Connect with us

Hrvatska

Otac Sretka Kalinića: "Čim odem u penziju, vraćam se u Bilišane!"

Objavljeno

-

Sretko Kalinić


Sretko Kalinić je 25. kolovoza 2010. prebačen avionom srpske Vlade iz Zagreba u Beograd, gdje je smješten u pritvor Specijalnog suda. Kalinić je u odsutnosti osuđen na 30 godina zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvu Zorana Đinđića, te na još 40 godina zbog drugih zločina, a sada ima pravo tražiti novi proces. Zloglasni pripadnik “zemunskog klana” prvi je hrvatski državljanin koji je izručen Srbiji.
Njegov otac, Bogdan Kalinić, zaposlen je kao portir na Ekonomskom fakultetu u Subotici gdje sa svojom suprugom Stanom živi već petnaest godina. Iz Bilišana kraj Obrovca, 1995. godine obitelj Kalinić otišla je na sjever Bačke, u subotičko naselje, Mali Bajmok.
Reporteri Z NET-a jutros su razgovarali sa ocem “slavnog” uhićenika.
* Dobro jutro, je li gospodin Kalinić?
– Nije gospodin, nego Bogdan Kalinić iz pokojne Krajine. Izvolite.
* Ovdje novinar Marko Dunatov sa zadarskog Z NET portala. Može jedan kratki intervju?
– Da.
* Kada ste otišli iz Bilišana?
– Otišli smo 1995. godine.
* Niste se poslije više nikako vraćali?
– Nisam.
* Što ste od imovine tamo imali?
– Gostionicu i kuću.
* Što je sada s time? Znate li?
– Pa ništa. To tamo stoji kako stoji. Ali čujem, jer nisam išao dolje, da je nešto spaljeno. Dnevni boravak i kupatilo, ostalo nije. Da nema mnogo štete, ali ima.
* To je još uvijek vaše?
– Da, nego čije je!?
* Imate li se namjeru vraćati u Bilišane?
– E, junače moj, kad se penzionišem ja se vraćam dolje. Sto posto.
* Te 1995. godine ste otišli direktno u Suboticu?
– Da, da. Direktno u Suboticu.
* Jeste li imali problema sa zapošljevanjem?
– Ma jok. Odmah sam se zaposlio, drugi dan kad sam došao.
* Kako je bilo u Bilišanima do 1995., kroz rat?
– A kako će biti?! Ratno stanje k’o ratno stanje.
* Rodili ste se u Bilišanima?
– Da. Rodio sam se tamo.
* I vaša supruga?
– I Stana također. Ona se djevojački prezivala Gugleta.
* Inače, kako ste? Obzirom na sve? Kako se živi?
– Pa eto, životari se, radi se. Živi se uglavnom k’o i svugdje. Tko radi dobro je, tko ne radi loše. Radim svoj posao, slažem se sa kolegama. Što ću drugo?!
* Je li vam supruga radi?
– Ona je radila dana u Gedoru novosadskom i sad ima već godinu dana da ne radi. Dobila je otkaz kao višak radne snage, i to je to.
* Koliko imate do mirovine?
– Još četiri godine.
* Kada se vratite u Bilišane, mislite obnoviti kuću?
– Ma da. Obnoviti i vratiti se dolje živjeti. I umrijeti dolje.
* Jeste li bili kod Sretka u pritvoru, otkada je prebačen u Beograd?
– Bio sam, da.
* Kako je on?
– Pa za sada dobar. Drži se.
* Što kaže?
– A što će reći? Zatvorenik k’o zatvorenik.
* On je išao u osnovnu školu u Obrovac?
– Jeste. Osnovnu je završio u Obrovcu, a srednju prometnu u Benkovcu.
* Skupa ste otišli 1995. godine iz Bilišana?
– Svi skupa smo otišli, da. A što mu bi, ne znam. Eto, dobri  moj Marko. Drago mi je što ste se javili.
* I meni je drago što smo se čuli. Nadam se da ćemo se imati prilike i vidjeti?
– Bit’ će! Bit’ će! Kad se vratim dolje. Samo vi navratite pa ćemo mrsiti brke. Bog vas pomogao junače moj dobri. Živio mi sto dvadeset godina i rujno vino pio!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu