ZADAR / ŽUPANIJA
GKZD / Održano predavanje “GUBICI, TUGOVANJE, PODRŠKA: što pomaže, a što ne pomaže kao podrška nakon gubitka?”
U Gradskoj knjižnici Zadar, prof. dr.sc. Lidija Arambašić održala je predavanje „GUBICI, TUGOVANJE, PODRŠKA: što pomaže, a što ne pomaže kao podrška nakon gubitka?“. Na predavanju se okupilo preko 50 stručnjaka iz različitih područja, uključujući socijalne radnike, psihologe, rehabilitatore, pravnike i sl.,
Cilj predavanja bio je upoznati stručnu javnost sa svim vrstama gubitaka i samom procesu tugovanja. Prof. dr.sc. Lidija Arambašić je sudionicima na konkretnim primjerima iz profesionalnog i osobnog života dala i savjete kako možemo djelotvornije pružati podršku tugujućim ljudima, kako bismo pridonijeli ublažavanju dugoročnih negativnih posljedica gubitaka.
Na predavanju je naglašeno kako na svijetu ne postoji čovjek koji nije nekoga ili nešto izgubio. Po tome smo svi jednaki. Međutim, ljudi se razlikuju po tome koliko su gubitaka doživjeli, prate li ih gubici od djetinjstva ili su im se počeli događati tek kasnije u životu, razlikuju se po trajanju oporavka od gubitka i po (trajnim) posljedicama koje gubici na njih ostavljaju. Nekim je gubicima izložena većina ljudi, budući da se događaju pri prijelazu s jedne razvojne stepenice na drugu. Oni su prirodan proces sazrijevanja i odrastanja i obično su predvidivi. Nasuprot njima postoje i gubici koji su nepredvidivi, ne događaju se svim ljudima, a uzrokuju ih različiti stresni i traumatski događaji. Uobičajen, prirodni proces koji slijedi nakon gubitka naziva se tugovanjem. Riječ je o procesu tijekom kojeg moramo prihvatiti činjenicu da nekoga tko nam je bio važan više nema u našem životu i naučiti se živjeti s tom spoznajom. Tugovanje je prirodan proces, što znači da se događa svim ljudima i većina kroz njega prođe bez većih teškoća (pod uvjetom da postoji podrška bliskih ljudi).
Na gubitke reagiramo vrlo raznolikimstresnim i traumatskim reakcijama i često je potrebno puno vremena i strpljenja da bi količina i jačina tih reakcija postala podnošljiva. Da bismo spriječili ili ublažili takve dugotrajne posljedice, tugujućim je ljudima potrebna djelotvorna podrška bliskih ljudi, tj. potrebno im je vrijeme, strpljenje, osjećaj da ih drugi razumiju, osjećaj da im drugi žele pomoći itd. Nažalost, okolina zbog različitih razloga, a u najboljoj namjeri, često puta čini ili govori stvari koje tugujućima ne pomažu, a katkada im čak i otežavaju stanje.
Prof. dr. sc. Lidija Arambašić je psihologinja i supervizorica psihosocijalnog rada autorica je brojnih znanstvenih i stručnih članaka, te urednica knjiga i poglavlja u knjigama kao što su: „Gubitak, tugovanje i podrška”, „Psihološka prva pomoć nakon kriznih događaja: vodič kroz psihološke krizne intervencije u zajednici” i „Svemoć i nemoć komunikacijskog procesa: priča o zelenom kvadratu i žutom šesterokutu”.
Neka od njenih područja stručnog interesa uključuju komunikaciju, stres, trauma, psihološke krizne intervencije, psihološko savjetovanje te gubitke i podršku u procesu tugovanja.
ZADAR / ŽUPANIJA
UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači
Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja, u Kneževoj palači prikazivat će se dokumentarni filmovi na temu Domovinskog rata.
Filmovi raznih autora donose ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.
Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.
ZADAR / ŽUPANIJA
Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić
Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.
Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr
Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.
PRODAJA ULAZNICA
Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.
ZADAR / ŽUPANIJA
OB ZADAR / Odjel za pedijatriju od ponedjeljka ponovno u svojoj zgradi!
U ponedjeljak, 3. kolovoza od 12 sati, Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zadar, zajedno s Hitnim pedijatrijskim prijamom, nastavlja s radom u svojoj matičnoj zgradi. Podsjetimo, zbog radova na adaptaciji zgradu su napustili prošlog ljeta kako bi najmlađim pacijentima osigurali mir i sigurnost unutar zgrade Dnevnih bolnica.
Opsežni infrastrukturni radovi na zgradi Pedijatrije sada ulaze u samu završnicu. U tijeku je završno uređenje i opremanje prostora, zbog čega će Odjel u početku raditi nešto manjim kapacitetom, dok se potpuna uspostava rada očekuje uskoro.

Zahvaljujemo roditeljima, pacijentima i svim djelatnicima na strpljenju, razumijevanju i suradnji tijekom privremenog preseljenja. Od ponedjeljka smo ponovno – na starom mjestu, stoji u objavi iz OB Zadar.
-
magazin6 dana prijeVitamini B kompleksa: Koje su prednosti i kako se točno uzimaju?
-
Hrvatska7 dana prijeLiječnici upozoravaju na trend među mladima: Peptidi nisu bezazleni
-
Sport6 dana prijeMladi Zadrani i dvije bivše igračice ŽKK Zadar Plus osvojili PRO 3×3 turnir u Šibeniku
-
magazin6 dana prijeHoroskop za 27. srpnja 2026.




