Hrvatska
Državni tajnik najavio veliku novost oko osobnih iskaznica. Pogledajte što se mijenja
Državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Žarko Katić rekao je u srijedu u Saboru kako će izmjena Zakona o osobnoj iskaznici omogućiti građanima da zahtjev za izradu ili produljenje osobne iskaznice podnesu u bilo kojoj policijskoj postaji, neovisno o mjestu prebivališta.
“Zakonom bi se trajno ukinula mjesna nadležnost prilikom izdavanja osobnih iskaznica. Time će se građanima olakšati dobivanje dokumenta, a posljedično će se rasteretiti policijske uprave u kojima se podnosi veliki broj zahtjeva, jer će građani imati mogućnost odlaska u druge postaje koji imaju manji broj stranaka”, kazao je Katić predstavljajući zakonske izmjene.
Prema dosadašnjem zakonu, zahtjev za izdavanje osobne iskaznice mogao se predati samo u policijskoj postaji u mjestu prebivališta ili boravišta. Međutim, nakon proglašenja kraja epidemije covida-19 u Hrvatskoj, naglo je porastao broj istih zahtjeva, dodao je Katić. Tako je u 2023. godini predano oko 1 160 000 zahtjeva dok je godišnji prosjek između 2016. i 2019. bio oko 600 000 zahtjeva.
Stoga je MUP iskoristilo mogućnost i privremeno ukinuo mjesnu nadležnost za izdavanje osobne iskaznice od konca srpnja prošle godine. Ta mjera je dala pozitivne rezultate, a sada se uvodi u zakon”, pojašnjavao je državni tajnik.
Mjesna nadležnost već je ukinuta za izdavanje putovnice i vozačke dozvola, a sada se proširuje na osobne iskaznice. Nadalje, izmjenom zakona također je omogućeno plaćanje naknade karticom ili mobilnim bankarstvom, a građani koji su u zadnjih 5 godina izradili elektroničku osobnu iskaznicu ili biometrijsku putovnicu, ne trebaju donijeti novu fotografiju.
Međutim, zahtjev za izdavanje osobne iskaznice neće biti moguće podnijeti preko sustava e-građani.
”Zbog sigurnosnih razloga postoji potreba da građani u određenom razdoblju osobno pristupe da bi se utvrdio njihov identitet. Nema puno onih koji zlorabe sustav, ali to su opasni slučajevi i mogli bi dovesti do ozbiljnih sigurnosnih ugroza”, odgovorio je Katić na upit HDZ-ova zastupnika Darka Sobote.
Podršku zakonu najavili su i oporbeni klubovi.
”U 21. smo stoljeću, podržavamo sve što ubrzava procese u administraciji. Isto tako, predlažemo da se građanima omogući da vide koja je policijska uprava zatrpana zahtjevima, a gdje mogu očekivati najbržu realizaciju”, kazala je Marijana Puljak (klub Centra, Glasa i Stranke s imenom i prezimenom).
”Podržat ćemo zakon jer doprinos većoj komociji naših sugrađanima i omogućuje im da imaju manje troškova. No, smatramo da bi bilo dobro da se što više kvalificiranih certifikata stave na osobne iskaznice, da se ne troši novac na izdavanje zasebnih službenih iskaznica”, rekao je zastupnik kluba Socijaldemokrata Željko Pavić.
Hrvatska
PROGNOZA / Bit će sve češće vruće, postoji opasnost od toplinskog vala
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Iako je u noći mjestimice bilo kiše, jutros je uglavnom suho. Lokalno ima umjerene do povećane naoblake, čak i magle u kopnenim krajevima.
No, ipak, srijeda je počela pretežno sunčano u većini krajeva Hrvatske. U nastavku dana, u poslijepodnevnim satima, lokalno može biti prolaznih pljuskova s grmljavinom.
Četvrtak će također biti nestabilan, stoga poslijepodne treba računati na mogućnost pljuskova s grmljavinom, pretežno na kopnu, manje su vjerojatni duž Jadrana.
Petak će biti stabilniji, većinom sunčan i pretežno suh.
Za vikend uglavnom sunčano, s tim da će subota biti stabilnija. U nedjelju su mogući pljuskovi poslijepodne, uglavnom na sjeverozapadu zemlje. Bit će vruće, lokalno i do 36.
Državni hidrometeorološki zavod upozorava na umjerenu opasnost od toplinskog vala za riječko područje.
Hrvatska
PROGNOZA / U dijelu zemlje pljuskovi i u novom tjednu, sve češće bit će i vruće
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Nevrijeme je sinoć zahvatilo dijelove unutrašnjosti, bilo je obilnije oborine, grmljavine, tuče. Jutros još na kopnu ima izraženijih pljuskova praćenih grmljavinom, dok je duž Jadrana sunčanije.
U nastavku ponedjeljka slično, sunce će biti naklonjenije obali, u unutrašnjosti će i dalje biti kiše, pljuskova i grmljavine, češće u prvom dijelu dana, dok će poslijepodne oborina ipak prorijediti. Prolazno malo svježije.
Utorak će biti uglavnom sunčan, poslijepodnevnih pljuskova može biti na krajnjem jugu lokalno u unutrašnjosti.
Srijeda također neće biti posve stabilna, mogući su lokalni pljuskovi sredinom dana i poslijepodne u unutrašnjosti.
I četvrtak će biti pretežno sunčan. No, malo kiše ili kakav pljusak mogući su na sjevernom Jadranu i na kopnu.
Petak će biti uglavnom sunčan i pretežno suh.
Za vikend pretežno sunčano, vruće, no ne i posve stabilno.
Hrvatska
PROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti
Pretežno sunčano, prema jugu i vedro, a u središnjim i istočnim predjelima u drugom dijelu dana, osobito prema večeri, jače naoblačenje s kišom i grmljavinom, a lokalno je moguće i nevrijeme, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).
Iako mjestimice ima umjerene do povećane naoblake, pretežno sunčano je diljem zemlje.
U nastavku nedjelje slijedi jače naoblačenje, u poslijepodnevnim satima, najprije u sjevernim krajevima, u Hrvatskom Zagorju, Podravini, Međimurju, u osječkoj regiji uz granicu sa Mađarskom gdje se očekuju kiša, pljuskovi, grmljavina, olujni naleti vjetra, moguća je i tuča. U kratkom periodu može lokalno pasti obilnija oborina.
Navečer će se oborina spustiti i na karlovačku regiju, koja je također pod upozorenjem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Tijekom noći prolaznih nestabilnosti može biti i na sjevernom Jadranu, dok će se u Dalmaciji zadržavati uglavnom suho.
Novi tjedan će početi nestabilno, treba i tijekom ponedjeljka računati na kišu, pljuskove i grmljavinu, u kopnenim krajevima pretežno, rjeđe na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije. Bit će osjetno svježije, osobito na kopnu, do 23 stupnja.
U nastavku tjedna stabilnije, i sve češće vruće.g vjetra i grmljavinskog nevremena.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





