Connect with us

Nekategorizirano

Jedrilica zapadnjačkog šarma

Objavljeno

-

Ilustracija: jahta Bavaria
Jedrilica Bavaria 35 krasi prvenstveno kvaliteta izrade, prepoznatljiv dizajn i njemačka praktičnost.
Bavaria 35 je klasična obiteljska jedrilica namijenjena krstarenju i rekreativnoj, ležernoj plovidbi. U svakom svome dijelu izvedena je tako da vrlo praktično zadovoljava sve potrebe jedriličara. Jednostavna je u korištenju i vrlo je praktična i za charter.
Lako se upravlja njome jer nije prevelika, a komfor je na razini velikih jedrilica.
Pregledna konzola
Odsječenom krmom dobivena je dobra preglednost, a nakon što se jedrilica veže, izlazak na krmu, ovisno o visini pristana može biti s podignutim ili spuštenim mostićem. Konzola koja je postavljena skroz natrag, zbog čega je vrlo pregledna i zavidne visine, osim samog kormilara ne ograničava ostatak posade. U gornjem dijelu gdje su smješteni navigacijski instrumenti i gdje je predviđeno mjesto za ploter, konzola je dodatno proširena. Ispod navigacijskog dijela s brodskom elektronikom u centralnom dijelu je smješten brodski kompas, a pod njim instrumenti.
Radi se o rekreativnoj obiteljskoj jedrilici pa se puno pažnje posvetilo komoditetu i širini prolaza. Posada je pri kretanju zaštićena ogradom i širokim bočnim prolazom, pa vrlo lako i sigurno dolazi do pramca.
Dizajn interijera
Bavaria 35 razvijena je iz Bavarie 34. Tridesetčetvorka je u krmenom dijelu imala samo jednu kabinu, dok se kod Bavarie 35 pod svakom klupom u kokpitu nalazi po jedna kabina, s po dva ležaja. Kabine su male i skučene, ali ipak imaju ormariće za odjeću te policu za stvari.
Ono što mnogi prvo gledaju u organizaciji interijera je toalet. Iako ne pretjerano velik, tuš s brodskim WC-om zadovoljava.  Nasuprot toaletnog prostora, smještena je brodska kuhinja. Njen, ali tek mali nedostatak, je da malo ograničava ulazak u lijevu krmenu kabinu. Što se tiče forme, organizirana je u obliku slova L. Pramčana kabina ne nudi ništa neočekivano. Standardni pramčani ležaj smješten je na sanduk sa spremištem, s time da mu je s prednje strane dodana jedna ladica.  Svijetli tonovi, četverokutna forma u kombinaciji s tamnim plohama i jastucima, najveća su promjena kod Bavarie 35 CR.
Prošla na testu
Testiranje je vršeno po umjerenom vjetru sjevernog smjera. Najprije je testiran glavni motor. Jedrilica je plovila putnom brzinom 6,8 čv pri 2.500 okretaja. Jedrilica ima Seldenov jarbol sa sistemom za namatanje glavnog jedra. Jedra su od poznatog proizvođača jedara Elwstroma što jamči sigurno jedrenje i prilikom jačeg vjetra. Bez puno okolišanja možemo zaključiti da je Bavaria 35 CR još jedan u nizu provjerenih modela njemačkog proizvođača plovila.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

Gotovinina tvrtka lani imala ogroman rast prihoda

Objavljeno

-

Tvrtka Pelagos net, čiji je suvlasnik umirovljeni general pukovnik Ante Gotovina, lani je ostvarila više od 24 milijuna eura prihoda uz dobit veću od 3.1 milijun eura. Godinu dana ranije Pelagos je prijavio 16.3 milijuna eura prihoda.

Za veliki rast prihoda najzaslužniji je izvoz, piše Plava kamenica. Pelagos je lani na izvozu zaradio oko 20.5 milijuna eura, a gotovo sva tuna odlazi u Japan.

Pelagosova plavoperajna tuna spada među najcjenjenije hrvatske gastronomske proizvode, u rangu s kvarnerskim škampima i bijelim tartufima. Gotovinin toro (blijeda masna tuna) može se mjeriti s najboljima na svijetu. Osim fenomenalne tune, Pelagos proizvodi izvrsne slane srdele i slane i marinirane inćune”, piše Plava kamenica.

Nedavno su se na tržištu pojavile i verzije srdela i inćuna u maslinovu ulju, koje su prepoznatljive po uočljivim zelenim oznakama.

S 24 milijuna eura prihoda, Gotovinin Pelagos postao je treći najveći proizvođač ribe u Hrvatskoj, iza Cromarisa i bračke Sardine Postira.

Tvrtka planira veliko proširenje proizvodnje

Pelagos u blizini Dugog otoka uskoro planira pokrenuti i uzgoj bijele ribe. Uzgajalište bijele ribe imat će kapacitet od oko 700 tona godišnje, objavila je ranije Slobodna Dalmacija.

Tvrtka namjerava prenamijeniti dio akvatorija iz sustava uzgoja tune u uzgoj bijele morske ribe između Lavdare Vele i Pašmana u Srednjem kanalu. Godišnja proizvodnja iznosila bi 700 tona ribe u kavezima za uzgoj.

Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka i nedaleko od Kornatskog arhipelaga, koji pripada Zadarskoj županiji.

U sažetom opisu predmetni zahvat odnosi se na postavljanje uzgajališta koje se sastoji od jednog polja za uzgoj tune u postojećoj zoni za marikulturu na udaljenosti od oko 2300 metara od otoka Lavdara. Planirana godišnja proizvodnja na uzgajalištu je do 700 tona tune.

Na uzgajalištu se planiraju koristiti kružni kavezi promjera 50 metara, koji bi bili rasporedeni u dvije linije s po pet kaveza u svakoj liniji, a svaki kavez ima sidrene instalacije na površini od 80 puta 80 metara. Predvidena površina koju zauzimaju kavezne instalacije iznosi 400 puta 160 metara.

“Kavezi se planiraju izraditi iz polietilenskih plutada (obruda) ispunjenih polistirenom, na koje se vješa cilindridna mreža izrađena od poliamidnih materijala. Polimerni materijali predvideni za kavezne instalacije su biološki inertni te nemaju negativan utjecaj na okoliš”, navodi se u dokumentu.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu