Hrvatska
Šare na sudu: "Tužiteljica i publika me zbunjuju!"
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljen sudski postupak protiv Slavka Šare, bivšeg načelnika općine Galovac, Marijana Burčula, bivšeg donačelnika i Marina Ćose, bivšeg tajnika općine Galovac koji se terete da su se tijekom 2002. godine okoristili, nakon podizanja gotovog novca sa žiro-računa Općine Galovac i u više navrata vršili isplatu gotovine, a za to nije bilo nikakve valjane osnove, odnosno zlouporabu položaja i ovlasti te krivotvorenja službenih isprava.
Slavko Šare je obnašao dužnost načelnika općine Galovac do noći 22. svibnja ove godine, kada je, kako kaže, pod prisilom Uskoka napustio to radno mjesto, te ističe kako ostaje pri svom iskazu koje je dao 2007. godine.
Rafael Burčul, sadašnji donačelnik Galovca koji je bio vijećnik u Općini od 12. svibnja 2009. do 02. srpnja 2010. godine, ostao je kod izjave koju je dao 2005. godine u vezi ovog sudskog postupka te dodaje:
– Petar Burčul koji je danas predsjednik Općinskog vijeća, a sporne godine nije bio zaposlenik Općine Galovac, rekao je da s obzirom na funkciju koju je obnašao zna da se Općina Galovac ne smatra oštećenom, rekao je Rafael Burčul.
Prvooptuženi Slavko Šare protivi se iskazu Rafaela Burčula jer nije najavljen.
Saslušana je svjedokinja Olivera Plavšić, knjigovođa Općine Galovac koja je naglasila da je isplatnice koje su sporne kako bi se dokazalo krivotvorenje spisa, neke potpisala te naglašava kako na nekima ipak nije njezin potpis, iako je sličan njezinom:
– Na svim isplatnicama je moj rukopis osim u rubrikama “primatelj” na nekim od njih. Smatram da to nije moj potpis te sam se spremna pred vještakom ponovno potpisati, kako bi se utvrdilo da njegovo izvješće nije točno, jer u njemu piše da su to moji potpisi, rekla je Plavšić koja je naglasila kako nije sačinila ni popis novca na kraju 2002. godine jer blagajna nije bila kod nje. Kaže kako su jedan dan nepoznata dva čovjeka došli kod nje, uzeli sve općinske dokumente te ih vratili nakon par dana, ali kako ih danas ne bi mogla prepoznati, niti zna njihova imena.
Šare je kad dokaz upotrijebio neiskorišteni blagajnički izvještaj, prazan blok isplatnica kako bi se utvrdilo da su se isti koristili i onda kao dokumenti.
Svjedok Bartul Burčul nije pristupio raspravi, pa je prvooptuženi povukao prijedlog o njegovom svjedočenju, jer:
– Očito je da se čovjeku ne dolazi na sud zbog nas. Ne želi gledati sva ova lica, od kojih mu dolazi mučno, zaključio je Šare.
Tužiteljica je ipak zatražila da se svjedok privede i sasluša.
Vještak koji je vještačio potpise također je svjedočio o negiranju Olivere Plavšić da je ona potpisivala 3 isplatnice, predlaže da se izvrši dopuna vještačenja na način da se ista potpiše na više načina te da se uzme njezin preslik osobne iskaznice za usporedbu.
Prvooptuženi je postavljao pitanja vještaku, na koja je sutkinja Enka Moković zaključila da bi najbolje bila da Šare iznese svoju obranu jer je upitima i dokaznim prijedlozima zbunio sudsko vijeće, odvjetnike i zastupnike optužbe, na što on nije pristao. Nastavio se koristiti dokumentima iz arhive Općine Galovac koje se u pravilu ne bi trebale nalaziti u njegovom vlasništvu. Šare je istaknuo kako ga zastupnica optužbe dekoncentrira:
– Tužiteljica me opterećuje i zbunjuje, ne mogu normalno funkcionirati uz njezino uzastopno upadanje u riječ. I ova publika me zbunjuje, draga sutkinjo, žalio se Šare. Na to je predsjednica vijeća rekla kako nije on tu da zaključuje tko će prisustvovati ovom sudskom postupku. Prvooptuženi se žalio na vjerodostojnost vještaka, jer kako kaže:
– On nije znao pročitati ime potpisnika, pa mi je nejasno kako može utvrditi da se radi o tom čovjeku.
Tužitelj mu je na to odgovorio kako je za vještačenje potpisa potreban trag pisanja te da nije problem ako se potpis više puta fotokopira.
Slavko Nižić, branitelj drugooptuženog Marijana Burčula zatražio je da se pribave izvorne isplatnice koje bi po nalogu ispisao njegov branjenik.
Obrana Slavka Šare prigovorila je na izvješče grafičkog vještaka u cijelosti.
Predsjednici vijeća pristupit će trečeoptuženi Marin Ćoso, sutra u 9 sati kako bi dobio mogućnost uvida u spise, stoga se rasprava odgađa za sutra u 11 sati.
Hrvatska
Što donosi novi Zakon o grobljima? Ovo su promjene koje će se kad-tad ticati sviju

Prvi puta nakon 1998. godine Hrvatska dobiva novi Zakon o grobljima. Prošloga tjedna u Saboru je većinom glasova zastupnika prihvaćen Prijedlog zakona o grobljima koji će sa svim primjedbama, prijedlozima i mišljenjima biti upućen na izradu Konačnog prijedloga.
Potrebu za donošenjem novog Zakona o grobljima u prvom redu je uvjetovala činjenica da su postojeća groblja u mnogim općinama i gradovima došla do ruba svojih kapaciteta. Naročito u velikim gradovima.
Ljetos su nam, primjerice, u Gradskim grobljima Zagreb rekli da zbog sve veće potražnje za grobnim mjestima planiraju proširenje na tri groblja – Gaju urni uz Krematorij, na Mirogoju i Markovom polju – za 14.700 novih mjesta. Slično je stanje i u ostala tri najveća grada. U Splitu je sadašnji prostor groblja Lovrinac skoro posve iskorišten pa je u planu proširenje na još 18 hektara zermljišta kako bi se dobilo 15 tisuća novh grobnih mjesta.
Na području Osijeka neka od 20 groblja već su potpuno popunjena, a na Centralnom groblju ima mjesta, procjenjuje se, do 2034. godine. I u Rijeci na Centralnom groblju Drenova zasad još ima mjesta za ukop.
Sporna grobnica u Borovu Selu
No, novi Zakon o grobljima ponajprije uvodi reda u samo upravljanje grobljima i donosi niz novina koja se tiču premještanja posmrtnih ostataka pa i čitavih groblja te održavanja i nasljeđivanja grobnih mjesta.
Prilikom kretanja u izradu novog Zakona, u javnosti se najviše govorilo o odredbama koje se odnose na nadgrobne spomenike i grobnice koji veličanjem agresorske vojske iz Domovinskog rata vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje. Jedan od konkretnih povoda, na kojemu je inzistirao HDZ-ov koalicijski partner Domovinski pokret, bio je mauzolej Vukašina Šoškočanina u Borovu Selu (na slici ispod). Šoškočanin je bio jedan od vođa pobune Srba na tom području početkom 1990-ih.
Što smije pisati na nadgrobnoj ploči?
Članak 13. Prijedloga zakona o grobljima kaže da na nadgrobnoj ploči ili spomen-obilježju, osim obveznih podataka o umrloj osobi (imena, prezimena, godine rođenja i smrti) mogu biti podaci o osobama koje podižu nadgrobnu ploču ili spomen-obilježje, tekstualni nadgrobni natpisi, simboli i druga uobičajena grobna obilježja koja pripadaju grobnoj ikonografiji i simbolici lokalne sredine ili su univerzalnog značenja.
Zabranjeno je – a to je novina spomenuta na početku teksta – da se izvedbom grobnog mjesta i spomen-obilježja vrijeđaju nacionalni, vjerski ili moralni osjećaji građana kao i vrijednosti Domovinskog rata te na bilo koji način veliča agresija na Republiku Hrvatsku ili oružana pobuna protiv Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata ili sudionici u toj pobuni.
Ako su takvi simboli ili natpisi postavljeni na grobnim mjestima i spomen-obilježjima nakon 30. svibnja 1990. godine, moraju biti uklonjeni u roku od 30 dana nakon stupanja zakona na snagu. U suprotnom, za vlasnike tih grobnih mjesta ili spomen-obilježja zakon predviđa novčane kazne u iznbosu od 1.000 do 5.000 eura.
Odluku o tome koji bi nadgrobni spomenici u tom smislu bili sporni, donosit će posebna povjerenstva u svakoj županiji.
Gdje s posmrtnim ostacima i pepelom?
Prema Zakonu o grobljima, umrlu osobu u pravilu se ukapa na groblju u mjestu gdje je imala prebivalište, a iznimno izvan mjesta prebivališta ako je tako sama odredila za života ili ako tako odredi obitelj umrle osobe, odnosno oni koji su za života skrbili o njoj.
Iznimno je dopušteno umrlu osobu ukopati izvan groblja, ali uz odobrenje grada ili općine i uz prethodno pozitivno mišljenje sanitarne inspekcije i tijela jedinice lokalne samouprave nadležnog za poslove zdravstva.
Novost je da će kremirani posmrtni ostaci umrle osobe, osim na groblju, moći biti prosipani i izvan groblja, ali u skladu s odlukom predstavničkog tijela grada ili općine.
Premještanje posmrtnih ostataka
Radi dobivanja više mjesta za ukop, a uz prethodna odobrenja, dopušteno je da se posmrtni ostaci koji se nalaze u grobu mogu spustiti u produbljenje groba nakon proteka 10 godina od ukopa. Također, moguće je i premještanje posmrtnih ostataka u grobnici radi oslobađanja ukopnog mjesta za novi ukop, što se može obaviti nakon proteka 20 godina od ukopa u grobnicu.
Zatvaranje i premještanje groblja
U članku 9. Zakon o grobljima kaže da predstavničko tijelo grada ili općine može donijeti odluku o zatvaranju groblja kada na njemu više nema mogućnosti osnivanja novih grobnih mjesta, ali i dalje postoji mogućnost ukopa u postojeća grobna mjesta.
Dosad je premještanje groblja ili dijela groblja bilo moguće tek nakon stotinu godina od posljednjeg ukopa, a novim zakonom taj se rok drastično smanjuje na 30 godina. To je obrazloženo potrebama raznih infrastrukturnih projekata, pogotovo onih od nacionalnog interesa poput izgradnje cesta, a koje ometaju lokacije postojećih, desetljećima nekorištenih groblja.
Neodržavanje grobnog mjesta
U slučaju neodržavanja grobnog mjesta, Upravitelj groblja može u roku od 30 dana od saznanja za tu okolnost naložiti korisniku grobnog mjesta da ga uredi. Ovaj potom ima na raspolaganju 15 dana da to učini. Ako se korisnik ogluši na to, upravitelj groblja može samostalno u roku od 30 dana poduzeti potrebne radove na grobnom mjestu i ispostaviti korisniku račun za troškove.
Kada je riječ o potrebi za opsežnijim radovima, korisniku se daje rok od šest mjeseci da uredi grobno mjesto, a ako to ne učini, u narednih šest upravitelj groblja također može poduzeti potrebne radove i troškove istih naplatiti korisniku.
Nasljeđivanje grobnog mjesta
Zakon donosi i novine oko nasljeđivanje prava korištenja grobnog mjesta. Pravomoćno rješenje o nasljeđivanju prava korištenja grobnog mjesta Upravitelju groblja dostavlja sud, odnosno javni bilježnik kao povjerenik suda. Korisnik grobnog mjesta može svoje pravo korištenja grobnog mjesta ustupiti trećim osobama nakon što s njima sklopi pisani ugovor ovjeren kod javnog bilježnika.
Inače, pravo ukopa u grobno mjesto ima korisnik grobnog mjesta i članovi njegove obitelji, ali i druge osobe kojima korisnik grobnog mjesta može dati to pravo. No osoba kojoj je korisnik grobnog mjesta dao pravo ukopa ne može to pravo prenijeti i na treće osobe. Ako je više korisnika grobnog mjesta, onda je za davanje tog prava potrebna suglasnost sviju.
(Ne)plaćanje godišnje grobne naknade
Za korištenje grobnog mjesta na neodređeno vrijeme plaća se naknada za održavanje i upravljanje grobljem (grobna naknada) koja se u pravilu naplaćuje jednom godišnje. No, samo plaćanje te grobne naknade korisnika ne oslobađa obveze održavanja grobnog mjesta. Visinu nakande određuje Upravitelj groblja.
U slučaju neplaćanja, ako dug prijeđe iznos od 10 godišnjih grobnih naknad i ne bude plaćen u roku od 30 dana od izdanog upozorenja, korisnik gubi pravo korištenja grobnog mjesta. Ono se tada smatra slobodnim grobnim mjestom koje se može ponovo dodijeliti na korištenje. Dosad je taj rok propisan zakonom bio 15 godina, a sada je smanjen na deset godina. Izuzetak su grobna mjesta nacionalno znamenitih povijesnih osoba ili lokalno značajnih osoba te grobna mjesta hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez nasljednika.
Hrvatska
Meteoalarm upozorava na nevrijeme, padaju i temperature

Pročitajte vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.
Umjereno do pretežno je oblačno u većem dijelu zemlje, mjestimice ima kiše i pljuskova, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba zbog mokrih i skliskih kolnika. U nastavku četvrtka lokalno treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom, češće u unutrašnjosti. Mjestimice je moguće nevrijeme, na što upozororava sustav Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Vrlo nestabilno će biti i tijekom petka, česta će biti pojava kiše i pljuskova s grmljavinom, štoviše, pretežno oblačno zadržavat će se na kopnu. Uz obalu su izglednija sunčana razdoblja i to puno više u Dalmaciji. Svježije, osobito u unutrašnjosti.
Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend. U subotu će još mjestimice biti kiše i pljuskova, dok će u nedjelju biti manje nestabilnosti, uglavnom u gorskoj Hrvatskoj i u unutrašnjosti Dalmacije još može biti malo kiše ili lokalnih pljuskova.
Hrvatska
Stižu izraženi pljuskovi, grmljavina, evo što nas čeka za vikend

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.
Sunce je jutros najnaklonjenije obali, osobito Dalmciji, dok prema sjeveru ima pljuskova s grmljavinom, kiša pada i u središnjom i zapadnom dijelu unutrašnjosti. Nestabilno će biti i u nastavku srijede, kiša i pljuskovi češći će biti u unutrašnjosti, osobito poslijepodne. Pritom može biti i snažnih naleta vjetra.
Četvrtak će većem dijelu zemlje donijeti kišu i pljuskove s grmljavinom, lokalno izraženije.
Oborina će biti česta i tijekom petka, u većem dijelu zemlje bit će kiše i pljuskova s grmljavinom. Bit će manje toplo.
Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend, osobito tijekom subote, kad još osobito u unutrašnjosti treba računati na kišu i pljuskove, dok će nedjelja u većini krajeva biti većinom suha i pretežno sunčana.
-
ZADAR / ŽUPANIJA22 sata prije
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZGRABLIĆ UPUTIO DOPIS SVEĆENICIMA: “U subotu neka sva crkvena zvona zazvone prema mjesnim običajima za sprovod”
-
magazin3 dana prije
(VIDEO) “DJECA LJUBAVI” / Dječji zbor Libretići snimili obradu pjesme Novih Fosila
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
26. TRAVNJA / Proslava blagdana blaženog Jakova Zadranina u crkvi sv. Frane