Connect with us

Hrvatska

Ne znaju gdje je i kada rođen Isus, a smrtni grijesi su im – Božje zapovijedi!?

Objavljeno

-


Ususret predstojećim blagdanima, reporteri Z NET-a napravili su mali test među poznatim zadarskim manjim ili većim katolicima, ali i onima koji to nisu, tek da ispitamo – znaju li zapravo što i zašto slave za koji dan.
Od svih naših sugovornika, najvišu ocjenu zaslužili su zamjenik gradonačelnika Dražen Grgurević i zamjenik župana Đani Bunja, a najlošiju – gradonačelnik.
Kao najteže, pokazalo se pitanje “gdje je Isus rođen i kojeg datuma”. Osim dvojice spomenutih, nitko od ostalih sugovornika nije znao da je Isus rođen u Betlehemu, a na pitanje kojeg datuma većina ih je rekla – 25. prosinca, dok je Zvonimir Vraničić izjavio kako je Isus rođen 1. siječnja 1. godine “jer se po njemu kalendar računa”. Grgurević i Bunja znali su točan odgovor i na ovo pitanje, odnosno rekli su kako se točan datum ne zna, a Grgurević je lijepo objasnio kako je dokazano da je Isus rođen tri godine prije onog što je službeno zapisano.
Nitko od anketiranih nije imao problem s nabrajanjem crkvenih božićnih pjesama, a najćešće spominjana bila je “U sve vrime godišta”.
Na naoko lagano pitanje – “koliko ima smrtnih grijeha”, većina je točno odgovorila – “sedam”, dok je Vrančić rekao:
– Ako ima deset Božjih zapovjedi, onda ima i deset smrtnih grijeha.
Kada je trebalo nabrojati tri smrtna grijeha, svega smo čuli, no uvjerljivo najbolji odgovor još jednom je dao gradonačenik. Kao smrtni grijeh nabrojao je – “ljubi bližnjega svoga”!?

Pitanja i odgovori:
Koji je najvažniji katolički blagdan?
– Uskrs.
Tko je utemeljitelj kršćanstva?
– Isus.
Što simbolizira pšenica koja se sadi u ovo vrijeme?
– Ona je simbol plodnosti i novog života.
Koliko ima smrtnih grijeha?
– Sedam.
Nabrojati tri?
– Oholost, škrtost, bludnost, zavist, neumjerenost u jelu i piću, srditost, lijenost.
Tri božićne crkvene pjesme?
Koji je novozavjetni grad u kojem je rođen Isus?
– Betlehem.
Kojeg je datuma Isus rođen?
– Ne zna se točno.
Što su tri kralja nosila Isusu na dar?
– Tamjan, zlato i smirnu (mast).
Zvonimir Vrančić (Foto: Ivan Katalinić)
10 SMRTNIH GRIJEHA?

Gradonačelnik Zvonimir Vraničić rekao je kako slavi Božić, te kako je teško reći koji je najvažniji katolički blagdan jer ih on ne doživljava tako.
Znao je da je Isus utemeljitelj kršćanstva, no nije znao zašto se pšenica sadi.
Osim što je rekao kako ima 10 smrtnih grijeha i da je smrtni grijeh “ljubiti bližnjega svoga”, u istu kategoriju s tim stavio je i “ne sagriješi bludno” i “ne prevari”.
Nije imao problema s nabrajanjem božićnih pjesama, ali po njemu je Isus rođen u Nazaretu 1. siječnja 1. godine. Što su mu nosila tri kralja, znao je.

Dražen Grgurević (foto: Žeminea Čotrić)
PETICA ZA VJERONAUK
Dražen Grgurević znao je odgovore na skoro sva pitanja. Tako je rekao kako je Uskrs najvažniji katolički blagdan i kako se pšenica sadi ne bi li urod bio bolji. Znao je da je sedam smrtnih grijeha, a nabrojao je pohlepu, izdaju i bludnost. Nije imao problem sjetiti se božićnih pjesama, a uz Bunju jedini je znao da je Isus rođen u Betlehemu.
Objasnio je kako je znanstveno dokazano da je Isus rođen tri godine prije nego je to službeno zapisano, te da se ne zna točan datum.
Jedno pitanje na koje nije znao odgovor odnosilo se na darove koje su tri kralja nosila Isusu.
Đani Bunja (Foto: Ivan Katalinić)
ŠTREBER BUNJA
Đani Bunja dobio je čistu peticu. Jedino pitanje na kojem je “zaštekao” bilo je o pšenici.
Tako je, između ostalog, rekao kako mu je pjesma “Tri kralja jahahu” jedna od najdražih, te je znao da Isus nije rođen 25. 12. iako mi tada slavimo njegovo rođenje.
Na sva ostala pitanja točno je odgovorio.
Darko Kasap (foto: Žeminea Čotrić)
NE ZNA TKO JE UTEMELJIO KRŠĆANSTVO
Darko Kasap rekao je kako je Božić najvažniji blagdan, te da ne zna tko je utemeljitelj kršćanstva. Nije znao ni odgovor na pitanje o pšenici, no znao je da ima sedam smrtnih grijeha, ali nije znao naborojati tri.
Nije imao problema s božićnim pjesmama, ali je rekao kako je Isus rođen u Nazaretu.
Na pitanje o datumu rođenja rekao je kako ne zna odgovor. Znao je da su tri kralja nosila zlato, tamjan i smirnu.
Grozdana Perić (Foto: Žeminea Čotrić)
“NE POŽELI TUĐEG SUPRUGA!”
Šefica financija u Gradu Zadru, Grozdana Perić, znala je odgovor na većinu pitanja, no rekla je kako postoji 10 smrtnih grijeha, a pomiješala ih je sa zapovijedima, pa je rekla – “ne ukradi”, “ne poželi tuđeg supruga” i “ne laži”.
Znala je zašto se pšenica sadi i rekla je da je Isus rođen u Nazaretu i to – na Božić.
Znala je što su kraljevi nosili na dar.
Nives Kozulić (Foto: Žeminea Čotrić)
SMRTNI GRIJEH – NE UBIJ!?
Nives Kozulić imala je problema kao i većina s nabrajanjem smrtnih grijeha, pa ih je pomiješala sa zapovijedima, te je nabrojala “ne ubij” i “ne ukradi”.
Rekla je da je Isus rođen u Nazaretu 25. 12. i da su mu tri kralja nosila smirnu, zlato i tamjan.
Sanja Petrovski (Foto: Žeminea Čotrić)
SKORO PETICA
Sanja Petrovski znala je sve osim odgovor na pitanje o pšenici, te kada je Isus rođen i gdje.
Kao i većina rekla je 25. 12. u Nazaretu, ali je precizno nabrojala kao smrtne grijehe oholost, blud i neumjerenost u jelu i piću.
S drugim pitanjima nije imala problema.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Kreće povrat poreza, evo kad ga možete očekivati

Objavljeno

-

By

Porezna uprava priopćila je da danas počinje isplata povrata poreza na dohodak. Ukupno, dobit će ga 830.112 građana u iznosu od 332.811.592,99 eura.

Visina povrata ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, dobi te olakšicama na koje građani ostvaruju pravo. Podsjetimo, Porezna uprava 22. travnja počela je sa slanjem poreznih rješenja u Korisničke pretince eGrađana, a u svibnju kreće dostava rješenja na adrese prebivališta i boravišta, prenosi Index.

Na stranicama Porezne objavljen je i kalkulator informativnog karaktera u koji je moguće unijeti podatke o bruto primicima, uplaćenim doprinosima, godišnjem osobnom odbitku, uplaćenom porezu i prirezu, te dobiti okvirni iznos povrata poreza.

“Rezultat ovog izračuna isključivo je informativnog karaktera te je moguće da se konačnim godišnjim obračunom poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak od strane Porezne uprave utvrdi različit iznos utemeljen na Zakonu o porezu na dohodak te na odlukama lokalnih tijela samouprave o visini stopa prireza”, upozorili su iz Porezne.

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Istječe rok za prelazak s prešutnog na dopušteno prekoračenje, evo što se isplati

Objavljeno

-

By

Eduardo Soares/Unsplash

Sukladno memorandumu koji su lani potpisale banke, Vlada i HNB, građani imaju još dva mjeseca da svoja skuplja prešutna prekoračenja na tekućim računima, zamijene povoljnijim dopuštenim prekoračenjima.

Koja je razlika između dva pojma i zašto bi bilo dobro ugovoriti dopušteno prekoračenje?

Kad na tekućem računu ostvarujete redovite priljeve, banka vam može na vaš zahtjev odobriti i ugovoriti okvirni kredit, odnosno dopušteno prekoračenje po računu (dopušteni minus po računu), piše tportal.

Ako vam je odobreno korištenje dopuštenog prekoračenja, vaš iznos raspoloživih sredstava se, uz vlastita sredstva, uvećava za iznos dopuštenog prekoračenja.

Iznos dopuštenog prekoračenja najčešće ovisi o visini redovitih primanja, a odobrava se bez dodatnih procedura i instrumenata osiguranja na temelju ugovora o tekućem računu sklopljenog u pisanom obliku.

Visina kamatne stope koja se plaća na njegovo korištenje u pravilu je među najvišim kamatnim stopama koje se primjenjuju na kredite odobrene potrošačima, pa se dopuštenim prekoračenjem ne bi trebalo koristiti kao dugoročnim izvorom financiranja potreba.

U slučaju neurednog poslovanja ili smanjenog priljeva sredstava na tekući račun, banka ima pravo smanjiti vam ili ukinuti iznos dopuštenog prekoračenja, ali vas o tome mora izvijestiti najmanje 30 dana prije dana efektivnog umanjenja ili ukidanja dopuštenog prekoračenja.

Prešutno (prihvaćeno) prekoračenje jest iznos novčanih sredstava koji vam je banka prešutno stavila na raspolaganje, a koji prelazi pozitivno stanje na računu, uključujući iznos ugovornog (dozvoljenog) prekoračenja.

Za razliku od dopuštenog prekoračenja, prešutno prekoračenje se ne odobrava na vaš zahtjev, već vam ga banka stavlja na raspolaganje po osnovi stalnih primanja. Proces odobravanja prešutnog prekoračenja ne podrazumijeva zasebnu ugovornu obvezu između klijenta i banke.

Uslijed sklapanja Memoranduma o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu, koji su potpisali ministar financija, guverner Hrvatske narodne banke i predstavnici 13 banaka, u tijeku je zamjena odobrenih prešutnih prekoračenja dopuštenim prekoračenjima.

Prema Memorandumu, potrošači imaju rok do godinu dana da razmotre te ponude i ugovore prelazak na dopušteno prekoračenje. Većina je banaka odlučila da će u svojoj ponudi ubuduće imati samo dopuštena prekoračenja, a krajnji rok za prelazak na dopušteno prekoračenje je 30. lipnja ove godine.

Prelaskom na dopuštena prekoračenja, svim potrošačima će biti zajamčena niža cijena korištenja prekoračenja te kvalitetnije informiranje prilikom ugovaranja prekoračenja kao i postupna otplata duga u slučaju smanjenja ili ukidanja prekoračenja.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

HDZ: Novi izbori nisu opcija; Tvrde da će okupiti većinu do 19. svibnja

Objavljeno

-

By

Stranke koje proteklih dana pokušavaju sastaviti parlamentarnu većinu – SDP i HDZ s partnerima – i dalje nisu došle do toga cilja. Ponajprije stoga što Domovinski pokret, ali i stranke koje s njim pregovaraju, ostaju pri svojim početnim stajalištima. Da su pozicije i dalje nepromijenjene, potvrđuju i najnovije izjave.

– Andrej Plenković kaže da pregovori zasad idu jako dobro. U četvrtak će biti odlučeno kada će pregovarački timovi opet za stol, rekao je prilikom javljanja iz središnjice HDZ-a novinar HRT-a Šime Vičević.

Kako kaže, “HDZ kaže da izbori nisu opcija”, a da će “dogovor svakako biti postignut i to unutar roka koji je potreban za sazivanje sjednice Sabora”.

– Kada govorimo o ulozi DP-a, oni i dalje zauzimaju stajalište da neće surađivati ni u kakvom obliku s SDSS-om. Ali, istovremeno Andrej Plenković kaže da će u pregovorima morati biti postignuta određena razina kompromisa dok jedna i druga strana približavaju svoja stajališta, kazao je.

Dodao je kako “Andrej Plenković nije zaobišao ni pitanje zajedničke fotografije koju je objavio glavni tajnik DP-a Josip Dabro na kojoj je zajedno s Ivanom Anušićem“.

– On u tome ne vidi ništa sporno, dodao je da to može biti korisno u ovoj fazi pregovora s DP-om, dodao je.

Premijer se obrušio i na predsjednika Zorana Milanovića te na ostatak lijeve oporbe.

– Kontinuirano ćemo podsjećati na niz koruptivnih primjera i praksi. Na toj kvazi ljevici imate Grbina koji j koristio naknade za odvojeni život, a nije imao pravo i onda govori drugima. Te informacije će dobivati itekako žestok odgovor, predvodnik te politike je Zoran Milanović, sakrio se dva tjedna, ide po svakom sajmu. Netko tko je teško kršio Ustav, doveo izbore na rub regularnosti sada se sakrio kao mali miš.

Sigurno ćemo raditi na tome da se dogovor o sastavljanju većine postigne do 19. svibnja, rekao je premijer Andrej Plenković komentirajući pregovore s DP-om. Optužio je ljevicu i SDP da difamiraju i napadaju HDZ, “umjesto da se povuku, čestitaju i krenu u svoje interne procese” kako bi vidjeli zašto su ostvarili slab rezultat na izborima.

Upitan je li se itko odrekao SDSS- kazao je da se “nitko nikoga ne odriče” te da se “vode razgovori”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu