Svijet
Nevjerojatno novo istraživanje: Covid može pomoći u smanjenju tumora?
Fascinantno novo istraživanje, objavljeno u časopisu Journal of Clinical Investigation, otkrilo je neočekivanu potencijalnu korist infekcije koronavirusom: može pomoći u smanjenju tumora.
iznenađujuće otkriće, temeljeno na istraživanjima provedenim na miševima, otvara nove mogućnosti za liječenje raka i osvjetljava složene interakcije između imunološkog sustava i stanica raka. No, ističe se u istraživanju da to svakako ne znači da bi ljudi trebali aktivno pokušavati dobiti covid.
Podaci koji ističu važnost imunološkog sustava u borbi protiv raka su značajni, a mnogi lijekovi ciljaju imunološki sustav, oslobađajući njegov potencijal.
Studija se usredotočila na vrstu bijelih krvnih stanica, monocite. Te imunološke stanice igraju ključnu ulogu u obrani tijela od infekcija. Međutim, kod pacijenata oboljelih od karcinoma, monocite ponekad mogu preoteti tumorske stanice i transformirati ih u stanice pogodne za rak koje štite tumor od imunološkog sustava.
Ono što su istraživači otkrili jest da teška infekcija covidom uzrokuje da tijelo proizvodi posebnu vrstu monocita s jedinstvenim antikancerogenim svojstvima.
Istraživači su otkrili da ovi inducirani monociti imaju poseban receptor koji se dobro veže za specifičan slijed covid RNA. Ankit Bharat, jedan od znanstvenika uključenih u ovo istraživanje sa Sveučilišta Northwestern u Chicagu, objasnio je ovaj odnos pomoću analogije brave i ključa: “Ako je monocit brava, a covid RNA ključ, tada covid RNA savršeno pristaje”.
Eksperiment na miševima
Kako bi testirali svoju teoriju, istraživački tim proveo je eksperimente na miševima s različitim vrstama uznapredovalih (stadij 4) karcinoma, uključujući melanom, rak pluća, dojke i debelog crijeva. Miševima su dali lijek koji imitira imunološki odgovor na tešku infekciju covidom, inducirajući proizvodnju ovih posebnih monocita. Rezultati su bili izvanredni. Tumori kod miševa počeli su se smanjivati kod sve četiri proučavane vrste raka, piše The Conversation.
Za razliku od običnih monocita, koje tumori mogu pretvoriti u zaštitne stanice, ovi inducirani monociti zadržali su svoja svojstva borbe protiv raka. Uspjeli su migrirati na mjesta tumora, što većina imunoloških stanica ne može postići i aktivirali su prirodne stanice ubojice. Te su stanice napale stanice raka, uzrokujući smanjenje tumora.
Ovaj mehanizam je posebno zanimljiv jer nudi novi pristup borbi protiv raka koji ne ovisi o T-stanicama, koje su fokus mnogih trenutnih imunoterapijskih tretmana.
Dok je imunoterapija pokazala obećavajuće rezultate, djeluje u samo oko 20% do 40% slučajeva, često ne uspijevajući kada tijelo ne može proizvesti dovoljno funkcionalnih T-stanica. Vjeruje se da je oslanjanje na imunitet T-stanica glavna ograničavajuća točka trenutnih imunoterapijskih pristupa. Ovaj novi mehanizam, nasuprot tome, nudi način selektivnog ubijanja tumora neovisno o T-stanicama, potencijalno pružajući rješenje za pacijente koji ne reagiraju na tradicionalnu imunoterapiju.
Klinička ispitivanja će biti potrebna kako bi se utvrdilo javlja li se isti učinak kod ljudi. Iako je malo vjerojatno da bi cjepiva protiv covida pokrenula ovaj mehanizam (jer ne koriste puni slijed RNA virusa), ovo istraživanje otvara mogućnosti za razvoj novih lijekova i cjepiva.
Svijet
Trump za ministra obrane želi Foxovog voditelja koji ne zna što je ASEAN
Pete Hegseth, bivši voditelj Fox Newsa kojeg je Donald Trump nominirao za ministra obrane, jučer se našao pod kritikama tijekom saslušanja u Senatu. Suočio se s pitanjima o navodnim optužbama za seksualno zlostavljanje i pretjerano konzumiranje alkohola, svojim stavovima o ženama u vojsci i ulozi u pomilovanju muškaraca optuženih za ratne zločine.
No, kako prenosi Time, jedan trenutak tijekom 4.5-satnog ispitivanja posebno je privukao pozornost na internetu: kada nije uspio imenovati nijednu državu članicu Saveza država Jugoistočne Azije (ASEAN). Snimka Hegsethovog odgovaranja je prikupila milijune pregleda na platformama poput X-a, a prikazuje demokratsku senatoricu Tammy Duckworth iz Illinoisa, koja je Hegsetha nazvala “nekompetentnim”. Duckworth je rekla kako cijeni što je “govorio malo o Indo-Pacifiku”, a zatim ga upitala može li navesti važnost barem jedne države članice ASEAN-a i kakav sporazum imaju s tom državom.
Dodala je: “Usput, koliko zemalja ima u ASEAN-u?”
Hegseth je odgovorio da ne može reći točan broj zemalja, ali da zna da imaju saveznike u Južnoj Koreji i Japanu te unutar AUKUS-a s Australijom.
“Nijedna od te tri zemlje koje ste spomenuli nije članica ASEAN-a”, prekinula ga je Duckworth. “Predlažem vam da se bolje pripremite za ovakve pregovore.”
Gotovo pola stoljeća dobrih odnosa sa SAD-om
ASEAN je blok koji već gotovo pola stoljeća ima diplomatske odnose sa SAD-om i sastoji se od 10 članica: Bruneja, Kambodže, Indonezije, Laosa, Malezije, Mjanmara, Filipina, Singapura, Tajlanda i Vijetnama. Iako ASEAN nije vojni savez, SAD ima obrambene sporazume s Filipinima i Tajlandom, dok je Singapur ključni sigurnosni partner.
Bivša zastupnica Debbie Mucarsel-Powell podijelila je snimku na platformi X i dovela u pitanje Hegsethovu sposobnost za obnašanje te funkcije. “Hegseth ne može imenovati nijednu zemlju članicu ASEAN-a niti poznaje sigurnosne sporazume SAD-a. Amerika, ako želite mir i sigurnost, ovo nije pravi izbor!” napisala je. Kritike i pohvale
Društvene mreže preplavljene su kritikama Hegsethovog propusta. “Ovo je istovremeno smiješno i zastrašujuće”, napisao je jedan korisnik. “Nijedna velika sila u povijesti nije kombinirala toliku imperijalnu bahatost s tolikim neznanjem o drugima.”
“Ljudi, Pete Hegseth je strašno nekompetentan za ovu poziciju,” objavila je organizacija Really American, koja se protivi Trumpu. Liberalna organizacija VoteVets nazvala je ovaj trenutak “trenutkom koji sve objašnjava”.
Ipak, neki su stali u Hegsethovu obranu. “Nikad nisam čuo za ASEAN, a cijeli život pratim geopolitička pitanja”, napisao je jedan korisnik. “Izgleda kao da ga zasipaju nevažnim pitanjima i zatim mu predbacuju jer nije znao odgovor.”
U odgovoru na objavu senatora Lindseyja Grahama, koji je pohvalio Hegsethov nastup na saslušanju, drugi korisnik X-a je napisao: “Hegseth je bio toliko pripremljen da nije mogao imenovati niti jednu članicu ASEAN-a. A tko bi trebao znati o globalnim poslovima? Oh, da, ministar obrane.” No, nije samo oporba kritizirala Hegsetha. Strategija “slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika”, koja je usvojena tijekom Trumpovog prvog mandata kao odgovor na rastući utjecaj Kine, naglašava važnost održavanja bliskih odnosa s ASEAN-om: “ASEAN se nalazi na geografskom središtu Indo-Pacifika i ključan je za našu viziju regije.”
Svijet
Austrija imenovala privremenog kancelara
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg bit će privremeni kancelar zemlje dok krajnje desna Slobodarska stranka pokušava formirati novu koalicijsku vladu, objavio je danas ured predsjednika.
Drugi put premijer
Schallenberg će preuzeti dužnost od odlazećeg kancelara Karla Nehammera, koji je najavio ostavku tijekom vikenda nakon što su propali njegovi napori da formira koaliciju bez Slobodarske stranke. Nehammer planira otići u mirovinu u petak.
Ured predsjednika Alexandera Van der Bellena objavio je da će Schallenbergu formalno povjeriti “vođenje privremene vlade”.
Bit će to drugi put da Schallenberg obnaša dužnost premijera Austrije. Schallenberg je bio kancelar manje od dva mjeseca krajem 2021. nakon što je Sebastian Kurz podnio ostavku i prije nego što je mjesto premijera pripalo Nehammeru, koji se vratio u Ministarstvo vanjskih poslova. Antiimigracijska, euroskeptična i proruska Slobodarska stranka Austrije pobijedila je na parlamentarnim izborima u rujnu, ali su druge stranke tada rekle da neće surađivati s njom u formiranju vlade.
Čelnik austrijske krajnje desnice Herbert Kickl dobio je mandat za sastavljanje vlade
Zaokret stranke
Nakon što je Nehammer najavio ostavku, njegova konzervativna Austrijska narodna stranka napravila je oštar zaokret u odnosu na dosadašnje odbijanje da uopće razmotri suradnju sa Slobodarskom strankom i njezinim čelnikom Herbertom Kicklom.
Kickl je u ponedjeljak dobio mandat da pokuša sastaviti prvu krajnje desničarsku vladu nakon Drugog svjetskog rata. To je proces koji može trajati tjednima ili mjesecima i nije zajamčeno da će uspjeti. Schallenberg je rekao da neće ostati u Kilckovoj vladi.
Svijet
Francuska nakon izjave Trumpa o Grenlandu: EU neće trpjeti napade na svoje granice
Europska unija neće dopustiti drugim zemljama da napadaju njene suverene granice, kazao je francuski ministar vanjskih poslova odgovarajući na komentare izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o preuzimanju kontrole nad Grenlandom.
Trump je odbio isključiti vojno ili gospodarsko djelovanje u sklopu svoje otvorene želje da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
“Ne dolazi u obzir da bi Europska unija drugim državama svijeta dopustila napad na svoje suverene granice”
Francuski šef diplomacije Jean-Noel Barrot rekao je kako ne vjeruje da će SAD napasti ogroman arktički otok, koji je dio Danske više od 600 godina.
“Očito ne dolazi u obzir da bi Europska unija drugim državama svijeta dopustila napad na svoje suverene granice, tko god oni bili”, rekao je za radio France Inter.
“Mi smo snažan kontinent”, dodao je. Trumpove izjave dodatno su ilustrirale njegov ekspanzionistički program dva tjedna prije inauguracije 20. siječnja u Washingtonu.
“Ako me pitate mislim li da će Sjedinjene Američke Države izvršiti invaziju, moj odgovor je ‘ne’. No jesmo li ušli u razdoblje u kojem je riječ o preživljavanju najsposobnijih? Onda je moj odgovor ‘da'”, kazao je Barrot.
Također, rekao je da si Unija ne bi smjela dozvoliti da je se zastrašuje ili da bude pretjerano zabrinuta, već da se treba probuditi i ojačati.
-
magazin2 sata prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
magazin4 dana prije
SUBOTNJA ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…