ZADAR / ŽUPANIJA
U Preku otvoren prvi Hilton hotel na hrvatskim otocima
U samom centru Preka otvoren je istoimeni hotel iz prestižne kolekcije “Curio Collection by Hilton”. Prvi je to Hilton hotel smješten na jednom od naših otoka, što predstavlja veliki korak naprijed ne samo za Zadarsku županiju, već i za cjelokupnu hrvatsku turističku ponudu!
Na atraktivnoj parceli od 3.600 četvornih metara, u srcu Preka, u rekordnih je 18 mjeseci izgrađen moderan hotel na mjestu nekadašnjeg objekta iz 1970-ih. Njegov dizajn spaja prirodne materijale poput kamena i stakla s bogatim mediteranskim zelenilom, čime se hotel harmonično uklapa u okoliš i lokalni identitet. Hotel sa 65 soba i apartmana te svim pratećim sadržajima, uređen je u modernom dalmatinskom stilu.

Direktorica klastera hrvatskih Hiltona, gospođa Josipa Jutt Ferlan, na otvorenju je istaknula kako je “Curio Collection by Hilton” posebna luksuzna niša unutar Hiltonove hotelske ponude. “Namjeravamo raditi cijele godine. S oko 50 zaposlenih, većinom s Ugljana i Pašmana, otoku želimo dati priliku za novi, kvalitetniji turizam,” poručila je Jutt Ferlan. “Cjenovno smo se pozicionirali kako bi gosti za ono što potroše dobili najvišu moguću kvalitetu. Želimo raditi cijelu godinu, otoku ponuditi priliku da turizam živi na drugačiji način te kvalitetnim balansom gostima omogućiti ugodan boravak, a nama sigurnost poslovanja.” Dodala je da je investicija od 15 milijuna eura realizirana prije zadanih rokova te da je ovo jedan od najprestižnijih Hilton hotela otvorenih u središnjoj i jugoistočnoj Europi.
Župan Josip Bilaver iskazao je zadovoljstvo činjenicom da će hotel raditi tijekom cijele godine i stvoriti potpuno novi turistički život na otoku. “Zahvaljujući povoljnoj klimi, prirodnim obilježjima, bogatoj kulturno-povijesnoj baštini te izvrsnoj prometnoj povezanosti, Zadarska je županija postala iznimno poželjnom destinacijom. Upravo na tom području u posljednjih par godina dogodio se veliki iskorak – hoteli visoke kategorije, u čije društvo od danas ulazi i Hilton Preko, prvi hotel iz grupacije Hilton na nekom hrvatskom otoku. Zadarska županija, ali i Hrvatska, time su se dodatno pozicionirale na mapi globalnih hotelskih brendova, što naš turizam podiže na još višu razinu.” naglasio je župan Bilaver

Ministar turizma i sporta, Tonči Glavina, naglasio je da otvaranje Hiltona na otoku Ugljanu predstavlja značajan iskorak za naš turizam. Dodao je da je hotel izgrađen u javno-privatnom partnerstvu te ga je Vlada, preko Ministarstva iz NPOO-a, poduprla s gotovo pet milijuna eura. “Ovakvi projekti doprinose ne samo povećanju smještajnih kapaciteta, već i podizanju ukupne kvalitete usluge, stvaranju novih radnih mjesta i produljenju turističke sezone,” poručio je ministar. “Nadam se da će i naše ulaganje oplemeniti prekretnicu u životu ovog otoka. Najbolja poruka koju šaljemo u našoj politici ravnomjernog regionalnog razvoja upravo je činjenica da je najveći dio djelatnika ovog hotela s otoka Ugljana i Pašmana – 90 posto zaposlenika hotela su domaći ljudi.”
Načelnik Općine Preko Jure Brižić podsjetio je kako je ovo prvi veliki hotel u mjestu otvoren nakon više od 55 godina, prisjećajući se da je objekt izgrađen 70-ih godina prošlog stoljeća donio Preku prvi turistički uzlet. “Vjerujemo u daljnji razvoj turizma naše općine, koji se sve više razvija u smjeru kvalitetnih hotelijerskih smještaja. Jako je važno da oko 90 posto zaposlenika čine naši susjedi i otočani,” istaknuo je načelnik Brižić. Dodao je kako je sljedeći korak probuditi poduzetnički duh kod lokalnog stanovništva kako bi gosti veće platežne moći imati dodatnu ponudu i sadržaje.
Brižić je najavio i skoru obnovu još jednog preškog bisera, tvrđave sv. Mihovila, za čiju je realizaciju već osigurano preko tri milijuna eura.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZ NADBISKUPIJE / Nadbiskup Zgrablić predvodi polnoćku u katedrali, te mise na Božić i na staru godinu
Misu polnoćku na Badnjak, u srijedu, 24. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, priopćeno je iz Nadbiskupije.
Na svetkovinu Božića, u četvrtak, 25. prosinca, svečano misno slavlje u 11 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Misu zahvalnicu za proteklu građansku godinu u srijedu, 31. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / VELIKO SRCE ZADARSKOG SPORTA – MLADEN MALIK BARBA: Zadarski sportaši 11. put napunili Socijalnu samoposlugu
Zadarski sportaši i sportašice, sportski djelatnici, novinari, navijači, rekreativci i mnogi drugi ponovno su pokazali ono najbolje od sebe. Po 11. put održana je humanitarna akcija za Socijalnu samoposlugu Zadar u organizaciji zadarske sekcije Hrvatskog zbora sportskih novinara i Udruge Jakov Zadranin, koja od ove godine nosi naziv Veliko srce zadarskog sporta – Mladen Malik Barba, u spomen na velikog novinara, prijatelja sporta te nadasve čovjeka, koji nas je prerano napustio početkom godine.
– Mladen je bio čovjek koji je od prvog dana bio uz nas i koji je svojim djelovanjem obilježio, ne samo zadarski sport, nego i društvo u cjelini, tako da je ovo najmanje što možemo napraviti njemu u čast – rekao je Željko Kapelari, predsjednik zadarske sekcije HZSN-a i dodao:
– Ponosan sam i sretan što jedna lijepa priča ide dalje, evo već 11 godina zaredom. Odaziv je ponovno odličan, uključilo se mnoštvo sportaša, klubova, navijača, obitelji, škola… Mnogo je i onih koji trenutačno nisu u Zadru, ali uvijek pronađu način kako da pomognu. Svima od srca zahvaljujem. Najvažnije od svega je da onima, kojima je potrebna pomoć, barem malo uljepšamo nadolazeće blagdane. Posebno hvala gospodinu Igoru Blaslovu i njegovoj supruzi Tanji, koji već dugi niz godina vode ovu priču, kao i svim volonterima koji pomažu. To su ljudi koji čine ovaj svijet boljim mjestom.
Udruga Jakov Zadranin ove je godine od Grada Zadra dobila novi prostor, na adresi Branimirova obala 18, gdje svi željni dobrih djela mogu doći i donirati osnovne životne potrepštine.
– Prvi put smo u ovom prostoru, koji će nam itekako dobro doći i zahvaljujem Gradu Zadru što nam je izašao u susret po tom pitanju. A što reći o ovoj akciji sportaša, a da već nije rečeno. Moj prijatelj Željko je uporan, kao i svi mi i baš nikada ne odustaje, tako da smo došli već do 11. akcije. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli i pomažu tijekom cijele godine. Lijepa je spoznaja da naši sugrađani u potrebi nisu sami – istaknuo je Blaslov, napominjući da akcija neće stati samo na današnjem danu.
– Sredstva ćemo prikupljati do petka, a onda smo svaki radni dan od 10 sati ovdje za naše korisnike. Popriličan broj njih već to zna, ali važno nam je da se pročuje da smo na novoj adresi. Naravno, svi koji žele donirati mogu to i dalje učiniti. Ako nismo u prostoru, sve informacije mogu dobiti na broj 098 338 687. Želim svima sretne i ugodne blagdane.
A darivali su danas zaista mnogi: KK Zadar, KK Aleta Puntamika, KK Diadora, KK Sukošan, KK Jazine Arbanasi, KK Zara, KK ABC, Veterani KK Pet bunara, Muzej zadarske košarke, Grad košarke, KKOI Zadar, NK Zadarnova, NK Abeceda, NŠK Sv. Mihovil, ŽNK Donat, Športska zajednica Grada Zadra, Grad Zadar, Zadarska županija, Hrvački klub Zadar, Teniski klub Zara, Teniska liga rekreativaca Zadarske županije, Veslački klub Jadran, HRT Radio Zadar, Mesnica Gobin, Boksački klub Zadar, Jedriličarski klub Uskok, JK Sv. Krševan, Zara Dental Centar, RK Zadar 1954, VK Zadar 1952, KSV Zadar 2011, Atletski sportski klub Zadar, Pomorska škola Zadar, Osnovna škola Bartula Kašića, Plivački klub Zadar, Plivački klub Jadera, MNK Plovanija, Triathlon klub Zadar, Boksački savez Zadarske županije, Jiu jitsu klub Zadar, POK Zadar, Ivan Legati, Ivica Radoš, Emanuel Ćosić, Tomislav Rogić, Blaško Čikarela, Ante Šale, Aron Matošević, Davor Pekota, Dado Burčul, Davor Dujić, Luka Lovre Klarica, Ivan Vraneš, Vedran Ješe, obitelj Franov, Frane Ikić, Filip Šestan, Tea i Martin Vulić, Tomislav Hordov, Ante Verunica, Matej Neveščanin, Josip Miliša, obitelj Fantela, Rok Stipčević, Mladen Šare, Šime Bajlo, Šerif Alli, Domagoj Babin…
ZADAR / ŽUPANIJA
DONACIJA ERSTE BANKE OB ZADAR / Osiguran monitoring pacijenata s moždanim udarom
U blagdanskom ozračju nade i zajedništva, naš partner Erste banka, nastavlja tradiciju darivanja Općoj bolnici Zadar. Ove su godine osigurali financijska sredstva u iznosu od 27.000,00 eura za kupnju sustava centralnog monitoringa vitalnih funkcija koji uključuje šest monitor uređaja povezanih s centralnim nadzornim sustavom, a koji je instaliran na Odjel za neurologiju.

„Ova donacija, ovaj izuzetno vrijedan božićni poklon, predstavlja značajan iskorak u još kvalitetnijem i uspješnijem provođenju zdravstvene zaštite na našem Odjelu. Monitori koje smo dobili služe za praćenje vitalnih funkcija pacijenata s moždanim udarom, konkretno srčanog ritma, krvnog tlaka i saturacije krvi s kisikom. Svi su monitori spojeni s centralnom jedinicom, što nam je od velike pomoći jer sada iz jedne prostorije možemo pratiti sve pacijente, odnosno njihove vitalne funkcije. Novi monitori i sami alarmiraju ukoliko dođe do poremećaja srčanog ritma. Dosada smo imali tri monitora, pa nismo mogli uvijek monitorirati sve pacijente već smo se tu oslanjali na papirnati EKG zapis i odličnu suradnju s našim kardiolozima“, kazala je Nikolina Narančić Knez, dr.med., v.d.voditelja Odjela za neurologiju.
„Srce nam je puno uvijek kada možemo pomoći Općoj bolnici Zadar, ustanovi koja brine o zdravlju žitelja Zadarske i susjednih nam županija. Iz godine u godinu naša bolnica vidljivo napreduje, a činjenica da smo dio tog procesa itekako nas raduje“, istaknuo je Krešimir Marinović, direktor Komercijalnog centra Zadar.

Odjel za neurologiju Opće bolnice Zadar u prosjeku dnevno zaprimi jednu do dvije osobe koje dožive moždani udar. Nažalost, u posljednje je vrijeme među njima sve više mladih pacijenata. Za sve njih ova donacija ima izuzetan značaj te se ovim putem zahvaljujemo Erste banci!







