Connect with us

magazin

SAVJET LIJEČNIKA / Evo zašto nije svejedno koji magnezij pijete

Objavljeno

-

Pixabay

Na popisu suplemenata koje uzimamo, magnezij obično zauzima visoko mjesto, no stručnjaci ističu da nije svejedno koji oblik ovog minerala pijemo – jer svaka vrsta djeluje drugačije.

Mnogi od nas unose manje magnezija od preporučene dnevne doze, a dodaci prehrani praktičan su način da tijelu osiguramo potrebnu količinu, piše Nova.rs.

Što je magnezij

Magnezij je mineral koji sudjeluje u brojnim ključnim procesima u tijelu. Pomaže u stvaranju energije, sudjeluje u metabolizmu kostiju i glukoze, regulira rad srca i reakcije na stres te omogućuje sintezu i aktivaciju vitamina D.

Važno je znati da postoji više vrsta magnezija i da su neke učinkovitije za određene tegobe od drugih.

Primjerice, magnezij citrat i magnezij glicinat korisni su za zdravlje na više načina – od regulacije šećera u krvi i krvnog tlaka do ublažavanja tjeskobe – dok drugi oblici mogu imati nuspojave.

Koje vrste magnezija postoje i kako djeluju

Magnezij citrat

Magnezij citrat tijelo najlakše apsorbira od svih oblika ovog minerala. Zahvaljujući svojoj strukturi, tijelo ga učinkovito iskorištava.

Može pomoći osobama koje pate od anksioznosti ili imaju problema s nesanicom. Pokazalo se da je koristan i kod osteoporoze, blagih zatvora i metaboličkog sindroma.

Posebno je dobar za regulaciju razine šećera u krvi – kako kod osoba s dijabetesom, tako i kod onih s inzulinskom rezistencijom.

Magnezij taurat

Dokazi o koristima magnezija taurata uglavnom potječu iz istraživanja na životinjama, no pokazalo se da može pomoći u snižavanju krvnog tlakapoboljšanju zdravlja srcaregulaciji osjetljivosti na inzulinprevenciji i liječenju mrene (katarakte) te smanjenju anksioznosti.

Magnezij L-treonat

Ovaj oblik magnezija tijelo također vrlo dobro apsorbira. Koristi se za ublažavanje bolova i zatvora, a istražuje se i njegov učinak na pamćenje i kognitivne funkcije.

Studije na životinjama sugeriraju da magnezij treonat može poboljšati pamćenje jer štiti moždane stanice od propadanja, no za potvrdu tih učinaka kod ljudi potrebno je više istraživanja.

Ostali oblici magnezija

  • Magnezij klorid: prema nekim dokazima može pomoći kod depresije, no češće izaziva probavne smetnje u usporedbi s drugim oblicima.
  • Magnezij glukonat: privlači vodu u crijeva i potiče probavu, što može dovesti do laksativnog učinka.
  • Magnezij orotat: može poboljšati zdravlje srca snižavanjem krvnog tlaka, sprječavanjem aritmija i poboljšanjem funkcije živaca, a rijetko izaziva probavne tegobe.
  • Magnezij oksid: koristi se za ublažavanje žgaravice i probavnih problema, ali se slabo apsorbira, pa može uzrokovati proljev.

Kao što se vidi, različiti oblici magnezija djeluju vrlo različito. Zbog toga je važno prije uzimanja bilo kakvog suplementa posavjetovati se s liječnikom – kako bi se odabrao oblik koji najbolje odgovara vašim potrebama i zdravstvenom stanju.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!

Objavljeno

-

By

Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.

Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.

Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.

Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.

Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.

Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.

Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.

Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound

Objavljeno

-

By

Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.

Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.

Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.

Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.

Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.

Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.

Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu