Connect with us

Hrvatska

Tek za pet godina bit će bolje, bez obzira na Kosoričin pritisak

Objavljeno

-

Jadranka Kosor (Foto: Ivan Katalinić)
– Hrvatski građani, ne nadajte se nižim kamatama u narednih pet godina, koliko god Jadranka Kosor ili neki budući premijer pritiskao bankare, poručuju tzv. ekonomski analitičari, često zaposlenici banaka koje je zbog toga teško nazvati nezainteresiranom stranom.
Jedan od najviđenijih u medijskom prostoru, Zdeslav Šantić iz Splitske banke, tvrdi da postoji cijeli niz zapreka za zadnji premijerkin pokušaj snižavanja kamata.
– Razumijem da ljudi žele niže kamate, kućanstva su u krizi, ali to jednostavno nije moguće. Još pet godina nećemo se vratiti na razinu 2006. i 2007. jer nas je tada pratio splet sretnih okolnosti: kamate su i na globalnim financijskim tržištima bile niske, a premije rizika u Hrvatskoj nerealno male, komentira za Index Šantić.
Ono što bi, nastavlja, trebalo veseliti tisuće Hrvata koje su banke kamatama stjerale u financijski ćorsokak, jest – stabilan domaći bankarski sustav?! Koliko god se radilo o ekonomskom meta – jeziku, koji za prosječnu obitelj znači malo ili ništa dok se krpa “od prvog do prvog”, ekonomist Splitske banke uvjerava u suprotno.
– Jako je važno da nam je bankarski sustav jedan od najotpornijih u Europi, bar znamo da se neće dogoditi da se proračunskim novcem saniraju propale banke, kao što se, recimo, dogodilo u Irskoj. To strahovito puno košta, dodaje Šantić.
Osim sindikata, koji poslovično staju na stranu građana, gdje se na banke lijepe epiteti “gulikoža” i “krvopija”, među političkim takmacima teško je naći one koji su za dodatno oporezivanje.
HNS-ov ekonomski strateg Dragan Kovačević za Index kaže da se premijerka ne bi smjela miješati u tržišnu utakmicu, a još mu je smješnije što javno, kao da je riječ o Big Brotheru, najavljuje susrete s bankarima.
– Kad se želi razgovarati s bankama to se ne radi na sva zvona, jer onda znamo da je riječ o populističkoj politici. Zaboravljamo da banke na raznim naknadama zarađuju gotovo koliko i na kamatama, pa valjda postoji zakonski okvir koji može regulirati zaradu od tih naknada, uvjerava Kovačević.
Harač ove vrste valjda je na svojoj koži osjetio svaki hrvatski građanin koji posluje s domaćim bankama: tzv. naknade od 50, 100 ili čak 200 kuna šalju se za kašnjenje kreditne rate od samo desetak dana i za mnoge su financijska omča oko vrata. Zašto ih se zakonom ne svede na razumnu mjeru, Kosor ne govori. Premijerka je zato najavila novu rundu pregovora s bankarima, no sudeći prema ofenzivi iz financijskog sektora, gdje se pozivanju i na loše mađarske primjere i na globalnu i na nacionalnu krizu – bit će to opet pucanj u prazno.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu