Connect with us

Hrvatska

Četvrti slučaj trovanja pićem. Ostojić: “Brine me slučaj otprije dva mjeseca”

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Saznalo se i iza četvrti slučaj trovanja gaziranim pićima u Hrvatskoj. Posljednji pacijent javio se u KBC Zagreb i on je treći slučaj za koji se zna u glavnom gradu. Prvi pacijent, od kojeg je cijela priča i počela, i dalje se nalazi u bolnici u Rijeci. Da je i četvrti pacijent zaprimljen zbog sumnje u trovanje gaziranim pićem, potvrdio je predstojnik Zavoda za gastreneterologiju KBC-a Zagreb Rajko Ostojić, koji smatra i da bi se u cijeli slučaj trebalo uključiti forenzičare iz centra Ivan Vučetić.

Nakon sumnje na kemijsko trovanje gaziranim pićem u Rijeci, novi slučajevi pojavili su se i u Zagrebu. Sumnja u trovanje gaziranim pićem iz automata prijavljena je na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, na odjelu Fizike. Zbog toga je na fakultet došla i policija.

Ostojić je izrazio i zabrinutost zbog slučaja od prije dva mjeseca.

“Brine me slučaj otprije dva mjeseca. Tom pacijentu se rade mužiranja jednjaka, došlo je do tako jake upale, korozije da se stvorilo vezivo koje je suzilo jednjak koji kolege moraju proširivati…”

Predstojnik Zavoda za gastroeneterologiju KBC-a Zagreb, Rajko Ostojić potvrdio je za RTL da se pojavio i četvrti pacijent. “Vidio sam pacijenta, klinički izgleda dobro. Svjestan je rizika i što se može dogoditi”, kaže Ostojić.

Osvrnuo se i na stanje trećeg pacijenta, koji se također liječi u KBC-u. Kod njega su upalne promjene, tvrdi Ostojić, blage.

Poznati liječnik Rajko Ostojić upozorio je i na rizike koje konzumacija bezalkoholonih gaziranih pića predstavlja. “Ne treba paničariti. Situacija može biti i ozbiljna”, kaže Ostojić koji smatra kako bi se u cijeli slučaj trebalo uključiti i forenzičare iz centra Ivan Vučetić.

“Izbjegavajte sva gazirana pića. Pijte običnu komunalnu vodu. Zagrebačka je super, dalmatinska također, primorska, lička… Ako išta Hrvatska ima – ima sjajnu vodu. Pustimo je li itko kriv – ostavimo to drugima. Nećemo politiku u ovu butigu. … Osim HZJZ-a, preporučujem Vučetić ‘as soon as possible’. Naravno, uputa pacijentima, osim da ne pijete – ako ne daj Bože popijete – provjerite okus, ispljunite. Nemojte konzumirati vodu, mlijeko. Može doći do gore reakcije”, rekao je.

Što građani mogu ako se pokaže da pića imaju veze s trovanjima?

Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu, u Newsnightu je komentirala slučajeve trovanja gaziranim pićima.

Borzan ističe da sve treba ozbiljno istražiti i objašnjava što potrošači mogu:

“Ministar je prvo reagirao da se radi o pićima koja se pune u Austriji što opet potrošačima ne znači ništa. Ispada da su zagrebačka trovanja vezana uz punjenje u Hrvatskoj. Očito se radi o ozbiljnijoj priči. Ako se pokaže da pića imaju veza sa zdravstvenim teškoćama, oni imaju pravo na osobnu tužbu i odštetu, a ostali potrošači moraju tražiti zaštitu od države.”

Hoće li biti povlačenja boca?

Ante Jukić, dekan kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu izjavio je da je hitno potrebno provesti temeljnu analizu situacije.

Na pitanje bi li se trebali povući iz prodaje određeni Coca Colini proizvodi, Jukić je rekao kako je to teško, iako se moraju razmotriti i te mjere te da se mora voditi računa i o mogućoj gospodarskoj šteti. S obzirom na to da tvrtka stoji na raspolaganju, treba dogovoriti mjere koje su u suglasnosti sa zakonom.

Evo što učiniti ako posumnjate na trovanje

Specijalist gastroenterologije u zagrebačkom KBC-u Tihomir Bradić upozorio je građane ako posumnjaju na trovanje da ne pokušavaju razrijediti tekućinu ili spasiti stvar pijenjem mlijeka.

“Ako se razviju simptomi prilikom ingestije takve tekućine, pokušati je prekinuti, odmah ispljunuti i potražiti liječničku pomoć. Osim pečenja, može se primijetiti promijenjen okus namirnice. Nikako ne treba pokušati razrijediti već progutanu tekućinu vodom, mlijekom ili sodom bikarbonom jer to može dovesti do egzotermne reakcije, stvaranja topline, samim time i do pogoršanja ozljede”, zaključio je Bradić.

Beroš poručio građanima: Najbolje je uvijek piti vodu

Ministar Vili Beroš u KBC-u Zagreb obišao je pacijenta koji je ondje zbog trovanja gaziranim pićem.

Građanima je poručio: “Opće upozorenje da ipak ne pijemo nekakva pića, najbolje je i tako uvijek piti vodu.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu