Connect with us

Hrvatska

Aplikacija preko koje se svatko može prijaviti za cijepljenje. Evo kako funkcionira

Na web adresi www.cijepise.zdravlje.hr unosi se tek nekoliko podataka – OIB ili matični broj osiguranika, e-mail adresa, mjesto gdje se želite cijepiti, nakon čega na e-mail stiže potvrda o zaprimljenoj prijavi

 

Objavljeno

-

Isprobali smo upravo pokrenutu aplikaciju cijepise.zdravlje.hr preko koje se svatko može prijaviti za cijepljenje protiv COVIDA-19, i nakon unošenja samo nekoliko podataka dobili potvrdu da je prijava bila uspješna, piše 24sata.

“Vaša prijava je zaprimljena pod brojem… O terminu i adresi cijepljenja ćemo vas naknadno obavijestiti na način koji ste odabrali prilikom prijave (SMS/Poziv/E-mail)”, glasila je obavijest nakon kratke prijave koja uzima tek par minuta vremena. 

Na portalu se zainteresiranima za cijepljenje pojašnjava zašto je ono dobro, tko se treba cijepiti, i kako se za cijepljenje prijavljuje.

“Cijepljenje štiti vas, kao i osobe s kojima živite i s kojima dolazite u kontakt. Za sva cjepiva koja se koriste u Hrvatskoj, klinička istraživanja su dokazala da su koristi daleko veće od bilo kojih nuspojava ili mogućih rizika. Sigurnost svih cjepiva intenzivno se prati, kako u ispitivanjima prije davanja odobrenja za stavljanje cjepiva u promet, tako i kroz različite studije te sustave prijavljivanja nuspojava. Nuspojave na cjepiva protiv COVID-19 su uglavnom blage i prolazne. U slučaju nuspojava javite se svom liječniku obiteljske medicine. Cijepljenje se kod većine cjepiva provodi s dvije doze, a osobe koje su se već cijepile protiv COVID-19 te su primile obje doze cjepiva protiv COVID-19, ne mogu se ponovno cijepiti”, kaže informacija.

Kao odgovor tko se treba cijepiti navode da je za suzbijanje pandemije ključno da se cijepi velika većina građana. Cjepivo je dobrovoljno i besplatno za sve.

Velika većina odraslih građana može se cijepiti, rijetki oni koji to nikad neće smjeti

“Cjepiva protiv COVID-19 nisu namijenjena djeci mlađoj od 16 ili 18 godina, a granična dob ovisi o vrsti cjepiva. Posebno se preporučuje cijepljenje osobama starije životne te osobama s kroničnim bolestima koje predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19. To su osobe s respiratornim, kardiovaskularnim te malignim bolestima, bolestima bubrega, dijabetesom i imunodeficijencijama. Cijepljenje se posebno preporučuje djelatnicima u zdravstvu i djelatnicima pružatelja usluge smještaja u sustavu socijalne skrbi. Velika većina odraslih građanki i građana može se cijepiti, a trajne kontraindikacije za cijepljenje su izrazito rijetke. Zdravstvena stanja zbog kojih cijepljenje treba odgoditi, ili zbog kojih se netko trajno ne može cijepiti, utvrđuje liječnik prilikom cijepljenja (povišena tjelesna temperatura, akutna bolest, poznata preosjetljivost na sastojke cjepiva i teže reakcije pri prethodnoj dozi cjepiva). Osobama koje su pozitivne na COVID-19 preporučuje se cijepiti prvom ili docijepiti drugom dozom cjepiva najmanje jedan mjesec nakon bolesti”, navedeno je. 

Tko se ne može prijaviti preko aplikacije, treba nazvati 0800 0011, operateri će to učiniti umjesto njih

Osobe koje su se prijavile za cijepljenje liječniku obiteljske medicine, ne trebaju se ponovno prijavljivati putem ovog portala. Osobe u dobi od 65 godina i starije prijavom na cijepljenje putem ovog portala ili putem izabranog liječnika obiteljske medicine ostvarit će prednost u dodjeli termina za cijepljenje u odnosu na osobe mlađe životne dobi, navodi se također. Osobe mlađe od 65 godina s kroničnim bolestima koje predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (osobe s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, bolestima bubrega, dijabetesom, imunodeficijencijama) prioritetno će dobiti termin za cijepljenje prijavom na cijepljenje putem izabranog liječnika obiteljske medicine. Organizirana cijepljenja u kolektivima (zdravstvene ustanove, domovi za starije i nemoćne, ostali kolektivi) ne prijavljuju se putem ovog portala nego se cijepljenje organizira s nadležnim zavodom za javno zdravstvo.

Građane koji se iz različitih razloga ne mogu sami prijaviti putem ovog portala ili kod liječnika obiteljske medicine, moli se da nazovu 0800 0011. Operateri u pozivnom centru će umjesto njih na portalu ispuniti prijavu.

* Stranica cijepise.zdravlje.hr u testnoj je fazi. Probni rad trajao je u utorak od 18 do 21 sat, a najavljeno je da će uskoro biti službeno otvaranje portala. Nakon probnog rada na portalu je objavljena poruka da su sve prijave učinjene za vrijeme testnog rada pohranjene.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

HDZ: Novi izbori nisu opcija; Tvrde da će okupiti većinu do 19. svibnja

Objavljeno

-

By

Stranke koje proteklih dana pokušavaju sastaviti parlamentarnu većinu – SDP i HDZ s partnerima – i dalje nisu došle do toga cilja. Ponajprije stoga što Domovinski pokret, ali i stranke koje s njim pregovaraju, ostaju pri svojim početnim stajalištima. Da su pozicije i dalje nepromijenjene, potvrđuju i najnovije izjave.

– Andrej Plenković kaže da pregovori zasad idu jako dobro. U četvrtak će biti odlučeno kada će pregovarački timovi opet za stol, rekao je prilikom javljanja iz središnjice HDZ-a novinar HRT-a Šime Vičević.

Kako kaže, “HDZ kaže da izbori nisu opcija”, a da će “dogovor svakako biti postignut i to unutar roka koji je potreban za sazivanje sjednice Sabora”.

– Kada govorimo o ulozi DP-a, oni i dalje zauzimaju stajalište da neće surađivati ni u kakvom obliku s SDSS-om. Ali, istovremeno Andrej Plenković kaže da će u pregovorima morati biti postignuta određena razina kompromisa dok jedna i druga strana približavaju svoja stajališta, kazao je.

Dodao je kako “Andrej Plenković nije zaobišao ni pitanje zajedničke fotografije koju je objavio glavni tajnik DP-a Josip Dabro na kojoj je zajedno s Ivanom Anušićem“.

– On u tome ne vidi ništa sporno, dodao je da to može biti korisno u ovoj fazi pregovora s DP-om, dodao je.

Premijer se obrušio i na predsjednika Zorana Milanovića te na ostatak lijeve oporbe.

– Kontinuirano ćemo podsjećati na niz koruptivnih primjera i praksi. Na toj kvazi ljevici imate Grbina koji j koristio naknade za odvojeni život, a nije imao pravo i onda govori drugima. Te informacije će dobivati itekako žestok odgovor, predvodnik te politike je Zoran Milanović, sakrio se dva tjedna, ide po svakom sajmu. Netko tko je teško kršio Ustav, doveo izbore na rub regularnosti sada se sakrio kao mali miš.

Sigurno ćemo raditi na tome da se dogovor o sastavljanju većine postigne do 19. svibnja, rekao je premijer Andrej Plenković komentirajući pregovore s DP-om. Optužio je ljevicu i SDP da difamiraju i napadaju HDZ, “umjesto da se povuku, čestitaju i krenu u svoje interne procese” kako bi vidjeli zašto su ostvarili slab rezultat na izborima.

Upitan je li se itko odrekao SDSS- kazao je da se “nitko nikoga ne odriče” te da se “vode razgovori”.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Potres jačine 4.3 kod Slunja. Osjetio se u Sisku, Zagrebu, Zaprešiću…

Objavljeno

-

Jutros u 5.38 sati područje Slunja pogodio je jači potres, javlja Seizmološka služba.

“Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su prilično jak potres s epicentrom oko 15 km južno od Slunja. Magnituda potresa iznosila je 4.3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru procijenjen je na V-VI stupnjeva EMS ljestvice”, objavila je Seizmološka služba. Epicentar je bio na dubini od 10 kilometara.

EMSC je prvo objavio da se radi o potresu magnitude 4.8. po Richteru, a kasnije su magnitudu smanjili na 4.6.

Komentar jednog Slunjanina na stranici EMSC-a bio je samo – tutnjava.  Čitatelji iz dijelova blizu epicentra komentiraju da se sve ljuljalo i treslo, da je dobro “zdrmao” i Ogulin, a probudio je i stanovnike Velike Kladuše u susjednoj BiH. Prema komentarima, osjetio se i u Sisku, Ivanić Gradu, Zagrebu, Zaprešiću… Mnogi Zagrepčani javljaju da ih je potres probudio. “Blagi i kratak, ali neugodan”, javljaju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ČESTITKE! / Danas slavimo Međunarodni praznik rada

Objavljeno

-

By

Danas je jedini međunarodni dan u kalendaru koji se slavi u dugim prosvjednim kolonama s transparentima.

Težnja za humanim radnim vremenom od osam sati dnevno i većim plaćama davne je 1886. godine dovela do velikih radničkih demonstracija u Chicagu. U sukobu s policijom svojim životom platilo je dvjestotinjak prosvjednika, kojih se prisjećamo 1. svibnja svake godine.

Međunarodni praznik rada neradan je dan u osamdesetak zemalja svijeta, poput Argentine, Brazila, Egipta, Švedske ili Vijetnama gdje se slave radnička prava kroz niz osmišljenih skupova i manifestacija. Zanimljivo je istaknuti da se na popisu tih zemalja ne nalaze Sjedinjene Američke Države u kojima je priča i počela, već da Amerikanci sličan praznik – Labor Day – slave 3. rujna svake godine.

Radišni Japanci, primjerice, uzimaju slobodan dan s posla na 1. svibnja – ne zbog proslave Međunarodnog praznika rada, već kako bi spojili dane u maleni godišnji odmor. Naime, prvi dan mjeseca svibnja pada unutar takozvanog Zlatnog tjedna u Japanu (od 29. travnja do 5. svibnja) kada se slave nacionalni praznici poput carevog rođendana, dana zaštite okoliša i prisjećanja na prvi japanski Ustav.

Prva proslava Međunarodnog praznika rada u Hrvatskoj održana je 1890. godine u Maksimiru, a ovaj zagrebački park do današnjih dana ostaje mjesto središnje proslave. Pritom su besplatne porcije graha i slušanje političko-sindikalnih govora uobičajeni dijelovi ovoga datuma. Ne treba zaboraviti niti dijeljenje crvenih karanfila – simbola radničkog pokreta u zemljama jugoistočne Europe, u Italiji i Austriji.

Svim zemljama koje slave praznik zajedničke su prosvjedne kolone radnika i sindikalista. Glavni im je cilj svrgnuti pozornost na uvjete rada i položaj zaposlenika u današnjem društvu, kao i velikog broja nezaposlenih, neisplate plaća, rada na crno…

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu