Connect with us

Hrvatska

Izlaze na površinu nepravilnosti u poslovima Mladinea i Zrnića!

Objavljeno

-


Trebala se dogoditi afera s marketinškom agencijom Fimi-media i privođenje direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinka Mladinea, kako bi se konačno postavilo pitanje o iznimno skupim poslovima sanacija za koje je spomenuti fond plaćao zadarsku tvrtku Sirovina odlagalište u vlasništvu Mihe Zrnića Marinovića.
O njegovom poslu sanacije bivše tvornice glinice kod Obrovca, za koji je Zrnić dobio od Mladinea 135 milijuna kuna, a tvornica ni nakon četiri godine nije u potpunosti sanirana, Z NET je već pisao. “To je jedan od najskupljih i definitivno najosjetljiviji posao u Zadarskoj županiji. Dogovoren je 2006. godine, a na izmaku 2010. nitko pouzdano ne zna ni kada će biti dovršen, ni u kojoj je fazi ni radi li se uopće i – kojim tempom”, piše u Z Magazinu, u članku objavljenom 13. listopada.
Budući da nijedan drugi medij osim Z NET-a nije vidio važnost teme ni potrebu da provjerava radove za koje država plaća privatnoj tvrtci 135 milijuna kuna za posao dobiven preko natječaja koji nam iz Fonda nisu nikada htjeli poslati na uvid, čitatelji su bili suzdržani i u komentarima su napadali urednicu portala da “piše o Zrniću jer ne daje lovu za oglašavanje” i slične stvari. Zanimljiv je i komentar bio kako “ima puno većih riba od Zrnića pa je nevjerojatno da nam je on na tapetu”.
Odmah po pisanju Z NET-a, novinari dnevnog lista Slobodna Dalmacija požurili su se “demantirati” naše napise objavivši priču kako je “tvornica glinice sanirana”. Bez obzira što se radi o očitom plasiranju dezinformacije, taj su se članak požurili prenijeti i na zadarskom portalu 057info.
Sada, kada je Mladineo na tapetu USKOK-a i kada postaje “medijski jasno” što se događa s milijunima kuna novca poreznih obveznika, kada su se javili aktivisti zelenih udruga i ukazali na poslove koje je Mladineo davao mahom tvrtci Sirovina, sada Slobodna Dalmacija mijenja stav. U današnjem broju je izašao članak iz kojega izdvajamo:
“Većina poslova dodjeljivana je zadarskoj tvrtki “Odlagalište i sirovina”. Do tog posla tvrtka zapravo nije ni postojala, nego je nastala spajanjem dvaju poduzeća, a onda joj se dodjeljuje niz poslova na sanacijama po državi. Na koncu, zaključuju udruge, ta je tvrtka angažirala radnike “Salonita” na sanaciji, premda su mnogi bolesni od azbestoze koja izaziva rak pluća, a kad su pokušali ostvariti prava i odštete, poručeno im je da nemaju zakonske osnove”. (Slobodna Dalmacija)
Dakle, treba izvući zaključak i povući crtu: Z NET je prvi javno progovorio o tvrtki Sirovina odlagalište i njezinim poslovima s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Kada smo to učinili, bili smo napadnuti i ostavljeni na ledini jer su se drugi mediji trudili prikazati upravo suprotno. Klupko se raspliće i sada postaje sve jasno. Čini se da smo od početka bili potpuno u pravu i jedini točni. Opet.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. ja

    16. prosinca 2010. at 23:29

    ah

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Objavljena stopa inflacije za travanj, pogledajte koliko su rasle cijene

Objavljeno

-

By

unsplash

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%, dok su u odnosu na ožujak 2024. (na mjesečnoj razini), prema prvoj procjeni, u prosjeku više za 0,7%.

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), procijenjena godišnja stopa promjene za Usluge iznosi 6,3%, za Hranu, piće i duhan 4,5%, za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije 2,0%, a za Energiju 1,1%.

Porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za komponente Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 1,2%, Usluge, za 0,7%, te Hrana, piće i duhan, za 0,7%. Istodobno je, prema prvoj procjeni, pad stope procijenjen za komponentu Energija, za 0,4%.

Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u travnju 2024. prema klasifikaciji ECOICOP objavljuju se 17. svibnja 2024.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatsku lani napustilo najviše liječnika, pogledajte u koju zemlju je otišao najveći broj

Objavljeno

-

By

Nakon završetka epidemije covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Koprivničko-križevačku je županiju dosad napustilo ukupno 26 liječnika koji su otišli raditi u inozemstvo i po tome je, u odnosu na broj pacijenata, u hrvatskome vrhu.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, Varaždinske županije 39, bjelovarskoga kraja 27, a virovitičkoga šestero, prenosi Danica.hr.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300.

U Koprivničko-križevačkoj županiji trenutačno rade 283 liječnika, Međimurskoj 302, Varaždinskoj 528, a Bjelovarsko-bilogorskoj 286 liječnika.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Skup vam je život u Hrvatskoj? Pogledajte gdje smo na listi najjeftinijih zemalja za život

Objavljeno

-

By

World Population Review objavio je listu europskih zemalja prema visini životnih troškova rangiranu od onih gdje je život najskuplji do onih gdje je najjeftiniji.

Na listu koju je sastavila ova američka organizacija za prikupljanje podataka o globalnom stanovništvu i demografiji, uvrštena je 41 europska zemlja. Izračun je napravljen usporedbom s cijenama dobara i usluga u New Yorku, a u obzir je uzeto pet kriterija – životni troškovi općenito, cijene najma odnosno stanovanja, cijene namirnica, cijene u restoranima te indeks proizvođačkih cijena.

Prema tom izračunu, najskuplje zemlje za život su Švicarska i Island. Slijede dvije britanske porezne oaze – otoci Jersey i Guernsey, a Irska je na petom mjestu. Među deset najskupljih još su Norveška, Luksemburg, Danska, Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo. Austrija je na 11., a Njemačka na 12. mjestu.

Bjelorusija najjeftinija, Hrvatska u sredini

Gledano s dna tablice, zemlja s najnižim troškovima života je Bjelorusija. Malo iznad nje su dvije zaraćene zemlje – Ukrajina i Rusija, a još malo iznad njih Sjeverna Makedonija i Moldavija. Na 36. mjestu je Bugarska, koja je time najjeftinija (naravno, i najsiromašnija) članica Europske unije. Odmah iznad nje, na 35. mjestu, nalazi se Rumunjska. Članice EU-a Mađarska i Poljska su na 32., odnosno 30. mjestu, a Hrvatska je na 29. mjestu.

Članice EU-a neznatno skuplje za život od Hrvatske po ovom izračunu su Slovačka, Latvija, Litva, Slovenija, Grčka, Estonija, Češka Republika, Portugal i Španjolska – tim redom poredane iznad Hrvatske sve do 20. mjesta.

Prosječni mjesečni trošak – 933 eura

Od nama susjednih država, jedino je Slovenija na 25. mjestu skuplja za život (ali i slovenska prosječna bruto plaća je 600 eura veća od hrvatske) dok su jeftinije Crna Gora na 31. mjestu, Mađarska na 32. i Srbija na 34. mjestu. Bosna i Hercegovina nije uvrštena u ovu listu.

Prosječni mjesečni trošak života u Hrvatskoj prema World Population Review, iznosi 1.001 američki dolar, odnosno 933 eura za poiedinca. A prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj u veljači je iznosila 1.248 eura.

“Dok su neke europske zemlje relativno skupe, mnoge druge su prilično povoljne u usporedbi s SAD-om. (…) Ova analiza ukazuje na zemlje u kojima pridošlice često mogu živjeti jeftinije, a da ne žrtvuju kvalitetu života i životni standard”, piše World Population Review u objašnjenju svoje analize.

Bugarska nominalno najjeftinija u EU

Podrobnijih objašnjenja za Hrvatsku nema, ali ima za “najjeftiniju” članicu EU-a, Bugarsku, koju nazivaju “jednim od europskih skrivenih dragulja za turiste i iseljenike”.

“Mjesečni životni troškovi za jednu osobu u Bugarskoj počinju od 600 dolara (560 eura). Prijevoz i objedovanje u restoranima prilično su povoljni, s kartama za međugradske vlakove već od 5 dolara (4,70 eura) te večerom s pićem za manje od 10 dolara (9,30 eura). Relativno je lako legalno se nastaniti u zemlji čak i ako niste građanin Europske unije. Bugarska je najsiromašnija članica EU-a i još uvijek radi na razvoju svoje infrastrukture, povećanju životnog standarda i suzbijanju korupcije”, piše World Population Review.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu