Hrvatska
PRIJETI LI OPET VELIKI PROBOJ VIRUSA? Porast novozaraženih od čak 73 posto! Imunolog otkrio zašto je sve veći broj oboljelih ženskog spola…
U odnosu na prošli utorak kada je zabilježeno 1007 novozaraženih, ali i utorak prije kada je zabilježeno 1074 novih slučajeva, jučer je zabilježeno 73 posto više zaraženih
U Hrvatskoj je u utorak zabilježen 1741 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva ukupno 9894. Među njima je 947 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 128 pacijenata. Preminula je 21 osoba.
U odnosu na prošli utorak kada je zabilježeno 1007 novozaraženih, ali i utorak prije 14 dana kada je zabilježeno 1074 novih slučajeva, danas je zabilježeno 73 posto više zaraženih, piše Jutarnji list, što je jedan od najvećih porasta zabilježen od samog početka pandemije. Stoga se otvara pitanje dolazi li do novog velikog proboja virusa u populaciji te što nas očekuje u narednom razdoblju.
“S obzirom na to da je najmanje oboljelih među starijima od 50 godina, među kojima ima najviše cijepljenih, jasna je poruka da je ovo rezultat stanja cijepljenosti i utjecaja iznimno virulentnog delta soja”, kazao je imunolog Zlatko Trobonjača s Medicinskog fakulteta u Rijeci.
“Porast na jesen bio je očekivan: tu je brzošireći delta-soj praćen povratkom djece u školske klupe i odraslih u radne kolektive. Također, dolazak hladnijih dana i boravak u zatvorenom čini idealnu kombinaciju za širenje virusa”, dodao je Trobonjača.
Djeca i mladi najzaraženiji
Upravo djeca i mladi sve češće ulaze u statistike novooboljelih od koronavirusa, a ujedno čine najveću skupinu među onima kojima je danas potvrđena zaraza. Najviše pozitivnih, njih 315, je bilo u skupini od 10 do 19 godina, potom slijedi skupina od 40 do 49 godina, njih 302; od 30 do 39 godina zaraženih je bilo 278, od 20 do 29 pozitivnih je bilo 209, a među najmlađima od rođenja do devet godina pozitivno je bilo 138 djece.
Uspoređujući brojke, vidljivo je da polako padaju novooboljeli od 50 godina nadalje – u dobi od 50 do 59 bilo je 211 pozitivnih, od 60 do 69 njih 153, u dobi od 70 do 79 njih 78, dok je od 80 do 89 bilo 49 pozitivnih. Najstarija skupina od 90 do 99 brojala je 11 pozitivnih.
Više obolijevaju žene
Osim toga, sve je veći broj oboljelih ženskog spola. Usprkos porastu brojeva, Trobonjača smatra da ovaj val neće predugo trajati, a kao razlog navodi činjenicu da je ipak cijepljeno pola stanovništva.
“Što se tiče spolne raspodjele, u prvim valovima bilo je više zaraženih muškaraca. Na tu temu je bilo više zaključaka, a nekako prevladava stav da su se oni više družili. Sada više obolijevaju žene, naprosto je među njima ostalo više prostora, pogotovo kod necijepljenih”, rekao je Trobonjača, zaključivši da je svojevrstan problem i zaraznost dijela cijepljenih, koji u najvećem postotku nemaju simptome, a mogu prenijeti virus.
‘Kad bi se svi pridržavali mjera…’
Voditelj epidemiološke službe HZJZ-a, Bernard Kaić, kazao je da smo još uvijek u četvrtom valu te da za donošenje zaključka o razlozima velikog porasta treba još pričekati. “Ne može se na temelju jednog dana donositi zaključak, trebamo pratiti situaciju još neko vrijeme da možemo dati konkretan odgovor. Naravno, postoji mogućnost da još uvijek nismo dosegnuli vrhunac ovog vala”, poručio je Kaić.
“Ako usred epidemije idete u zatvorene prostore gdje se okuplja veći broj ljudi, jasno je da riskirate zarazu. Kada bi se svi pridržavali mjera koje su trenutno na snazi, a nisu oštre, brojevi bi sigurno bili povoljniji”, zaključio je.
No, prijete li nam nove restrikcije? Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak istaknuo je da će sve ovisiti o brojkama, odnosno da će se mjere donositi sukladno sa situacijom. “U prethodna tri tjedna imali stagnaciju rasta i rano je govoriti o tome imamo li ozbiljan rast koji bi zahtijevao dodatne mjere. Kad vidimo situaciju vidjet ćemo jesu li potrebne nove mjere”, poručio je Capak.
Hrvatska
PROGNOZA / Promjenjivo i toplo: Kiša na Jadranu, poslijepodne pljuskovi i na kopnu
Jutro je u Hrvatskoj svanulo uz više oblaka na Jadranu gdje ponegdje ima slabe kiše, a u kopnenim krajevima je uglavnom suho, u Slavoniji i vedrije.
Danas na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove, osobito od sredine dana. Najviše oborina se očekuje na sjevernom dijelu Jadrana i u Gorskom kotaru. U većini nizinskih kopnenih krajeva će prijepodne biti većinom suho, a poslijepodne su mogući pljuskovi, osobito u Slavoniji. Nastavlja se južina – puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo. Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.
Ovaj tip vremena će se nastaviti i sljedeća dva dana. Promjenjivo i relativno toplo, ali mjestimice uz nalete kiše ili pljuskova praćenih grmljavinom. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne što bi moglo zasmetati meteoropatima i kroničnim bolesnicima.
Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.
Hrvatska
PROGNOZA / Južina i mjestimice kiša sve do petka, vikend stabilniji uz više sunca
Toplo je svanulo današnje jutro, ali već ima više oblaka, osobito na Jadranu gdje puše umjereno jugo.
U nastavku dana na vrijeme će sve naglašenije utjecati ciklona koja sa zapada postupno širi svoj utjecaj prema Hrvatskoj. Na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili pljuskove, osobito od sredine dana.
U većini kopnenih krajeva će se zadržati većinom suho, samo ponegdje uz malo slabe kiše. Puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo i oštro (južni vjetar). Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.
Sve do petka će se nastaviti promjenjiv tip vremena. Općenito će kiša biti češća na Jadranu i u krajevima uz Jadran, dok će u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj biti više suhog vremena. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne.
Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.
Hrvatska
PROGNOZA / Pripremite se na kišu i pljuskove, ponegdje će biti svakodnevna pojava
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Pretežno je sunčano diljem Hrvatske, ima mjestimice umjerene do povećane naoblake. U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, toplo i vrlo toplo. Tek navečer sa zapada slijedi porast naoblake.
Utorak donosi nestabilnije prilike. Već prijepodne može biti kiše na zapadu zemlje, češće će to biti duž Jadrana te u Gorskom kotaru i Lici. I dalje će se zadržavati toplo, uz jugo i jugozapadnjak.
Srijeda će biti promjenjiva, sredinom dana i poslijepodne će biti češći kiša i pljuskovi. Ujutro će biti toplije, no danju malo manje toplo.
Nestabilno će se nastaviti i u drugom dijelu tjedna.
U četvrtak će lokalno kiše i pljuskove biti češće duž Jadrana i uz Jadran, makar poslijepodne i drugdje u unutrašnjosti može biti pljuskova.
I tijekom petka će biti povremene oborine, također češće duž Jadrana i uz Jadran.
U subotu stabilnije, no već u nedjelju izgledna je nova oborina.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Nedjelja će biti sunčana, ali od utorka stiže velika promjena: Evo što nas čeka diljem zemlje
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Pripremite se na kišu i pljuskove, ponegdje će biti svakodnevna pojava
-
Sport3 dana prijeFOTOGALERIJA / MTB Maraton Vransko jezero 2026.





