Connect with us

Hrvatska

"Ma kakvi sotonisti!? Buntovni tinejdžeri ili pijanci!"

Objavljeno

-

Drago Plečko (foto: PIXSELL)
Nakon što je nepoznati počinitelj na zadarskom Gradskom groblju prije koji dan počupao i preokrenuo naopako križeve sa sedamdesetak grobova, iznova se procijedila priča o kakvim sotonističkim sektama u Zadru koje bi opisanim izvodile svojvrstan sotonistički “obred”. Takvo što trenutačno je za Z NET demantirao poznati domaći alternativac, Drago Plečko.
* Koliko je u opisanom događaju sotonizma, a koliko je to zapravo čin vandala ili, kako ih mediji, nazivaju “poremećenog uma”? O čemu se zapravo radi?
Ima nekoliko mogućnosti. Najvjerojatnije je riječ o tinejdžerima koji time podsvjesno izražavaju otpor spram društva i krize u cjelini, ali i religije. Dolazi, dakako, u obzir i osoba sa psihičkim problemima, no sve se doima preorganizirano, dakle vjerojatno se radi o više osoba, dok pojedinci obično ostave scenu u kaotičnom stanju. U konačnici nije isključeno da se radi o osobama u pripitom stanju. No, obično u takvom slučaju zaostaju razbijene boce, opušci cigareta ili nešto slično. Konačno, nije isključeno da je to netko učinio pod utjecajem goleme količine knjiga koje se bave urocima, magijom i drugim srednjevjekovnim praznovjerjem.
* Nedavno smo pisali o momku iz Šibenika koji je nestao 1986. godine i od tada mu se gubi svaki trag. Navodno je ubijen u sotonističkom ritualu na jednom otoku kraj Zadra. Tijelo mu nikada nije pronađeno. Jeste li čuli za taj slučaj i koliko to može imati veze sa sotonizmom?
Načuo sam neke priče o ubojstvima u sklopu sotonističkih rituala, ali je obično kod tako ekstremnih slučajeva u pitanju organizirana grupa, potrebne su pripreme i iza takva rituala zaostaju artefakti koje je teško očistiti, a još je teže ukloniti bez traga tijelo. Spominjete “momka iz Šibenika”, ali ne i ime i dodatne detalje. Urbani mitovi tog tipa izuzetno su česti pa treba biti oprezan. U SAD-u godišnje netragom nestane 700.000 osoba, ali gotovo nikada nitko ne sumnja na sotonističke rituale, iako su tamo takve stvari razvijenije mnogo više.
* Možete li komentirati slučaj Aleksandra Milesa za kojeg se govorilo da pripada sotonističkoj sekti zvanoj “Crna Ruža”? Postoji li ta sekta? Jeste kada čuli nešto o njoj? Koliko ima istine u svemu tome?
– “Crna ruža” je izmišljotina koju su prilijepili Željku Malnaru koji je u Dugom Selu zalazio u kafić “Garuda” koji je ime dobio po indijskoj mitskoj ptici. U isti je kafić zalazila 15-godišnja djevojčica koja je počinila samoubojstvo, a počelo se pričati da se prije tog čina odjenula u crnu odjeću. Kako je Malnar u svojoj knjizi “U potrazi za staklenim gradom” pisao o kultu Crvene ruže, čini mi se u Afghanistanu, jedan je zagrebački – ne baš bistar – novinar sve to sklopio u jednu priču i proglasio Malnara vođom sekte Crna ruža, što je notorna glupost zbog koje je Malnar, međutim, imao mnogo neugodnosti. Aleksandar Milles je bio poremećeni vlasnik nekoliko videoteka, a u filmove je utiskivao subliminalne sotonističke poruke, najčešće broj 666. Kako je pokrao značajne količine građe iz Sveučilišne i nacionalne biblioteke i prodao je u Austriji, dobio je višegodišnju robiju. Za vrijeme odsluženja kazne je počinio samoubojstvo. Nije imao veze s nikakvim sektama.
* Jedna od teorija je da je sotonizam u bivšoj Jugoslaviji izmislila Udba kako bi se mogla rješavati onih koji su im smetali, a onda to pripisati nekakvim zlim silama.
– Sumnjam, imali su na raspolaganju jednostavnija sredstva za uništavanje ljudi. Istina je, međutim, da postoji sumnja da su na platnom spisku imali ljude koji su lansirali takve priče u sklopu eksperimentiranja vezano uz psihološki rat protiv ideološkog neprijatelja, konkretno Crkve. No, to su samo špekulacije. Udba je kao tajna policija stajala vjerojatno iza dosta ubojstava ali naprosto je smiješno špijunažu i opasne igre produžene ruke politike trpati u isti koš sa srednjevjekovnim praznovjerjem koje je, nakon uzleta Crkve Sotone Szandora LaVeya, posve splasnulo. Osim toga, LaVey se dobro zajebavao, a nije ubijao ljude.
* Koliko onda uopće – i u kojim situacijama – ima istine u tim pričama o sotonizmu?
– Izvan traženja uzbuđenja i uvrnute zabave – vrlo malo. Postoje u raznim religijama pojmovi, figure koje su pandan onome što mi zovemo Sotonom, kao npr. kod Sikha Kal Niranjan. No, nikakvi se krvavi rituali uz to ne vezuju. Sotone danas nose najskuplja odijela, Rolexe, voze se u skupim automobilima, muljaju sa stotinama milijuna kuna, zloporabe svoje položaje i kradu i tako doprinose krizi u kojoj se ova zemlja nalazi, pa i tolikoj nezaposlenosti i nesigurnosti. Otkrijte tajne račune i otkrili ste Sotonino skrovište.
* Kakav je profil ljudi koji sebe nazivaju sotonistima?
– Riječ je o egzibicionistima koji nemaju drukčijeg načina afirmirati se osim patološkim idejama. Ili su u pitanju klinci, zajebanti koje silno zabavlja galama koja se digla radi jednog necivilizacijskog i uvredljivog čina oskrvnuća grobova.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim cijenama plina i struje

Objavljeno

-

By

Kućanstva u EU i eurozoni plaćala su u drugoj polovini 2023. godine nešto niže cijene plina i struje nego u prvih šest mjeseci, a Hrvatska je zadržala mjesto u skupini zemalja s najnižim cijenama, znatno nižim od europskog prosjeka, pokazali su u četvrtak podaci Eurostata.

Prosječna cijena struje za kućanstva u EU pala je u drugoj polovini 2023. za 3,7 posto u odnosu na prvih šest mjeseci, kliznuvši na 28,3 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U odnosu na drugu polovinu 2022. godine bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni kućanstva su 100 kilovatsati struje u drugoj polovini prošle godine u prosjeku plaćala 30 eura, za 3,8 posto manje nego u prvih šest mjeseci. U odnosu na isto razdoblje 2022. cijena joj je bila viša za 3,1 posto.

“Troškovi energije, opskrbe i mreža stabilizirali su se u prvoj polovini godine i pokazuju pad u drugoj polovini u odnosu na vrhunac u 2022., ali su još uvijek na visokoj razini”, zaključuju statističari.

Ukinuti mehanizmi pomoći

Prosječna cijena plina za kućanstva u EU bila je pak u razdoblju od srpnja do prosinca manja za pet posto nego u prvoj polovini godine, kliznuvši na 11,3 eura za 100 kilovatsati. U usporedbi s drugom polovinom 2022. bila je gotovo nepromijenjena.

U eurozoni plin je za kućanstva u drugoj polovini prošle godine pojeftinio za 7,6 posto, na 12,2 eura za 100 kilovatsati. U odnosu na drugu polovinu 2022. bio je skuplji za sedam posto.

Niži računi kućanstava za plin i struju nego u prvoj polovini godine odražavaju pad cijena na tržištima, koji je djelomice amoriziralo ukidanje mehanizama državne pomoći, objašnjavaju u Eurostatu.

Jeftina “trojka”

Najnižu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su u drugoj polovini prošle godine kućanstva u Mađarskoj, od 3,3 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. od 4,6 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, većom za 4,4 posto nego u prvoj polovini godine. Usporedba s istim razdobljem 2022. godine pokazuje upola blaže poskupljenje.

Eurostat napominje da se usporedbe cijena u Hrvatskoj temelje na fiksnom tečaju eura za kunu, podsjetivši da je 1. siječnja prošle godine ušla postala članica eurozone.

U skupinu zemalja s najnižom cijenom plina za kućanstva u drugoj polovini 2023. svrstala se i Rumunjska gdje je stajao 5,6 eura.

Najvišu cijenu plina, izraženu u eurima, plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, od 24,8 eura odnosno 20,7 eura za 100 kilovatsati.

Cipar i Malta ne objavljuju podatke o cijenama plina, a Finska ne objavljuje cijene plina za kućanstva.

Povoljna Mađarska

Kućanstva u Mađarskoj plaćala su i najnižu cijenu struje u drugoj polovini prošle godine, od samo 11,3 eura za 100 kilovatsati. Slijede Bugarska i Malta gdje je stajala 11,9 odnosno 12,8 eura.

Kućanstva u Hrvatskoj plaćala su u drugoj polovini prošle godine 14,8 eura za 100 kilovatsati struje, kada se uključe svi nameti. To znači da se njezina cijena nije značajnije promijenila od druge polovine 2022. kada je bila poskupjela za 9,3 posto u odnosu na prethodnih šest mjeseci.

Najviše su pak u drugoj polovini 2023. za struju izdvajala kućanstva u Njemačkoj, gdje je 100 kilovatsati stajalo 40,2 eura. Slijede Irska i Belgija sa cijenom struje za kućanstva od gotovo 38 eura za 100 kilovat sati.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati na EU izborima mogu birati i strance, DIP objasnio kako

Objavljeno

-

By

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjeća da na europskim izborima 9. lipnja, pravo birati i pravo biti birani, odnosno kandidirati se, imaju i državljani druge države članice EU s prebivalištem ili boravištem u Hrvatskoj.

Ostvari li to pravo u Hrvatskoj, državljanin druge članice EU, ne može ga ostvariti u matičnoj državi, niti u drugoj članici EU, na istim izborima.

Da bi mogao glasovati na europskim izborima, državljanin druge države članice EU, mora najkasnije 9. svibnja podnijeti zahtjev za upis u Registar birača nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba koje vodi taj Registar.

Uz taj zahtjev, treba predočiti izjavu u kojoj će, uz ostalo, stajati da će pravo glasa ostvariti samo u Hrvatskoj i izjavu da nije lišen prava glasovanja u državi članici EU čiji je državljanin.

Navedeni zahtjev podnosi nadležnom upravnom tijelu koje vodi Registar birača, prema mjestu prebivališta ili boravišta u Hrvatskoj.

Kontakt podaci nadležnih upravnih tijela bit će dostupni na mrežnim stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave – https://mpu.gov.hr/.

DIP podsjeća i da birači druge države članice EU glasuju na biračkim mjestima određenima prema mjestu njihovog prebivališta ili boravišta.

Kad je riječ o kandidiranju na europskim izborima, DIP ističe da to pravo imaju i državljani druge države članice EU ako zadovoljavaju zakonske uvjete i pod uvjetom da u Hrvatskoj i državi članici EU čiji su državljani, pojedinačnom sudskom presudom ili administrativnom odlukom protiv koje je dopušten pravni lijek nisu lišeni prava na kandidiranje i da su upisani u Registar birača.

Ima li državljana drugih država članica EU na listama za europske izbore i koliko, vidjet će se nakon što DIP u srijedu poslijepodne objavi zbirnu listu pravovaljanih lista.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti u Hrvatskoj troše gotovo četiri puta manje nego u Francuskoj. Otkud tolika razlika?

Objavljeno

-

By

Hrvatski turizam suočava se s ograničenjima daljnjeg rasta, navode u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Hrvatska ima svega 15 posto kreveta u hotelskom smještaju, a kad u nazivnik uračunamo nekomercijalni smještaj, odnosno vikendice, efektivno ima tek 9,5 posto hotelskih kreveta u ukupnom smještaju, za razliku od Grčke koja u hotelima ima 71 posto kapaciteta, Italije s 43 posto hotelskih kreveta te Španjolske s 53 posto hotelskih kapaciteta.

To za posljedicu ima relativno nisku potrošnju turista u Hrvatskoj od oko 150 eura po danu u odnosu na potrošnju u Italiji i Španjolskoj, u kojima turisti u prosjeku potroše oko 250 eura po danu, dok u Francuskoj gosti pak dnevno troše i više od 550 eura, navodi se u analizi Fokus tjedna Hrvatske udruge poslodavaca iz koje poručuju da je postojeći tempo rasta turističkih prihoda u Hrvatskoj neodrživ, piše Novi list.

Poticanje investicija

“Postojeća struktura kapaciteta u kojoj dominiraju kratkoročni najam s najnižim udjelom hotelskog smještaja na Mediteranu i u Europskoj uniji u ukupnom smještaju, a koji pak konzumiraju gosti niže, narušene kupovne moći, hrvatski turizam suočava s ograničenjima daljnjeg rasta.”

To samo aktualizira HUP-ov stav da u cilju podizanja dodane vrijednosti treba ubrzano i snažno poticati usmjeravanje investicija prema organiziranom smještaju kako bismo riješili problem najlošije strukture smještaja na Mediteranu, navodi se Fokusu tjedna glavnog ekonomista HUP-a Hrvoja Stojića.

U HUP-u se pritom referiraju na Zakon o turizmu kojim je prvi put adresiran problem prekomjernog turizma, ali se još čeka donošenje podzakonskih akata.

Za poticanje investicija predlažu jednostavno dobivanje koncesije neposredno na zahtjev za tehnološki ili funkcionalno neodvojive cjeline morskih plaža, turističkih privezišta i turističkih luka s hotelima, kampovima i turističkim naseljima.

Također traže precizno i fer reguliranje statusa imovine koja je nakon završetka procesa pretvorbe i privatizacije ušla u režim pomorskog dobra, što u HUP-u smatraju preduvjetom razvoja i dizanja kvalitete hrvatskog turizma.

Iako se dobri trendovi iz prošle godine nastavljaju i u prvom kvartalu ove godine, profitabilnost domaćih hotelskih grupa izlistanih na Zagrebačkoj burzi znatno je smanjena, upozoravaju u HUP-u.

Naime, udio operativne dobiti prije oporezivanja u ukupnom prihodu pao je u 2023. godini s 31,1 na 27,2 posto, dok je marža prije oporezivanja pala za 9 postotnih bodova u odnosu na 2021. godinu.

U uvjetima povišenih cijena energenata i repromaterijala te snažnih pritisaka na trošak rada dodatno generiranog rekordnim povećanjem ‘minimalca’ nastavljaju se pritisci na profitabilnost i financijski potencijal za investiranje u turističkom sektoru, smatraju u HUP-u.

Rast noćenja

Ipak, u HUP-u tvrde da bismo ove godine mogli ostvariti bolje rezultate u odnosu na lanjsku, rekordnu sezonu jer je booking u EU-u tek lani dosegnuo predpandemijske razine, također svjedočimo snažnom rastu korporativnih putovanja, a potražnja Europljana za putovanjima je relativno neelastična na pad realnog raspoloživog dohotka s obzirom da čini mali udio (ispod 3 posto) u dohotku prosječnog Europljanina, navode u HUP-u uz napomenu da »unatoč strahu od pada kupovne moći, europski turizam ostaje atraktivan.

Podsjećaju na to da su ukupna noćenja turista u 2023. godini porasla na 107,8 milijuna ili 2,8 posto u odnosu na 2021. godinu te gotovo dosegla predpandemijske rekorde zabilježene 2019. godine.

Pritom su inozemni prihodi od turizma dosegnuli rekordnih 14,6 milijardi eura (19 posto BDP-a bez indirektnih učinaka) u odnosu na 13,1 milijardu eura u 2022. te 10,5 milijardi eura ostvarenih u 2019. godini, pri čemu rast prihoda pripisuju inflaciji.

Ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za strane radnike

Hrvatski turizam zabilježio je najjači oporavak u EU-u, ali je i među tri najbolje mediteranske turističke velesile u odnosu na pretkriznu 2019. godinu, podsjećaju u HUP-u i dodaju da to valja zahvaliti dobrom kriznom menadžmentu tijekom pandemije, iznadprosječnom oporavku komercijalnih avioletova do destinacije, brzom povratku investicijama sektora na predpandemijske razine te ulasku u europodručje i Schengen, što je poboljšalo percepciju Hrvatske kao atraktivne i sigurne turističke destinacije, Novi list.

No, hrvatski turizam će se i idućih godina suočavati s velikim izazovom nedostatka radne snage te je u tom smislu potrebno dodatno aktivirati sav domaći radni potencijal daljnjom liberalizacijom zakonodavnog okvira tržišta rada te ubrzati procese ishodovanja radnih dozvola za radnike iz ‘trećih’ zemalja, predlažu u HUP-u i navode da je lani u turizmu izdano 46 tisuća radnih dozvola strancima, a ove godine se očekuje 50 do 55 tisuća.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu