Svijet
Popis namirnica u slučaju rata: Ovo su upute za preživljavanje koje dobivaju Skandinavci
Skandinavci su se počeli pripremati za rat, terorističke napade i druge neočekivane krize. Švedska je građanima počela dijeliti brošure u kojima su osnovne upute kako se ponašati u takvim situacijama i kakve zalihe pripremiti kod kuće.
Finska je na internetu objavila savjete o “pripremi za incidente i krize”. I Norvežani su nedavno primili pamflet koji objašnjava kako se samostalno snalaziti tjedan dana u slučaju ekstremnih vremenskih prilika, rata i drugih prijetnji.
Švedska je zbog pogoršane sigurnosne situacije objavila ažuriranu brošuru “Ako dođe do rata ili krize” koja građanima nudi savjete za snalaženje u krizama.
“Živimo u nesigurnim vremenima”, rečenica je kojom počinje brošura koja savjetuje građane o ponašanju u slučaju rata, terorizma, cyber napada i drugih prijetnji.
Kako pripremiti svoj dom?
Švedska vlada savjetuje građane da pripreme na vrijeme svoj dom za potencijalne krize. Savjetuje se potrošnja tri litre vode dnevno koja se koristi za kuhanj i pijenje u najvećoj mjeri.
U slučaju nestašice pitke vode, općine će osigurati javne spremnike vode. No, građani bi kod ipak trebali pripremiti zalihe pa vlada savjetuje nabavku posuda za skladištenje vode ili kanti s poklopcima za prikupljanje vode.
Preporučuje se i kupovina flaširane vode, a vodu bi trebalo čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Jednom ili dva puta godišnje trebalo bi provjeriti ima li voda mirisa i okusa kako bi bili sigurni da je ispravna za konzumaciju. Ako je potrebno, građanima se savjetuje da vodu zamijene. Ako nisu sigurni je li ispravna za konzumaciju, vodu bi trebali prokuhati.
Dio vode može se u bocama držati u zamrzivaču. Kada se led otopi, voda se može piti. Boce ne bi trebalo puniti do vrha kako ne bi popucale kada se zalede.
Grijanje
Unutarnja temperatura u domu brzo će pasti ako dođe do prekida pa se građanima savjetuje da se u takvim situacijama svi članovi obitelji okupe u jednoj sobi, stave deke na prozore, a na pod prostirke.
Dobro je pripremiti odjeću za sve vremenske prilike, uključujući vunenu odjeću, šalove, kape, rukavice i debele čarape. Savjetuje se i nabavka vreća za spavanje.
Kao alternativi izvori grijanja koji ne zahtijevaju električnu energiju, u brošuri se navode linski ili parafinski grijač, a trebalo bi pripremiti i stvari kao što su svijeće, šibice, aparat za gašenje požara i gorivo.
Komunikacija
U brošuri se naglašava važnost primanja vijesti i svih važnih informacija koje nude državni organi. Također je važno biti u mogućnosti kontaktirati s obiteljima i prijateljima pa je dobro kod kuće držati radio na baterije, solarne ploče, dodatne baterije, mobitele i ‘power bank’, punjač za mobitel, a važne telefonske brojeve trebalo bi zapisati na papir.
Hrana
Građani bi trebali pripremiti hranu koja je zasitna, energetski bogata i koja se može sigurno pohraniti na sobnoj temperaturi. Trebalo bi nabaviti hranu koja se može brzo pripremiti i koja ne treba puno vode za pripremu ili se može odmah konzumirati.
Savjetuje se da se pri običnoj kupovini kupi dodatni artikl kako bi na vrijeme počeli s pripremom vlastitih zaliha.
Što je dobro imati od hrane:
Nekvarljive namirnice: žitarice, pahuljice, tjestenina, riža, kus-kus, instant pire krumpir, mlijeko u prahu, tortilje, hrskavi kruh, krekeri, sol, i začini.
Konzervirana hrana: rajčica, povrće, voće i gotova jela.
Visokoproteinske namirnice: sušeno ili konzervirano meso i riba, slanutak, grah, leća.
Namirnice s visokim udjelom masnoće: ulje za kuhanje, pesto, sušene rajčice u ulju, maslac od kikirikija, orasi i sjemenke.
Namirnice za podizanje energije: džem, čokolada, med, proteinske pločice, sušeno voće.
Piće: kava, čaj, mješavina za toplu čokoladu, juha od borovnica ili šipka, sok, mlijeko.
Hrana za djecu: kašica, formula za dojenčad, zobena kaša, dječja hrana.
U brošuri se savjetuje da građani iskoriste voće i bobice koje su im na raspolaganju te, ako je moguće, da u svom vrtu ili na balkonu zasade neke biljke.
WC
Ako nema vode, primjerice zbog nestanka struje, građani neće moći isprazniti toalet pa je potrebno pripremiti se za odlaganje otpada na druge načine.
Dobro je držati kod kuće: WC papir, vlažne maramice, sredstvo za dezinfekciju ruku, pelene, menstrualne uloške, plastične vrećice ili vrećice za smeće; kompostno leglo ili piljevinu; kantu s poklopcem.
Ostale stvari
Građani bi trebali kod kuće pripremiti i stvari kao što su plinski plamenik, pribor za prvu pomoć, lijekove, svjetiljke, otvarač za konzerve.
Oni koji piju lijekove na recept trebali bi pripremiti zalihe za jedan mjesec.
Ljubimci
Vlasnici ljubimaca su odgovorni za njih u slučaju krize ili rata pa se trebaju pobrinuti da kod kuće imaju dovoljno namirnica i drugih potrebnih stvari za barem tjedan dana.
Stoga se savjetuje da vlasnici kućnih ljubimaca imaju dovoljno suhe hrane za životinje i dovoljno vode, lijekove, kavez ili nešto drugo u čemu mogu transportirati životinju, a broj veterinara trebalo bi zapisati na telefon.
Cijelu brošuru koju Švedska dijeli građanima pogledajte OVDJE.
Svijet
Trump kritizira Ukrajinu zbog napada američkim projektilima na Rusiju: “Ovo što se događa je ludo”
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump kritizirao je Ukrajinu zbog korištenja američkih projektila za napade duboko u ruskom teritoriju, u intervjuu za časopis Time objavljenom u četvrtak, što sugerira da će promijeniti američku politiku prema Ukrajini. “Ovo što se događa je ludo. Ludo. Nikako se ne slažem sa slanjem projektila stotinama milja u Rusiju. Zašto to radimo? Samo eskaliramo rat i činimo stvari gorima. To se nije smjelo dopustiti”, rekao je Trump u intervjuu za Time, koji ga je proglasio osobom godine. Predsjednik Joe Biden ukinuo je prošli mjesec američku zabranu Ukrajini da koristi američke projektile većeg dometa za napade duboko u Rusiji.
Trump je rekao da bi htio brzo zaustaviti rat u Ukrajini koji traje već gotovo tri godine.
Za Time je rekao da ima “jako dobar plan”, ali da će “on biti gotovo bezvrijedan” ako ga sada otkrije.
Rekao je također da broj ljudi koji ginu u ratu nije održiv.
“Govorim o obje strane. Zaista je prednost za obje strane da se to završi”, rekao je.
Svijet
Šef NATO-a: Nismo spremni za rusku prijetnju, moramo prijeći na ratni model
Šef NATO-A upozorio je da savez nije spreman za prijetnje s kojima će se suočiti iz Rusije u nadolazećim godinama i da je vrijeme za prelazak na ratni model razmišljanja.
Mark Rutte, glavni tajnik organizacije, rekao je da su članice NATO-a trošile više od 3% BDP-a na obranu tijekom Hladnog rata i ustvrdio da će buduća potrošnja morati biti mnogo veća od sadašnjih 2%, koliko Sjevernoatlantski savez propisuje svojim članicama.
“Rusija se sprema za dugoročnu konfrontaciju s nama”
“Rusija se priprema za dugoročnu konfrontaciju, s Ukrajinom i s nama”, rekao je Rutte tijekom govora u Bruxellesu.
“Nismo spremni za ono što nam dolazi za četiri do pet godina”, rekao je glavni tajnik NATO-a, dodajući: “Vrijeme je da se prebacimo na ratni način razmišljanja i drastično pojačamo našu obrambenu proizvodnju i obrambenu potrošnju.”
Također je rekao da NATO mora biti jasan u pogledu kineskih ambicija i upozorio da Peking značajno jača svoje snage i maltretira Tajvan. Rutte je rekao da je trenutna sigurnosna situacija “najgora u mom životu”.
Svijet
Papa pozvao na ukidanje smrtne kazne
Papa Franjo pozvao je na nove međunarodne sporazume kako bi se smanjio teret duga s kojim se suočavaju zemlje s niskim prihodima i preusmjerilo potrošnju s oružja i vojne opreme na iskorjenjivanje globalne gladi.
U poruci uoči Svete godine Rimokatoličke crkve 2025., koja počinje 24. prosinca, Papa je rekao da su globalne klimatske promjene, ratovi, nejednak tretman migranata i druga pitanja “prijetnja opstanku čovječanstva u cjelini”.
“Nužne su promjene”
Sporadična djela čovjekoljublja nisu dovoljna, rekao je. “Kulturalne i strukturalne promjene su nužne kako bi se mogla dogoditi trajna promjena”, istaknuo je Papa.
Katoličke svete godine, poznate i kao jubileji, obično se događaju svakih 25 godina i smatraju se vremenom mira i oprosta. Ovaj Jubilej trajat će do 6. siječnja 2026.
Papin poziv uoči Jubileja bio je dio njegove godišnje poruke za Svjetski dan mira Rimokatoličke crkve, koji se obilježava 1. siječnja.
Naslov poruke koja se tradicionalno šalje svjetskim čelnicima i čelnicima institucija poput Ujedinjenih naroda jest “Oprosti nam duge naše: mir nam svoj daruj”.
“Ukinite smrtnu kaznu”
Papa je također pozvao sve zemlje da ukinu smrtnu kaznu, kojoj se Katolička crkva protivi.
Franjo je više puta tijekom svog 11-godišnjeg papinstva pozivao razvijenije zemlje da oproste dugove s kojima se suočavaju zemlje s niskim prihodima. Papa je u novoj poruci rekao da se mnoge siromašnije zemlje također suočavaju s “ekološkim dugom” zbog očekivanih utjecaja klimatskih promjena.
“Inozemni dug postao je sredstvo kontrole pri čemu određene vlade i privatne financijske institucije bogatijih zemalja beskrupulozno i neselektivno iskorištavaju ljudske i prirodne resurse siromašnijih zemalja”, rekao je Papa.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
POČELO JE ZAPOŠLJAVANJE ZA NOVI LUKSUZNI HOTEL / Dogus grupa i Hyatt Regency Zadar pozivaju na Dan karijera u Kneževoj palači
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Sala za evente “Rukola”, Punta Skala: Mjesto za proslavu vaših najposebnijih trenutka!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZA NEPOVJEROVATI! / Luka Demo iz Raštana Donjih, najmlađi hrvatski dreser svinja
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
SNIJEG, ORKANSKA BURA… Otežan promet autocestama; u Turnju prometna nesreća!