Svijet
Ovo bi mogla biti nova “obećana zemlja” za Hrvate: Jako je blizu, a plaće idu i iznad 8000 eura
Europska zemlja iz susjedstva ima jednu od najuspješnijih tranzicijskih ekonomija u središnjoj Europi, stopa nezaposlenosti iznosi 4,5 posto (podaci za 2023. godinu), a kvaliteta života je među najboljima u svijetu.
Hrvati već godina napuštaju svoju zemlju i odlaze u Njemačku, Irsku pa čak i na skandinavski poluotok u potrazi za boljim životom, životnim uvjetima, plaćama… No, prema novim podacima, “obećana zemlja” im je puno bliže. Naime, slovenska Vlada i sindikati potpisali su granski kolektivni ugovor koji predviđa povećanje plaća koji se tiče osnovice plaća u javnom sektoru sve do 2028. godine. Sustav plaća javnog sektora primjenjuje se na cijeli javni sektor, a povećanje plaća odnosi se na oko 190.000 zaposlenih u javnom sektoru. Procjene su da će osnovne plaće javnih službenika prosječno rasti za 19 posto, što u prosjeku znači povećanje za 380 eura bruto, piše RTVSlo, a prenosi Večernji list.
Prema novom ugovoru, nova ljestvica plaća sastoji se od 67 razreda, pri čemu je razlika između razreda smanjena s četiri posto na tri posto, a omjer između najviše i najniže plaće bit će 1:7. Osnovna plaća u prvom razredu bit će jednaka minimalnoj plaći za 2024. godinu, koja iznosi 1.253,90 eura bruto, dok je predviđena osnovna plaća u najvišem razredu 8.821,04 eura bruto, navode slovenski mediji. Sindikati i Vlada dogovorili su se da će svake četiri godine procjenjivati učinak rasta minimalne plaće i plaća u javnom sektoru te poduzimati potrebne mjere.
Poznati su iznosi koje će imati neki od zaposlenika u javnom sektoru. Početna plaća policajca iznosit će 1.636 eura bruto, što je povećanje od 34 posto u odnosu na dosadašnji iznos. Početna plaća profesionalnog vojnika iznosit će 1.636 eura. Raste plaća carinika, pravosudnog policajca i vatrogasca iznosit će 1.685 eura, što je porast od 38 posto. Učitelji će dobiti porast plaće od 28 posto, što znači da će primati 2.135 eura bruto. Početna plaća medicinske sestre primalje iznosit će 1.736 eura bruto, a medicinska sestra na odjelu intenzivne njege dobit će 1.897 eura. Liječnici specijalisti imat će plaću od 4.890 eura bruto.
Slovenija je jedna i od najuspješnijih tranzicijskih ekonomija u središnjoj Europi, stopa nezaposlenosti iznosi 4,5 posto (podaci za 2023. godinu). Zemlja je to koja se redovito rangira među one s najvišom kvalitetom života u svijetu, ima kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, visoku stopu obrazovanja, kao i snažnu socijalnu politiku.
Svijet
Objavljena velika prognoza za proljeće: Moguće su anomalije i snijeg, evo i gdje
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Europi s normalnim oborinama. Trenutačno se predviđa pretežno visok tlak, sa sustavima niskog tlaka i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljetna sezona traje tri mjeseca i obuhvaća razdoblje ožujak, travanj i svibanj, navodi Severe Weather Europe.
Riječ je o prijelaznom razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Također može uključivati utjecaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Europski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea. Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljetna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno točni, to ne znači da bi takvi vremenski uvjeti trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugerira kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tijekom sezone, navodi SWE.
Predviđanje uzorka tlaka iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opći signal visokog tlaka. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz dulje vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog tlaka usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uvjeti vjerojatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Europe. Središnja i zapadna područja vjerojatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod utjecajem područja niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče oborina, Europa ima trend više oborina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerojatno znači da model ide prema području nižeg tlaka iznad jugozapadne Europe, unatoč samo malim pokazateljima područja niskog tlaka.
Snijeg moguć i u ožujku
U kombinaciji s nižim temperaturama, to također utječe na potencijal snježnih oborina u rano proljeće. Iako je proljeće općenito poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padalina, osobito u ožujku. Ali gledajući prognozu snježnih oborina za veljaču-travanj 2025., veći dio kontinenta ima snježne padaline ispod normale, prenosi Net.hr.
UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog tlaka iznad Europe i signalom područja niskog tlaka iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog tlaka nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uvjete od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a također pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Europe, kaže SWE.
Gledajući prognozu oborine, nad južnom Europom vidimo uglavnom normalne do suše uvjete. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog tlaka iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Europe pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na utjecaj zone niskog tlaka na sjeveru.
Također možemo pogledati prognozu snježnih oborina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je za očekivati uz temperature iznad normale i dominantan sustav visokog tlaka nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Svijet
Italija kreće u borbu protiv lažnih negativnih recenzija u ugostiteljstvu
Talijanska vlada predstavila je nacrt zakona koji regulira ocjenjivanje hotela, restorana i turističkih atrakcija na internetu, signalizirajući da namjerava obuzdati lažne i plaćene recenzente zbog mogućeg narušavanja slobodne tržišne utakmice i obmanjivanja građana. Prijedlog zakona predviđa brojne prepreke za potencijalne recenzente, uključujući obavezu podastiranja vjerodostojne osobne iskaznice i dokaza da su zaista posjetili mjesto koje ocjenjuju. Recenzije će morati biti objavljene unutar dva tjedna od posjeta i moći će se ukloniti ako su neistinite. Sve će biti uklonjene dvije godine nakon objave.
I važeći zakoni zabranjuju lažne recenzije, ali prekršaje je teško pratiti. Vlada zato predlaže da agencija za tržišno natjecanje dobije ovlasti za provjeru ocjena i za određivanje eventualnih kazni.
Rim želi zabraniti i plaćene i sponzorirane ocjene. Poticaji za njihove autore uobičajena su praksa.
“Današnji dan označava važan korak u smjeru zaštite našeg poslovanja”, rekla je ministrica turizma Daniela Santanche.
Pojedine udruge u sektoru izrazile su zadovoljstvo nacrtom zakona, ali neki strahuju za privatnost, upozoravajući i da bi zabrana anonimnih recenzija mogla drastično smanjiti broj online komentara o hotelima i restoranima.
“Lažne recenzije predstavljaju problem za pošteno natjecanje među tvrtkama jer mogu snažno utjecati na prodaju, a problem su i za potrošače zbog moguće obmane”, rekao je Reutersu predsjednik udruge potrošača Federconsumatori Michele Carrus.
Teško je naći pravo rješenje za taj problem, ali uvjeren sam da ćemo ga definirati u parlamentarnoj raspravi, dodao je Carrus.
Svijet
Njemačka Ukrajini isporučila moćno oružje
Njemački ministar obrane Boris Pistorius predao je Ukrajini prvu novu samohodnu haubicu na kotačima tipa RCH 155. “Ukrajina, a to je signal, može računati na nas. Njemačka je spremna preuzeti odgovornost u Europi”, rekao je političar SPD-a u Kasselu, gdje proizvođač tenkova KNDS proizvodi ovaj sustav oružja.
Ukrajinski veleposlanik Oleksij Makejev simbolično je preuzeo prvu od ukupno 54 samohodne haubice koje će Njemačka isporučiti Ukrajini. Prvih šest sustava početno će ostati u Njemačkoj kako bi se koristili za obuku ukrajinskih vojnika.
“Ne trebamo posrednike, trebamo saveznike”. rekao je veleposlanik u vezi s mogućim pregovorima o okončanju rata. “Mir se mora izboriti. Dobro je znati da je Njemačka na strani Ukrajine”, dodao je.
Kakva je to haubica?
Kako piše Kyiv Independent, radi se o haubicama s topovima kalibra 155 mm, smještenim na oklopnom vozilu s četiri osovine (“8×8”). KNDS, zajednička tvrtka njemačkog KMW-a i francuskog Nextera, ističe da RCH 155 može ispaljivati do devet projektila u minuti. Samohodna haubica RCH-155 predstavlja kombinaciju oklopnog transportera GTK Boxer i automatizirane artiljerijske kupole PzH 2000, piše Kyiv Independent.
Ispaljuje granate kalibra 155 mm na udaljenost do 54 kilometra. Zahvaljujući bazi na kotačima, sličnoj teškom oklopnom vozilu, može se brzo kretati po cesti i izvan nje brzinom većom od 100 kilometara na sat.
Ukrajina je prva zemlja koja je dobila novu RCH 155.