Connect with us

Hrvatska

Nova odvažnost za daljnji hod u životu

Objavljeno

-


Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić sinoć je vjernicima i ljudima dobre volje čestitao Božić poželjevši da im ovo blagdansko vrijeme, usred nesigurnosti i poteškoća sadašnjosti, podari sabranost i radost, za doticaj s dobrotom Boga, a time i novu odvažnost za daljnji hod u životu.
U ovim božićnim danima, neka duhovna toplina ulazi u naše kuće, poručio je kardinal u čestitki upućenoj posredstvom elektroničkih medija gledateljima i slušateljima u domovini i inozemstvu. Istaknuo je da je Božić blagdan Božje ljubavi kako se nitko ne bi osjećao sam, napušen, nesretan te da Božić blagdan za sve, radost za sve, sloboda za sve, mir za sve.
Kardinal je podsjetio da Božić nosi u sebi vrijednosti koje se prepoznaju na općeljudskoj razini i da na neki način dodiruje svako ljudsko srce. Ljudi to naprosto osjećaju. Izražavaju to i darovima koje međusobno izmjenjuju. Lijep je to običaj. Kako bismo samo mogli zamisliti godinu bez Božića? Ipak ponekad primjećujemo da u našem društvu nešto nedostaje. Sva ta vanjština stvorena od ukrasa, slavlja, darova i čestitki ne vodi uvijek do središta. Koga zapravo o Božiću slavimo?
Nije li možda Isus, kojega svijet zanemaruje i zaboravlja, jedini i jedino središte ovog velikog blagdana u godini? Da, to je On! Isus, Sin Božji i Sin Marijin, pravi Bog i pravi Čovjek. Obdareni smo Božićem, jer je Sin Božji, prije otprilike dvije tisuće godina, uzeo ljudsko tijelo i rodio se u Betlehemu kao dijete, poput svakog drugog djeteta, istaknuo je kardinal.
Hrvatska božićna pjesma ‘Radujte se, narodi’ noćas nas poziva: ‘Pođi i ti narode, k betlehemskom dvoru, pridruži se klanjajuć anđeoskom koru’. Anđeo je javio betlehemskim pastirima veliku radost za sav narod. Izvor te radosti je novorođeno Dijete koje leži u jaslama. To Dijete je Emanuel, Bog s nama. U Djetetu Isusu Bog je doista postao Emanuel, Bog s nama, od kojega nas ne dijeli nikakva zaprjeka uzvišenosti i udaljenosti. U Djetetu Isusu Bog nam je postao tako bliz da mu bez straha možemo reći ti.
U Djetetu Isusu najočitija je nemoć Božje ljubavi. U njemu nam Bog ne dolazi u veličini i moći, jer ne želi osvajati izvana. U Djetetu Isusu Bog nas želi iznutra promijeniti, pridobiti nas iznutra. Ako išta može svladati čovjeka, njegovu samovolju, njegovu silovitost, onda je to nezaštićenost djeteta. Bog ju je prihvatio da nas na taj način dovede samima sebi.
Kardinal Bozanić podsjetio je da evanđeoski izvještaji koji govore o Isusovom rođenju opisuju brojne susrete koji su se dogodili oko Isusa u jaslama.
“Susreću se anđeli i ljudi, Bog i čovjek, nebo i zemlja. Marija i Josip susreću se s pastirima koji u blizini jaslica noću čuvaju stražu kod svojih stada, susreću se s mudracima s Istoka, s dvoje staraca, Šimunom i Anom u hramu. U svim tim susretima u središtu stoji Božansko Dijete koje daje da njegovo svjetlo ljubavi obasja one koji mu prilaze. Cilj svih tih susreta”, istaknuo je kardinal, “jest da se u nama rodi Krist. Kad se Krist u nama rodi, mi postajemo novi ljudi, dolazimo u dodir s izvornom slikom Boga u nama”.
Božić nas, kazao je kardinal, svake godine poziva da se susretnemo na nov način. Susret s Isusom u jaslama treba nas osposobiti da intenzivnije doživljavamo susrete s ljudima u našoj okolini i susret s Bogom u nama. Potreban nam je susret s Djetetom Isusom u jaslama, potrebno je u tišini i molitvi stati pred njega, da bismo postali Božji ljudi, njegovi miljenici.  Draga braćo i sestre, želim da se na Božić na nov način susretnete s Djetetom Isusom u jaslama, kako bi, naši susreti u obiteljima, s prijateljima i znancima, svi naši susreti s ljudima, bili preobraženi sjajem Božića, kako bi u njima uvijek iznova zasjala tajna ljubavi Boga, koji je postao čovjekom, ljubavi koja otvara naša srca za druge, poručio je kardinal.
Dijete Isus je najuzvišeniji dar što ga je nebo darovalo zemlji. Božić govori o ljubavi koju Bog ima prema nama. Božić nam kliče da nas Bog ljubi, da je Bog ljubav. Božić je blagdan Božje ljubavi koja je sišla na zemlju za svakoga od nas, kako se nitko na ovoj zemlji ne bi osjećao sam, napušen, nesretan. Božić je blagdan za sve, radost za sve, sloboda za sve, mir za sve. Kardinal je istaknuo da stoga Isusu ovog Božića povjerava sve ljude: djecu i mlade, roditelje, očeve i majke, bake i djedove, svakog muškarca i svaku ženu. Povjeravam ti i one koji su ti blizu i one koji su ti daleko; one koji te traže i one koji te ne poznaju. Povjeravam ti ih da bi na tlu, njihove nerijetko dobre volje, zasjala zraka tvoga svjetla koja vodi k tebi, kako bi mogli iskusiti da samo onaj koji tebe priznaje i ljubi uživa puninu radosti i mira.
Na kraju čestitke kardinal Bozanić je poželio da ovo blagdansko vrijeme, usred nesigurnosti i poteškoća sadašnjosti, ljudima podari sabranost i radost, za doticaj s dobrotom našega Boga, a time i novu odvažnost za daljnji hod u životu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj za SSS i za VSS…

Objavljeno

-

By

Hrvatska je posljednjih godina suočena s velikim manjkom radne snage. Stanovništva je sve manje i sve je starije, posljedice odljeva radne snage u inozmestvo snažno se osjećaju na tržištu rada, a nastale rupe dijelom popunjava uvozna radna snaga, sve više iz dalekih aziskih zemalja.

Naspram suficitarnih zanimanja o kojima smo pisali ovih dana, onih deficitarnih mnogo je više.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) svake godine provodi analizu i objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja predlažući, prije upisa u prve razrede srednjih škola i na fakultete, u kojim obrazovnim programima bi trebalo povećati, odnosno smanjiti broj upisanih učenika i studenata.

HZZ: Popis je iz godine u godinu sličan

U HZZ-u nam kažu da je popis iz godine u godinu sličan, bez nekih značajnih odstupanja i što se tiče deficitarnih kao i suficitarnih zanimanja.

“S obzirom da se analize rade na lokalnoj razini, teško je generalizirati na razini Republike Hrvatske, no postoje određena zanimanja koja su deficitarna i na kontinentu i na obali”, napominju nam u HZZ-u.

Što se tiče srednje stručne razine, najdeficitarnija su zanimanja u graditeljstvu, prerađivačkoj industriji, zdravstvu, djelatnosti popravaka motornih vozila, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te prijevozu i distribuciji.

Ovo su najtraženija zanimanja?

Najdeficitarnija, odnosno najtraženija zanimanja srednje stručne razine su:

zidari

fasaderi

krovopokrivači

vodoinstalateri

električari

podopolagači

automehaničari

automehatroničari

autolakireri

bravari

tokari

strojobravari

mesari

pekari

slastičari

kuhari

konobari

medicinske sestre

medicinski tehničari

laboratorijski tehničari

vozači lakih i teških dostavnih vozila

vozači autobusa

vozači vozila hitnih službi

U rangu visokoobrazovanih, odnosno zanimanja za koje je potrebna viša i visoka stručna sprema, u HZZ-u kažu da se trenutno najviše traže stručnjaci za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu, farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu