Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

ZADAR ORGAN FESTIVAL Večeras u katedrali veliki umjetnik Naji Hakim i zbor Cantores sancti Marci 

Objavljeno

-

Foto: Aleksej Vilegžanin

Piše: Dora Dunatov

Večeras u 20 sati, u nedjelju 18. rujna, u zadarskoj nas katedrali sv. Stošije očekuje peti koncert ovogodišnjeg izdanja Zadar Organ Festivala. Nakon austrijskih, ruskih, grčkih i slovačkih glazbenika, festival će ugostiti i jedno veliko francusko-libanonsko ime – umjetnika Najija Hakima.

Taj je orguljaš ujedno i priznati skladatelj, a njegova su djela često na repertoaru brojnih programa diljem svijeta. Na Zadar Organ Festivalu svojim je djelima prisutan još od prvog izdanja, a večerašnji je koncert prilika da ih napokon čujemo u vlastitoj izvedbi skladatelja, koji prvi put gostuje u Hrvatskoj.

Naji Hakim nastupit će uz dvadesetak pjevača Oratorijskog zbora crkve sv. Marka Cantores sancti Marci koji već niz godina uspješno vodi Jurica Petar Petrač. Riječ je o mladom i perspektivnom dirigentu za kojeg je zanimljivo naglasiti kako od srpnja ove godine počinje i s radom kao glazbeni voditelj Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO.

„Program u Zadru izvodi se u Katedrali i riječ je svakako o sakralnim skladbama različitih autora i razdoblja“ rekao nam je Petrač:

„Ono što ih povezuje jest to što su svojevrsni nastavak skladbi koje će na istom koncertu izvesti orguljaš Naji Hakim.“

Sam pogled na program večerašnjeg koncerta daje naslutiti izuzetno bogat program i isprepletenost zborskog i orguljaškog repertoara, pri čemu je prvenstvo odabira pripalo solistu:

„Budući da je riječ o njegovim autorskim djelima, odlučili smo svoj odabir programa prilagoditi što je više moguće njegovom“ objasnio je dirigent tog zagrebačkog Oratorijskog zbora.

Uz zborska djela hrvatskih skladatelja Igora Kuljerića, Krste Odaka i Mate Lešćana, na programu Cantoresa nalazi se i Durufléov Ubi caritas, a osim njih, program će predstaviti djela mnoštvo danas nepoznatih, izgubljenih ili nikad potpisanih skladatelja rane glazbe.

„Svako djelo na koncertu ima svoju priču i mjesto u tradiciji zborske glazbe. Izdvojio bih primjerice najstariju skladbu pisanu na hrvatskom jeziku između 14. i 16. stoljeća – Blagoslovimo Gospodina – čiji se zapis nalazi u kantualu u Starom Gradu na Hvaru“ – najavio je Petrač.  

Neobičan, šarolik i svjež zborski repertoar, širokog dijapazona – od srednjovjekovnog jednoglasja do suvremenog stvaralaštva – zaštitni su znak ovog zagrebačkog zbora, osnovanog još 1988. obnavljanjem tradicije slavnoga Oratorijskog zbora Crkve sv. Marka iz 1920. godine.

Na pitanje kako odabire djela za Cantorese i gdje ih pronalazi, Petrač je odgovorio:

„Pretraživanje i istraživanje zborskog repertoara dio je svakodnevice svakog dirigenta, voditelja zbora. Kod nacionalnog blaga, izvor je u susretima s raznim ansamblima i u notama na dnu ormara, dok internacionalni program obogaćuju putovanja, radionice i suradnje izvan Lijepe naše.“

Koncerti Cantoresa poseban su zvučni doživljaj, imajući u vidu kretanje u samom crkvenom prostoru.

Publika je na taj način prožeta zvukom, nije joj samo serviran s pozornice, a i u tom je pogledu Petrač rekao nešto više:

„Istražiti zvučnu sliku ansambla i prostora svakako nam je jedna od bitnijih stvari, ali što će biti na koncertu u Zadru svakako nećemo otkriti unaprijed.“

Oratorijski zbor crkve sv. Marka dosad je osvojio niz nagrada na raznim nacionalnim (Split, Novi Vinodolski, Zagreb) i međunarodnim natjecanjima (Zadar, Neerpelt, Bratislava, Ohrid, Prijedor), uključujući dvije zlatne medalje na 2017. Europskim zborskim igrama u latvijskog Rigi. Posljednjih 11 godina, iza tih uspjeha stoji dirigent Jurica Petar Petrač. Evo čime ga zbor osvaja i što on za njega predstavlja:

„U svakom ansamblu ostavite dio sebe i svaki postane dio vas. Zajedništvo kroz muziciranje je nešto što mi je ključno sa svakim ansamblom, pa tako i s Cantoresima. To je jedno bogatstvo različitih ljudi, duha i glasa, kojima niti jedan repertoar nije stran niti nemoguć. Spremni za sve i na sve, samo da je u pravcu muziciranja…“

Ulaz na večerašnji koncert je besplatan, a počinje u 20 sati. Koncert je organiziran u suradnji sa Župnim uredom katedrale sv. Stošije i Zadarskom nadbiskupijom. Pokrovitelji 4. Zadar Organ Festivala su Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zadar, Zadarska županija, TZ Grada Zadra, TZ Zadarske županije, Austrijski kulturni forum, a ostali koncerti ZOF-a su organizirani u suradnji s crkvom Uznesenja BDM u Bibinjama, crkvom sv. Anselma u Ninu, Koncertnim uredom Zadar i nizozemskom orguljskom radionicom Mixtuur Orgels. Sve sponzore i donatore ZOF-a, kao i više o ovogodišnjem programu, pronađite na službenim stranicama festivala.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

LOŠE VRIJEME / U prognozama oblaci, vjetar, kiša i grmljavina – trajat će danima…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas promjenjivo oblačno s mjestimičnom kišom ili pljuskovima s grmljavinom, osobito u Gorskoj Hrvatskoj, na sjevernom Jadranu te u unutrašnjosti Dalmacije. Od sredine dana češća sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i južni. Na Jadranu umjereno do jako jugo, na sjevernom dijelu uglavnom bura te istočnjak. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 18 i 23 °C.

U srijedu promjenjivo oblačno uz češća sunčana razdoblja na Jadranu. Mjestimice kiša i pljuskovi s grmljavinom, najprije na Jadranu, osobito na sjevernom dijelu, te u Gorskoj Hrvatskoj, a prema večeri i u noći i drugdje u unutrašnjosti. Vjetar slab do umjeren jugoistočni. Na Jadranu umjereno i jako jugo. Najniža temperatura zraka od 7 do 12, na Jadranu između 14 i 18 °C. Najviša većinom od 19 do 24 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo oblačno i nestabilno, na Jadranu i razmjerno vjetrovito. Povremeno kiša i pljuskovi s grmljavinom koji lokalno mogu biti izraženiji. Vjetar slab do umjeren jugoistočni, u petak i jugozapadni. Na Jadranu umjereno do jako jugo, u četvrtak prema otvorenom moru ponegdje i olujno, u petak će postupno slabjeti i ponegdje okrenuti na jugozapadnjak. Temperatura zraka bez znatnije promjene.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RADOVI! / U srijedu bez vode tri ulice u Zadru, u četvrtak dio Privlake

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 15.05.2024. godine (srijeda), u vremenu od 08:00 sati pa do 14:00 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u Zadru, u ul.:

Ulica Admirala Jakova Šubića od Cezana

Ulica Pere Čingrije

Ulica Vukšički prilaz

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Admirala Jakova Šubića od Cezana kod kuć. br. 15.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 16.05.2024. godine (četvrtak), u vremenu od 08:00 sati pa do 17:00 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Privlaka, u Ulici braće Seljan.    

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici braće Seljan, kod kuć. br.8.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

By

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu