ZADAR / ŽUPANIJA
“MISLI PAMETNO, KREIRAJ ZELENO” / Zadarski učenici briljirali na međunarodnom EU-CONEXUS školskom natjecanju
na međunarodnom školskom natjecanju “Misli pametno, kreiraj zeleno” (“Think smart, create green”), hrvatski su učenici pokazali svoju kreativnost i inovativnost te su postigli odlične rezultate. Natjecanje, u organizaciji EU-CONEXUS alijanse, već petu godinu okuplja mlade ljude iz cijele Europe, a naše su učenice ove godine osvojile 1. i 2. mjesto!
Tim Green Innovators iz OŠ Šime Budinića u Zadru u sastavu Tonka Odvitović, Marija Ivanac, Mia Katušić i Lana Carić osvojio je 1. mjesto u mlađoj kategoriji (12-14 godina), dok je Skeeter Patrol iz Medicinske škole Ante Kuzmanića (Dora Babić, Alanis Peričin, Karla Marinović i Maja Orlić) zauzeo 2. mjesto u starijoj kategoriji (14-17 godina).

U mlađoj dobnoj kategoriji (12-14 godina), u nacionalnom finalu sudjelovali su još i timovi Green paradise on the “Moon” i Desalinizer (OŠ Jurja Dalmatinca, Pag), Sea Guardians (OŠ Vladimira Nazora, Neviđane) i Zadar Islands (OŠ Zadarski otoci), a u starijoj dobnoj kategoriji (14-17 godina) još i Whisper from the depths (Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola, Zadar).
– Sveučilište u Zadru nastavit će podržavati inovativne projekte i inicijative, a već sada najavljujemo 6. izdanje natjecanja za sljedeću školsku i akademsku godinu. Veselimo se budućim projektima, kaže glavna koordinatorica školskog natjecanja doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek.
Green Innovators – Recikliranje papira i tekstila za održivost
Tim Green Innovators bavio se problemom otpada i promovirao reciklažu papira i tekstila. Pod vodstvom nastavnice Anite Mustać, izradili su funkcionalan mikroskop od recikliranih materijala, poput starog papira, tekstila pa čak i sjemenki cvjetova. Na ovaj način su pokazali kako se svakodnevni otpad može pretvoriti u korisne obrazovne alate. Projekt ne samo da promiče održivost, već i potiče mlađe učenike da se uključe u ekološke aktivnosti i postanu odgovorni za svoj okoliš.
Skeeter Patrol – Kontrola populacije komaraca na Mediteranu
Tim Skeeter Patrol bavio se ekološkim rješenjem za tigrastog komarca, koji predstavlja prijetnju zdravlju u mediteranskim gradovima. Učenice su razvile prirodne repelente za komarce koristeći esencijalna ulja eukaliptusa i lavande, a proizvodi su pakirani u bočice koje se mogu ponovno napuniti. Projekt uključuje i javno informiranje putem digitalnih brošura i QR kodova na prometnim lokacijama, kako bi se educirali i turisti i stanovnici. Mentorice tima bile su mr.sc. Gabrijela Marin i Tea Kovačević.
Podrška održivosti kroz obrazovanje
Ovi projekti prikazuju kako mladi ljudi, uz pomoć učitelja, mogu razvijati konkretna i pametna rješenja za ekološke izazove. Sveučilište u Zadru ponosno je da je moglo podržati ove mlade inovatore i njihove mentore, jer potiču održivost i odgovorno ponašanje prema okolišu.
Program University to School, kao dio alijanse EU-CONEXUS, povezuje škole i visoka učilišta, omogućujući učenicima da razvijaju ekološke projekte i rješenja. Sveučilište u Zadru nastavlja ulagati u obrazovanje koje će pomoći mladima da postanu lideri održivosti i promicatelji pozitivnih promjena.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIJAVE OD ČETVRTKA / 19. travnja biciklijada „Od Branimira do Branimira“
U tijeku su pripreme za održavanje Županijskih dana koji se odvijaju tijekom travnja i koji su bogati posebno sportskim događanjima. U programu Županijskih dana održat će se tradicionalna i prepoznatljiva biciklijada „Od Branimira do Branimira“, koja se ove godine održava 16. godinu za redom.
16. biciklijada „Od Branimira do Branimira“ Zadar-Nin, održat će se u nedjelju, 19. travnja 2026. godine u trajanju od 11,00 do 13,00 sati . Biciklijada koja spaja Branimirovu obalu u Zadru s Branimirovom obalom u Ninu okupit će još jednom profesionalce i amatere, ali i turiste koji se u to vrijeme zateknu u Zadru. Organizatori ove manifestacije su Zadarska županija i Grad Nin, a partneri su PU zadarska, Zavod za javno zdravstvo Zadar, Biciklistički klub Zadar, TZ Grada Nina i HAK.
Biciklijada koju je 2008. godine pokrenuo Tim za zdravlje Zadarske županije u cilju poticanja zdravog načina života, promovira zdrav način života, posebno u vremenu kada na žalost virtualni svijet mnogima zamjenjuje stvarni smanjujući kretanje na minimum.
I ove godine generalni sponzor biciklijade je EVN Croatia plin d.o.o., a sponzor Specijalizirani dućan i servis za bicikle i električne romobile Calimero sport. Kao svih dosadašnjih godina sudionici će na startu dobiti majicu biciklijade glavnog sponzora EVN Croatia Plina d.o.o., prijavom na biciklijadu sudjeluje se u nagradnoj igri izvlačenja brojeva.
U Ninu sve bicikliste čeka topli obrok kojeg će pripremati kulinarski tim predvođen poznatim kuharom Renatom Kraljevim.
Ono po čemu se naša biciklijada razlikuje od svih ostalih je tradicija dolaska obitelji s djecom na manifestaciju, prepoznatljivost i po nazivu i po sponzorima koji su s nama svih ovih godina, ali i po nagovještaju ljepših dana koji nas izmamljuju češće vani. Tu je i promocija biciklističke staze, ali i sjajan spoj partnerstva s policijom koja svojim aktivnostima doprinosi promociji sprečavanja nasilja u zajednici odnosno na cestama i kulturi ponašanja na cesti . Ovo je i dalje najveća lokalna biciklijada u Hrvatskoj koju organizira regionalna i lokalna samouprava i na kojoj nema plaćanja kotizacje.
Ove godine prijave počinju u četvrtak , 19. ožujka i trajat će do 17. travnja 2026 u 14 sati, a svi zainteresirani mogu se prijaviti online na web stranicama Zadarske županije (www.zadarska-zupanija.hr) Calimero sporta (www.calimero-sport.hr), Biciklističkog kluba Zadar (www.bk.zadar.hr) i Zavoda za javno zdravstvo (www.zjz.hr). Kao i obično tijekom biciklijade bit će osiguran siguran nadzor i tehnička pomoć djelatnika Calimero Sporta i HAK-a.
Povratak iz Nina za Zadar je individualan i nije u sklopu organizacije manifestacije.
ZADAR / ŽUPANIJA
“ZA NJIHOV PRVI UDAH” Na Škrapingu prikupljeno 5.000 eura za zadarsku pedijatriju i ginekologiju
Ovogodišnji Škraping Pašman još je jednom dokazao da je puno više od sportske manifestacije. Kroz svaki korak po oštrom pašmanskom kršu, sudionici su trčali s plemenitim ciljem, što je rezultiralo hvalevrijednom donacijom od 5.000 eura namijenjenom Odjelu za pedijatriju i Odjelu ginekologije i opstetricije Opće bolnice Zadar.
Tim povodom, direktorica Turističke zajednice Općine Tkon Jelena Ugrinić danas je uručila i ček na taj iznos voditeljici Odjela rađaonice i rodilišta dr. Mariji Palada Krpina, specijalist ginekologije i subspecijalist fetalne medicine i opstetricije, kao i zamjeniku ravnatelja Bolnice Bošku Katiću.

Ovim je sredstvima nabavljen novi CTG uređaj za praćenje stanja trudnice i njezinog djeteta.
– Tijekom poroda žene, odnosno njihova djeca, budu praćena CTG zapisom. To je kardiotokografija. Kardiotokografiju smo mi i ranije imali, ali ono što je mogućnost ovoga što nam je sada svježe nabavljeno, uz pomoć sredstava koja je omogućila Turistička zajednica Općine Tkon, je objedinjavanje svih CTG zapisa ukoliko imamo više žena istovremeno u tijeku poroda tako da osoblje može pratiti istovremeno, a ne da mora ići od kreveta do kreveta. Znate isto da, prvo, to je prilično intiman događaj, onda nije baš primjereno da uvijek ide jako puno osoblja, naravno da svako toliko mora neko obilaziti tu ženu, ali je isto bitno da mi u svakom trenutku možemo biti upoznati sa situacijom s njenim djetetom, odnosno s intenzitetom trudova i tako, jer to je ono što se vidi tom pretragom, pojasnila je dr. Palada Krpina.
Ovogodišnji je Škraping bio najmasovniji do sada i okupio je oko 1.500 sudionika koji su se priključili upravo kako bi pomogli ovom humanitarnom cilju.

– Po meni uvijek nekako te donacije, i bilo koja humanitarna svrha, je za djecu. Ja uvijek gledam da bi pomogli djeci na neki način i onda smo se vrtjeli oko Opće bolnice Zadar, u biti, oko Pedijatrije i ginekologije i onda smo u dogovoru s njima došli na ideju da to zapravo bude za ginekologiju i baš smo sretni i zadovoljni što je ovoliki iznos skupljen od Škrapinga i od ljudi koji su davali. 5.000 eura je, mislim, jako dobar iznos. Sretna sam da možeš nekome pomoći i to je dobro. I želim širiti takvu energiju i takvu priču i dalje i naravno da će Škraping i sljedeće godine biti humanitarnog karaktera, najavila je to direktorica Ugrinić.
Podsjetimo, uz savršene vremenske uvjete i temperaturu od 16°C, trkači iz čak 18 zemalja, od SAD-a do Norveške, svladavali su 7. ožujka četiri različite dionice, dok je cijela manifestacija disala u ritmu humanitarne akcije “Za njihov prvi udah” za zadarsko rodilište.

ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE / Sutra bez vode 13 ulica u gradu Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 19.03.2026. (četvrtak) u vremenu od 08:00 h do 14:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u gradu Zadu u slijedećim ulicama:
• Nikole Božidarevića
• Janka Polića Kamova
• Ise Velikanovića
• Fausta Vrančića
• Ante Kovačića
• Hasana Kikića
• Stanka Vraza, kućni brojevi od 2 do 11
• Matije Gupca, kućni brojevi od 20 do 22
• Ivana Duknovića
• Roberta Frangeša – Mihanovića
• Grge Novaka
• Otona Ivekovića
• Ljube Babića
Poteškoće u vodoopskrbi moguće su i u okolnim ulicama.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNE NEDJELJE / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(FOTO) Gastro priča Evolution Next Levela: „Pijat na pijaci” oživio zadarsku tržnicu, a Panel o hrani pokazao zašto je lokalno nezamjenjivo
-
Sport4 dana prije(FOTOGALERIJA) BK POSEDARJE / Mladi natjecatelji četvrtu godinu za redom prvaci Dalmacije
-
Sport4 dana prijeEVOLUTION NEXT LEVEL / Sigurdsson i sportski lideri o disciplini, stavu i uspjehu






