Connect with us

Svijet

Ubojice ozona: Sedefasti oblaci nam razaraju atmosferu

Objavljeno

-

Ovi oblaci nastaju zimi u blizini Arktika i Antarktike. Izravno utječu na stvaranje ozonskih rupa. U njima se nalaze i freoni, štetne molekule koje razaraju atmosferu

Pojavili su se malo nakon zalaska Sunca. Oblaci su sjajili toliko žarko da nisam mogao gledati direktno u njih, napisao je u ponedjeljak Norvežanin Ivar Marthinusen, koji je fotografirao jedinstvene sedefaste oblake.
Ti rijetki oblaci nastaju uglavnom zimi u blizini Arktika i Antarktike. Stvaraju se na visinama od oko 25 kilometara, a da bismo ih vidjeli u punom sjaju, temperatura na kojoj nastaju mora biti -85 Celzijevih stupnjeva.

Nisu pravi oblaci, puni su štetnih molekula

– Oni su rijetki jer nisu kao pravi oblaci, samo od kapljica leda i vode. Sastoje se od kristalića leda, sumpornih spojeva i raspršene dušične kiseline – kazala nam je Zvjezdana Bencetić Klaić s PMF-a.

Ono zbog čega su oni posebno zanimljivi je to što direktno utječu na stvaranje ozonskih rupa. U njima se nalaze i freoni, štetne molekule koje razaraju atmosferu. Na te oblake i štetnost upozorila je još 2002. Svjetska meteorološka organizacija.

– Mislim da definitivno nije poznato što se događa s ozonom. Ta rupa je rasla, ali se i počela smanjivati i trebat će nam još desetljeća da znanstvenici otkriju stvarne uzroke – kazao nam je akademik Vladimir Paar.

Da čovjek zaista utječe na ozonski omotač, potvrdio je i astronom Korado Korlević.

– U stratosferi se nalaze razno smeće i svemirska prašina, koji štetno utječu. Svaki put kad rakete prolaze, i one također uništavaju taj sloj – kaže Korlević.

Paar upozorava: Sunce sve slabije štiti Zemlju

No akademik Paar upozorio je na samo Sunce, koje u zadnjih deset godina sve slabije štiti Zemlju.

– Magnetno polje Sunca slabi, pa do nas dolazi sve više kozmičkog zračenja. I to utječe na dodatno stvaranje oblaka – rekao je akademik. Dodao je da svjetski znanstvenici detaljno istražuju fenomen, a kolika je šteta, znat ćemo tek u budućnosti.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Golema santa leda se odlomila na Antarktici. Nastala pukotina od 14 kilometara

Objavljeno

-

Velika santa leda odlomila se od ledene ploče Brunt na Antarktici, objavila je istraživačka organizacija British Antarctic Survey (BAS). Santa leda, veličine 380 četvornih kilometara, odvojila se u ponedjeljak, nekoliko tjedana nakon što se u ledu otvorila pukotina od čak 14 kilometara.

Ovakvo odvajanje golemog komada leda od ledenjaka ili od ledene mase treće je u regiji u posljednje četiri godine.

Znanstvenici BAS-a u tom su području uočili nestabilnosti još prije više od deset godina, zbog čega je britanska istraživačka stanice Halley godine 2016. premještena 20 kilometara u unutrašnjost. Istraživač BAS-a Oliver Marsh je rekao da je “ovakvo odvajanje leda bilo očekivano još prije osam godina, zbog čega se sveukupna površina ledene ploče smanjila na najmanju moguću mjeru od početka praćenja.”

U objavi za javnost istraživači BAS-a su istaknuli da događaj nije povezan s klimatskim promjenama. U bazi Halley znanstvenici borave u razdoblju od studenoga do ožujka, odnosno za vrijeme antarktičkog ljeta. Područje se u ostatku godine prati pomoću satelitskih snimaka.

 
Nastavi čitati

Svijet

Umro Toni Montano

Objavljeno

-

By

Glazbenik Toni Montano preminuo je danas u 62. godini.

Toni Montano rođen je kao Velibor Miljković u Beogradu 1962. godine.

Miljković je započeo karijeru kao pjevač u punk rock bendu Radost Evrope, koji je formiran 1979. godine. Kroz bend je prošao veliki broj glazbenika, uključujući Dimeta Todorova koji je kasnije bio član Partibrejkersa i Slobodana Loku Neškovića koji je kasnio bio član benda Urbana gerila. Bend je imao probe i uglavnom nastupao u beogradskom Studentskom kulturnom centru, a uglavnom su izvodili pjesme punk rock grupe Ramones, ali i svoje. Bend je prestao s radom 1985. godine, a dio materijala našao se na Miljkovićevom debitantskom albumu, koji je počeo solu karijeru nakon raspuštanja benda. Na festivalu MESAM osvojio je tri nagrade, piše Nova.rs.

Posljednji studijski album “Srećan rođendan“ objavio je 1999. godine, a singl “Neću da budem šljam“ 2021. godine.

 
Nastavi čitati

Svijet

Cijene nafte pale

Objavljeno

-

Cijene nafte pale su danas na međunarodnim tržištima na 82 dolara budući da se rast zaliha u SAD-u nadovezao na strahovanja ulagača da će oklijevanje američke središnje banke sa snižavanjem troškova zaduživanja zakočiti gospodarstvo i potražnju za energentima.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 87 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 82,01 dolar. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 77,85 dolara.

Čeka se objava zapisnika sa zadnjeg sastanka FED-a

U fokusu je trgovaca rast zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, prema tržišnim izvorima koji se pozivaju na podatke udruge proizvođača API. Na pragu sezone vožnje zalihe sirove nafte porasle su po njihovim navodima za 2,48 milijuna barela, a zalihe benzina za 2,1 milijun barela.

Vlada će objaviti službene podatke tijekom dana. Signal slabije potražnje u vodećem svjetskom potrošaču nadovezao se na strahovanja da će visoki troškovi zaduživanja u SAD-u zakočiti gospodarstvo i potražnju za energentima.  

“Trebalo bi pričekati sa sniženjem kamatnih stopa”

Dužnosnici američke središnje banke rekli su u utorak da bi sa sniženjem kamatnih stopa trebalo pričekati još nekoliko mjeseci i uvjeriti se da se inflacija uistinu spušta prema ciljanih dva posto.

Analitičari sada čekaju objavu zapisnika s prošle sjednice Fedovog odbora za otvoreno tržište (FOMC).

“Zapisnici Saveznog odbora za otvoreno tržište (FOMC) bit će pomno proučeni zbog Fedove procjene o neravnomjernoj inflaciji u prvom tromjesečju i mogućih naznaka o datumu i razmjerima smanjenja kamatnih stopa u 2024.”, objasnili su u izvješću analitičari ANZ-a.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 93 centa, na 83,58 dolara.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu