Connect with us

Hrvatska

Zbog koronavirusa zanemarili smo rotavirusne infekcije u male djece

Objavljeno

-

Prema nekim procjenama, do pete godine života rotavirusom se zarazi čak 95 posto djece barem jedanput. Virus je to koji se brzo širi, posebice u zimskim mjesecima. Karakterizira ga proljev i povraćanje pa roditelji trebaju spriječiti dehidraciju.

Iako infekcija koronavirusom već gotovo dvije godine zauzima cjelokupan medijski prostor, to nikako ne znači da su ostale zarazne bolesti nestale. Jedna od najčešćih infekcija u dječjoj dobi je zaraza rotavirusom.

– S obzirom na to da je Hrvatska jedna od zemalja u kojima cijepljenje protiv rotavirusa nije sastavni dio obveznog imunizacijskog programa, rotavirus je glavni uzročnik proljeva u dojenčadi i male djece u Hrvatskoj još uvijek, rekao je prof. dr. sc. Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.

– Mi se sad nalazimo, rekao bih, u središtu jedne epidemije koja prolazi potiho s obzirom da su svi orijentirani prema COVID-u. Međutim, mi puno češće hospitaliziramo, odnosno puno češće moramo obrađivati u dnevnoj bolnici djecu koja imaju one uobičajene infekcije u koje spada svakako i rotavirus, nego što je to zbog COVID-a. Iako zbog COVID-a vlada, da tako kažem, strah među roditeljima, to su najčešće djeca koja imaju blagu kliničku sliku i koja se nakon pregleda u našoj hitnoj ambulanti mogu vratiti kući. Kod rote je barem 50 posto onih koje moramo inicijalno parenteralno rehidrirati, kaže prof. Tešović.

Dijagnostika i liječenje

Virus je otkriven relativno nedavno, u odnosu na druge česte uzročnike infekcija, tek 70-ih godina prošlog stoljeća. Suvremena dijagnostika dokazuje ga brzim i preciznim imuno-enzimskim metodama. Liječenje je simptomatsko i podrazumijeva nadoknadu izgubljene tekućine i elektrolita.

– Problem nastaje, naravno, ako djeca, što je često kod dojenčadi i male djece, učestalo povraćaju. Tada im onda dajemo lijekove koji suprimiraju nagon na povraćanje i inicijalno ih parenetralno, dakle infuzijski rehidriramo. Osnovno pravilo je da što je dijete mlađe, to je klinička slika bolesti teža. Čovjek se u svom životu može zaraziti puno puta. Svaki sljedeći put je klinička slika sve blaža tako da kod nas odraslih ponekad se svede samo na nekakve senzacije u gornjem dijelu trbuha ili nekakve bolove u gornjem dijelu trbuha, čak i bez proljeva, rekao je prof. Tešović.

Upravo je često povraćanje ono što najviše uplaši roditelje. Stoga je dobro poslušati savjet stručnjaka što činiti u tim trenucima.

– Opetovanim nuđenjem male količine tekućine ukoliko dijete povraća. Naravno, ta tekućina mora sadržavati elektrolite i mora sadržavati šećere jer bez šećera nema transporta elektrolita koji su bitni, a koji se gube putem crijeva zajedno s tekućinom. Dakle, obična voda nije adekvatna tekućina za rehidraciju. To mora biti ono što mi zovemo oralna rehidracijska otopina, koja sadrži i glukozu i elektrolite, rekao je prof. Tešović.

Cijepljenje kao prevencija

Iako cijepljenje nije u obveznom kalendaru, stručnjaci ga preporučuju kao vrlo učinkovitu mjeru prevencije.

–  Obično naša djeca prvu epizodu rotavirusa imaju oko šestog mjeseca života dokad, zapravo, treba završiti ciklus cijepljenja. Dakle, djecu treba cijepiti prije navršenja šestog mjeseca života, iznimno do kraja osmoga, a prvu dozu ne bi nikako trebalo dati nakon devedesetog dana, dakle, nakon navršenja trećeg mjeseca života. Prema tome, ako tako dovoljno rano cijepite, onda ćete imati i najbolji epidemiološki učinak, naglašava prof. Tešović.

– Sve one zemlje koje su uvele cijepljenje protiv rotavirusa bilježe značajan pad incidencije, značajan pad potrebe za parenteralnom rehidracijom, odnosno hospitalizacijom i taj se pad kreće u rasponu od 70 do preko 90 posto. Prema tome, ako me pitate da li je cijepljenje protiv rotavirusa opravdano, je, dodaje.

I nuspojave su vrlo blage ili ih gotovo i nema.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati

U trendu