Connect with us

Hrvatska

Hoće li se prava zima vratiti? Evo što kažu prognostičari DHMZ-a…

Objavljeno

-

Pexels

Iako smo proteklih dana imali vrlo hladna jutra, to bi se u idućim danima moglo promijeniti. Kako su objasnili dežurni prognostičari Državnog hidrometeorološkog zavoda, vrijeme u većem dijelu Europe već je danima pod djelovanjem prostrane anticiklone koja je zaslužna za stabilne vremenske prilike.

Vrijeme je danas u cijeloj Hrvatskoj sunčano, a tako će biti i sutra. Još je prošlog tjedna bilo nekoliko prolazaka oslabljenih frontalnih poremećaja preko Hrvatske, a od nedjelje i kod nas dominira anticiklona s tlakom uglavnom iznad 1035 hPa, kažu u DHMZ-u, piše Večernji list.

Sutra će se nastaviti sunčano vrijeme s minimalnom temperaturom zraka stupanj-dva nižom od prosjeka za kraj siječnja, tek ponegdje i prosječnom, zbog čega je za noćne i jutarnje sate izdano upozorenje na hladnoću. Već je u nizu proteklih dana u nekim mjestima u unutrašnjosti temperatura zraka bila niža od -5 stupnjeva Celzijevih, a jutros je najhladnije bilo u Bednji, Gospiću, Otočcu i Sinju s -8 stupnjeva Celzijevih. Popodnevne će vrijednosti, uz obilje sunčanih sati, u mnogim mjestima biti malo iznad prosjeka.

Vjerojatnost za hladni val mala je i u drugoj polovini veljače jer bi tad temperatura zraka trebala biti većinom oko prosjeka, a vrijeme promjenljivo, tipično za veljaču, kazali su nam dežurni prognostičari DHMZ-a

Veljača će početi uz brzo prolazno naoblačenje sa zapada koje može donijeti malo kiše središnjim i istočnim predjelima. Nakon toga će većinom stabilno vrijeme i dolazak tople zračne mase u višim slojevima atmosfere tijekom vikenda i sljedećeg tjedna dovesti do zatopljenja i iznadprosječno visokih vrijednosti temperature, osobito u unutrašnjosti.

“Prema danas dostupnim modelskim izračunima povratak na temperaturne vrijednosti uobičajene za veljaču mogao bi nastupiti pred drugi veljački vikend, od 10. do 11. veljače, približavanjem ciklone i hladnog zraka sa zapada. Iako u tom razdoblju temperatura zraka može biti koji dan i ispod višegodišnjeg prosjeka, nema naznaka za dugotrajno hladno vrijeme koje može utjecati na zdravlje ljudi. Vjerojatnost za hladni val mala je i u drugoj polovini veljače jer bi tad temperatura zraka trebala biti većinom oko prosjeka, a vrijeme promjenljivo, tipično za veljaču”, rekli su iz DHMZ-a za Večernji list.

Što se tiče temperatura, za vikend se u Zagrebu očekuje i do 11 stupnjeva Celzijevih u najtoplijem dijelu dana, dok će od početka tjedna živa na termometru još rasti. Za razliku od trenutačnih jutarnjih temperatura i one će se popeti pa će jutra uglavnom biti iznad ništice u većem dijelu Hrvatske.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Popodne nas očekuje grmljavinsko nevrijeme. DHMZ izdao upozorenja, oglasila se i Civilna zaštita

Objavljeno

-

By

Nestabilno s kišom i vjetrom, a ponegdje i olujno nevrijeme s tučom, tako bi se najbolje moglo opisati vrijeme kakvo će u utorak biti u Hrvatskoj.

DHMZ je za zagrebačku regiju i za istok zemlje objavio narančasto upozorenje zbog mogućeg grmljavinskog nevremena, a i ostatak zemlje vjerojatno će biti izložen pljuskovima i grmljavini.

Upozorenje je stiglo i iz Ravnateljstva Civilne zaštite.

Pljuskove, grmljavinu i vjetar prognozirao je i meteorolog Bojan Lipovšćak.

“Glavnina nestabilne zračne mase nalazi se nad Istrom i sjevernim Jadranom. Prema mjerenjima mreže postaja pljusak.com od jutra je u Istri i na Kvarneru palo od 20 do 30 litara kiše na četvorni metar. Nad sjevernim Jadranom je pojačana grmljavinska aktivnost, linija nestabilnosti proteže se od Istre do obale Italije i premješta se prema srednjoj Dalmaciji, brzina premještanja je oko 45 km/h. Prema Slavoniji i Baranji premješta se oblačni sustav koji se brzo razvija nad planinama Bosne i Hercegovine. Grmljavinske aktivnosti bez značajnijih oborina ima i u Podravini”, kaže naš meteorolog Bojan Lipovšćak.

Što se tiče vremena u srijedu, DHMZ prognozira da će u većini krajeva biti djelomice sunčano, ali i dalje ne posve stabilno. Mjestimice malo kiše i pljuskovi s grmljavinom, osobito poslijepodne u unutrašnjosti, a navečer i na sjevernom Jadranu. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Najniža jutarnja temperatura od 11 do 16, na obali i otocima između 15 i 19 °C. Najviša dnevna većinom između 20 i 25 °C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu