Connect with us

Hrvatska

Anušić: Sve je spremno za vojni rok

Objavljeno

-

Troškovi vojnog roka iznosit će za državu 20 milijuna eura godišnje, izjavio je ministar obrane Ivan Anušić danas u Kninu gdje je obišao tamošnje vojarne u kojima će se obučavati budući ročnici, i uvjerio se da je sve spremno za provedbu temeljnog vojnog osposobljavanja.

“Nakon osam tjedana obuke, ročnicima će biti osigurana znanja i sposobnosti ključne za vojnu službu, kao i kompetencije potrebne za obnašanje vojničkih dužnosti unutar svake vojne postrojbe”, rekao jer Anušić koji je u Kninu obišao vojarnu 4. gardijske brigade Pauci, a zatim i vojarnu General-bojnik Andrija Matijaš-Pauk. Dodao je kako ročnici, po završetku osposobljavanja, mogu izravno aplicirati za djelatnu vojnu službu, dok će oni koji to ne učine biti raspoređeni u pričuvu.

Obuka će se provoditi u Kninu, Slunju i Požegi kroz sedam glavnih područja, uključujući uporabu osobnog naoružanja, taktiku kretanja i reakcije na bojištu, komuniciranje, zaštitu, vojnu službu i tjelesnu spremu.

Anušič: Godišnje očekujemo 4 do 5 tisuća ljudi koji će se odazvati na vojni rok
Najavio je da bi se zakon o uvođenju vojnog roka trebao donijeti do 15. srpnja, kad je gotovo zasjedanje Sabora. Ministar je naglasio kako pričuvna komponenta Hrvatske vojske ima iznimno važnu ulogu u kontekstu obrane teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske.

“Hrvatske oružane snage trenutno na raspolaganju imaju 18 tisuća pričuvnika, što je procijenjeno kao dostatan broj za potrebe obrane. Naš cilj je da temeljnim vojnim osposobljavanjem osiguramo dodatnu pričuvnu snagu, a očekujemo godišnji odaziv između 4 tisuće i 5 tisuća ročnika”, rekao je.

Istaknuo je kako će svaka generacija ročnika koštati državu oko četiri milijuna eura, a ukupno je predviđeno pet generacija godišnje, što ukupno iznosi 20 milijuna eura. Govoreći o potencijalnim ročnicima, Anušić je rekao kako u Hrvatskoj godišnje punoljetnost doseže između 18 i 19 tisuća mladića. Ministar je naglasio kako se temeljno vojno osposobljavanje pokazalo učinkovitim modelom pripreme za vojničke dužnosti te kako će određeni benefiti koje će ročnici dobiti tijekom obuke biti dodatna motivacija za sudjelovanje.

Anušić: Vjerujem da NATO neće dopustiti destabilizaciju regije
“Siguran sam da će odaziv biti značajno veći od minimalnih 5 tisuća godišnje, jer nudimo opciju dvomjesečnog vojnog osposobljavanja umjesto duljeg civilnog služenja vojnog roka, koji ne osigurava iste mogućnosti”, kazao je.

Osvrnuo se i na sigurnosnu situaciju u regiji, posebice na najavljene poteze vlasti bosanskih Srba u Bosni i Hercegovini.

“Ne mogu reći da se bojimo, ali s pažnjom promatramo što se događa, budući da u Bosni i Hercegovini danas živi oko 350 tisuća Hrvata. Hrvatska promatra i politička zbivanja u Srbiji i na Kosovu, a s obzirom na to da je glavni tajnik NATO-a nedavno posjetio Sarajevo i poslao jasne poruke, vjerujem da ni NATO ni međunarodna zajednica neće dopustiti destabilizaciju regije”, izjavio je Anušić.

Dodao je kako Hrvatska mora biti spremna na sve scenarije, iako se nada da do eskalacije neće doći. “Svi su govorili da do rata u Ukrajini neće doći, a sada već tri godine ondje traje krvavi sukob”, upozorio je i dodao kako Hrvatska mora biti spremna, jer Bosna i Hercegovina graniči s nama i ondje živi veliki broj Hrvata.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

MORH zapošljava: Objavljen novi natječaj, pogledajte koji su uvjeti

Objavljeno

-

By

foto: MORH

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske raspisalo je u srijedu 26. ožujka 2025. godine javni natječaj za prijam 10 kandidata/kandidatkinja za časnike/časnice – vojne pilote.

Kandidati trebaju imati završen najmanje sveučilišni prijediplomski studij ili stručni studij bilo kojeg usmjerenja te ispunjavati opće uvjete za prijam u Oružane snage Republike Hrvatske koji su propisani člankom 34. Zakona o službi u Oružanim snagama RH te ne mogu biti primljene osobe za čiji prijam postoje zapreke iz članka 35. Zakona.

Na natječaj se mogu prijaviti kandidati koji do kraja 2025. godine navršavaju najviše 27 godina života. Kandidati koji nisu završili program dragovoljnog vojnog osposobljavanja bit će upućeni na dragovoljno vojno osposobljavanje, a prije upućivanja, trebaju prethodno uspješno završiti pripremno osposobljavanje (selekcijsko letenje).

Također, prije upućivanja na osposobljavanje kandidati prolaze posebni odabirni postupak, a kriteriji i postupak za utvrđivanje uvjeta propisani su Zakonom i Pravilnikom o utvrđivanju zdravstvenih, psihičkih, tjelesnih i sigurnosnih uvjeta za prijam u službu u Oružane snage Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 37/24 i 84/24).

Po uspješnom okončanju dragovoljnog vojnog osposobljavanja, odabrani kandidati za časnike vojne pilote bit će upućeni na Temeljnu časničku izobrazbu, a nakon završetka iste kandidati će biti primljeni u djelatnu vojnu službu, dodijelit će im se prvi časnički čin te će biti raspoređeni na časničku dužnost.

Mjesto osposobljavanja i mjesto službe je teritorij Republike Hrvatske, a uz vlastoručno potpisanu prijavu potrebno je priložiti:

  • životopis,
  • dokaz o odgovarajućem stupnju obrazovanja (preslika diplome),
  • potvrdu odnosno ispis iz elektroničkog zapisa podataka iz područja radnih odnosa koji vodi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje,
  • dokaz o državljanstvu RH (preslika domovnice ili osobne iskaznice),
  • rodni list i
  • dokaz da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak (ne stariji od 6 mjeseci).

Rok za podnošenje prijave na natječaj je 14 dana od dana objave u Narodnim novinama.

Prijave s dokazima o ispunjavanju traženih uvjeta dostavljaju se u Središnjicu za upravljanje osobljem, Ilica 256 b, Zagreb. Dodatne obavijesti kandidati mogu dobiti na broj telefona: 01/3784-636 i 01/3784-812.

Više informacija o natječaju možete pronaći ovdje.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Plenković: Cijene struje i plina i grijanja ostaju iste do jeseni, svakom umirovljeniku stiže 50 eura

Objavljeno

-

By

Država će za osmi paket mjera za zaštitu standarda građana i konkurentnosti gospodarstva izdvojiti 296 milijuna eura, rekao je u srijedu na vladinoj sjednici premijer Andrej Plenković.

Ukupna vrijednost paketa iznosi 296,2 milijuna eura, a obuhvaća niz ciljanih mjera za koje se očekuje da će imati učinak na kućne budžete građana, poslovanje malih poduzeća, javne i neprofitne institucije, studente, umirovljenike, branitelje i poljoprivrednike.

Za cjenovno pristupačnu energiju namijenjeno je 140 milijuna eura. Postojeće mjere produžuju se do 30. rujna ove godine, čime se osiguravaju nepromijenjene cijene električne energije za kućanstva, kao i za mikro, male i srednje poduzetnike s potrošnjom do 250 tisuća kilovatsati, stabilne cijene plina i toplinske energije za građane i javne ustanove poput vrtića, škola, bolnica, domova za starije i druge, rekao je Plenković.

Potpore umirovljenicima iz “osmog paketa” vrijedne su 62,5 milijuna eura. Svi umirovljenici i korisnici nacionalne naknade koji su bili u isplati za veljaču 2025. dobit će jednokratnu isplatu od 50 eura. To se odnosi na više od 1,2 milijuna korisnika. Isplata će se obaviti najkasnije do kraja travnja. Ovo je jedanaesti paket pomoći za umirovljenike u posljednje četiri godine, čime ukupna vrijednost potpore iznosi 773,5 milijuna eura.

Za 105 tisuća socijalno najugroženijih korisnika, osigurane su mjesečne naknade za troškove energije energiju u iznosu od 70 eura, u razdoblju od travnja do rujna. Za to je osigurano 62,2 milijuna eura.

Za oko 15 tisuća nezaposlenih hrvatskih branitelja osigurana je jednokratna potpora od sto eura, kao pomoć u ublažavanju rasta životnih troškova. Ukupna iznos naknade je 1,5 milijuna eura.

Potpore za javni prijevoz ukupno su vrijedne deset milijuna eura pri čemu se subvencionira 0,16 eura po litri dizela za prijevoznike. Ideja je zaštititi putnike od mogućeg rasta cijena karata i omogućiti održavanje linija koje su manje isplative, ali nužne za život lokalnih zajednica.

Za potporu proljetnoj sjetvi namijenjeno je 20 milijuna eura. Namijenjena je poljoprivrednicima, za sufinanciranje proizvodnih troškova poput sjemena, gnojiva i goriva.

Nastavljaju se i potpore studentima te je 4,5 milijuna eura namijenjeno potporama studentskim centrima, čime se sprečava rast cijena studentske prehrane. Cijena obroka ostaje nepromijenjena za 111 tisuća studenata u 25 gradova i iznosi 0,86 eura.

“Ovo je cjelovit i ciljan paket kojim komažemo svima kojima je to u ovom trenutku potrebno i osiguravamo kontinuitet mjera građenja sigurnosne mreže očuvanja socijalne kohezije, predvidljivosti i pomoći kućnim proračunima i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva”, rekao je premijer Plenković.

Posebno je naglasio pomoć umirovljenicima i onima koji teže žive.

Ukupna vrijednost svih dosadašnjih vladinih paketa pomoći građanima i gospodarstvu je prema njegovim riječima 8,3 milijarde eura.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Kiši se ne vidi kraj, a stižu i olujni vjetar i zahlađenje

Objavljeno

-

By

Pexels

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno u većem dijelu zemlje, kiše i pljuskova ima uglavnom na srednjem i južnom Jadranu te na istoku zemlje.

U nastavku srijede kiše i pljuskova bit će i drugdje u unutrašnjosti, no u Dalmaciji lokalno može biti lokalno izraženijih pljuskova s grmljavinom. Bura će jačati prema večeri do olujnih razmjera, očekuju se poteškoće u prometu.

Vrlo vjerovito će biti i tijekom četvrtka te nestabilno. Najmanja vjerojatnost za oborinu je na sjeveru zemlje i na sjevernom Jadranu, dok su duž Jadrana i uz Jadran najvjerojatniji lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom. Temperature će biti niže.

Bura će u petak slabjeti, no ostaje nestabilno, česti će biti kiša i pljuskovi s grmljavinom. U najvišem gorju može zalepršati i koja pahulja snijega. Još će malo zahladnjeti.

Za vikend nestabilno, u subotu će biti češći kiša i pljuskovi u odnosu na nedjelju.

Čini se da će nestabilno početi i novi tjedan.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu