Connect with us

Hrvatska

Sva posrtanja zadarskog gradonačelnika – s lošeg na još gore?

Objavljeno

-

Zvonimir Vrančić konferencija za tisak (Foto: Ivan Katalinić)
Zvonimir Vrančić postao je zadarskim gradonačelnikom 25. svibnja 2009. godine. Na izmaku druge godine mandata, možemo reći samo da je uspio nanizati neslavan broj kikseva za koje se, štoviše, čini i da svakim danom kulminiraju. U nastavku, donosimo presjek dosadašnje vladavine aktualnog zadarskog gradonačelnika, a koji govori sam za sebe…
1. MILIJUNAŠ IZ BOLNICE
Za Vrančića se otkako je prvi čovjek Grada saznalo da je vlasnik dva stana u Zadru čija je vrijednost oko 1,7 milijuna kuna; da posjeduje vikendicu u Petrčanima (vrijedna 2,7 milijuna kuna), ali i stotinu kvadrata kuće u Stonu. Vrančić je sa suprugom suvlasnik dionica T-HT-a, Tankerske plovidbe, Atlantic grupe, Jadroplova i Kandita.
2. RECI, PA PORECI
Iako je nedugo nakon što je zasjeo u fotelju gradonačelnika povećao porodiljne naknade, Vrančić je prije pola godine pogazio svoju riječ prepolovivši te iste naknade “jer punjenje blagajne ide lošije od očekivanog”. Iako smanjene, porodiljne naknade i stipendije kasne s isplatom, a ne zna se ni kada će biti isplaćene.
3. BIVŠI SOCIJALIST BEZ OSJEĆAJA ZA SOCIJALU
Povećana je participacija za upis u vrtiće za 100 kuna, a smanjene su učeničke i studentske stipendije, te se broj građana koji imaju besplatan gradski prijevoz ograničio. Unatoč ovome dalo se izdvojiti i više od predviđenog u proračunu za Košarkaški klub Zadar. Prvo je u planu bilo 5 milijuna kuna, ali ta cifra je skočila na 7 milijuna jer je Zadar “grad košarke”. Dodajmo ovome da je ukinuo božićnice i darove za djecu djelatnicima Gradske uprave.
4. NEPOSLUŠAN
Vrančić je i Kosoricu podigao na noge za vrijeme predsjedničkih izbora. On je izrazio podršku Milanu Bandiću iako je iz vrha stranke rečeno da se ni Bandić ni Josipović neće podupirati. Sazvana je hitna sjednica HDZ-a u Zadru i nakon nje Vrančić je povukao svoju izjavu.
5. KAKO DO PODNE…
Ugovori o najmu gradskih prostora potpisuju se, raskidaju, pa potpisuju…
6. POLICIJA U GRADU
Za Vrančićeva mandata u Grad je, presedanski, ušla i policija, zainteresirana za financijsko poslovanje istoga. Ovakav skandal doživio je malo koji domaći gradonačelnik.
7. O GOTOVINI
Iako je na proslavi Dana obrane grada Zadra veličao generala Antu Gotovinu, najprije izjavivši kako je general izmišljeno optužen, pa se ispravio da je nepravedno optužen, Vrančić se nije pojavio na misi za generala rekavši da ga – nitko nije zvao!?
8. OBITELJ DIONIČARA
Supruga zadarskog gradonačelnika strastvena je dioničarka. Prema posljednjim izmjenama njegove imovinske kartice, naime, proizlazi da je ponosna vlasnica dionica ukupne vrijednosti 140.649,00 kn, i to – 1 dionice TANKERSKE PLOVIDBE, nominalne vrijednosti 1.799,00 kuna, 5 dionica iste tvrtke nominalne vrijednosti 1.397,00 kuna, 7 dionica ATLANTIC GRUPE nominalne vrijednosti 935,00 kuna, te 20 dionica iste tvrtke nominalne vrijednosti 887,00 kuna, 20 dionica JADROPLOVA SPLIT, nominalne vrijednosti 340,00 kuna, 12 dionica INA-e, nominalne vrijednosti 1.700,00 kuna, 69 dionica T-HT-a, nominalne vrijednosti 265,00 kuna, te 45 dionica KANDITA OSIJEK, nominalne vrijednosti 1.380,00 kuna. Mila Vrančić je, inače, službenica u zadarskom Zavodu za mirovinsko osiguranje i ima mjesečnu plaću nešto više od 5.000 kuna.
9. STARA ŠKOLA
Na posljednjoj Gradskoj skupštini gradonačelnik je kavalirski poslao SDP-ovu zastupnicu Irenu Dragić “u Božju mater”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. cro_choban

    18. veljače 2011. at 8:57

    a što ovdje komentirati… nadao sam se da je sposobniji i da će napraviti reda, ali izgleda da liječnici, definitivno, nisu za politiku…

     
  2. robin_ud

    18. veljače 2011. at 9:46

    Naš gradonačelnik je još jedna potvrda da su liječnici najgori kad se uhvate politike…… loše nam je zdravstvo, politika još gora….. nije čovjek navikao da netko osporava ili dovodi u pitanje njegova mišljenja……. on je samo još jedan mali aparatčik HDZ (Hrvatskog društva zatvorenika)……..niti ima svoj stav i mišljenje, niti će ga ikada imati….

     
  3. roksi

    18. veljače 2011. at 9:57

    U svemu ovome Znet bi bio vjerodostojniji da se držao onoga što gradonačelnik (ni)je napravio, nego da se obrušavate na to što on i žena posjeduju. Ostali ste u blatu trača.

     
  4. Sokol

    18. veljače 2011. at 23:11

    Što znaći ova objava dionica koje posjeduje njegova žena? Nije mi jasno da žena koja ima cijeli radni vijek iza sebe, ne može imati 140.000 kn dionica. A što se tiće njegove imovine, na ovom brdovitom balkanu sasvim je normalno da mesar, tesar i klesar imaju milijunske vile i automobile a da se brđani čude da doktor ima dva stana i vikendicu na kraju karijere. Što bi po tebi trebao živiti u šupi i voziti Ladu??? Sustav vrijednosti u ovoj državi je totalno poremećen.

     
  5. živili

    19. veljače 2011. at 15:11

    “Na posljednjoj Gradskoj skupštini gradonačelnik je kavalirski poslao SDP-ovu zastupnicu Irenu Dragić “u Božju mater”.” – pravi predstavnik demokršćanske opcije.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu