Naziv je dobio po nadograđenom crvenom mlinu na krovu.

Mnogima je Moulin Rouge najpoznatiji kao rodno mjesto modernog oblika can-can plesa. Ovdje su nastupale najpoznatije pariške zvijezde svog vremena, a mnoga od ovih imena postala su svjetski poznata zahvaljujući plakatu Henri de Toulouse-Lautreca i njegovim kasnijim izdanjima.

Klub je osnovan 1889. godine, a publiku njegovih plesnih točaka uglavnom čine turističke grupe.

 
Nastavi čitati

Svijet

Američki šef diplomacije: Nadamo se da će više Amerikanaca studirati u Kini

Objavljeno

-

Američki državni tajnik Antony Blinken pozvao je danas Sjedinjene Države i Kinu da “odgovorno” upravljaju svojim razlikama, na početku svog drugog posjeta toj zemlji u manje od godinu dana. “Imamo obvezu prema našim ljudima – i zapravo prema svijetu – da odgovorno upravljamo odnosima između naše dvije zemlje”, rekao je Blinken u Šangaju.

Jučerašnjim dolaskom u Kinu, šef američke diplomacije započeo je svoj boravak posjetom Šangaju, gdje se sastao s lokalnim čelnikom Komunističke partije Kine (CCP) rekavši u razgovorima da je američki predsjednik Joe Biden predan uspostavi “izravnog i održivog” dijaloga između dviju zemalja.

“Mislim da je važno naglasiti vrijednost – čak i nužnost – izravnog angažmana, međusobnog razgovora, izlaganja naših razlika, koje su stvarne, i nastojanja da ih prevladamo”, rekao je  Blinken. Tajnik šangajskog odbora KPK Chen Jining je sa svoje strane inzistirao na važnosti američkih kompanija u lokalnom gospodarstvu.

Razgovarat će se i o Tajvanu

“Odaberemo li suradnju ili sukob, to utječe na dobrobit dvaju naroda, dviju država i budućnost čovječanstva”, istaknuo je. Blinken se zatim sastao sa studentima na Sveučilištu New York u Šangaju, gdje je rekao kako se nada da će više Amerikanaca studirati u Kini, dodajući da su američka sveučilišta spremna dočekati kineske studente.

Peking je sa svoje strane opetovano osudio oštra ispitivanja kojima su neki od njegovih državljana, uključujući studente, bili podvrgnuti po dolasku na američko tlo, unatoč tome što su imali važeće dokumente. “Predsjednik Biden i predsjednik Xi odlučni su ojačati naše veze među ljudima”, rekao je Blinken.

Sutra američki državni tajnik nastavlja put u Peking, gdje će se sastati s kineskim čelnicima i moliti za suzdržanost oko Tajvana, gdje će novi predsjednik biti inauguriran 20. svibnja.

Arhipelag će se tim više pojaviti među delikatnim pitanjima koja će se vjerojatno pokrenuti jer je američki Kongres u utorak dao zeleno svjetlo za paket vojne pomoći od 95 milijardi dolara, namijenjen saveznicima Washingtona, u koji je uključena i pomoć Taipeiju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu