Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Nadbiskup Zgrablić predvodio misno slavlje na svetkovinu Duhova u katedrali sv. Stošije

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić predvodio je svečano misno slavlje na svetkovinu Duhova u katedrali sv. Stošije u Zadru u nedjelju, 24. svibnja, za vrijeme kojeg je podijelio sakrament Svete potvrde krizmanicima katedralne župe sv. Stošije i zadarske župe sv. Šime.

Duhovi predstavljaju trajni događaj Božje blizine u kojem uskrsli Krist ulazi u ljudsku povijest, zahvaća čovjekovo srce i ispunjava ga svojim mirom i snagom, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da u Duhu Svetom otkrivamo svoju istinsku vrijednost i dostojanstvo djeteta Božjega.

„Učenici iza zatvorenih vrata nose u sebi težinu događaja Velikog petka,  zbunjenost zbog praznog groba i čežnju za sigurnošću i smislom. U takvom ozračju pojavljuje se uskrsli Krist koji u njihovoj sredini izgovara „Mir vama!“.

Krist dolazi kao darovatelj mira koji u nutrinu čovjeka unosi svjetlo i otvara novi pogled prema životu. Kristov mir dolazi iz pobjede ljubavi nad smrću, iz snage uskrsnuća i otvorenog Kristovog srca koje trajno ostaje izvor milosti za svijet“, poručio je nadbiskup.

Kad Krist učenicima kaže „Mir vama“, „daruje im puno više od trenutne utjehe. On u njihova srca unosi sigurnost Božje prisutnosti koja briše  uznemirenost. Kristov mir otvara čovjeku sposobnost da gleda budućnost s povjerenjem, da u kušnjama i slabostima otkriva Božju blizinu i da u svakodnevici prepoznaje snagu uskrslog Gospodina“, rekao je mons. Zgrablić.

Čovjek nosi u sebi mnoga pitanja, traženja i napetosti; čezne za smislom, prihvaćenošću, za ljubavlju koja daje sigurnost i riječju nade. „Kristov mir želi zahvatiti svakoga, naše međusobne odnose, život cijelog društva. Gdje Kristov mir pronađe mjesto u čovjekovom srcu, raste sposobnost razumijevanja, praštanja, strpljivosti i ljubavi. Tu čovjek otkriva snagu za novi početak“, istaknuo je nadbiskup.

U Isusovim ranama učenici prepoznaju njegovu ljubav koja je prošla kroz veliko trpljenje i križ, a sada sjaji slavom uskrsnuća. „Krist svoje rane nosi čak i u nebo, kao znak vjerne ljubavi prema nama. Tako Kristove rane ostaju trajni govor Božje blizine i ljubavi prema nama. U njima možemo prepoznati da Bog poznaje našu ljudsku bol, razumije naše slabosti i da svojim milosrđem zahvaća svaku našu ljudsku ranu“, rekao je predvoditelj slavlja, istaknuvši: „U svjetlu uskrslog Krista i naše ljudske rane, grijesi i slabosti mogu postati mjesto novog života. Naše kušnje mogu postati put sazrijevanja i preobrazbe našeg života. Naše suze mogu postati prostor dubljeg povjerenja u Boga“.

Evanđelist Ivan piše da su se učenici obradovali vidjevši Gospodina. „Radost se rađa iz susreta s Kristom i ostaje u nama usprkos okolnostima života, kad otkrijemo da nam je Bog blizu, da nas Bog prati, da naš život ima smisao,  vrijednost, dostojanstvo i da Božja ljubav ima zadnju riječ nad svakom našom tamom, grijehom i trpljenjem“, istaknuo je mons. Zgrablić.

Nakon što im je darovao mir, Isus je dahnuo u učenike i rekao da prime Duha Svetoga. Taj čin podsjeća na prve stranice Knjige Postanka kad Bog stvara čovjeka i udahnjuje mu dah života. Evanđelist pokazuje kako uskrsli Krist započinje novo stvaranje. Duh Sveti postaje novi dah života koji obnavlja čovjekovu nutrinu“, rekao je nadbiskup, dodavši da Duh Sveti djeluje kao Božja prisutnost koja oživljuje srce, rasvjetljuje savjest, jača ljubav i otvara čovjeka prema svetosti.

Isus je apostolima povjerio i vlast opraštanja grijeha. Time pokazuje da Duh Sveti djeluje kao snaga pomirenja, obnove i novog početka. „Opraštanje otvara put slobodi srca. Ono obnavlja odnose među ljudima i vraća čovjeku unutarnji mir. Duh Sveti osposobljava čovjeka za ljubav koja zna liječiti rane i graditi zajedništvo“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da susret s Kristom vodi prema poslanju, prema drugome.

Obraćajući se krizmanicima, nadbiskup je rekao da Krist računa na darove mladih i njihovu otvorenost srca. Po sakramentu Svete potvrde, Crkva zaziva na krizmanike puninu darova Duha Svetoga kako bi rasli u vjeri i životom svjedočili Kristovu prisutnost u svijetu, da rode plodove Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, blagost. Crkva moli za krizmanike da ostanu povezani s Kristom, da njeguju molitvu, otkrivaju ljepotu sakramenata, da u Božjoj riječi pronalaze orijentir za život i da svojim ponašanjem šire dobrotu i mir.

„Duh Sveti razvija u nama sposobnost ljubavi, dobrote, vjernosti i odgovornosti. On nam pomaže da otkrivamo ljepotu molitve, vrijednost zajedništva i snagu života koji se oslanja na Boga.

Svijet ima puno mogućnosti, znanja i susreta, tehnologiju, umjetnu inteligenciju, ali traži srca koja će razlikovati što vodi prema istinskoj radosti i punini života. Duh Sveti oblikuje takvu mudrost srca. On pomaže rast u slobodi, u poštovanju prema drugima i u sposobnosti donošenja dobrih odluka“, poručio je nadbiskup, rekavši da Duh Sveti pokreće Crkvu.

Potaknuvši da budemo blizu jedni drugima, da unosimo svjetlo gdje ljudi traže smisao, širimo radost uskrslog Gospodina i našeg udjela u njegovom daru spasenja, mons. Zgrablić je poželio da Duh Sveti ispuni obitelji slogom i mirom, mlade hrabrošću i radošću, župe i druge zajednice gorljivošću u vjeri te cijelu Crkvu novom snagom za svjedočenje Evanđelja.

U ime roditelja, nadbiskupa je pozdravila katehistica Meri Livić koja je i pripremala krizmanike katedralne župe sv. Stošije, a u ime krizmanika dvoje mladih. Iz katedralne župe sv. Stošije bilo je šest krizmanika, što je također znak vremena i socioloških prilika u hrvatskom društvu; pokazatelj pada nataliteta i odlaska velikog dijela naseljenog stanovništva iz središta Zadra na Poluotoku, što se događa u povijesnim središtima dalmatinskih gradova.

Još u prvom desetljeću 2000.-ih godina bilo je i trideset krizmanika godišnje iz katedralne župe sv. Stošije, a zadnjih deset godina u prosjeku je desetak krizmanika godišnje iz katedralne župe sv. Stošije. Iz župe sv. Šime ove godine bilo je sedam krizmanika te po jedan krizmanik iz Gorice i zadarske župe sv. Josipa na Plovaniji.

I.G.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Mobilne ambulante od sutra na terenu: zdravstvena skrb bliže stanovnicima sela, zaobalja i otoka

Objavljeno

-

By

Zadarska županija nastavlja s jačanjem dostupnosti zdravstvene zaštite, osobito u ruralnim, slabije naseljenim i otočnim područjima. Mobilne ambulante, koje su od 1. lipnja uključene u sustav Doma zdravlja Zadarske županije, prve će pacijente primati od ponedjeljka, 15. lipnja na području Benkovca, nakon čega će obilaziti područja Obrovca, Gračaca, Biograda na Moru i otoka Paga.

Župan Josip Bilaver istaknuo je kako je riječ o važnom iskoraku u organizaciji primarne zdravstvene zaštite na području županije.

„Naš je cilj da zdravstvena skrb bude dostupna svim stanovnicima Zadarske županije, neovisno o tome gdje žive. Mobilne ambulante konkretan su odgovor na potrebe ljudi koji teže dolaze do liječnika, osobito starijih osoba i kroničnih bolesnika. Ovo je pravi primjer sustava koji se prilagođava građanima”, poručio je župan Bilaver.

„Mobilne ambulante znače da zdravstveni sustav dolazi bliže pacijentima. Time posebno pomažemo stanovnicima sela, zaobalja i otoka, svima kojima je redovita kontrola iznimno važna”, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Ivana Šimić.

Mobilne ambulante pružat će usluge iz područja obiteljske medicine: preventivne i kontrolne preglede, osnovnu dijagnostiku, izdavanje recepata i uputnica te praćenje zdravstvenog stanja kroničnih bolesnika. U tijeku je i postupak zapošljavanja zdravstvenog tima za drugu mobilnu ambulantu, koja će započeti s radom po završetku natječaja.

Zadarska županija među prvima u Hrvatskoj uvodi ovaj oblik zdravstvene skrbi. Ranije je, kao prva u Hrvatskoj i Europi, pokrenula i uslugu ljekarni-brodica, kojom se lijekovi dostavljaju stanovnicima zadarskih otoka.

Na kolegiju župana najavljene su i turističke ambulante, koje također počinju s radom u ponedjeljak, 15. lipnja – na Pagu i Pašmanu te u Zadru, Starigradu i Biogradu na Moru. U planu je i turistička ambulanta na Viru, za koju je u tijeku natječaj za popunjavanje zdravstvenih timova.

Domaćim i stranim gostima u pronalaženju najbližih turističkih ambulanti i hitnih službi pomoći će novi informacijski sustav zdoctor.hr.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SJAJNA VIJEST ZA RAŠTANE I SIKOVO / Završena izgradnja vodovodne mreže – omogućena vodoopskrba za 1.275 stanovnika!

Objavljeno

-

By

Uspješno je dovršen projekt izgradnje vodovodne mreže u naseljima Gornje Raštane, Donje Raštane i Sikovo (Općina Sv. Filip i Jakov), čime je omogućena vodoopskrba na širem području više naselja i zaseoka, priopćeno je iz biogradskog Komunalca.

Mrežom su obuhvaćeni zaseoci: Gračak, Jurjevići, Galešići, Strmote, Mikulići, Lužine, Mitrovići, Viterinci, Tičevo, Zrilići i Sikovo.

ŠTO JE IZGRAĐENO?

Hidrostanica „Sikovo” – ključna za stabilan tlak i kontinuiranu distribuciju vode

10.247 m vodoopskrbne mreže

297 vodovodnih priključaka

Omogućena vodoopskrba za 1.275 stanovnika:

• 365 u Sikovu

• 425 u Gornjim Raštanima

• 485 u Donjim Raštanima

Ukupna vrijednost investicije: 2.835.077,46 €

Sredstva osigurana iz programa NPOO, Hrvatskih voda i vlastitih sredstava.

Projekt je u cijelosti dovršen – izvršen je tehnički pregled, ishođena uporabna dozvola, a objekti su pušteni u probni rad.

Pouzdana i kvalitetna opskrba pitkom vodom te preduvjeti za daljnji razvoj ovog područja!

“Zahvaljujemo svim sudionicima, a posebno žiteljima na strpljenju”, dodaju iz Komunalca.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja

Objavljeno

-

By

foto: TZO Jasenice
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu