Connect with us

Svijet

Sve veći broj gradova u svijetu ograničava iznajmljivanje apartmana turistima

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Gradske vlasti New Yorka odlučile su praktički izbrisati kratkoročni turistički najam na svom području. Ovog tjedna stupile su na snagu izmjene pravila koje će – za veliku većinu – značiti prestanak iznajmljivanja. Naime, od sada, za kratkoročni najam potrebno je ishoditi licencu, koju mogu dobiti samo oni koji žive u nekretnini koju iznajmljuju i borave u njoj zajedno s gostima. Moguće je primiti najviše dva gosta. S obzirom na uvjete, jasno je da je to kraj turističkog iznajmljivanja apartmana.

Sve veći broj gradova u Europi i SAD-u uvodi ograničenja za iznajmljivače privatnog smještaja. Iznajmljivanje soba i apartmana, što je nama u Hrvatskoj, dobro poznata djelatnost već desetljećima, doživjelo je snažan uzlet i u svijetu, nakon pojave digitalnih platformi, poput Airbnba ili Bookinga, koje su omogućile svakome, da na vrlo jednostavan način unovči višak stambenog prostora, iznajmljujući ga turistima.

Turistička putovanja zahvaljujući, između ostalog, i niskotarifnim aviokompanijama, postala su dostupnija nego ikad, tako da turizam, globalno gledano, iz godine u godinu raste. Osim pozitivnih efekata, odnosno zarade koje turističke destinacije ostvaruju, postoje, naravno, i negativni efekti za lokalno stanovništvo, poput nedostupnosti nekretnina za stanovanje, s obzirom na to da se mnogi stanovi i kuće pretvaraju u turistički smještaj.

U Veneciji 50 tisuća stanovnika i 5 milijuna turista

Neke od najpopularnijih turističkih destinacija, poput Venecije – a sve češće se u stranim medijima spominje i Dubrovnik – zbog navale turista, postaju neugodne za život lokalnog stanovništva. Na primjer, u staroj jezgri Venecije živi oko 50 tisuća stanovnika, a godišnje ih posjeti više od pet milijuna turista.

Firenca, također jedna od najpopularnijih turističkih destinacija, u lipnju ove godine uvela je zabranu kratkoročnog iznajmljivanja apartmana na području povijesne jezgre grada. Trenutno je na području povijesne jezgre oko osam tisuća apartmana i gradske vlasti im neće zabranjivati rad, ali ih poreznim olakšicama pokušavaju motivirati da se – barem dio njih – vrati dugoročnom iznajmljivanju stanova.

Firenca želi potaknuti iznajmljivače na dugoročni najam

Inače, na području cijele Firence registrirano je oko 11 tisuća apartmana. Gradske vlasti iznajmljivačima iz povijesne jezgre žele ponuditi trogodišnje oslobođenje od poreza na nekretnine, ako se okrenu dugoročnom iznajmljivanju, što je prema postojećim pravilima rok od najmanje 30 dana. Naime, lokalne vlasti u više talijsnkih gradova suočavale su se s prosvjedima studenata nezadovoljnih visokim cijenama i nedostupnošću najma stanova.

Ograničenja za iznajmljivače uvode se i u Austriji. Konkretno, Beč je odlučio od srpnja sljedeće godine kratkoročnim iznajmljivačima dozvoliti turističko iznajmljivanje najviše 90 dana godišnje. Dijelovi Beča ovakvo su ograničenje imali od 2018. godine, no, sada će ono biti uvedeno na cijelom području grada, uz obrazloženje da se time želi osigurati da se nekretnine ne koriste isključivo za kratkoročni najam.

New York upravo uveo stroga ograničenja turističkog najma

Gradske vlasti New Yorka odlučile su praktički izbrisati kratkoročni turistički najam sa svog područja. Ovog tjedna stupile su na snagu izmjene pravila koje će – za veliku većinu – značiti prestanak iznajmljivanja. Naime, od sada, za kratkoročni najam potrebno je ishoditi licencu, koju mogu dobiti samo oni koji žive u nekretnini koju iznajmljuju i borave u njoj zajedno s gostima. Moguće je primiti najviše dva gosta. S obzirom na uvjete, jasno je da je to kraj turističkog iznajmljivanja apartmana.

Što se tiče Španjolske, U Barceloni je od 2021. godine zabranjen kratkoročni najam soba. Doduše, moguće je iznajmiti cijeli stan ili kuću, ali je za to potrebno ishoditi dozvolu.

U Plama de Mallorci je zabranjeno iznajmljivanje apartmana u stambenim zgradama. Moguće je iznajmljivati isključivo samostojeće kuće ili vile.

Berlin je prvo, prije nekoliko godina, uveo pa po povukao potpunu zabranu kratkoročnog najma, ali imaju prilično velika ograničenja. Iznajmljivači moraju ishoditi dozvolu za turistički najam koji je moguće obavljati najviše 90 dana godišnje. U Munchenu je također potrebna dozvola, a ograničenje je postavljeno na osam tjedana godišnje, dok u Stuttgartu nije potrebna dozvola, ali i najam moguć najviše 10 tjedana godišnje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

POVEZAN S NIZOM BOLESTI I SMRTI / Popularni lijek protiv bolova pod istragom, neke države već su ga povukle

Objavljeno

-

By

Europski regulator za lijekove pokrenuo je istragu o popularnom lijeku protiv bolova koji je povezan s nizom bolesti i smrti.

Europska agencija za lijekove (EMA) potvrdila je da istražuje lijek protiv bolova metamizol. Sumnjaju kako je povezan sa slučajevima koji su doveli do smrti pacijenata i stanja u kojem su bijela krvna zrnca ozbiljno oslabljena, prenosi Dnevnik.hr.

Observer je prošlog studenog otkrio da je skupina pacijenata u Španjolskoj pokrenula pravni postupak protiv svoje vlade. TVrde da nisu zaštitili ljude od nuspojava lijeka.

Lijek, koji se u Španjolskoj prodaje pod markom Nolotil, već je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući UK.

EMA je rekla da postoji “zabrinutost da mjere koje se provode za smanjenje poznatog rizika od agranulocitoze možda neće biti dovoljno učinkovite”.

Reviziju EMA-e zatražila je finska agencija za lijekove nakon nedavnih slučajeva agranulocitoze. Tvrtka koja prodaje metamizol u Finskoj zatražila je povlačenje dozvole za tržište iz sigurnosnih razloga, rekla je EMA.

Regulator je rekao: “EMA-in Odbor za sigurnost sada će pregledati rizik od agranulocitoze za sve lijekove koji sadrže metamizol odobrene u EU.

“Povjerenstvo će procijeniti utjecaj agranulocitoze na omjer koristi i rizika lijekova i izdati preporuku o tome treba li zadržati, promijeniti, suspendirati ili opozvati njihova odobrenja za stavljanje u promet diljem EU-a.”

Agencija je rekla da informacije o proizvodu o metamizolu navode agranulocitozu ili kao rijetku nuspojavu (javlja se u do 1 na 1000 ljudi) ili kao vrlo rijetku nuspojavu (do 1 na 10 000). Mjere za smanjenje ovog rizika razlikovale su se od zemlje do zemlje, navodi se.

Metamizol ili dipiron je lijek protiv bolova, grčeva i vrućice. Najčešće se daje na usta ili intravenskom infuzijom. Pripada obitelji lijekova ampiron sulfonata i patentiran je 1922. Metamizol se prodaje pod različitim trgovačkim imenima.

 
Nastavi čitati

Svijet

El Niño je gotov, evo što nas očekuje u nadolazećim mjesecima…

Objavljeno

-

By

Pixabay

El Niño je službeno došao svome kraju, a klimatski valovi koji dolaze nakon njegovog nestanka, snažno će utjecati na vremenske prilike širom svijeta.

El Niño – prirodni klimatski obrazac kojeg obilježavaju nadprosječno visoke temperature oceana u tropskom dijelu Tihog oceana – zahvatio je planet početkom prošlog ljeta. Postigao je super status ranije ove godine nakon što je povećao temperaturu tijekom najtoplije zabilježene godine i utjecao na druge globalne vremenske prilike.

Uz El Niño izvan fokusa, njegova suprotnost – La Niñe, sprema se zauzeti središnje mjesto kasnije ovog ljeta.

Za sada nema ni La Niñe ni El Niña i započela je takozvana neutralna faza, prema NOAA-inom Centru za predviđanje klime. Ali to će se brzo promijeniti kako se La Niña bude razvijala tijekom ljeta.

Evo što bi nam ljeto bez El Niña i La Niñe u nastajanju moglo ponuditi, piše CNN.

Sparno ljeto, aktivan Atlantik

La Niña ljeta nakon jakih El Niño zima povijesno su bila neka od najtoplijih zabilježenih u SAD-u. Ovo ljeto ne bi moglo biti ništa drugačije, čak i prije nego što se La Niña “ukorijeni”.

Prijelaz u La Niñu nije jedini faktor koji utječe na temperature tijekom najtoplijeg doba godine. Uvijek su u porastu u svijetu koji se zagrijava zbog zagađenja fosilnim gorivima, prenosi CNN.

Zajedno s intenzivnijom vrućinom, sezonske prognoze pokazuju zabrinjavajući trend padalina. U većini zapadnih država i dijelovima nizina očekuju se sušniji uvjeti od normalnih.

Suhoća i toplina su ciklički. Što područje postaje toplije to se više isušuje, što bi mogao biti recept za novu ili sve veću sušu. Suho će područje tada postati dodatno zagrijati jer većina sunčeve energije odlazi na zagrijavanje tla, a malo energije gubi se na isparavanje mokrog tla.

Gubitak El Niña također će imati velike posljedice u Atlantskom oceanu i jedan je od glavnih razloga zašto stručnjaci upozoravaju na “hiperaktivnu” sezonu uragana.

El Niño ima tendenciju stvarati jake, visoke vjetrove koji razdiru oluje, dok La Niña čini suprotno. Dakle, ove bi se godine moglo razviti više oluja bez El Niña da ih spriječi.

Rekordne temperature Atlantskog oceana također bi mogle djelovati kao gorivo za oluje, pomažući im da se formiraju, ojačaju i prežive.

Atlantik također nije jedini ocean koji je sparan. Tijekom prošle godine El Niño je pomogao podići globalne prosječne temperature oceana na rekordne razine. La Niña bi na kraju mogla imati donekle rashlađujući učinak na svjetske oceane.

Ali to se neće dogoditi u skorije vrijeme. Oceani se nevjerojatno sporo hlade, pogotovo zato što je oko 90% svjetskog viška topline proizvedenog izgaranjem fosilnih goriva pohranjeno u njima.

Trajni utjecaj El Niña

El Niño je stigao u lipnju 2023. i na kraju je postao jedan od najjačih zabilježenih.  Svaki mjesec od lipnja 2023. do svibnja 2024. bio je najtopliji takav mjesec na svijetu, ranije je izvijestio CNN.

Prirodni klimatski obrazac također je utjecao na mnoge ekstremne vremenske prilike od prošlog ljeta.

El Niño je vjerojatno odigrao ulogu i u vrućim i suhim uvjetima u sjevernoj Južnoj Americi koji su doveli rijeku Amazonu do rekordno niskih razina u listopadu, najtoplijoj zimi u dijelovima SAD-a i ozbiljne suše u velikim dijelovima središnje i južne Afrike ove zime.

Dijelovi istočne obale Afrike obično bilježe više kiše tijekom El Niña, ali prekomjerne kiše imale su razorne, smrtonosne posljedice u Keniji u travnju i svibnju.

 
Nastavi čitati

Svijet

Modni lanac u stečaju: Pogođene 92 trgovine i 721 zaposlenik

Objavljeno

-

By

Pixabay

Unatoč pokušaju spašavanja prošle godine, trgovac odjećom Scotch & Soda podnio je zahtjev za stečaj u Europi. Što će se dalje dogoditi, ostaje za vidjeti.

Nizozemski brend odjeće Scotch & Soda opet je u problemima. Europska podružnica grupe, S&S Europe BV, je insolventna. Prema priopćenju tvrtke, odgovorni su “logistički problemi nakon ponovnog pokretanja 2023.” i rezultirajući “stalni gubici”.

Scotch & Soda je prošle godine morao podnijeti zahtjev za stečaj, a zatim ga je preuzela američka tvrtka Bluestar Alliance. Čini se da ti problemi još nisu u potpunosti okončani, piše Fenix.

Prema podacima tvrtke, novim stečajem pogođene su 92 trgovine i 721 zaposlenik. To uključuje 28 trgovina s 320 zaposlenih u Nizozemskoj. Preostale podružnice su u Njemačkoj, Belgiji, Austriji i Luksemburgu.

Podružnica S&S Europe odgovorna je za stacionarnu maloprodaju i e-trgovinu za Scotch & Soda u sjevernoj Europi. Unatoč financijskim poteškoćama, sve podružnice u Nizozemskoj u početku će ostati otvorene. Prema tvrtki, stečajni upravitelji Michel Moeijes i Abslem Ourhris iz odvjetničke tvrtke Tanger Advocaten rade na “ponovnom pokretanju”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu